Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Rakovina vaječníku

Zkuste jiný pohled na rakovinu a její prevenci s pomocí našich specialistů...

Popis rakoviny vaječníku

Rakovina vaječníku představuje velice nebezpečnou nemoc postihující ženské reprodukční orgány.

Vaječník (ovarium) je párový ženský pohlavní orgán vyskytující se v oblasti malé pánve. Oba vaječníky jsou lokalizovány po stranách dělohy (uterus), se kterou jsou spojeny vejcovody (tubae uterinae). Vaječníky ženy v reprodukčním období jsou velké zhruba jako švestka, po menopauze se jejich velikost zmenšuje.

Ovaria plní dvě základní funkce. Produkují pohlavní hormony (estrogeny a gestageny), které regulují menstruační cyklus a komplexně působí na celý ženský organismus. A také ještě slouží jako skladiště ženských pohlavních buněk, vajíček.

Každé vajíčko je uloženo v jakémsi pouzdru, folikulu. Během každého menstruační cyklu roste a uzrává několik folikulů najednou, až jeden z nich zhruba v půlce cyklu praskne (stádium tzv. ovulace) a vypustí vajíčko do vejcovodu. Pokud dojde ke kontaktu vajíčka a spermie, může dojít k oplodnění (fertilizaci) a v děloze se vyvíjí plod.

Rakovina je nemoc, která napadá buňky v různých tkáních lidského těla. Zdravé buňky se neustále regulovaně dělí a udržují si stabilní stav dle potřeb organismu. Kdežto nádorové buňky podléhají neregulovanému a nekontrolovatelnému dělení a tvoří neorganizované shluky, nádory (karcinomy, tumory).

Existují dva druhy nádorů, benigní a maligní.
Benigní nádory (nezhoubné) rostou pomalu v místě jejich vzniku a nemají sklony tendence pronikat a napadat ostatní zdravé tkáně. Na vaječnících vznikají nezhoubné nádory celkem často, označují se jako tzv. cystomy. Jsou v průměru 20-30 cm velké, vyplněné tekutinou nebo hlenem a obalené tenkou slupkou.

Svou nezanedbatelnou velikostí však mohou utlačovat okolní tkáně (střevní kličky, cévy, močové cesty atd.). Léčba benigního nádoru se většinou řeší operativní cestou, kdy se nádorové buňky odstraní a nemoc tak končí. Nezhoubné nádory nepředstavují rakovinu v pravém slova smyslu, protože neohrožují ostatní zdravé tkáně.

Maligní nádory napadají a prorůstají do zdravých tkání, kde tvoří druhotná ložiska, tzv. metastázy. Metastázy mohou expandovat dále do ostatních orgánů krevní nebo mízní cestou. V případě rakoviny vaječníků je charakteristické odlupování částeček nádoru a jejich přichycení na další orgány, například na střevo, dělohu, vejcovody, pobřišnici atd.

Karcinom ovaria se jen zřídkakdy šíří krevní cestou. Ke svému rozšíření využívá zejména mízní cévy, kterými se dostává až do mízních uzlin dutiny břišní, kde metastázuje.

Rakovina se vyskytuje v různých formách s nevyzpytatelnými příznaky a projevy, léčbou a šancí na uzdravení. V případě rakoviny vaječníků se nejčastěji jedná o epiteliální karcinom, který se tvoří z buněk ležících na povrchu ovarií.

Rizikové faktory rakoviny vaječníku

Zvýšené riziko onemocnění rakovinou vaječníku nám může prozradit rodinná anamnéza. Pokud některou vaší blízkou příbuznou postihl karcinom vaječníku, máte i vy zvýšené riziko onemocnění.

osobní anamnéza nám může leccos napovědět. Pokud jste prodělala např. rakovinu prsu, jste náchylnější i k rakovinnému bujení na vaječnících.

Významným rizikovým faktorem je věk. Lze konstatovat, že s přibývajícím věkem roste i riziko onemocnění rakovinou vaječníků. Kritické období nastává zejména po menopauze, což dokazuje i polovina postižených pacientek, které jsou starší šedesáti tří let.

Ve vyšším ohrožení se mohou vyskytovat i ženy, které začaly menstruovat před dvanáctým rokem života nebo ženy procházející menopauzou již v padesáti letech.

Velké riziko s sebou přináší i léky na neplodnost (klomifencitráty). Riziko je ještě vyšší v případě, že se ženě nepodařilo i přesto otěhotnět.

V neposlední řadě rizikové faktory reprezentuje kouření tabákových výrobků a konzumace nadměrného množství alkoholu. Tyto faktory jsou zodpovědné zejména za vznik nádorů mucinózního typu.

Prevence rakoviny vaječníku

V případě karcinomu vaječníku neexistuje žádná účinná prevence, která nám zajistí stoprocentní ochranu. Je tu ale několik možností, které mohou snížit riziko jejího vzniku.

Je dokázáno, že užívání hormonální perorální antikoncepce po dobu minimálně tří let snižuje riziko rakoviny vaječníků o 30-50%.

Ženy, které zvolily jako ochranu před početím podvázání vaječníků, riziko rakovinného bujení snížily až o 67%.

Obecně můžeme konstatovat, že částečnou ochranu zaručuje těhotenství a dostatečně dlouhé kojení (minimálně po dobu jednoho roku).

Studie prokázaly, že ochranné účinky má i strava bohatá na zeleninu.

Příznaky a projevy rakoviny vaječníku

Rakovina vaječníků se dlouho nikterak neprojevuje a nenese s sebou žádné specifické příznaky. Nemusí být objevena ani při běžné gynekologické prohlídce .Právě proto je jen málokdy nádor nalezen včas v počátečním stádiu.

V pokročilém stádiu žena může cítit pobolívání břicha, nadýmání a pálení žáhy.

Nádor mezi tím neustále roste a odštěpuje drobné částečky, které napadají další tkáně (střevní kličky, pobřišnici, povrch jater atd.) a zakládají druhotná ložiska. Tato ložiska produkují tekutinu, která se kumuluje v břišní dutině a tvoří tzv. ascites. Nádorové buňky mohou projít dokonce i bránicí až do pohrudniční dutiny, kde mohou též produkovat tekutinu, tzv. pleurální výpotek.

Pokročilejší stádium je charakteristické zvětšením objemu břicha, bolestí břišní stěny, častým močením (způsobené tlakem, který působí na močový měchýř), zácpou (způsobenou tlakem na konečník), nechutenstvím, zvracením a v některých případech i dýchacími potížemi.

Léčba rakoviny vaječníku

Je třeba, aby se pacientka svěřila do rukou odborníků ve specializovaných zdravotnických zařízeních, nejlépe v tzv. onkogynekologic­kých centrech.

Rakovina vaječníků je léčena kombinací dvou metod, operací a následnou chemoterapií.

Cílem operace je jednak odstranění maximálního možného množství nádorových buněk (tzv. debulking), jednak stanovení přesného rozsahu onemocnění (tzv.staging). Řez je veden od stydké spony až k pupku (v některých případech i nad pupek) pro přehlednější orientaci v celé dutině břišní.

Standardně se odstraňují oba vaječníky a vejcovody (adnexectomie), děloha (hysterectomie), slepé střevo (appendectomie), předstěra břišní (omentectomie) a odběr vzorků mízních uzlin (lymfadenectomie). Ve vážných případech je třeba odstranit i slezinu nebo část střeva.

Někdy se může stát, že je nádor v úzkém vztahu k životně důležitým orgánům a je nemožné jej odstranit bez poškození orgánu (nádor je tzv. inoperabilní). A tak se operatér snaží odstranit alespoň co nejvíce nádorové tkáně.

Chemoterapie představuje boj proti rakovinnému bujení pomocí cytostatik (látky, které mají schopnost likvidovat rychle se dělící nádorové buňky). Cytostatika jsou do organismu dodávána buď v injekční nebo tabletové formě.

Ovariální karcinom je na chemoterapii velice citlivý. Chemoterapie působí systémově. To znamená, že ničí i sekundární ložiska, která ještě nebyla ani objevena. V současné době se při chemoterapii používají cytostatika obsahující sloučeniny platiny (karboplatina,cis­platina) v kombinaci s dalšími cytostatiky (paklitaxel, adriamycin, atd.). Cytostatika jsou podávána v jednodenních i vícedenních režimech. Léčba se opakuje ve čtyřtýdenních intervalech (v tzv. sériích).

Jak si mohu pomoci sama

Při léčbě ovariálního karcinomu je nezbytně důležité, aby pacientka hodně odpočívala, zvláště při náročné chemoterapii, která krade velké množství energie.

Moc o svém onemocnění nepřemýšlejte nebo by vás po chvíli úplně pohltilo. Snažte se zaměřit na běžné činnosti všedního dne. Věnujte se svým koníčkům, rodině a přátelům.

Dodržujte zdravou životosprávu, připravujte si pestrou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, snažte se věnovat v rámci možností i nějaké fyzické aktivitě a vyhněte se každopádně jakýmkoli stresovým a psychicky náročným situacím.

Komplikace rakoviny vaječníku

Komplikace nemoci nastávají při samotné protinádorové léčbě, protože ta způsobuje mnohé vedlejší účinky.

Po operaci může dojít k zanícení dutiny břišní (to se však v dnešní době stává zřídkakdy). Častěji dochází k povrchovému zanícení rány, které se však vyléčí pravidelným čištěním a ošetřováním.

Je nutné zmínit, zejména mladším pacientkám, že odstraněním pohlavních orgánů mizí i jejich šance mít vlastní děti. Navíc musí počítat s tím, že po odstranění vaječníků dochází k markantnímu poklesu pohlavních hormonů (estrogenů), což způsobuje nástup menopauzy (projevující se např. návaly horka, pocením) a dřívější nástup řídnutí kostí a onemocnění srdce a cév. Při tzv. substituční (náhradní) hormonální léčbě jsou pacientce tyto hormony dodávány a tak se příznaky spojené s menopauzou zmírní.

Chemoterapie je faktorem, který způsobuje těžké komplikace. Cytostatika totiž neumí moc dobře rozlišovat mezi rapidně se množící nádorovou buňkou a rychle se dělící buňkou zdravé tkáně. Mezi zdravé buňky, které procházejí rychlým dělením, můžeme řadit buňky vlasových folikulů, výstelky trávicí trubice a zejména buňky kostní dřeně, které produkují červené a bílé krvinky nezbytné pro organismus.

Tudíž nejzávažnější problémy způsobují cytostatika tím, že ničí i zdravé buňky lidského organismu. Tento proces se projevuje chronickou únavou, nevolností a zvracením, větší náchylností k infekcím, vypadáváním vlasů atd.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist