Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • ZAPPER CENTRUM

  ZAPPER CENTRUM

  Produkty a služby alternativní medicíny

  Měření a diagnostika

  Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

  Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

  Odborné poradenství a individuální přístup

   

   

  Přečtěte si více
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Rotaviry

Trápí Vás infekce rotaviry a chcete se skutečně uzdravit?

Rotaviry se vyznačují tím, že se vracejí, opakují (rotují - od rotare) a způsobují opakované infekce. Rotavir patří mezi Enteroviry a je nebezpečný proto, že jakékoli jídlo, zvláště pak mléko, tak dítě hned zvrací a dochází k silné dehydrataci.

Zkušenost s Rotavirem zde: http://www.alternativnimedicina.cz/nemoci/viry/rotaviry/vcera-jsem-drzela-bezvladne-telicko

 

 

Rotavirus je kulový virus z čeledi Reoviridae o průměru 70 až 80nm. Rotaviry se vyznačují vysokou nakažlivostí, přičemž jsou nejčastějším původcem průjmů u dětí na celém světě. Alespoň jednou prodělá rotavirovou infekci naprostá většina dětí do pěti let.

Rotavirus se skládá z 11 segmentů dvoušroubovice RNA obalené kapsidou složenou z dvou vrstev polypeptidů, vnější obal nemá. Lidské rotaviry mají minimálně 42 různých kmenů, snadno mutují a rekombinují se. Jedná se o rotaviry typů A, B a C, z toho typ A způsobuje 90% infekcí. Rotaviry se kromě lidí také vyskytují u ostatních savců a ptáků, tyto živočišné rotaviry typů A, B, C, D a E obvykle nezpůsobují u člověka projevy onemocnění, ale snadno se s lidskými rotaviry rekombinují.

Šíření rotavirů

Rotavirové infekce jsou sezónní, v Evropě se nejčastěji vyskytují v zimě a na počátku jara. Rotaviry se přenášejí fekálně-orálním způsobem, vstupují do těla ústy prostřednictvím špatně umytých rukou, konzumací kontaminované potravy nebo vody, náhodným dotykem, usídlí se v trávicím traktu a z těla vycházejí stolicí. Rotaviry jsou poměrně odolné, na vzduchu a na površích (například na hračkách nebo přebalovacích deskách na veřejných místech) dokáží přežít až několik dní, často bývají rezistentní k řadě dezinfekčních prostředků. Jsou velmi nakažlivé, snadno se šíří, především mezi osobami v úzkém kontaktu.

Hlavní zbraní proti jejich šíření je pečlivá hygiena rukou. Velmi dobrou ochranou před rotavirovými a jinými průjmovými onemocněními je zdravá střevní mikroflóra, vyvážená zdravá strava a kojení - mateřské mléko také obsahuje ochranné faktory, probiotika a prebiotika, která, pokud k nákaze dojde, pomáhají střevům dítěte se uzdravit.

Průběh rotavirové infekce

U dospělých rotavirová infekce zpravidla probíhá bez příznaků nebo má mírný průběh. U dětí do dvou měsíců se rotavirové infekce vyskytují spíše ojediněle, často probíhají bez symptomů, pravděpodobně vlivem kolostra a mateřského mléka. Rotaviry ohrožují zejména děti od 4 měsíců do třech let života. Opakovaná nákaza mívá výrazně mírnější průběh.

Inkubační doba rotavirové infekce je 1 až 3 dny. V některých případech se nejprve objeví katar horních cest dýchacích nebo nechutenství, ale mezi obvyklé první příznaky rotavirové infekce patří horečka a zvracení. Po 1 až 3 dnech, jak rotaviry napadají sliznici horních dvou třetin tenkého střeva, se snižuje absorpce cukrů, dochází k deficitu enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr laktózu, a následně se dostavuje průjem, který přetrvává 5 až 8 dní. Stolice je velmi častá a vodnatá, zpravidla bez příměsi hlenu či krve. Může se také objevit nadýmání a kožní vyrážka. Rotaviry jsou vylučováný stolicí nakaženého člověka po dobu 7 až 10 dnů, z toho první dny ve vysoké koncentraci. Obnova sliznice střeva po onemocnění trvá 2 až 8 týdnů.

Nebezpečná není infekce rotaviry jako taková, ale případná dehydratace, pokud není u dítěte zajištěna dostatečná kompenzace tekutin ztracených zvracením a průjmem. Nicméně první kontakt s rotaviry se u nejmenších dětí může změnit na těžký stav, který provází silné průjmy, zvracení a dehydratace organismu. Komplikací rotavirové infekce může být malabsorpce (snížené vstřebávání živin střevem) a dlouhodobý průjem.

Léčba rotavirové infekce

Léčba je nespecifická, stejná jako u jiných průjmových onemocnění. Nejdůležitějším bodem je udržení dostatečné hydratace, více informací naleznete v článcích Průjem a Zvracení kojenců.

Očkování proti rotavirům

Jedná se o nepovinné očkování, kdy jsou používané vakcíny živé a orálně podávané. Před očkováním by měla být sepsána anamnéza dítěte a pečlivě zvážit možné kontraindikace, především nemoci a malformace trávicího traktu a poruchy růstu. Ne u všech očkovaných dětí se po vakcinaci vytvoří protilátky a ani vysoká hladina protilátek není zárukou imunity vůči infekci rotaviry. Uvádí se spíše snižení závažnosti průběhu onemocnění. Očkování v žádném případě nechrání před jinými původci průjmových onemocnění. Ochranný účinek očkování vakcínami proti rotavirům poměrně rychle klesá.

Aplikace vakcíny s sebou nese i nemalé riziko nežádoucích účinků, včetně těch závažných. Děti očkované proti rotavirům mohou i několik dní po aplikaci vakcíny stolicí vylučovat vakcinační virový antigen či živé rotaviry. Je možný přenos takto vylučovaných rotavirů na jiné osoby a to především osoby v blízkém kontaktu s očkovaným dítětem, jako jsou rodiče či sourozenci. Při kontaktu s dítětem nedávno očkovaným proti rotavirům by měli všichni pečlivě dodržovat osobní hygienu (mytí rukou, především po výměně plenek).

Nepovinné vakcíny proti rotavirům

 • Rotarix
 • RotaTeq

Použité zdroje

 1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Rotavirov%C3%A1_enteritida
 2. http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/rot.html
 3. http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt%2Fprujem-kasuistiky
 4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/03/05.pdf
 5. http://www.modrykonik.cz

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist