Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • ZAPPER CENTRUM

  ZAPPER CENTRUM

  Produkty a služby alternativní medicíny

  Měření a diagnostika

  Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

  Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

  Odborné poradenství a individuální přístup

   

   

  Přečtěte si více
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Průjmová onemocnění

Popis průjmu

Průjem většinou nemůžeme označit jako samostatnou nemoc. Může být příznakem (symptomem) mnoha chorob. Jde o poruchu vyprazdňování stolice a patří k nejčastějším poruchám funkce trávicího systému.

Jako průjem lze označit časté řídké stolice (běžně při počtu větším než dvě za den). O konzistenci stolice rozhoduje množství vody v ní obsažené. Se zvyšujícím se obsahem vody se stává stolice řidší až vodnatá.

Podle rychlosti nástupu obtíží, závažnosti průběhu a době trvání lze dělit průjem na akutní a chronický.

Akutní průjem

Vzniká nejčastěji na podkladě infekce. Průběh je většinou velmi rychlý. Původcem bývají Salmonely, Shigelly, Camplylobacter jejuni, Yersinia enterocolitica, některé kmeny Escherichie coli. Z virových nákaz to mohou být Rotaviry, Echoviry a Coxsackie viry.

Někdy může být vyvolán požitím některých léků. Nejčastější jsou především laxancia, některé druhy antibiotik a cytostatika.

Chronický průjem

Nejčastěji je způsoben strukturálním poškozením tenkého nebo tlustého střeva. Vyvolávajícími chorobami jsou Ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, Celiakální sprue (Celiakie), Kolorektální karcinom.

Chronické průjmy se také vyskytují po operačních výkonech, může být způsoben jaterním onemocněním, postižením žlučníku, postižením endokrinního systému. Také je jednou z komplikací cukrovky (diabetes mellitus).

Vyskytuje se také funkční poškození střev například tzv. dráždivý tračník, kde je porucha v autonomním nervovém systému, který působí na střevo.

Podle mechanismu lze průjem rozdělit na několik skupin, které se odlišují průběhem i léčbou. Většinou je přítomno několik mechanismů najednou.

Porucha střevní motility

Motilita vyjadřuje schopnost pasáže tráveniny trávicím systémem.

Střevní obsah prochází rychleji a střevní stěna nestíhá vstřebávat vodu a ionty. Tento typ je nejčastěji způsoben poruchou v inervaci (dráždivý tračník) a požíváním léků (skupina prokinetik).

Opačným případem je snížená motilita. Syndrom slepé kličky (syndrom kontaminované kličky, syndrom bakteriálního přerůstaní) je způsoben sníženou motilitou v oblasti tenkého střeva, dochází k stagnaci obsahu a nefyziologické pomnožení bakterií. V některých případech je jediným projevem průjem.

Osmotický průjem

Některé látky, pokud nejsou výstelkou (epitelem) střevní stěny vstřebány, zadržují ve střevě vodu a vzniká průjem. Látky s touto vlastností patří mezi tzv. osmoticky aktivní látky. Velmi často se tento problém týká cukrů (významně osmoticky aktivní látky).

Sekreční průjem

V střevní stěně převládá sekrece vody a iontů nad absorpcí (výdej nad příjmem). Od osmotického se nejlépe odliší podle toho, že se jeho intenzita nesnižuje při snížení příjmu potravy. Nejznámějším příkladem je cholera.

Exsudativní průjem

Záněty, vředy a nádorová onemocnění postihující střevní sliznici způsobují patologickou tvorbu hlenu. Dále je přítomna příměs krve.

Cestovatelský průjem

Situace, kdy lze označit průjem za samostatné onemocnění je tzv. Cestovatelský průjem. Podle turistické oblasti, kde se u cestovatele projeví má i své vlastní pojmenování (Mexiko - Montezumova pomsta, Egypt - Faraónova kletba). Nejčastěji se projeví na počátku pobytku v dané destinaci. Původcem bývají Salmonely, Shigelly, Camplylobacter jejuni, Yersinia enterocolitica, některé kmeny Escherichie coli a viry. Jde většinou o akutní průjmy a vyvolavatel se nezjišťuje.

Rizikové faktory průjmu

Rizikové je u cestovatelů především v zemích proslulých cestovatelskými průjmy pití místní vody, jíst místní potravinové speciality a nedodržování hygienických zásad.

Rizikové je podávání některých léků. U některých chorob je vyvolávajícím momentem nedodržování diety.

Pro rozvoj onemocnění střev jsou nejvíce rizikové složení a nepravidelnost potravy. Důležitá je zdravotně nezávadná příprava potravin a dodržování data spotřeby. Nebezpečné je požívání potravin zkažených, s plísní, nebo nedokonale tepelně upravených (u masa). Někdy opomíjená je také nepravidelnost stolice.

Prevence průjmu

Obecně platí pro prevenci průjmu stejné zásady jako při prevenci onemocnění zažívacího traktu a především střev. Patří sem především pravidelná nedráždivá strava vyváženého složení (především dostatek bílkovin a vlákniny). Zanedbávaná je také snaha o pravidelnou stolici. Důležité je vyhýbat se rizikovým potravinám.

Příznaky průjmu

Příznakem průjmovitého onemocnění je více než dvě řídké až vodnaté stolice denně. Většinou jsou přítomny křečovité bolesti břicha (střevní kolika). Mohou být doprovázeny nauzeou (nutkání na zvracení) a výrazným zvracením. Před defekací je přítomno dosti silné nutkání na stolici a po ní se nedostavuje pocit úlevy (u nádorových a zánětlivých příčin).

Průvodními jevy jsou slabost, únava, úbytek hmotnosti, podvýživa (malabsorpce, nedostatek vstřebávání některých životně důležitých látek z potravy). Při déle trvajících průjmech dochází k poklesu obranyschopnosti organismu a je typický vznik přidružených infekčních onemocnění.

Důležitý je charakter průjmovité stolice, který se liší podle vyvolávající příčiny (viz popis nejčastějších průjmovitých onemocnění)

Průjmovitá onemocnění

Malabsorpční syndrom

Celiakie (Endemická sprue, Glutenová enteropatie, Celiakální sprue)

Dědičné zánětlivé autoimunitní onemocnění tenkého střeva. Manifestuje se jako nesnášelnivost lepku ve stravě. Projevuje se úbytkem hmotnosti, slabostí a průjmem nápadně mastného charakteru (steatoroická stolice).

Tropická sprue

Nedědičné onemocnění tropických oblastí s obdobnými projevy jako celiakie. Průjem je zde prvním příznakem.

Deficit laktázy

Poškození enzymu, který ve střevě štěpí laktózu. Nerozštěpená laktóza na sebe poutá vodu a vzniká osmotický průjem po požití mléka.

Primární malabsorpce žlučových kyselin

Při nevstřebání žlučových kyselin v tenkém střevě dochází v tlustém střevě k sekreci vody a iontů (sekreční průjem). Projevem je prudký vodnatý průjem.

Syndrom slepé kličky

Někdy je jediným projevem steatoroický průjem.

Obdobné příznaky mají dále Syndrom krátkého střeva, Whippleova choroba, Sklerodermie a Amyloidóza,

Ulcerózní kolitida (colitis ulcerosa, idiopatická proktokolitida)

Neobjasněné zánětlivé onemocnění s vředy ve sliznici tlustého střeva a konečníku. Podle postižené oblasti se liší příznaky onemocnění. Při levostranné kolitidě je krvavý hlenohnisavý vodnatý průjem (kolitický syndrom). Pankolitida se projevuje hnisavým krvavým (hemoragickým) průjmem. Při proktitidě (postižení pouze konečníku) nemusí být průjem, ten se někdy se projeví až po rozšíření na další úseky střeva.

Crohnova nemoc

Neobjasněné zánětlivé onemocnění, které může postihnout stěnu kterékoliv části trávicí trubice. Onemocnění má období s obtížemi, které střídají období bez příznaků. U nejčastější formy onemocnění (zánětlivé formy) je hlavním příznakem vleklý, většinou nekrvavý průjem.

Dráždivý tračník (colon irritabile)

Jde o poruchu v části autonomního nervového systému, který řídí činnost střeva. Příznakem jsou časté řídké vodnaté průjmy (známé také jako tzv. ranní debakly, např. pravidelně cestou do zaměstnání nutno vykonat několik zastávek).

Dumping syndrom

Nebo také časný postprandiální syndrom, syndrom odvodné kličky, syndrom žaludeční inkontinence

Nastává po operaci žaludku pro na léčbu nereagující vředovou chorobu. Obyčejně žaludek uvolňuje do střeva osmoticky aktivní látky postupně. U dumping syndromu toho není zbylý pahýl žaludku schopen a dochází k osmotickým průjmům.

Karcinoidový syndrom

Je způsoben nádorem (karcinoid). Nádor nejčastěji produkuje serotonin (dále bradykinin, prostaglandiny, histamin a další). Příznaky jsou dány produkovanými látkami, nejčastěji je přítomen průjem, záchvatovité zrudnutí (flush), obtíže s dechem a pokles krevního tlaku.

Diabetes Mellitus (cukrovka)

Diabetický průjem je jedním z projevů postižení autonomních nervů při diabetické autonomní neuropatii.

Ischemická kolitida

Vzniká při porušeném krevním zásobení střeva, kdy není zachováno dostatečné zásobení kyslíkem. Příznakem jsou výrazné bolesti břicha s krvavým průjmem.

Radiační enterokolitida

Vyskytuje se jako vedlejší účinek radioterapie některých nádorů. V akutním stadiu jde o krvavé průjmy.

Postantibiotická kolitida (pseudomembranózní kolitida)

Užití antibiotik vyhubí tělu vlastní, prospěšné bakteriální osídlení tlustého střeva. Šanci k množení tak mají cizí, tělu škodlivé bakterie. Příznakem bývají průjmy. Pokud je přemnoženou bakterií Clostridium difficile vzniká tzv. pseudomembranózní kolitida. Tato bakterie poškozuje střevní sliznici svými toxickými produkty (toxiny). Na sliznici vznikají pablány, které se postupně odlučují. Příznakem je výrazně páchnoucí hlenohnisavá průjmovitá stolice. Pseudomemranózní varianta onemocnění může končit smrtí.

Kolorektální karcinom

Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění. Podle lokalizace nádoru se projevuje různými příznaky. Jako jeden z hlavních příznaků se vyskytuje průjem (někdy krvavý, s příměsí hlenu). Pokud není krev na první pohled patrná, může být krvácení skryté (označované jako okultní). Vzhledem k závažnosti onemocnění by se po něm mělo i při průjmovitých onemocnění pátrat.

Průjmy parazitárního původu

Nejčastějšími původci průjmovitých onemocnění jsou Giardia Intestinalis (Giardióza, Lamblióza- chronické průjmy), Entamoeba histolytica (Amébóza, Amébová dyzenterie-krvavé průjmy), Cryptosporidium (Kryptosporidióza- vodnaté průjmy), tasemnice (helmintózy), škrkavka dětská (askarióza).

Průjmy bakteriálního původu

Původci jsou Salmonely, Shigelly, Camplylobacter jejuni, Yersinia enterocolitica, enteropatogenní a enterotoxické kmeny Escherichia Coli.

Průjmy virového původu

Původci jsou Rotaviry, Echoviry a Coxsackie viry. Zvláštní postavení má virus HIV a nemoc jím vyvolaná AIDS. Jedním z nejčastějších příznaků AIDS je průjem (sekundárně vyvolaný nejčastěji cytomegalovirem-CMV, či cryptosporidiem).

Léčba průjmu

Některé lehké formy akutního průjmu (především infekčního původu) se neléčí vůbec a nechají se při dodržování pitného režimu odeznít.

U všech ostatních je nutné léčit primární onemocnění (příčinná terapie, kauzální terapie). Léčba jednotlivých druhů onemocnění je různá (od farmakoterapie po rozsáhlé operativní zákroky).

Léčba průjmových příznaků je léčbou symptomatickou. Z léčiv se podávají u rizikových pacientů u infekčních průjmů antibiotika. Dále je možné podávat probiotika (obnovují přirozené osídlení střeva bakteriemi tělu příznivými). U některých onemocnění se mohou podat antidiarotika (snižují střevní motilitu). Z další terapie jsou důležitá dietní opatření. Nejdůležitější součástí terapie je důkladná starost o hydrataci pacienta. Je snaha o dostatečné krytí ztrát vody, minerálů a iontů (polévky, iontové nápoje). U ohrožených a kritických pacientů se podávají rehydratační roztoky s doporučeným složením (orální rehydratační roztoky).

Jak si mohu pomoci sám

Důležitý je dostatečný přívod tekutin (aby pokryl ztráty průjmem), minerálů a iontů (například nepříliš slazené nápoje, polévky a iontové nápoje). U onemocnění, kde jsou předepsána dietní opatření, je nutné dietu dodržovat (např. celiakie). Ovšem u většiny průjmovitých onemocnění je výrazné omezení přísunu potravy spíše na škodu. Pomáhá pouze u osmotických průjmů.

Komplikace průjmu

Při průjmu důsledkem vody může docházet k dehydrataci. Může dojít k oběhovému selhání z nedostatku cirkulující krve. Ztrátou vody se nejen množství krve snižuje, ale také se zahušťuje (stoupá viskozita krve). Zvýšenou hustotu krve provází zvýšené riziko trombózy a následného infarktu myokardu (IM) či zde k ještě častější cévní mozkové příhodě (CMP). Vedle ztráty vody jsou zásadní ztráty životně důležitých iontů a minerálů. Nedostatek některých z nich může vyvolat život ohrožující stav. Například nedostatek draslíku vyvolává poruchy srdečního rytmu. Nejohroženější skupiny s výskytem nejvíce komplikací jsou staří lidé, děti a chronicky nemocní.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist