Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • PYRAMIDY

  Lidé si pod pyramidou nabíjejí vodu, kterou pak pijí, zalévají s ní kytky, či ji používají pro obklady.

  Dávní vládci a civilizace si stavěli pyramidy, které jim sloužily k získání nadpřirozených schopností a jejich mysl povznášely a rozvíjely.

  Ne každý dnes ví, že pyramida je tvarový zářič, neboli transformátor energie, který dokáže působit na hmotný vesmír, ale také na živé organismy.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ŠKRKAVKY

Popis infekce škrkavkou

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) způsobuje onemocnění askaridózu. Latinský název askaridózy je ascariasis.

Je to velmi časté onemocnění, neboť podle Světové zdravotnické organizace ( WHO) je nakaženo škrkavkou přes jedna miliarda lidí. V některých státech se odhaduje, že 50% jejich obyvatel je nakaženo škrkavkou.

Škrkavka je typickým zástupcem hlístic ( latinsky Nematoda). Škrkavka dále patří mezi červy. Škrkavka je 10 až 30 cm dlouhá. Její tělo má nažloutlou nebo narůžovělou barvu. Dospělci škrkavky obývají v klasickém případě tenké střevo člověka. Samičky po oplození kladou velký počet vajíček, které odcházejí se stolicí do vnějšího prostředí.

Ve vnějším prostředí se během dvou až tří týdnů vyvine ve vajíčku larva, a tím se stává vajíčko infekční. V případě pozření vajíčka hostitelem se v jeho střevě líhne larva, která se uvolní a proniká střevní stěnou, kde se dostává do krevního a lymfatického oběhu.

Krví se dostává přes srdce až do plic, z plic vstoupá průdušnicí nahoru do hrtanu a dále do hltanu, kde se po polknutí dostává opět do zažívacího traktu (tenkého střeva). Tenké střevo, což je typická lokalizace dospělců škrkavky dětské, je cílovou stanicí této hlístice.

Škrkavka je kosmopolitní organismus (je rozšířena po celém světě). Žije především v tropech a subtropech, ale běžně ji nacházíme v mírném pásmu. V České republice jsou stále hlášeny případy této infekce. Zajímavostí je, že na praseti parazituje morfologicky neodlišitelný druh Ascaris suum. Oba tyto druhy parazitů jsou pokusně vzájemně přenosné jak na člověka, tak na prase.

Člověk se nakazí škrkavkou při konzumaci potravin a pití nápojů, které jsou kontaminovány infekčními vajíčky. Charakteristické pro tyto vajíčka je, že si uchovávají schopnost infikovat svého hostitele po dlouhou dobu, minimálně po několik měsíců a nevysychají, jako vajíčka jiných parazitů.

Rizikové faktory infekce škrkavkou

Rizikové faktory můžeme odvodit především ze způsobu infekce škrkavkou. Důležitá je hygiena a kultura stravování. Tyto prvky mají zajistit, aby nedošlo ke kontaminaci potravin a nápojů.

Prevence infekce škrkavkou

Účinnou prevencí je zamezit kontaminaci potravin a nápojů. Požívat jen čistou a dobře tepelně upravenou potravu.

Příznaky a projevy infekce škrkavkou

Infekce škrkavkou se projevuje různými příznaky v závislosti na tom, zda larvy migrují tělem nebo zda jsou červi již ve střevě.

Migrující larvy, které se dostávají do plícních kapilár, poškozují plicní alveoly (plícní sklípky). Tato fáze infekce se projevuje lehkými horečkami, kašlem, tvorbou plicních infiltrátů, výskytem krve ve vykašlávaném hlenu, bolestí za hrudní kostí a eosinofilií (zvýšený počet eosinofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek).

Počet eosinofilních granulocytů stoupá právě při parazitárních onemocněních.

Migrující larvy se krví mohou dostat do nejrůznějších orgánů a způsobovat tak potíže. Napadenými orgány mohou být ledviny, dále pak mozek, oko, mícha a podobně. Symptomy těchto stavů vyplývají z lokalizace migrujících larev.

Dospělí červi působí při silnějších infekcích koliku ( prudká, záchvatovitá, kolísává v čase - bolest) a další gastrointestinální potíže.

V případě velmi silných infekcí mají červi schopnost pronikat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva. Tímto pohybem mohou vyvolat celou řadu zánětlivých onemocnění. Je to, například, cholecystitida, což je zánět žlučníku, dále cholangitida (zánět žlučových cest), pyogenní jaterní abces (ložisko hnisu v játrech).

Další skupina postižení spočívá v zánětech slinivky břišní a slepého střeva. Při silných infekcích může dojít k tomu, že červi pronikají až do úst nebo do análního otvoru.

Masivní infekce škrkavkami může způsobit obstrukci střeva, což může být život ohrožující stav. V některých případech červi pronikají střevní stěnou a způsobují záněty pobřišnice.

Diagnóza infekce škrkavkou

Diagnózu infekce škrkavkami prokáže lékař tím, že nalezne vajíčka ve stolici.

Léčba infekce škrkavkou

K léčbě se používá několik typů preparátů. Zaprvé se používají benzimidazolové preparáty – mebendazol (firemní název Vermox) a levamizol (Decaris).

Za druhé jsou to tetrahydropyri­midinové přípravky – pyrantel (Combantrin) a pyrazínové léky – piperazin (Helmirazin).

Jak si mohu pomoci sám

Nejúčinnější formou pomoci je prevence, v případě subjektivních potíží vyhledat lékařskou pomoc. Obecně lze doporučit obecné chování nemocného člověka : pobyt na lůžku, klid apod.

Komplikace infekce škrkavkou

Nejzávažnější komplikací je průnik škrkavek do mozku a míchy. Můžou zde vznikat záněty s postižením centrálního nervového systému.

Dále je to tzv. ileus verminosus, což je obstrukce střevní. Takto postižený člověk zvrací, dochází k iontové a vodní nerovnováze, metabolickému rozvratu a případně až ke smrti.

 

Zdroj www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist