Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • PYRAMIDY

  Lidé si pod pyramidou nabíjejí vodu, kterou pak pijí, zalévají s ní kytky, či ji používají pro obklady.

  Dávní vládci a civilizace si stavěli pyramidy, které jim sloužily k získání nadpřirozených schopností a jejich mysl povznášely a rozvíjely.

  Ne každý dnes ví, že pyramida je tvarový zářič, neboli transformátor energie, který dokáže působit na hmotný vesmír, ale také na živé organismy.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Nosní polypy

Popis nosních polypů

Nosní polypy vznikají vychlípnutím sliznice vedlejších nosních dutin do nosní dutiny. Nezasvěcený člověk by toto onemocnění mohl označit za takřka kosmetickou vadu, nemocné však umí nepříjemně potrápit. Polypy ucpávají nosní průduchy, nemocní tedy obvykle nemohou (nebo jen s obtížemi) dýchat nosem. A představte si, že neustále musíte dýchat ústy..

Jednak je vyřazena důležitá funkce nosu – čištění, ohřátí a zvlhčení přijímaného vzduchu, z čehož plyne zvýšené riziko onemocnění dolních cest dýchacích a jednak je tato porucha nepříjemná sociálně. Chodit neustále s pootevřenou pusou – pacient si nepřipadá zrovna nejdůstojněji. Nepříjemná jsou také probuzení s vyschlými ústy.

Na této nemoci jsou velmi nepříjemné ještě další faktory. Ku příkladu není známa příčina onemocnění, nelze jí tedy účinně předcházet. Dalším problémem, který výrazně ubírá na psychice pacientů, je fakt, že i po operačním odstranění nosních polypů, se tento problém může (a často se tak stává) vrátit. Často po několikerém navrácení polypů, jsou pacienti tak zoufalí, že lékařskou péči vzdávají a vyhledávají možnosti alternativní léčby.

Rizikové faktory nosních polypů

Ačkoli není známa přesná příčina onemocnění, dává se vznik nosních polypů do souvislosti s chronickým zánětem nosní sliznice, (chronické, alergické rýmy), s astmatem, u malých dětí může být příčinou dokonce cystická fibróza, či ciliární diskineze (nepohyblivost řasinek), obojí jsou vážná onemocnění.
Objevení se polypů je někdy reakce organismu na některé léky (Aspirinu, Ibalginu..)

Prevence nosních polypů

Vzhledem k tomu, že není známa příčina onemocnění, je těžké mu předcházet. V souvislosti s možností vlivu chronických onemocnění horních cest dýchacích na rozvoj nosních polypů, je vhodné tyto záněty včas, účinně a dokonale léčit, aby sliznice nosu byla v co nejlepším stavu - co nejméně zatěžována a narušována zánětlivými procesy, poněvadž ke vzniku polypu bude jistě náchylnější sliznice, která už „něco zkusila“..

Příznaky a projevy nosních polypů

Nosní polypy se projevují zhoršenou nosní průchodností (pacientovi se špatně dýchá nosem). I když si je každý vědom možnosi dýchání ústy jako náhrady dýchání nosem, i tak vede u někoho znemožnění nosního dýchání k jakési nervozitěpanické hrůze z udušení.

Ucpání nosních cest se může chvílemi zhoršovat či zlepšovat – použitím různých nosních kapek. Vzhledem ke zhoršenému příjmu vzduchu, tedy i kyslíku, pacienti často trpí bolestmi hlavy. Někdy popisují pocit tlaku v obličeji. Dalším nepříjemným příznakem je částečné či úplné vyřazení čichu.

Pacienty trápí takřka permanentní rýma (vodnatá, později hnisavá – zelená..).

Polypy se obyčejně objevují na obou stranách nosní přepážky – v pravé i levé nosní dírce – často však nerovnoměrně. Typickým projevem onemocnění polypy je probouzení kvůli nepříjemně vyschlým ústům – pacient se potřebuje napít.

Nepříjemným – i esteticky – projevem polypů je jejich vynoření z dutiny nosní nosními dírkami (toto se stává při pokročilých stádiích).

Léčba nosních polypů

Po diagnóze nosních polypů lékař obyčejně pacientovi předepíše nosní sprej s obsahem kortikoidů – zabere-li na polypy (to se stává zejména v případě menších polypů), lze tento sprej užívat i dlouhodobě, neboť při této lokální aplikaci se kortikoidy nedostávají do krve a nemohou tak plně rozvíjet své nežádoucí účinky (ukládání tuků, tvorba strií, růst chloupků, vznik žaludečních vředů..).

Pokud nosní sprej nezabere, přesune se léčba ke kortikoidům v tabletkách – ty lze užívat jen omezenou dobu.

A když zkrátka kortikoidy v žádné podobě na polypy nestačí, přechází se k chirurgickému odstranění polypů. Operace se provádí buď v místním znecitlivění nebo analgosedací či v celkové anestezii.

Operace v místním znecitlivění začíná aplikací znecitlivujícího spreje do nosu. Poté jsou pomocí různých „šikovných “ nástrojů odstraňovány polypy. Ježto polypy jsou původem odjinud – z vedlejších nosních dutin – a s těmi jsou spojeny stopkou, která také musí být odstraněna, mluví se někdy o vytrhávání polypů, což poněkud naturalisticky, leč výstižně označuje děj, ke kterému dochází.
Výkon je krvavý, a ne zcela bezbolestný. Avšak pacienti se vesměs shodují, že úleva (často bohužel jen dočasná), kterou jim zákrok přinesl, za to stojí.

Při dalším způsobu provedení polypektomie (vyjmutí polypů) – analgosedaci - nedochází k celkové anestezii, nicméně znecitlivující prostředek již není aplikován místně, nýbrž do žíly. Pacient je tak v částečném vědomí. Nepociťuje tolik bolest, je schopný částečné spolupráce při operaci, je však „oblbý“ a zákrok si obyčejně nepamatuje.

Třetí možností je operace v celkové narkóze. K té se přistupuje zejména v případě, že je operace spojena ještě s jinou v této lokalitě (např. operací nosní přepážky..).

Doba hospitalizace je zhruba 5 dní.

Jak si mohu pomoci sám

Proti polypům pacient sám těžko něco zmůže. Důležitá je pooperační péče o nosní sliznice – je potřeba nos proplachovat (např. Vincentkou), aby z něj byly vyplaveny všechny krusty a krevní sraženiny.

Komplikace nosních polypů

Hlavní komplikací u léčených polypů je jejich opakované navracení.

U neléčených je komplikací více: Jednak mohou úplným zacpáním nosních průduchů ucpat i ústí vedlejších nosních dutin – z vedlejší nosní dutin tak nemůže být odváděn hlen, vzniká hnisavý zánět dutin. Ten často způsobuje úporné bolesti hlavy.

Přerostlé polypy mohou vyčnívat buď vpředu – z nosních dírek - či vzadu – přepadávat do krku.

Polypy mohou ničit i okolní kostěné struktury – mohou přetvořit tvar nosu či narušením očnice rozšířit zánět i do těchto míst.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist