Bronchitida (zánět průdušek)
Trápí Vás bronchitida a chcete se skutečně uzdravit?
Popis zánětu průdušek
Bronchitida je chronický nebo akutní zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Každá z těchto dvou typů má zcela odlišné důvody, příčiny i léčbu.
Akutní bronchitida může být způsobena viry či bakteriemi a do deseti dnů běžně mizí.
Naopak chronická bronchitida probíhá dlouhodobě nebo se často vrací. Nejčastějším důvodem bývá kouření, prach a znečištěné ovzduší.
Bronchitida patří k nejčastějším onemocněním dýchací soustavy, chronickým typem bronchitidy trpí až každý pátý obyvatel České republiky.
Příčina a rizikové faktory zánětu průdušek
Akutní bronchitida bývá nejčastěji způsobena viry (např. adenoviry) nebo bakteriemi (např. streptokok).
Více ohroženými skupinami jsou starší lidé, děti a lidé trpící srdeční chorobou a astmatem.
Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest. Nejčastěji ji zaviní kouření cigaret. Podpořit její vznik může také prašné prostředí v práci nebo nezdravé ovzduší například ve velkoměstech.
Rizikovým faktorem pro toto onemocnění však není kouření dýmky.
Příznaky a projevy zánětu průdušek
Akutní bronchitidu poznáme podle dráždivého kašle a bolestí za hrudní kostí.
Většinou začíná jako běžné nachlazení nebo chřipka se škrábáním v krku. Posléze se přidá suchý kašel, který se v průběhu nemoci mění na vlhký. Pacient vykašlává žlutě až zeleně zbarvený chrchel.
Akutní bronchitida je často je doprovázena teplotou, únavou, celkovou slabostí a bolestí hlavy. Někdy se mohou dostavit dýchací obtíže.
Akutní bronchitida může v ojedinělých případech přejít i v chronickou bronchitidu.
Chronická bronchitida se projevuje trvalým kašlem s vykašláváním žlutého až zeleného hlenu alespoň tři měsíce v roce dva roky za sebou. Často bývá považována za běžný kuřácký kašel, ale může vést k vážným komplikacím jako je CHOPN = chronická obstrukční plicní nemoc.
CHOPN může vést k vážným potížím až k invaliditě. Přidává se zadýchávání, které později může přetrvávat i během klidu a nečinnosti.
Protože CHOPN průtok plícemi zhoršuje, dochází k selhávání pravé srdeční komory. Dalšími příznaky jsou otoky nohou, zvětšení jater a cyanóza (namodralá kůže a sliznice) způsobená snížením kyslíku v krvi. Dochází k viditelnému hubnutí a celkové zchátralosti těla.
Léčba zánětu průdušek
Akutní zánět průdušek se léčí klidem a odpočinkem v posteli. Lékař vám doporučí, abyste pili dostatečné množství tekutin a hlavně nekouřili!
Samozřejmě s vámi nejdříve probere váš zdravotní stav. Bude ho zajímat, jestli kouříte, jak dlouho kašlete a jestli něco vykašláváte. Dále, zda-li vás trápí bolesti hlavy a svalů, teplota a problémy s dýcháním. Určitě vás vyšetří fonendoskopem (lékařský nástroj k vyšetřování poslechem), aby zkontroloval vaše dýchání.
Bude vám také proveden rozbor hlenu, aby se zjistil viník nemoci - virus nebo bakterie. V případě, že nemoc není zaviněna bakteriemi, antibiotika se samozřejmě nepoužívají.
Teplota se léčí běžně dostupnými léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou nebo paracetamol.
V prvním stádiu suchého kašle budete používat antitusika, ve druhém stádiu na odkašlávání naopak budete používat expektorancia.
Nemoc běžně odezní do 10-11 dnů.
Pokud přijdete k lékaři s chronickým zánětem průdušek, bude ho také nejdříve zajímat vaše osobní anamnéza. Zeptá se vás na nemoci v rodině, užívání léků a kouření. Důležitým vodítkem pro správnou diagnózu bude doba vašeho chronického kašle a barva vašeho vykašlávaného hlenu. Dále je důležité říct, zda-li netrpíte dušností při námaze a otoky nohou.
Prvním vyšetřením bude poslech fonendoskopem. Pozorně poslechne vaše dýchání na zádech a hrudi.
Určitě budete posláni na rentgenový snímek vašich plic.
Dalším prováděním vyšetřením je spirometrie pro vyloučení CHOPN, což je test měřící různé parametry funkce vašich plic. Test probíhá tak, že si zacpete nos (aby neutíkal vzduch), dáte si do pusy náhubek spojený s trubičkou, která je připojena ke spirometru a vydechujete se a nadechujete podle pokynů zdravotní sestry. Spirometrii měří, jakou rychlostí proudí vzduch při výdechu a nádechu, zjišťuje také dechový objem vašich plic a další údaje. Spirometrie se poté provádí v pravidelných intervalech (např. každé 3 měsíce), tak aby lékař mohl spolehlivě zjistit, zda léčba zabírá či ne.
Samotná léčba je však složitá. Důležité je změnit nevhodné pracovní prostředí a zcela přestat kouřit! Nejspíše vám váš lékař doporučí vhodnou fyzickou aktivitu jako je svižná chůze, plavání, kolo nebo jogging.
Z léků se předepisují různé aerosoly, které pomáhají roztáhnout průdušky. Vhodné jsou inhalace dle doporučení vašeho lékaře.
Prevence zánětu průdušek
Proti akutnímu zánětu průdušek není obrany.
Riziko chronického zánětu průdušek však lze zmírnit tím, že nebudete kouřit.
Dědičné dispozice a znečištěné ovzduší, které ohrožuje nás všechny, ale neovlivníte.
Jak si mohu pomoci sám
Doporučuje se používat ionizátor a zvlhčovače v místnostech, v nichž nemocný pobývá.
Důležité je přijímat hodně tekutin v podobě bylinných čajů, polévek a obyčejné vody.
Vyhýbejte se co nejvíce hlenotvorným potravinám jako jsou mléčné výrobky, slazené ovoce, cukr a bílá mouka.
Příliš vhodné také nejsou plynotvorné potraviny jako zelí, fazole, květák a teplé pečivo.
Při bronchitidě mají nemocní často problémy s dýcháním, proto nejsou příliš vhodné potraviny, které musíte dlouho v ústech kousat.
Potravinové doplňky
Vitamín C - podporuje imunitu, doporučená denní dávka 3-10g denně v několika dávkách
Doporučuje se užívání společně s flavonoidy, což jsou přírodní protizánětlivé
antioxidanty.
Vitamín E - podporuje dýchání, hojení tkání a blokuje volné radikály, doporučená denní dávka je asi 400mg denně
Betakarotén - pomáhá regenerovat plicní tkáň, doporučená denní dávka asi 5mg denně
Z přírodních doplňků můžete zvolit
Česnek - má protizánětlivé účinky
Tymián - uvolňuje hleny
Kozinec, myrrha - jsou přírodní antibiotika
Zázvor - podporuje činnost plic
Oman pravý - pomáhá vykašlávat
Echinacea (třapatka) - bojuje s viry a bakteriemi, podporuje imunitu (200mg denně)
Ptačinec, jinan dvoulaločný a divizna - uvolňují plíce a průdušky, podporují jejich krevní oběh
Vironal - sirup z bylin působící proti virům a bakteriím, podporuje funkce plic
Droserin - krém z bylin k mazání hrudníku při infekcích, pomáhá odkašlávat
NAC (N-acetylcystein) - také pomáhá ředit hlen a omezovat počet průduškových zánětů
Čaj z mateřídoušky - pomáhá zřeďovat hlen (3 až 4 šálky denně)
Do teplé koupele nebo horké vody můžete přidat eukalyptový nebo cypřišový éterický olej. Lze ho také inhalovat anebo s ním masírovat hrudník.
Pokud už netrpíte akutními příznaky, můžete začít s lehkou zátěží v podobě cvičení. Pomůže vám to jak při regeneraci, tak proti zadýchávání. Také může pomoct jóga a nafukování balonu pro zlepšení dýchání.
Jestliže se u vás už několikrát opakoval zánět průdušek, vyhýbejte se zakouřeným místnostem a nepoužívejte aerosolové výrobky (spreje, deodoranty, laky…)
Během chřipkových epidemií omezte pobyt venku a na veřejných prostranstvích. Také vycházejte co nejméně při zhoršené kvalitě ovzduší.
Důležité je každou akutní respirační nemoc náležitě vyléčit.
Komplikace zánětu průdušek
Akutní bronchitida může přejít v chronickou formu.
Chronická bronchitida může způsobit poškození průdušek a plic, které v ojedinělých případech může způsobit srdeční selhání nebo dušnost.
Ojediněle dochází k zápalu plic.
Zdroj: www.vitalion.cz