Urogenitální potíže
Infekce močopohlavního ústrojí
Infekce v moči a tkáních urogenitálního traktu jsou nejčetnějšími onemocněními vyvolanými bakteriemi. Patří mezi ně záněty ledvin, močovodu, močového měchýře, prostaty, semenných váčků a varlete. Nejčastější je zánět močového měchýře, přičemž v 90 procentech případů je v tomto případě pacientem žena. Novinářům to řekl Vladislav Klemenc z Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Urogenitální infekce se šíří močovou trubicí vzestupnou cestou a ženy tvoří 70 procent všech takto postižených lidí. Na vině je jejich anatomická dispozice. Přibližně pět procentech nemocných se nakazí krevní cestou.
Často trpí infekcemi malá děvčátka, ženy se špatnou nebo přehnanou intimní hygienou nebo rizikovým sexuálním chováním. Ohroženy jsou i pacientky s vaginální infekcí, která se může přenést. Problémy mají často také ženy v menopauze, u nichž úbytek estrogenu vyvolává mimo jiné slizniční změny.
Obtíže se projevují častým nucením na močení, někdy i v desetiminutových intervalech, pálením při močení, bolestmi v podbřišku nebo bederní krajině, někdy horečkou. Pokud se záněty neléčí nebo nedoléčí, přecházejí v chronické. Častým důsledkem chronického zánětu močových cest je inkontinence, neboli samovolný únik moči. Chronický zánět ledvinné pánvičky vede ve čtvrtině případů k selhání ledvin.
Lékař by měl nejprve zjistit, zda příčinou zánětu není prochlazení třeba při koupání v přírodě, nízký příjem tekutin, kameny nebo vývojové anomálie. Podle Klemence lékaři mnohdy chybují, když nasadí při léčbě ihned antibiotika.
Pomocníkem v prevenci uroinfekcí mohou být i přípravky obsahující rostlinné výtažky, například z brusinek. Jitka Klejnová - ČTK