Čínský orgánový pentagram
Čínský orgánový pentagram
Detoxikační medicína vychází z teorie čínské medicíny. Navazuje zejména na tzv. čínský orgánový pentagram, který bývá někdy označován také jako energetický kruh pěti prvků (elementů). V detoxikační diagnostice je využívána především část zaměřená na vztahy mezi jednotlivými orgány v lidském těle.
Podle tradiční čínské medicíny se lidský organismus skládá z pěti základních („mateřských“) orgánů. Jsou jimi játra, slezina, plíce, ledviny a srdce, k němuž je přiřazován také mozek. Příslušnými sekundárními („dceřinými“) orgány pak jsou tenké střevo, žaludek + slinivka, tlusté střevo, močový měchýř, žlučník. Uvedená pětice orgánů pak stojí v čele pěti základních okruhů čínského pentagramu. Říká, že zdraví člověka a harmonické fungování organismu zajišťuje dobrý stav mateřských i dceřiných orgánů a rovnováha mezi nimi.
Mít ovšem v dnešní době základní orgány beze stop škodlivin je však téměř nemožné. Vzduch, který dýcháme, potraviny, které konzumujeme, každodenní stres, prožitá traumata, to vše představuje pro naše tělo velkou zátěž. Organismus je zahlcován toxiny všeho druhu. Ty se mohou ukládat kdekoli v těle a působit řadu zdravotních, ale také psychických potíží. Je proto třeba zaměřit se na jednotlivé okruhy a důkladně detoxikovat ty orgány, v nichž bují infekce nebo se usadí infekční ložisko.
Obrázek ukazuje pouze vrcholové orgány, avšak logika orgánového pentagramu je podstatně hlubší a složitější, neboť tradiční čínská medicína nerozeznává pouze mateřské a dceřiné orgány, nýbrž rozděluje tělo do tzv. orgánových okruhů, označovaných podle příslušného mateřského orgánu (okruh srdce, okruh sleziny atd.).
Orgánový okruh tedy tvoří skupina orgánů, mezi nimiž existuje velice těsný vztah. Oslabení jednoho orgánu tak oslabí celou skupinu, resp. celý orgánový okruh. Zdánlivě nesouvisející problémy dceřiných orgánů tak ve skutečnosti mohou upozorňovat na zatížení orgánu mateřského, a naopak. Kromě vazeb v rámci okruhů samých existují i přímé či nepřímé vztahy mezi jednotlivými orgánovými okruhy navzájem. Nežádoucí projevy v jednom okruhu totiž mohou být způsobeny i orgány, popř. skupinou orgánů z jiného okruhu.
Vznik dysfunkce organismu
- Nejsilnější patologie vzniká v játrech a ve slezině.
- Přenese nezvládnuté přebytky do vaziva nervového systému svalů či epitelu jednotlivých orgánů a tkání.
- Jiná varianta kompenzace je přenos přes plíce či ledviny nebo srdce do okruhu těchto orgánů.
- Dojde k rozsevu mikrobiálních ložisek a kumulaci toxinů.
- Napadení vaziva způsobí nemoci kloubů, vazů, kůže, vazivových částí srdce, ledvin, štítné žlázy, žaludku, střev, zažívací trubice atd.
- Napadením nervové tkáně vznikají v centrálním nervovém systému poruchy imunity a následné alergie, migrény, epilepsie, emocionální problémy, poruchy řeči, demence aj.
- Zanesením epitelu toxiny vznikají problémy se sliznicí střev, dýchacích cest, pohlavních cest, problémy s kůží, žlázovým epitelem atd.
- Ložiska a toxiny v kosterních hladkých svalech či srdci způsobují poruchy svalové funkce v organismu či v pohybovém ústrojí.
Okruh srdce
Srdce je především hnacím motorem tepenného systému. Jde však také o orgán, který nese značný podíl na emocionální rovnováze člověka.
Okruh sleziny
Slezina je největším orgánem lymfatického systému. Její hlavní funkcí je filtrovat a čistit krev.
Okruh plic
Dýchací ústrojí je jednou ze základních cest, kterými proudí energie čchi. Vdechujeme ji do organismu vzduchem.
Okruh ledvin
Ledviny jsou mateřským orgánem, zároveň však také místem, kde se nejčastěji nacházejí ložiska.
Okruh jater
Játra jsou nejzatěžovanějším orgánem v lidském těle. O jejich síle svědčí fakt, že ovládají veškeré vazivo a nervový systém.
-
Zdroj: www.detoxikace.org