Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • ZAPPER CENTRUM

  ZAPPER CENTRUM

  Produkty a služby alternativní medicíny

  Měření a diagnostika

  Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

  Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

  Odborné poradenství a individuální přístup

   

   

  Přečtěte si více
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Borelióza - klasická medicína

Lymská borelióza - neuplatňované zkušenosti v léčbě

První příznaky lymské boreliózy (erythema migrans) jsou standardně léčeny antibiotiky po dobu 14-21 dní. Z výsledků několika evropských a amerických studií však vyplývá, že prakticky stejného léčebného efektu lze dosáhnout i krátkodobou (do 10 dnů) antibiotickou terapií. Tento přístup je nejenom šetrnější pro zdraví pacienta, ale může přinést bezesporu i nemalé úspory v nákladech zdravotních pojišťoven. Podle studie provedené v Izraeli je čtyřdenní dávka doxycyklinu účinná jako prevence aplikovaná ihned po kousnutí infikovaným klíštětem. Ani u jednoho dobrovolníka účastnícího se studie nedošlo k pozdějším projevům onemocnění.

Další studie, jejíž výsledky byly publikovány v prestižním časopise The New England Journal of Medicine (2001!), prokázala, že pouhá jednorázová dávka doxycyklinu (200 mg) podaná do 72 hodin od zákusu, poskytuje dostatečnou ochranu před pozdějšími projevy onemocnění.

Tyto poznatky odhalují význam vyšetření infekčnosti přisátého klíštěte. Pokud je výsledek negativní, může být onemocnění vyloučeno. Naopak pozitivní výsledek upozorňuje na riziko přenosu onemocnění, usnadňuje včasnou diagnózu a indikuje možnost zahájení léčby. A právě včasná diagnóza je pro úspěšné vyléčení této vleklé a zákeřné nemoci zcela zásadní.

Zdroj: www.uspesna-lecba.cz

 

Konvenční léčba boreliózy

 

1. Po odstranění přisátého klíštěte

ho můžete zanést/poslat do speciální laboratoře, kde vám zjistí, jestli bylo nakažené. Pokud jste ho už zlikvidovali, můžete buď začít brát preventivně antibiotika, nebo čekat, projeví-li se u vás nějaké příznaky boreliozy. V této chvíli nijak nezjistíte, zda jste se touto nemocí skutečně nakazili. Preventivní léčba by měla trvat minimálně 4 týdny, lépe 6-8. Druh a dávkování antibiotik dle bodu 2. Zvažte dobu přisátí klíštěte, způsob jeho odstranění, zda jste ho chytili v rizikové oblasti s vysokým výskytem nákazy, máte sníženou imunitu, jste těhotná apod.

2. Časná nákaza lymskou boreliozou

V případě pozitivních testů vytaženého klíštěte, nebo pokud se vám udělala skvrna (erythema migrans), či máte chřipkovité příznaky počáteční nákazy, byste se měli začít co nejdříve léčit. Krevní testy dříve než 6 týdnů po nakažení budou negativní, i když už borelie v těle máte. Nečekejte a začněte je likvidovat dřív, než se nemoc rozšíří. Při projevech časné nákazy (tj. několik dnů až týdnů po vytažení klíštěte či poštípání hmyzem) je doporučena léčba trvající minimálně 4 týdny, lépe 6-8. Krátkodobé podání antibiotik či nevhodný způsob léčby může vést ke chronickému onemocnění, které by mohlo změnit celý váš život.

Antibiotická léčba lymské boreliózy

Malé děti:

AMOXICILIN 50 mg/kg rozděleno na 3 denní dávky
CEFUROXIME AXETIL 10-15 mg/kg rozděleno na 2 denní dávky, maximálně 500 mg/den
AZITHROMYCIN 10 mg/kg 1x denně, pokud nelze použít ani jedno z výše uvedených

Těhotné ženy:

AMOXICILIN 1000 mg 4x denně
CEFUROXIME AXETIL 1000 mg 2x denně
AZITHROMYCIN 500-1000 mg 1x denně, pokud nelze použít ani jedno z výše uvedených

Dospělí a větší děti:

AMOXICILIN 1000-2000 mg 3x denně
CEFUROXIME AXETIL 1000 mg 2x denně
DOXYCYKLIN 400 mg je možné rozdělit do dvou denních dávek
MINOCYKLIN 200 mg je možné rozdělit do dvou denních dávek                      
CLARITHROMYCIN 500 mg 2x denně
AZITHROMYCIN 500-1000 mg 1x denně

Trvání léčby minimálně 4 týdny.

Beta-laktamová antibiotika, jako amoxicilin a cefuroxim, jsou baktericidní a při časné nákaze by mohla být pro jednodruhovou nákazu Borrelia burgdorferi nejvhodnější. Pokud se pro ně rozhodnete, musíte dodržet dostatečné a pravidelné dávkování.

Léčba betalaktamy ale nepokryje další případné koinfekce, které mohou přenášet klíšťata, proto pokud na ně máte podezření, je pro dospělé a děti s ukončeným růstem vhodné do léčby zařadit tetracyklinové antibiotikum, působící také na ehrlichie a bartonely (podle některých pramenů by mohl doxycyklin účinkovat i na časnou infekci babesiemi). Doxycyklin musí být užíván v baktericidní dávce. Klasické dávky 100-200 mg denně jsou bakteriostatické, což může způsobit pouze dočasný ústup příznaků a přechod infekce do daleko hůře léčitelného chronického stadia. Doxycyklin borelie zabíjí až při užívání 400 mg denně a více. Účinnější než dělená dávka by mohlo být užívání 1x denně naráz. Doxycyklin užívejte po vydatném jídle a důkladně zapijte, předejdete tím nevolnostem a poškození trávícího traktu.
Minocyklin tyto potíže nezpůsobuje, také je účinnější, a proto se užívá v poloviční dávce.

Makrolidová antibiotika mohou být při časné nákaze také vhodná. Clarithromycin se považuje za účinnější než azithromycin, ale podle některých zdrojů není vhodný pro kojence a batolata.

3. Rozšířená infekce několik měsíců od nakažení

Zvažte možné kombinační léčby:

AMOXICILIN
a CLARITHROMYCIN
1000 mg
500 mg
3x denně
2x denně
CLARITHROMYCIN
(nebo AZITHROMYCIN)
a PLAQUENIL
500 mg
(500 mg)
200 mg
2x denně
(1x denně)
2x denně
DOXYCYKLIN
a PLAQUENIL
200 mg
200 mg
je možné rozdělit do dvou denních dávek
2x denně
MINOCYKLIN
a PLAQUENIL
100 mg
200 mg
je možné rozdělit do dvou denních dávek
2x denně

Léčba musí trvat do vymizení všech příznaků nemoci a ještě 6 týdnů poté.

Jestliže máte rozšířenou boreliovou infekci s významnými příznaky, nakazili jste se před delší dobou, případně jste už absolvovali neúspěšné krátkodobé přeléčení, potřebujete léčbu, která pokryje všechny formy rozšířené boreliové infekce: bakterie hluboko v kloubech, v nervové tkáni nebo mozku, bakterie vně i uvnitř vašich buněk. V nepříznivých podmínkách vytváří borelie spící buněčnou formu nazývanou cysta, na kterou nepůsobí běžná antibiotika, ale měl by na ni působit metronidazol a Plaquenil (hydroxychloroquin).

První dvě kombinace jsou vhodně i pro mladší děti, doxycyklin nebo minocyklin pouze pro dospělé a děti s ukončeným růstem. Minocyklin a plaguenil se pod názvem Sieversův protokol pokládá za účinnou léčbu neuroboreliozy.

Všechny uvedené léky jsou běžně užívané, levné a dostupné v každé lékárně. Výjimkou (snad jen dočasnou) je minocyklin. Uváděné názvy jsou účinné látky, obchodní názvy výrobců a podrobnější informace o lécích najdete na oficiálních stránkách SUKL.

4. Chronická borelioza - dlouhodobá infekce

V případě, že trpíte chronickou boreliozou s přidruženými koinfekcemi, oslabením imunity a dlouhodobě špatným zdravotním stavem, měli byste absolvovat důkladné lékařské vyšetření a dle jeho výsledků zvolit dlouhodobou léčbu dle vašich možností a potíží. Směrnice léčby amerického Mezinárodního sdružení pro lymskou boreliozu a přidružené nemoci ( ILADS) a evropské Deutsche Borreliose-Gesellschaft ( Empfehlungen zur Diagnostik und Therapie der Lyme-Borreliose ) a kombinované antibiotické protokoly najdete v dokumentech ke stažení.

Shromážděte svou zdravotní dokumentaci, sepište si vývoj vašich zdravotních problémů a promyslete si další postup.

Intravenozní léčba:

Takzvané "kapačky" jsou prezentovány jako vrchol péče a medicínský nadstandard v léčbě boreliozy. Podávání předchází lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku), což je v případě, že nemáte nákazu v centrální nervové soustavě, naprosto zbytečné invazivní vyšetření. Intravenozní léčba cefalosporiny (G-penicilin není doporučen) může být prospěšná ve dvou případech:

A. máte časnou nákazu - akutní neuroboreliozu tj. zánět mozku nebo mozkových blan:

 • CEFTRIAXON:
  přesto, že se nepodává ústy, vylučuje se střevy, proto má velmi silné účinky na trávicí trakt. Vytváří krystalky ve žlučníku a ničí střevní mikrofloru. Počítejte s trávicími problémy a zajistěte si probiotika a léky proti zahušťování žluče (Ursosan, Ursofalk). Nepočítejte s tím, že něco "automaticky dostanete".
  • Dospělí včetně těhotných: 2g naráz nebo ve dvou denních dávkách
  • Děti: 75 mg/kg/den až do 2g/denně
 • CEFOTAXIM:
  nezpůsobuje žlučníkové komplikace a má menší vliv na střevní mikrofloru, ale je třeba podávání každých 8 hodin nebo spojitou infuzí.
  • Dospělí včetně těhotných: 6g-12g denně
  • Děti: 90 až 180 mg/kg/den rozděleno po 6h (přednostní) nebo 8h, nepřekročit 12 g denně

Intravenozní léčba by měla trvat 4 týdny, dále by měla navázat léčba orální viz bod 3.

Pro eliminaci cystické formy borelií, jejichž tvorbu podporují antibiotika působící na buněčnou stěnu (jako je ceftriaxon), se doporučuje užívat metronidazol 1250mg denně ve 3 denních dávkách (max. po dobu 10 dnů), nebo plaquenil 200-400mg/denně (je možno užívat dlouhodobě).

B. máte postižení mozku způsobené chronickou boreliozou:

pak můžete vaši léčbu zahájit cefalosporiny, které mají podle některých zdrojů pozitivní vliv na poznávací mozkové funkce, v každém případě však budete potřebovat poté navázat dlouhodobou léčbou dle bodu 4. Doporučená a lépe snášená je tzv. pulsní léčba:

 • CEFTRIAXON: 2g každých 12h nebo 4g jednou denně, 4 dny v řadě každý týden, následuje třídenní pauza. Opakovat po dobu 14 týdnů a více.
 • CEFOTAXIM: 6g - 12g denně rozděleno po 8h nebo jako spojitá infuze, 4 dny v řadě každý týden, následuje třídenní pauza. Opakovat po dobu 14 týdnů a více.

Upozornění

Borelioza je infekční nemoc způsobená bakteriemi, léčí se tedy antibiotiky. Vitamíny, potravinové doplňky a různé postupy tzv. alternativní medicíny mohou v některých případech zlepšit vaši kondici a urychlit vaše uzdravení, nebo napomoci antibiotikům v jejich práci. Jiné jsou zcela neúčinné a povedou nejen ke ztrátě vašich peněz, ale také času, který byste mohli věnovat účinné léčbě. Některé mohou být skutečně nebezpečné.

Standardní léčba boreliozy - doporučený postup pro praktické lékaře České lékařské společnosti je zde: oficiální doporučená léčba. Uváděná léčba je podle našich zkušeností zcela nedostatečná. Prozatím se naštěstí jedná pouze o doporučení, kterým se lékař může, ale, má-li k tomu důvody, nemusí řídit. Vynasnažte se mu tedy tyto důvody vysvětlit. Jestliže se vám to nepodaří, jděte jinam. Máte nárok na léčbu lege artis, tedy "dle nejnovějších poznatků lékařské vědy".

Doplňky při léčbě boreliozy

Jedná se o doplňky stravy, případně léky, které mohou být užitečné během léčby boreliozy, samotné však v žádném případě boreliozu neléčí a na stav boreliové infekce nemají samy o sobě žádný vliv - chcete-li se léčit, čtěte shora, případně konzultujte své potíže v uživatelském diskusním fóru.

 • Pro podporu střevní mikroflory při užívání antibiotik:
  • přírodní jogurty a kefíry
  • laktobacily 2-3x denně 1-2 kapsle s odstupem od antibiotik nejméně 3 hodiny
  • Hylak (produkt metabolismu střevních bakterií)
  • sacharomyces boulardii (Enterol) obzvlášť pokud užíváte clindamycin, ale nikdy současně s antimykotiky, jedná se totiž o "přátelskou" kvasinku
  • K obnovení střevní mikroflory po léčbě je třeba pokračovat v ošetření střev nejméně měsíc po vysazení antibiotik.
 • Pro předcházení nebo léčbu přemnožení plísní při užívání antibiotik:
  • jako prevence po dobu braní antibiotik: vynechat sladké potraviny, užívat oreganový olej, kaprylovou kyselinu, extrakt z grepových semínek apod. potravinové doplňky pokládané za protiplísňové
  • v případě potíží dlouhodobě: nystatin nejméně 2x a max. 4x denně 500.000 - 1 mil. IU orálně (k dostání v Německu, na Ukrajině nebo v Rusku bez lékařského předpisu, v ČR na lékařský předpis viz nystatin v ČR) + také místně dle potřeby
  • v případě výrazných problémů a pouze když neužíváte olmesartan: fluconazol 200-400mg denně až do úplného vymizení symptomů a dále udržovací léčba nystatinem ev. s preventivními postupy uvedenými výše.
 • Pro odstranění bakteriálních endotoxinů:
  • rozpustných ve vodě: hodně pijte, nejlépe vodu nebo slabý čaj
  • rozpustných v tucích - tyto látky se z těla vylučují pomocí jater do žluči a tou pak střevy ven, ve střevech však dochází ke zpětnému vstřebávání toxinů do těla. Proto je třeba použít střevní adsorbenty, jako je carbofit apod. Dávkování by mělo být vyšší, než běžně používané, např. carbofitu 2-4g (nejméně 8 kapslí) zcela na lačno minimálně 3 hodiny od posledního jídla, nejlépe v noci nebo ráno po probuzení, spolu s malým tučným soustem, které způsobí uvolnění žluči ze žlučníku (lžička olivového oleje, kousek másla apod. - Pozor: není vhodné při žlučových kamenech!). Toxiny navázané na adsorbent se pak z těla vyloučí stolicí. Je nutné dodržet odstup od všech léků mimo laktobacilů nejméně 3 hodiny před i po užití. Účinnější variantou je cholestyramin (na lékařský předpis). Při správném užívání střevní adsorbenty nezpůsobují zácpu, naopak normalizují zažívání. Při potížích se střevy bývá lépe snášen Enterosgel, než uhlí.
 • Pro podporu funkce jater:
  • N-acetyl cystein 1200-2400mg denně (s odstupem 3h od tetracyklinových antibiotik); dalšími efekty NAC by mělo být rozpouštění biofilmů a zabíjení elementárních tělísek chlamydií
  • esenciální fosfolipidy 900-1800mg denně
  • játrům nesvědčí hladovění, tuky a složené cukry, prospívá jim glukoza (která ovšem podporuje růst candidy); přípravky s ostropestřcem mariánským (silymarin) nejsou během léčby doporučeny, protože podle některých pramenů mohou snižovat účinky antibiotik.
 • Při neurologických potížích:
  • hořčík v postupně zvyšovaných dávkách tak, aby vám nevyvolával průjmy (je vhodný i proti zácpě), nepoužívejte kombinované přípravky s vápníkem, s odstupem od tetracyklinů
  • vitamin B12 ve formě injekcí nebo methylcobalamin až 5mg denně
  • vitamin B6 (pyridoxin) až 60mg denně by měl upravit případné vedlejší účinky minocyklinu - závratě aj. vestibulární příznaky, užívat s odstupem 3-4 hodin
  • pokud užíváte kombinované přípravky s B-vitaminy, vždy kontrolujte složení a množství jednotlivých vitamínů, hledejte variantu bez kyseliny listové (B9), ta totiž podporuje růst bakterií. Vezměte také v úvahu, že B vitaminy mohou podporovat růst kvasinek.
 • Další
  • vitamin C 0,5-3g denně, nejlépe ve formě tzv. pufrovaného C - nedráždivá nekyselá forma s minerály, můžete vyzkoušet "průplach vit. C"
  • koenzym Q10 pro podporu srdce a zvýšení energie 200-400mg denně
  • volně prodejné antihistaminikum pro utlumení zánětu a v případě pseudoalergické reakce na tetracyklinová atb (mohou blokovat přirozené odbourávání histaminu z těla)

Pro každého nemocného samozřejmě platí obecná doporučení o zdravém životním stylu, odpočinku, dostatku spánku a přiměřeném pohybu na čerstvém vzduchu (dle možností a zdravotního stavu).

Imunostimulanty

Stimulace imunitního systému není u boreliozy doporučená ze dvou důvodů:
 • oslabení imunity pri chronickém onemocnění je způsobeno přímým vlivem borelií na imunitní systém, proto účinnější než jakákoliv imunostimulancia je eliminace této infekce, pak se imunitě uleví a snáze se vyrovná s běžnými respiračními aj. infekcemi
 • dlouhodobé dráždění imunitního systému infekcí boreliemi se pokládá za jeden z vyvolávajících činitelů autoimunitních onemocnění, jako je např. revmatoidní artritida aj., v tomto případě není další stimulace imunitního systému vůbec žádoucí a může vést k rozvoji autoimunitních reakcí. V případě už rozjeté autoimunity je podání imunostimulantů postupem non lege artis, tedy medicínsky špatným, a žádný lékař by vám tyto léky neměl podat.

Imunosupresiva

Při užívání imunosupresivních léků dochází ke snížení obranyschopnosti organismu. Pokud máte v těle infekci, vlivem kortikosteroidů se rozšíří po celém těle. Krátkodobé zlepšení vašich potíží povede v dlouhodobém horizontu ke zhoršení vašeho zdravotního stavu a velmi ztíží další léčbu. V případě život ohrožujících stavů může být podání imunosupresiv nutné. Pak byste bezpodmínečně měli zároveň s nimi brát antibiotika k potlačení růstu infekce.

Přípravky kontraindikované a/nebo nedoporučované při onemocnění boreliozou

 • Samento (Vilcacora, kočičí dráp, Uňa de Gato) - podle výzkumů v laboratoři prof. Sieverse tato látka v koncentracích, kterých lze v lidském těle dosáhnout, poporuje růst borelií. Ve vyšších koncentracích je ničí - těch ale nedosáhnete, otrávili byste se dřív, než borelie. Jiné zdroje ze severoamerického kontinentu (kde se ovšem vyskytují jiné kmeny borelií než v Evropě) udávají opačné výsledky. Samento by mělo ovlivňovat imunitu a podpořit ji v boji proti infekcím. Dokud nebudou k dispozici přesnější údaje, je rozhodnutí na vás.
 • Léky pro výživu kloubních chrupavek, jako je chondroitin, glukosamin, D-glukosamin (chitosan) a podobné přípravky mohou přitahovat borelie nebo podporovat jejich růst. Viz tato studie.
 • Zinek - podporuje růst borelií, potřebují ho pro svou výživu, viz výzkum prof. Sieverse.

Přípravky a prostředky alternativní medicíny užívejte s rozumem, vždy zjistěte, co přesně obsahují, a nejste-li si jisti, zda je možné tento konkrétní přípravek/pomůcku při borelioze použít, hledejte informace, nebo se zeptejte ve foru (nedejte se ošálit vychytralými příspěvky dealerů).

Pozor! Při antibiotické léčbě buďte opatrní při užívání jakýchkoliv bylinných nebo jiných přípravků, které mohou ovlivnit činnost jater, a tím i účinnost léků. Např. třezalka tečkovaná může snížit účinky léků metabolizovaných v játrech. Grepová šťáva naopak může zvýšit účinnost některých léků až šestinásobně. Většina "přírodních léčiv", jinými slovy doplňků stravy, nebyla z tohoto hlediska nikdy zkoumána. Interakce mezi antibiotiky a dalšími léky které užíváte (např. statiny) jsou dostatečně prozkoumány. Hlídat by je měl váš praktický lékař. Pokud to nedělá, je to na vás. Třeba pomocí tohoto programu.

Sauny, masáže, tělesná cvičení a sport

 • Pro léčbu syfilis se kdysi před nástupem antibiotik používala terapie horečkou (spirochety nepřežijí teplotu nad 40°C), zvyšování tělesné teploty může pomoci i v boji s boreliozou, ale čekejte nepříjemné reakce. Pokud máte potíže se srdcem, nic takového nezkoušejte.
 • Nešetrná masáž neznalým masérem může váš stav zhoršit. Ujistěte se, že masér ví o vašich potížích a zejména o tom, že jsou infekčního původu!
 • Na potíže dlouhodobého charakteru medicínsky potvrzené (např. "revma") můžete od našeho zdravotního systému obdržet lázně. Užívejte jich ovšem s rozumem, viz předchozí info.
 • Tělesný pohyb a rekreační sport v mezích vašich možností vám může prospět, pokud se nevyčerpáte a nepřeceníte své síly. Cvičení je žádoucí, ale vždy po něm musí následovat odpočinek, nikdy se nepřepínejte - nejste nemohoucí, ale jste nemocní. Přiměřený pohyb vám může přinést úlevu, radost i zlepšení kondice, ale nechejte tělu dost sil na regeneraci.

Zmírnění psychických symptomů

Borelioza ovlivňuje psychiku dvěma způsoby:
 • Borelie přímo napadají nervový systém a mozek, mohou tedy způsobovat různé psychiatrické symptomy, jako je nervozita, třas, výpadky paměti nebo deprese. Tyto potíže jsou způsobeny infekcí, správnou léčbou by měly vymizet nebo se alespoň zmírnit. Pokud nezbytně potřebujete léky na spaní, uklidnění či antidepresiva, s opatrností je užívejte. Ale tyto přípravky boreliozu nevyléčí.
 • Pokud trpíte chronickým onemocněním s tak různorodými příznaky, nejasnou diagnozou a nejistými vyhlídkami do budoucna, pokud jste se dokonce setkali s nařčením ze simulace, hypochondrie či psychické choroby, pak opravdu můžete být ve špatném psychickém stavu. Nebojujte se svým okolím, bojujte s nemocí. Pokud vaši blízcí vaše onemocnění nechápou, jistě se to zlepší, jakmile se během léčby začnete cítit lépe. Stresuje-li vás váš lékař, najděte si jiného. Pokud na to nemáte síly, navštěvujte ho pouze v nutných případech. Nebojujte se zdravotnickým systémem, tento boj nemůžete vyhrát. Můžete se k němu vrátit, až se budete cítit lépe. Uklidňující preparáty vám mohou pomoci překlenout těžké období, ale čerpejte sílu zejména z toho, že znáte příčinu vašich problémů a dle svého nejlepšího vědomí (a poznatků současné medicíny) je řešíte.

Zdroje:
[1] Baehr R et al. Empfehlungen zur Diagnostik und Therapie der Lyme-Borreliose. online Empfehlungen česky Směrnice pro diagnostiku a léčbu lymské boreliózy

[2] Burrascano J.J. Jr. Diagnostic Hints and Treatment Guidelines for Lyme and Other Tick Borne Illnesses, September 2008; online Diagnostic Hints and Treatment Guidelines for Lyme and Other Tick Borne Illnesses česky Diagnostika a léčba boreliózy a dalších klíšťaty přenášených nemocí

[3] Donta S. T. Macrolide therapy of chronic Lyme Disease. Med Sci Monit, 2003; 9(11): PI136-142 PMID: 14586290 online Macrolide therapy of chronic Lyme Disease

[4] Sievers M., Keller P. Bestimmung geeigneter Antibiotika gegen die Erreger der LymeBorreliose im Zellkulturmodell. online Bestimmung geeigneter Antibiotika gegen die Erreger der Lyme Borreliose im Zell Kulturmodell

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist