Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • ZAPPER CENTRUM

  ZAPPER CENTRUM

  Produkty a služby alternativní medicíny

  Měření a diagnostika

  Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

  Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

  Odborné poradenství a individuální přístup

   

   

  Přečtěte si více
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Osteoporóza

Popis osteoporózy

Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, které má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí.

Postižené kosti se stávají málo odolné vůči mechanickým vlivům a klesá jejich pružnost a pevnost. Toto řídnutí kostí se sebou přináší nebezpečí zlomenin i při minimální vyvinuté síle.

Díky pohodlnému a nezdravému životnímu stylu se počet postižených prudce zvyšuje, v České republice se odhaduje až na 850 000. Nemoc tak získala nechvalně známou přezdívku „tichá epidemie 21.století“.

Příčina a rizikové faktory osteoporózy

Řídnutí kostní tkáně je přirozený proces spojený se stárnutím těla. Existují tak faktory, které ovlivnit lze a ty, na které nemůže mít žádný vliv.

Ač se to zdá nefér, osteoporóza postihuje ženy až 3× častěji než muže. U starších mužů se samozřejmě také může vyvinout, ale její průběh není tak závažný jako u žen, protože muži mají větší hustotu kostí.

Za jeden z nejčastějších důvodů vzniku osteoporózy u žen je považován pokles estrogenu po menopauze. Během pěti následujících let po menopauze může žena ztratit až pětinu veškeré kostní hmoty.

Zde jsou uvedeny některé další neovlivnitelné faktory, které mohou pomoci vzniku osteoporózy:

 • zlomení kosti před 50. rokem života zaviněné křehkostí kostí
 • genetické faktory: zlomenina krčku stehenní kosti některého z rodičů
 • bílá rasa
 • předčasná menopauza (tj. před 45.rokem)
 • poruchy menstruačního cyklu
 • snížení hladiny hormonu testosteronu u mužů
 • užívání kortikoidů a léků potlačujících záchvaty, podávání heparinu, delší léčba thyroxinem
 • cukrovka (diabetes mellitus)
 • revmatoidní artritida
 • chirurgické odstranění vaječníků
 • hematologická onemocnění (maligní myelom, leukémie)
 • vážná porucha zažívání vedoucí ke špatnému vstřebávání látek z potravy
 • další závažná onemocnění (Cushingova choroba, Crohnova nemoc, onemocnění svalových skupin)

Existuje samozřejmě také mnoho těch faktorů, které ovlivnit můžete a závisí jen na vás, jaké riziko chcete podstoupit.

Pokud konzumujete stravu chudou na vitamíny, koledujete si o problém. Vitamín D a vápník jsou totiž nezbytné pro správný vývoj kostí.

Rizikové je i silné kuřáctví, alkoholismus a nadměrný příjem kávy.

Také sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu patří do prokázaných rizik.

Další ohroženou skupinou bývají osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI pod 19) nebo dokonce s anorexií.

Příznaky a projevy osteoporózy

Osteoporóze se „tichý zloděj“ nepřezdívá náhodou. Lidé přehlížejí počínající příznaky, a proto se většinou diagnostikuje, až při vážnějších obtížích jako jsou zlomeniny. Není to však nemoc, kterou lze poznat jen podle typický příznaků. Přesto však některé potíže mohou být vodítkem pro správnou a včasnou diagnózu.

Prvními příznaky mohou být ostré bolesti v zádech. Tyto bolesti mohou však býti zavádějící a souviset s mnoha dalšími onemocněními.

Náhodně může být osteoporóza odhalena při rentgenu zubů.

Typické je také zmenšení postavy asi o 3cm a zakulacení zad.

Nejznatelnějším příznakem jsou však zlomeniny způsobené s minimem násilí. Dochází např. k rupnutí krčku stehenní kosti při doskoku, zlomení zápěstí při plácnutí o desku nebo nám při špatném dosazení křupne v zádech. Postižený si však zlomeninu ani nemusí uvědomit.

U zápěstí bývá bolestivý otok, při zlomenině krčku stehenní kosti zase nelze téměř došlápnout a noha může být i zkrácená.

Vyšetření osteoporózy

Při podezření, že byste osteoporózou mohli trpět právě vy, neváhejte a zajděte ke svému praktickému lékaři či gynekologovi.

Vhodné je však navštívit lékaře i jako prevenci, pokud u sebe objevíte některé z uvedených rizikových faktorů. Jistě vám provede preventivní vyšetření a doporučí pravidelné kontroly.

Měl by být vyšetřen každý po zlomení kosti bez většího násilí.

Potvrdit nebo vyvrátit osteoporózu lze při rentgenovém vyšetření. To se běžně nepoužívá, protože odhalí onemocnění, až při úbytku kostní hmoty o jednu třetinu. Zahájení léčby by mělo být určitě dříve.

Lékař vás jistě odešle na tzv. denziometrii, která se provádí na radiologickém oddělení. Vyšetření se používá k určení množství minerálů a ke stanovení hustoty kostní tkáně. Je taktéž založeno na rentgenových paprscích, ale zobrazení je přesnější.

Bederní obratle se nejčastěji vyšetřují počítačovou tomografií (CT).

Bezpečné vyšetření nabízí také ultrazvuk.

Pro informaci uvádíme metody, které slouží k určení množství kostního minerálu:
DXA (dvouenergiová rentgenová absorpciometrie) - momentálně asi nejvyužívanější metoda, jejíž výhodou je nízké radiační záření.

QCT (kvantitativní výpočetní tomografie) - používá se pro oblast bederní páteře a hlavice stehenní kosti, představuje však vyšší míru radiace.

QUS (kvantitativní ultrasonometrie) - poskytuje informace o kvalitě a struktuře kostí na bázi ultrazvuku. Výhodou je nulová radiační zátěž.

Léčba osteoporózy

Při odhalení počátečního stádia osteoporózy vám budou pravděpodobně doporučena základní režimová opatření a doplnění vašeho jídelníčku.

Pokud bude odhaleno vážnější stádium nemoci, neobejde se vaše léčba bez léků. Užívají se bisfosfonáty, jenž podporují tvorbu kostní hmoty.

Nejspíše vám bude předepsán hormon kalcitonin, který zvyšuje ukládání minerálních látek do těla tím, že podporuje kostní buňky. Dále můžete užívat speciální tablety obsahující vápník.

Ženám může být gynekologem doporučena i hormonální léčba, která nejen bojuje proti osteoporóze, ale je schopna zmírnit fyzické i psychické potíže při menopauze. Využívá se právě toho estrogenu, který menopauza záporně ovlivnila. Délka této léčby většinou nepřekročí 5 let.

Prevence osteoporózy

Nejdůležitějším bodem v prevenci osteoporózy jsou dobře vyvinuté kosti do třiceti let věku našeho života. Proto se klade velký důraz na zdravou výživu s dostatkem potřebných vitamínů a minerálů.

Jak si mohu pomoci sám

Své zdraví můžete ovlivnit přiměřeným pohybem a vhodnou stravou.
Měli byste se zaměřit především na doporučený příjem vitamínů, který může pomáhat nejen při osteoporóze, ale může být i její prevencí. Přitom více než doporučená denní dávka neznamená lépe.

Doporučené denní dávky vitamínů:

vápník: 500 mg 2× denně (během jídla)

vitamín D: 10 mg 2× denně (důležité především v zimě)

hořčík: 250 mg 2× denně (během jídla)

bor: 3 mg denně

vitamin C: 500 mg 2× denně

mangan: 10 mg 2× denně

zinek, měď, B6, kyselina listová

Nebojte se sluníčka, samozřejmě v rozumné míře. Už po 15 minutách na sluníčku se výrazně zvýší tvorba vitamínu D důležitého pro vývoj kostí.

Strava

Velice důležitý vápník můžete získat například z mléka, mléčných výrobků, brokolice, kapusty, fíků, mandlí, sóji, lískových oříšků, sezamu, máku, kakaa, slunečnicových semínek, vajec, sardinek nebo mléčné čokolády.

Nestačí však jenom zvýšit příjem vápníku, je důležité zároveň snížit příjem potravin, které vstřebávání vápníku omezují. Patří mezi ně živočišné bílkoviny (vejce, maso), přemíra cukru, kávy, bílé mouky, špenátu a mandlí.

S osteoporózou také pomáhají bojovat česnek a cibule, obsahují totiž síru nezbytnou pro zdraví kostí.

Dopřejte si čaj z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé dvakrát denně.
Vhodné jsou celerové, mrkvové a citrónové šťávy.

Pohyb

Samozřejmě nezapomínejte na pravidelný pohyb! Nejenže může zlepšit kvalitu kostí, ale je též prospěšný pro cévní systém, plíce, mozek a štíhlou linii.

Díky cvičení dostává mozek svoji povolenou drogu, hormony štěstí - endorfiny, které působí proti depresím. Výzkumy dokázaly, že sport podporuje účinky léků. Také zlepšuje koordinaci a díky tomu ubývá pravděpodobnost pádů, při kterých by hrozila zlomenina.

Jaká sportovní aktivita je tedy ta pravá pro vás?

Základem by měla být pravidelná svižná chůze. Pokud ji budete provozovat na přírodním povrchu jako je louka či lesní cesta, je opravdu tím nejpřirozenějším pohybem. Zkuste si na ní denně vyhradit alespoň 30 minut.

Velice vhodné je i plavání. Posiluje téměř všechny svaly těla a přitom téměř nezatěžuje kosti. Nezapomeňte střídat polohy těla při plavání, například ze stylu prsa přejít na styl znak, abyste prostřídali všechny svalové skupiny.

Pokud jste spíše domácí typ, zkuste pravidelné posilování. Určitě najdete svoje oblíbené cviky.

Samozřejmě existuje mnoho dalších pohybových aktivit, ze kterých si můžete vybrat. Pokud k smrti nenávidíte plavání, můžete ho nahradit houbařením nebo prací na zahrádce. Důležité je však snížit riziko pádu a následné zlomeniny. Proto se vyvarujte různých skoků a dopadů.

Podobné příznaky jako osteoporóza může mít

Bolesti zad se mohou vyskytovat u chorob srdce, u poruch cévního systému, u zánětů, při poškození nervů či svalů.

Komplikace osteoporózy

Časté zlomeniny při minimálním násilí mohou způsobit potíže například s chůzí či psaním.

1 z 5 žen s prodělanou osteoporotickou obratlovou zlomeninou utrpí další zlomeninu během 1 roku.

Závažná zlomenina krčku stehenní kosti může nemocného upoutat na delší dobu na lůžko. Samotné zlomeniny krčku stehenní kosti jsou bohužel příčinou 10-20% úmrtí.

Zlomeniny obratlů mohou vyústit v poškození míšních nervů a narušit tak hybnost.

Nadměrné zakřivení páteře může vést k dýchacím potížím.

Osteoporóza zvyšuje úmrtnost během 5 let až o 20%.

Test k výpočtu rizika osteoporózy:
1. Jste muž/žena?
2. Utrpěli jste někdy zlomeninu způsobenou malou silou?
3. Snížila se vaše výška o 3cm a více?
4. Měl některý z vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti nebo se dokonce u některého z nich vyskytuje osteoporóza?
5. Pijete denně více než jednu skleničku alkoholu?
6. Vykouříte denně více než 15 cigaret?
7. Byli jste delší dobu léčeni léky potlačující záchvaty, heparinem, tyroxinem nebo kortikoidy?
8. Pokud jste žena, prošla jste menopauzou?

Pokud jste odpověděli na otázky 2-8 převážně ano a navíc jste žena, je na čase se o tuto nemoc začít zajímat. Může se pokoušet i o vás.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist