Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Bulimie

Popis bulimie

Bulimia nervosa patří spolu s anorexií k poruchám příjmu potravy.

Je charakterizována záchvaty nadměrného přejídání se velkým množstvím potravy s následnou volbou nevhodných metod k zábraně tloustnutí. Nejčastěji jde o vyvolávání zvracení. Velmi často se také zneužívají laxativa (projímadla), diuretika (odvodňující léky) nebo se nemocný snaží předejít příbytku hmotnosti náruživým a vyčerpávajícím cvičením nebo hladověním.

Ačkoli jsou bulimie a anorexie dvě samostatné jednotky, může se bulimie se zvracením vyskytnout také při anorexii. A také jako anorexie je i bulimie psychickou poruchou, kdy se nemocní ve zvýšené míře zabývají svou hmotností a tvarem těla a často se krutě odsuzují a trestají za povšimnuté nedokonalosti.

Porucha se obvykle projevuje po sérii neúspěšných pokusů o diety a cyklus neustálého přejídání se s následujícím zvracením může vést ke vzniku posedlosti s rozvojem závislosti.

Bulimie se vyskytuje nejčastěji u žen do 30 let věku. Výskyt nemoci v poslední době poměrně stoupá. Postižení jedinci jsou velmi ambiciózní, obvykle pocházejí z rozvrácených ro­din.

Příčiny vzniku bulimie

Jako u anorexie, ani u bulimie není známa přesná příčina vzniku nemoci. Jde o kombinaci více faktorů. Tak například roli sehrává pravděpodobně i genetika. Je pozorovaný vyšší výskyt bulimie u dívek a žen, kterých matky nebo sestry trpěly některou z poruch příjmu potravy. Avšak není přesně známo, na jakém principu by k přenosu mělo docházet.

Existuje několik tvrzení o vlivu serotoninu a jiných aminoneurotran­smiterů na vznik bulimie. Serotonin je přirozeně se vyskytující chemická látka v mozku, která přenáší informace mezi buňkami a má na starosti mimo jiné také regulaci příjmu potravy.

Lidé s bulimií mají určité charakteristiky. Mají například nízké sebevědomí a sebeúctu, jsou perfekcionisti. Mívají problémy s impulzivním chováním, zvládáním nálad a kontrolou vzteku. Často pocházejí z konfliktních nepředvídatelných rodin a v minulosti se mohli stát obětí sexuálního zneužívání.

Ačkoli je to diskutabilní, vzniku onemocnění mohou pomoci i trendy moderní kultury a společnosti, kde se atraktivita spájí s uznáním a úspěchem. Přes tento tlak může působit touha po hubenosti zejména mezi mladými děvčaty.

Rizikové faktory bulimie

I když konkrétní příčina vzniku bulimie není známá, výzkumy ukázaly na některé faktory, které její vznik mohou vyvolat, nebo urychlit. Zahrnují mimo jiné držení diet. Lidé držící diety s pozitivním efektem a viditelnými změnami, jsou potěšeni kladnými reakcemi jejich okolí na jejich změnu a to je podněcuje k dalším držením diet. Následně dojde k epizodám hladovění, prolomení diety s přejídáním se, a to pak vede k ještě větším snahám držet dietu a tak dále dokola až se z toho může vyvinout začarovaný kruh.

Rizikovým obdobím života je puberta. Někteří adolescenti mají problém vyrovnat se se změnou svého těla během puberty. Mohou být zvýšeně citliví ke kritice či poznámkám na jejich adresu ohledně jejich těla, hmotnosti. Všechno to může být startem k rozvoji některé poruchy příjmu potravy.

Také důležité změny v životě, jako například stěhování, změna zaměstnání nebo partnerský rozchod vyvolávají stres.

Rizikovým faktorem je i povolání či kariéra. Především sportovci, hlavně atleti, gymnasti, krasobruslaři, herci, tanečníci a modelky jsou ve zvýšeném riziku. Někdy mohou samotní rodiče či trenéři přispět k rozvoji poruchy tlakem na hubnutí v zájmu zlepšení výsledku sportovce.

Vliv médií a společnosti na rozvoj poruch příjmu potravy je diskutabilní. Mládež se ale může nechat inspirovat vzhledem hubených krásek z televize a módních časopisů, což může k rozvoji onemocnění přispět.

Prevence bulimie

Ačkoli neexistuje jistá cesta jak zabránit vzniku bulimie, je zde několik rad, které by mohly alespoň trochu pomoci.

Především by si rodiče neměli utahovat nebo dělat legraci z postavy a vzhledu svých dětí. Měli by pěstovat a posilovat zdravý náhled svých dětí na svoje tělo, bez ohledu na jejich hmotnost.

Pokud si všimnete, že člen vaší rodiny nebo přítel s nižším sebevědomím začal držet přísnou dietu, změnil stravovací návyky a je silně nespokojen se svým vzhledem, pokuste se s ním o těchto věcech promluvit. I když možná nebudete schopni zabránit rozvinutí této nemoci, vaše povzbuzení mu může pomoci uvědomit si a bude se snažit změnit náhled, nebo se odhodlá vyhledat pomoc, než se situace ještě zhorší.

Příznaky a projevy bulimie

U bulimie se střídají záchvaty přejídání se s epizodami “očisty“. Záchvaty přejídání bývají nejmíň 2krát do týdne a nemocní u nich popisují nekontrolovatelnou touhu po jídle. Není možné přestat jíst. Jsou schopni spořádat obrovská kvanta stravy. Někdy ani nevědí jak dlouho jedli a kolik toho snědli.

Po tomto záchvatu přejídání se, které obvykle ukončí až silná bolest břicha z přejedení, následuje snaha ulevení si, snaha očisty a zbavení se kalorií, aby předešli přibírání. Někteří nemocní mají pocit, že si musí ulevit dokonce i po snědení malých nebo normálních soust.

Většinou pacienti s bulimií zvolí vyvolání zvracení. Po nebo během jídla odbíhají na záchod. Někdy zneužívají laxativa či diuretika. Záchvaty přejídání se kompenzují také hladověním, nebo extrémním, někdy několikahodinovým cvičením či během.

Celkově jsou depresivní, mívají špatnou náladu. Jsou úzkostliví a stále se zaobírají svou váhou či celkovým zjevem, jsou se sebou nespokojeni a mají o sobě a svém vzhledu utvořený velmi negativní obraz.

Většinou bývají na pohled štíhlé postavy, někdy s lehkou nadváhou. Nebudí proto většinou podezření, že se něco děje.

Z častého zvracení bývají bolesti v krku a ústech. Jsou poškozeny zuby a dásně. Může to vést až k ztrátě chrupu. Na tvářích mohou být nateklé slinné žlázy.

Celkově jsou unavení, dehydratovaní, mají suchou kůži. Na kůži bývají také odřeniny, mozoly a jizvy. Bývají přítomné bolesti břicha, nadýmání a problémy se střevy. Srdeční rytmus bývá nepravidelný.

U žen se objevují poruchy menstruačního cyklu. Je nepravidelný, nebo není vůbec.

Léčba bulimie

Léčba není lehká. Pokud jde o akutní stav, je nevyhnutná hospitalizace, kdy léčba vychází z nápravy vnitřního prostředí. Podávají se infuzní roztoky.

Nejdůležitější součást léčby je psychoterapie. Úspěch má individuální, skupinová či rodinná terapie.

V medikamentózní léčbě se uplatňují antidepresiva, anitiepileptika a léky potlačující zvracení.

Jak si mohu pomoci sám

Obecně je velmi těžké až nemožné vyléčit si bulimii sám, bez profesionální pomoci. Můžete ale pro sebe udělat několik věcí, které pomohou vašemu terapeutickému plá­nu.

V první řadě byste ho měli poctivě dodržovat, neměli byste odkládat nebo přesouvat terapeutická sezení, také byste se neměli snažit měnit stravovací režim a plán stravování. Měli byste ho dodržovat, i kdyby to pro vás bylo někdy míň pohodlné.

Důležité je také, abyste věděli, případně se naučili něco o své nemoci.

Nevyhýbejte se starajícím a o vaše zdraví se obávajícím členům vaší rodiny a přátelům. Uvědomte si, že jim na vás záleží. Proto se nezavírejte doma, neodhánějte je od sebe. Jejích přátelství vám pomůže.

Snažte se nekontrolovat si svou hmotnost a vyhýbejte se častým pohledům do zrcadla. Nevede to k ničemu dobrému.

A nakonec buďte opatrní s cvičením. Raději se poraďte se svým lékařem o druhu cvičení, které, když vůbec, by pro vás bylo vhodné.

Komplikace bulimie

Bulimie může způsobit řadu závažných až život ohrožujících komplikací.

Smrt může nastat v akutním stadiu onemocnění a to hlavně selháním srdce a oběhu, následkem sebevraždy, nebo prasknutím enormně přeplněného žaludku.

Časté zvracení může vyústit v četné komplikace nejen v ústní dutině. Kyselý žaludečný obsah poškozuje zubní sklovinu a ničí dáseň. Dochází k zvýšené kazivosti a vypadávání zubů. Také dochází k onemocněním slinných žláz. Jsou nateklé.

Kyselý žaludeční obsah působí nedobře na výstelku trávicí soustavy. Následkem tohoto chemického dráždění vznikají záněty. Mohou vzniknout vředy, jizvy, nebo dojde k protrhnutí jícnu.

Onemocnění působí i na ženský menstruační cyklus. Je nepravidelný, nebo chybí. Komplikací proto může být nemožnost otěhotnění a/nebo donošení plodu.

Následkem zneužívání diuretik je i tvorba otoků (edémů). Je to abnormální nahromadění tekutiny v místech těla, kde za normálních okolností být nemá.

Zneužívání laxativ spěje ke vzniku závislosti na nich a zničení přirozených vylučovacích pochodů. Může trvat měsíce, než se střevní funkce vrátí k normálu. Kromě toho kombinace diuretik a laxativ hrozí úplným rozvratem elektrolytového vnitřního prostředí se život ohrožujícími následky.

Také psychické problémy mohou narůstat. Prohlubují se deprese a úzkosti. Objevují se závislosti na drogách a alkoholu a sklony k sebepoškozovaní a páchání sebevražd.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist