Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Diabetická neuropatie

Popis diabetické neuropatie

Diabetická neuropatie (DN) je postižení nervů, projevující se dle typu postižených nervů bolestí, sníženou citlivostí (nejčastěji dolních končetin) až problémy s trávicím a močovým ústrojím, cévami a srdcem.

Je to nejčastější pozdní komplikace u nemocných s cukrovkou. Postihuje přibližně 50 % diabetiků a to jak diabetiků prvního, tak druhého typu.

Při diabetické neuropatii dochází k postižení funkce i struktury nervu. Podle druhu postižených nervů se rozlišují dvě základní skupiny diabetické neuropatie.

První je diabetická periferní (somatická) neuropatie postihující nervy příčně pruhovaného svalstva končetin a druhá je autonomní (vegetativní) neuropatie, při postižení nervů ovlivňujících svaly vnitřních orgánů, jejichž funkci vůlí ovlivnit nemůžeme. Při pokročilejší neuropatii dochází ke kombinacím, bývají postiženy jak somatické tak autonomní nervy.

Příčiny diabetické neuropatie

Vznik tohoto onemocnění je podmíněn základním onemocněním, tedy cukrovkou. Příčiny vedoucí k neuropatii jsou kombinací různých faktorů.

Dlouhodobě zvýšená koncentrace glukózy v krvi (hyperglykémie) vede různými komplikovanými mechanizmy k narušení a poškození funkce nervových buněk a vláken tvořících nerv.

Mikroskopickým vyšetřením nervů u nemocných s diabetem byli prokázané změny jak samotných nervových buněk, tak buněk, které nervová vlákna obalují a tím urychlují vedení signálů. Buňky mají zvýšenou náchylnost k sebezničení (k tzv. apoptóze, což je vlastně naprogramovaná sebevražda buněk).

Velkou úlohu v rozvoji onemocnění hraje i onemocnění malých cév, které tyto nervy vyživují. Dochází u nich k ztluštění jejich stěn a to pak zhoršuje zásobování nervů kyslíkem a jinými potřebnými nutriety. Nerv je pak nedostatečně živen a to ještě zhoršuje jeho postižení.

Kromě samotného špatného vlivu zvýšeného cukru k rozvoji neuropatie přispívají i jiné faktory. Jde hlavně o autoimunitní zánět, kdy si tělo z ne zcela jasných důvodu tvoří protilátky proti jeho vlastním složkám.

Dále pak genetické faktory, kdy nezávisle na diabetu jsou někteří jedinci zvýšeně citliví k poškozením nervů.

V neposlední řadě k rozvoji nemoci přispívá zvýšená konzumace alkoholu a spotřeba cigaret.

Rizikové faktory diabetické neuropatie

Samotné onemocnění cukrovkou je rizikovým faktorem. Zvýšená pravděpodobnost postižení neuropatií závisí od délky trvání diabetu přímo úměrně. Čím nemocný trpí diabetem déle, tím je větší riziko rozvinutí této komplikace. Asi největším rizikem je zřídkavé a nepravidelného kontrolování cukru u rozpoznaného diabetu. Časté kontroly krevního cukru a udržování jeho přiměřené koncentrace jsou nejlepší cestou k ochraně zdraví vašich nervů a cév.

Dále mezi rizikové faktory patří i tzv. neovlivnitelné faktory jako věk a pohlaví. Čím starší jste a jste-li k tomu muž, máte pravděpodobnost vzniku neuropatie větší než mladé ženy.

A tzv. ovlivnitelné rizikové faktory jsou ještě hypercholeste­rolémie (vysoká hladina cholesterolu) a kouření, vysoký krevní tlak. Hlavně zvýšená koncentrace LDL-cholesterolu, který přispívá k ničení cév a tím omezuje dostatečnou výživu nervů. Diabetici mají asi dvakrát větší riziko vysokého krevního tlaku než jedinci bez diabetu. Mít oboje, tedy i vysoký krevní tlak i diabetes je velice nebezpečné z hlediska vzniku pozdních komplikací, protože jak vysoký tlak sám o sobě, tak cukrovka ničí cévy a omezuje cirkulaci krve.

Prevence diabetické neuropatie

Hlavním krokem v prevenci jak vzniku, tak rozvoje komplikací diabetické neuropatie je pravidelná kontrola koncentrace cukru v krvi (glykemie). Kontroly by se měly provádět denně. Mělo by se dbát na udržování glykémie v stanovené přijatelné normě přísným dodržováním dietních a léčebných režimů.

Důležitá je také ochrana a starostlivost o nohy. Vznik různých oděrek či vředů může vést následkem špatné regenerace tkání a špatné odpovědi na jejich léčbu u diabetiků ke vzniku nebezpečných infekcí vedoucích až ke ztrátě končetiny amputací.

Proto je nesmírně důležité zabránit vzniku jakéhokoli boláku na nohách. To může být dosaženo pravidelným denním kontrolováním stavu chodidel, jejich každodenním pečlivým mytím a sušením. Důležité je důkladné vysušení meziprstních prostor a na závěr namazaní nohou zvláčňujícími krémy zabraňujícími vysušení.

Udržujte své nehty na nohách čisté, pravidelně a hlavně opatrně si je stříhejte. Noste pořád suché a čisté, nejlépe bavlněné ponožky a kupujte si dobře sedící boty, abyste zbytečně předešli vzniku otlakům z malých bot.

Neméně důležité v prevenci jsou změny v životním stylu. Jezte zdravěji, vybírejte si stravu obsahující hodně zeleniny, ovoce, celozrnných potraviny.

Přestaňte kouřit. U diabetiků, kteří kouří je více než dvakrát větší riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, včetně poruch cirkulace v cévách noho, než u diabetiků, kteří nekouří.

Pravidelně cvičte, věnujte se pohybovým aktivitám. Snižuje to nadváhu, podporuje krevní cirkulaci a snižuje krevní tlak. U diabetiků je krevní tlak hlídaný ještě přísněji než u zdravých lidí. Neměl by převyšovat hodnoty 130/80.

Příznaky a projevy diabetické neuropatie

Příznaky neuropatií závisí na tom, které nervy jsou postiženy. Neuropatie můžeme rozdělit dle toho, zda postihují somatické nervy (periferní neuropatie), které mají na starost vedení citlivosti a zabezpečení pohyblivosti svalů, které můžeme ovlivňovat, nebo autonomní nervy, které se starají o vnitřní orgány (autonomní neuropatie). Postižení nervů může být dále symetrické, to znamená, že je postižení na obou končetinách stejně vyjádřené, nebo asymetrické.

Periferní neuropatie

Nejčastější diabetickou neuropatií je tzv. symetrická distální (senzitivní a motorická) neuropatie. Postihuje nervy rukou, ale zejména nohou a chodidel.

Nejdříve postihuje nervy, které slouží vnímání citlivosti. Projevuje se jako snížené nebo oslabené vnímání bolesti, tepla a chladu, což může vést k úrazům nebo popálením, a to přispívá ke vzniku špatně se hojících ran.

Pozoruje se také brnění, pálení, píchání, které začíná u palců a šíří se nahoru. V noci se objevuje až nesnesitelná ostrá a rýpající bolest bránící spánku. Objevuje se také zvýšená citlivost k jemnému doteku, například i jemná pokrývka v noci může vyvolávat až velice nepříjemné pocity až bolest.

Později se přidávají příznaky z postižení motorických nervů. Vznikají obtíže s udržením rovnováhy a koordinace, ruce začínají být neobratné, může se zhroutit nožní klenba.

Přidává se svalová slabost a problémy s chůzí, dochází k zakopávání. Kůže na končetinách se také mění. Je suchá, svraštěná, tenká, jakoby více průsvitná, nepotí se a ztrácí se ochlupení.

Mezi asymetrické periferní neuropatie patří tzv. proximální neuropatie (amyotrofie). Postihuje svalstvo pánevního pletence a stehen. Vyskytuje se většinou u starších mužů s diabetem 2. typu. Projevuje se bolestí v hýždích a stehnech. Začíná většinou na jedné straně. Dále se projevuje svalovou slabostí, nemocní mají problémy se vstáváním ze sedu a při chůzi zejména z a do schodů.

Další skupinou je fokální mononeuropatie. Postihuje většinou jeden nerv, takže je nesymetrická. Může způsobit velké bolesti, ale většinou do několika týdnů sama odezní.

Dochází k postižení okohybných nervů. To se projevuje šilháním, dvojitým viděním a padáním víčka.

Také dochází k postižení lícního nervu s jednostranným poklesem ústního koutku, poklesem spodního víčka. Není možné například vrásčit čelo či sešpulit rty.

Někdy se fokální neuropatie objevuje, když je nerv utlačován a prochází stěsněným prostorem. Je to například u syndromu karpálního tunelu, nebo jiných úžinových syndromu. Projeví se brněním, necitlivostí, otokem a bolestí prstů hlavně v noci, kdy dochází nečinností k sníženému překrvení nervu. Pak stačí jen rukama zahýbat a problémy ustoupí. Postupně se rozvíjí slabost ve svalech ruky a sklon k upouštění a neudržení předmětů v rukách.

Autonomní neuropatie

Autonomní nervový systém kontroluje vnitřní orgány.

Neuropatie se projeví zejména poruchami regulace srdeční frekvence s tachykardií (zrychlená srdeční frekvence) a poruchami regulace krevního tlaku, které se projeví tím, že při prudkém postavení se ze sedu nebo lehu rychle poklesne tlak, zamotá se hlava a může dojít až k odpadnutí (ortostatická hypotenze).

Tím, že jsou postiženy i nervy vedoucí bolest, pacienti s infarktem myokardu nemusejí vůbec cítit průvodní bolest.

V trávicím traktu se vyskytují potíže vyprazdňování žaludku, projevující se zvracením, nevolností a nechutenstvím. Bývají také průjmy nebo zácpy na podkladě poruch střevní pohyblivosti.

Co se močového systému týká, bývají přítomné poruchy vyprazdňování močového měchýře, v kterém dochází k váznutí zbytku moči i po vyprázdnění. To vyvolává časté nutkání k močení, objevuje se inkontinence moči a zvyšuje se riziko infekce močových cest.

Více než polovina pacientů nad 60 let s diabetem má poruchy erekce, u žen se vyskytují také sexuální potíže, hlavně nedostatečná vaginální lubrikace.

Poruchy pocení se projevují obvykle malým pocením v dolní části těla a naopak zvýšeným pocením v horní polovině.

Léčba diabetické neuropatie

Léčba přítomné diabetické neuropatie není zcela jednoduchá a kauzální léčba ani není známá. Opírá se zejména o zpomalení progrese nemoci, o léčbu bolesti a jiných nepříjemných pocitů jako brnění, pálení.

Základem je udržování stabilní a přijatelné hladiny glukózy v krvi. Napomáhá to zdržení rozvinutí nemoci do těžších stadií a někdy může také ještě napravit již přítomné příznaky. Užívají se perorální antidiabetika, pokud nestačí tak se podává injekčně inzulin. U některých lidí může intenzivní kontrola a regulace glykémie snížit riziko vývinu neuropatie i o víc než 60 %.

Léčba bolesti je velice záludná. Je silně individuální, zda a u koho zabere. Podávají se antiepileptika, antidepresiva. Doporučují se také masti obsahující capsaicin.

Mezi jiné metody zvládnutí bolesti a jiných nepříjemných vjemů u neuropatie patří také například akupunktura, relaxační techniky a rehabilitace.

Účinné je v některých případech podávání látek podporujících regeneraci a výživu nervů. Hlavně kyseliny alfa lipoové či linoleové. Doporučuje se podávání vitamínů B, E.

Jak si mohu pomoci sám

Dodržovat zásady prevence. Zejména dobře pečovat o nohy, udržovat si glykémii a krevní tlak v normě, jíst zdravě, pravidelně tělu dopřávat pohyb, přestat kouřit a vyhýbat se alkoholu.

Komplikace diabetické neuropatie

Diabetická neuropatie je onemocnění závažné s množstvím možných komplikací.

Špatné hojení ran zejména na nohách a jejích infekce, která bývá neléčitelná a vede až k nekróze tkání nohy (gangréně), může dospět (následkem ohrožení života nemocného rozšířením infekce do celého těla) k nutnosti amputace části končetiny, někdy i celé končetiny.

Při poruše vyprazdňování měchýře zůstává stále určité množství moči v močovém měchýři, to umožňuje bakteriím v tomto prostředí přežívat se a množit. Mohou se šířit až k ledvinám a vznikají časté infekce močových cest.

Velkým nebezpečím u postižení autonomních nervů je vymizení příznaků z hypoglykémie (nízká hladina cukru). Tyto projevy (pocení, rychlá srdeční frekvence, třes, slinění) zabezpečuje právě tento systém, a když dojde k jeho postižení, nemusí si jich postižený všimnout. To pak představuje fatální následky.

Nebezpečím je také ztráta regulace krevního tlaku. U ortostatické hypotenze může dojít k ztrátě vědomí, upadnutí a úrazu hlavy.

Další komplikace představují například porucha regulace tělesné teploty následkem změn pocení, poruchy trávicích funkcí s úporným zvracením a průjmy či zácpami a také poruchy sexuálních funkcí.

V neposlední řadě vedou bolesti, handicap a neschopnost zejména u starších lidí k ztrátě nezávislosti, depresím a sociální izolaci.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist