Plané neštovice

Plané neštovice (také varicela, varicella) jsou vysoce nakažlivým virovým onemocněním, které postihuje zejména děti. Způsobuje je, stejně jako pásový opar, virus varicella zoster (DNA virus HHV-3). Po vymizení příznaků ale dále virus zůstává neaktivní, u zdravých lidí k jeho reaktivaci již nikdy nedojde, při i malých narušeních imunitního systému se může virus reaktivovat ve formě pásového oparu, u lidí s většími imunologickými problémy (alergici, imunodeficentní, nakažení HIV) může dojít i k opakované manifestaci planých neštovic.

Plané neštovice - šíření

Plané neštovice se šíří vzduchem a kontaktem s vyrážkou, v uzavřeném prostoru se nakazí až 90% přítomných osob. Infekční je dítě už dva dny před výsevem první vyrážky a končí zaschnutím poslední vyrážky. Inkubační doba je 14 - 21 dní. Plané neštovice překoná většina dětí obvykle mezi 1. až 6. rokem života. Nejvíce se vyskytují během zimy a jara.

Plané neštovice - průběh

Neštovice u dítětePo uplynutí inkubační doby se může objevit horečka, zimnice, žaludeční problémy či průjem, svědění nebo bolest kůže. Za další 3 až 4 dny se objevuje vyrážka, která je pro plané neštovice typická. Vyrážky začíná většinou na hlavě a trupu a z této oblasti se rozšiřuje na celé tělo. Po několika dnech vyrážka přechází v puchýřky, které po 6 až 8 hodinách zasychají, mění v krusty. Akutní fáze odezní během asi týdne, další tři týdny se postupně hojí zaschlé puchýřky.

U zdravých dětí mívá nákaza obvykle mírný průběh, se slabým výsevem a někdy i bez teplot, s minimálním rizikem komplikací. V tomto případě se tedy jedná o onemocnění ne vážné, ale jen nepříjemné.

Plané neštovicePři prodělání infekce do 2 až 3 let vzniká dlouhodobá a silná imunita vůči viru varicella zoster ( planým neštovicím i pásovému oparu), při prodělání infekce ve starším věku již imunita nebývá tak silná a mívá kratší trvání. Proto jsou pravděpodobně oblíbené "neštovicové dýchánky", kdy se maminky snaží kontaktem s nakaženým dítětem, hraním si se stejnými hračkami, či líbáním nakazit své 1 až 3 roky staré děti, aby mělo dítě plané neštovice v době, kdy jsou rizika onemocnění minimální (menší než rizika očkování) a přínosy prodělání infekce maximální.

U novorozenců, adolescentů, těhotných a dospělých s imunideficenty bývá průběh onemocnění komplikovanější.

Plané neštovice v těhotenství

Prodělala-li těhotná žena neštovice v dětství, nemusí se ničeho obávat. V případě, že se žena s neštovicemi zatím nesetkala, měla by se mít v těhotenství na pozoru. Průběh nemoci je během gravidity náročnější a může s sebou přinést také komplikace, např. ve formě zápalu plic. Neštovicemi může být ohrožen také plod, protože virus může prostoupit přes placentu až k dítěti. Nakazí-li se žena v těhotenství nebo novorozenec neštovicemi, musí být hospitalizováni v nemocnici.

Důležité je také období během těhotenství, ve kterém se žena může planými neštovicemi nakazit:

 • První trimestr - riziko nakažení je pro plod velmi vysoké, ale je velmi malá pravděpodobnost jeho nákazy. U dítěte může dojít k poškození končetin, zraku nebo k opožděnému vývoji.
 • Druhý trimestr - je velmi malá pravděpodobnost, že se plod planými neštovicemi nakazí, v této době dostává od své matky protilátky.
 • Třetí trimestr - pro matku představuje velmi vysoké riziko, 5 dní před porodem jsou pro dítě velice rizikové, neboť nakažení může mít smrtelný průběh.Více informací o průběhu neštovic v těhotenství naleznete v samostatném článku Neštovice v těhotenství.

Plané neštovice - léčba

Léčba je symptomatická - léčí se a potlačují příznaky onemocnění.

 • klidový režim,
 • dostatek tekutin,
 • sprchování vlažnou vodou,
 • antihistaminika nebo na pití čaj rooibos proti svědení,
 • megaskorbická léčba,
 • betaglukany,
 • na potírání planých neštovic lze v určitých případech používat Tanno-Hermal lotio či antiseptickou mast,
 • v případě nutnosti srážení horečky fyzikálními metodami (zábal), aromaterapeuticky, nebo podáváním antipyretik, nicméně horečka je obranný a léčivý mechanismus těla,
 • u osob s imunodeficenty nebo při vážném průběhu lze podávat antivirotika (acyklovir) nebo imunoglobuliny.

Plané neštovice - očkování

Očkování proti planým neštovicím je nepovinné. Indikací je ochrana zdraví jiného jedince, jenž sám nemůže být očkován (např. kvůli neurologickému postižení, imunodeficenci), pak bývá doporučeno očkovat jeho blízké okolí. Cílem je snížení rizika přenosu viru varicella zoster na tuto vůči němu vnímavou osobu, která sama nemůže být očkována. Je třeba zvážit také kontraindikace a možné nežádoucí účinky vakcíny. Pro zdravé děti menší rizika a vyšší přínosy plynou z prodělání infekce virem varicella zoster, ideálně ve věku 1 až 3 roky.

Farmakoekonomické studie vyjadřují obavy, že očkování proti planým neštovicím v dětství není ekonomicky přínosné, protože snížení nákladů na léčbu dětí (symptomatická léčba, pracovní volno rodiče na ošetřování dítěte) bude přebito vyššími náklady souvisejícími s léčbou pásového oparu a v dospělém věku léčbou planých neštovic, kteří po očkování již nebudou mít ochranné protilátky.

Nepovinné vakcíny proti planým neštovicím

 • Varilrix
 • Priorix Tetra

Použité zdroje

 1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Varicella
 2. http://www.vitalia.cz/clanky/ockovani-proti-nestovicim-zahada-hlavolamu/
 3. http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/vzv.html
 4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/04/08.pdf
 5. http://www.nestovice.u13.cz/nestovice-v-tehotenstvi/
 6. http://www.modrykonik.cz

Nové a aktualizované články

 • Absces

  Popis abscesu Jestliže do tkáně proniknou cizorodé mikroorganismy, tělo, respektive imunitní systém, na jejich přítomnost reaguje Číst dál
 • Achondroplázie

  Popis achondroplázi­e Význam slova achondroplázie pochází z řečtiny. Znamená to nedostatečný vývoj chrupavky. Nevypovídá však nic o podstatě Číst dál
 • Frekvenční terapie

  Obsah: JAK FUNGUJE FREKVENČNÍ TERAPIE HISTORIE FREKVENČNÍ TERAPIE POUŽITÍ FREKVENČNÍ TERAPIE JAK PROBÍHÁ TERAPIE? DÉLKA TERAPIE Číst dál
 • Frekvenční terapie - pomoc k trvalému zdraví

  Chcete vyřešit příčinu svých zdravotních potíží a dosáhnout rychlé úlevy? Máte zdravotní potíže, kterých se nemůžete Číst dál
 • Hulda Regehr Clark

  Hulda Regehr Clark, Ph.D, N.D. (Naturopathic Doctor) studovala biologii na Saskatchewanské Univerzitě v Kanadě. Po absolutoriu Číst dál
 • Příznaky nemocí

  A   abnormální žízeň afty agresivita akné alkoholové okénko anémie apatie aura   B   bezvědomí Číst dál
 • Royal Raymond Rife

  Royal Raymond Rife byl špičkový vědec a mikrobiolog, který vyvinul optický mikroskop, poskytující zvětšení a rozlišení které Číst dál
 • Zkouška 1

  hjxxkxkxkxkxkkxkxkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk nhuhuhnjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjuh Číst dál
 • 1