Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • ZAPPER CENTRUM

  ZAPPER CENTRUM

  Produkty a služby alternativní medicíny

  Měření a diagnostika

  Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

  Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

  Odborné poradenství a individuální přístup

   

   

  Přečtěte si více
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Žloutenka

Trápí Vás žloutenka (virová hepatitida) a chcete se skutečně uzdravit?

Infekční žloutenka, nebo-li virová hepatitida (hepatitida=zánět jater) je onemocnění způsobené viry hepatitidy typu A, B, C, D, E nebo G, které napadají jaterní tkáně.

Každý vir způsobuje jiné onemocnění jater a každý typ žloutenky má jiný způsob přenosu a svého průběhu. Existuje několik typů žloutenky - A, B, C, D, E a G. Žloutenka typu D, E nebo G se v České republice téměř nevyskytuje, výjimkou může být člověk, který se jedním z těchto typů nakazil v zahraničí.

Žloutenka typu A

Nemoc špinavých rukou

Jde o nejhojněji se vyskytující onemocnění virovou hepatitidou a zároveň je nejméně závažným typem. Při diagnostikování žloutenky typu A je pacient hospitalizován na infekčním oddělení v nemocnici po dobu kdy může ohrozit okolí svou infekčností.

Žloutence tomuto typu se také říká nemoc špinavých rukou (přenos viru je fekálně-orální cestou, tedy stolicí nemocného a poté všeho, co s ní bylo kontaminováno, často se jedná o vodu, potraviny a ruce). Inkubační doba nemoci je zhruba jeden měsíc.

V potravinách se vir zničí 5-ti minutovým varem. V domácnostech se mu dá vyhnout používáním dezinfekčních přípravků s chlórem, kyselinou peroctovou nebo s vyšším obsahem alkoholu.

Příznaky

Žloutenka se u člověka objeví během 2 až 6 týdnů od setkání s virem ve formě příznaků podobným chřipce (bolest hlavy, nevolnost, horečka), časté je také zežloutnutí kůže a očního bělma.

Léčba

Po potvrzení žloutenky typu A z krve a moči pacienta je nemocný ihned hospitalizován na infekčním oddělení. Během rekonvalescence se musí pacient vyhýbat tělesné námaze a po dobu půl roku změnit jídelníček. K návratu příznaků může dopomoci užívání antikoncepce, nadměrné požívání alkoholu, obezita a nadměrné slunění.

Žloutenka typu A je pravděpodobnější s nárůstem věku člověka. Léčba s následnou rekonvalescencí trvá déle než u mladého člověka.

Po prodělání a vyléčení hepatitidy A je organismus před další nákazou stejného typu imunní.

Prevence

 • mytím rukou před jídlem,
 • mytí rukou po použití WC,
 • konzumace pouze nezávadných potravin a vody.

Mytí ruk

Hepatitida B

K nákaze žloutenky typu B dochází prostřednictvím krve, spermatu nebo vaginálního sekretu během nechráněného pohlavního styku nebo při použití jedné injekční stříkačky při aplikaci drog nebo léků. Nakazit se může člověk i při používání jednoho zubního kartáčku nebo jednoho ručníku nebo holicího strojku. Tento typ žloutenky je také přenosný z těhotné matky na plod.

Příznaky

Inkubační doba je zhruba 3 měsíce a může se rozvinout do chronického stádia, jako je cirhóza nebo karcinom jater. Během inkubační doby se u žloutenky neobjevují žádné vedlejší příznaky a člověk o onemocnění vlastně neví. Po propuknutí nemoci se objevují dlouhodobé příznaky - horečka, žloutnutí pokožky, únava, nechutenství, tmavá moč a světlá stolice.

Léčba

Během nemoci by měl mít pacient klidový režim a změnit jídelníček.

Léčba chronického onemocnění žloutenky typu B je dlouhodobá a nákladná, která nemá jistotu vyléčení. Po prodělání nemoci a jejím následném vyléčení je člověk před další nákazou ochráněn a je proti ní imunní.

Prevence

 • vyhýbat se drogám,
 • praktikovat bezpečný sex s ochranou (kondomem),
 • nepůjčovat si hygienické potřeby od přátel a známých,
 • být opatrný při aplikaci piercingu a při tetování,
 • být obezřetný při krevních transfúzích v zahraničí.

Hepatitida C

Žloutenka typu C je označována jako nemoc narkomanů nebo homosexuálů, protože se přenáší krví nebo tělními tekutinami.

Příznaky

Inkubační doba je zhruba 2 měsíce.

Léčba

Často dochází k přechodu do chronického stádia. Léčba hepatitidy typu C trvá zhruba 1 rok, ale bývá úspěšná jen u 60% případů. Při léčbě je pacientovi podáván interferon a léky k podpoře jaterní funkce, při zhoršeném průběhu dochází k transplantaci jater.

Po prodělání hepatitidy typu C nezůstávají v těle protilátky, které by zabránily dalšímu onemocnění.

Prevence

 • vyhýbat se drogám,
 • praktikovat bezpečný sex s ochranou (kondomem),
 • nepůjčovat si hygienické potřeby od přátel a známých,
 • být opatrný při aplikaci piercingu a při tetování,
 • být obezřetný při krevních transfúzích v zahraničí.

Žloutenka typu E

Přenáší se kontaminovanými potravinami nebo kontaminovanou vodou (podobně jako typ A). Hepatitida typu E je nebezpečná pro těhotné ženy, u kterých může propuknout v závažné onemocnění jater nebo dokonce smrt.

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka
S novorozeneckou žloutenkou se setkává zhruba polovina narozených dětí. Příčinou vzniku žloutenky u novorozenců je rozpad velkého množství červených krvinek, které je způsobeno změnou prostředí, ve kterém dítě vyrůstalo v matčině bříšku a prostředím, ve kterém se dítě po porodu nachází.

Autoimunitní hepatitida

Jde o progresivní zánět jater. Nemoc je spojená s neobvyklostmi lidského imunitního systému, který vytváří protilátky proti jaterním buňkám.

Pacientkami bývají převážně mladé dospívající ženy. Ženy, které trpí autoimunitní hepatitidou, mají pravděpodobně taky cukrovku, ztrátu pigmentu kůže nebo Sjögrenův syndrom.

Příznaky:

 • únava,
 • bolesti břicha a kloubů,
 • svědění,
 • žloutenka,
 • zvětšená játra.

Léčba

Pacienti, u kterých se objeví autoimunitní hepatitida mají šanci na život v maximální délce 10 let. Léčba je zaměřená na příznaky, nikoli na příčinu nemoci. Pacienti se mohou také léčit pomocí kortikoidů, které ale mohou mít při dlouhodobém užívání nežádoucí účinky (vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční vředy, řídnutí kostí nebo šedý zákal).

Léčba by měla pacienta zcela vyléčit nebo alespoň tuto nemoc zmírnit. U zhruba 20% pacientů se nemoc i přes léčbu zhoršuje, proto se musí přejít k transplantaci jater.

Zánět jater

Jde o poškození jater, které je doprovázeno zánětem. Může být infekční nebo neinfekční, akutní nebo chronický.

 • infekční zánět jater
 • neinfekční zánět jater
 • akutní zánět jater
 • chornický zánět jater - v játrech dochází nejprve k fibróze a poté k cirhóze. V játrech vznikají malé jizvičky, které se zacelují kožovitou hmotou na místě původní jaterní tkáně.

Očkování proti žloutence

Očkovat se lze proti žloutence typu A a B. Proti žloutence typu C se očkovat nelze. Očkování je možné pro každý typ zvlášť nebo lze vakcíny kombinovat proti oběma typům žloutenky.

Typu A

Očkování není součástí pravidelného očkovacího kalendáře. Očkovat lze děti od 1 roku. Očkuje se 2 dávkami. Druhá dávka je aplikována půl roku až rok po první dávce. Ochrana proti žloutence nastupuje po 2 až 4 týdnech od píchnutí první dávky. Cena jedné dávky je zhruba 950 Kč až 1150 Kč.

Typu B

Očkování proti žloutence typu B je součástí očkovacího kalendáře a je zahrnuto v povinné kombinované Infanrix hexa vakcíně. Očkování obsahuje 3 dávky, které jsou aplikovány během půl roku s 3měsíčními rozestupy. Cena 1 dávky je zhruba 850 Kč.

Kombinovaná vakcína proti Žloutence typu A i B

Očkování obsahuje 3 dávky, z nich druhá je očkována měsíc od první a třetí je očkována šest měsíců od druhé dávky. Orientační cena pro děti do 15 let je 1.000 Kč a pro dospělé se cena pohybuje kolem 1.600 Kč.

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/zloutenka/
 2. http://www.zloutenky.cz/
 3. http://www.bez-alergie.cz/autoimunitni-hepatitida
 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hepatitida
 5. http://nemoci.vitalion.cz/novorozenecka-zloutenka/
 6. http://www.modrykonik.cz

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist