Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ROUPI

Popis infekce roupy


Onemocnění je parazitární infekce. Vyvolává jej červ jménem Enterobius (synonymum Oxyuris) vermicularis. Žije v tenkém i tlustém střevě člověka.

Onemocnění je výhradně lidské a nejčastěji postihuje děti předškolního a školního věku. Je to nejčastější původce střevních parazitárních chorob u nás.

Parazit je bělavé barvy, má vřetenovitý tvar a dosahuje velikosti u dospělého samce 2-5 mm, u samiček až 8-13 mm. Dospělci přežívají ve střevě tím, že se přichycují na výstelku střeva (sliznici) speciálními přísavkami. Oplodněné samice naplněné vajíčky (obsahují jich 10 tisíc a víc), cestují směrem ven z těla přes konečník k řitnímu otvoru, kde na kůži v jeho okolí svá vajíčka uloží. Vajíčka totiž potřebují k dozrání přítomnost kyslíku, který ve střevech není. Samice pak umírají.

K nákaze dochází požitím vajíček roupů. Nejčastěji se vajíčka dostanou do úst prsty, které přišly do styku s řitním otvorem, a vajíčka se na ně nalepila. Tak v podstatě dochází k tzv. autoinfekci (nákaza sama sebe), kdy vzniká začarovaný kruh.

K nákaze může dojít i nepřímo, kdy se vajíčka dostanou na nějaký předmět, například hračku nebo ložní prádlo, mohou se přenést i prachem a nakazí se i jiné osoby.

Z vajíček se ve střevě vylíhnou larvy, z kterých se vyvinou dospělí jednici, schopní klást vajíčka.

Rizikové faktory infekce roupy

Onemocnění postihuje nejvíc děti, proto můžeme říci, že dětský věk je sám o sobě rizikovým faktorem. Asi nejhlavnějším rizikem je přítomnost nákazy v dětském kolektivu, dále špatné hygienické návyky, oslabená imunita.

Prevence infekce roupy

Základem je dodržování hygienických pravidel, zejména mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem, nekousání si a stříhání si nehtů nakrátko.

Pokusit se omezit škrábání konečníku a každé ráno se sprchovat, aby se odplavila vajíčka nakladená přes noc.

Patří sem také častá výměna ručníků, osobního spodního i lůžkového prádla a pyžama za čisté. Mělo by být vyvařené a vyžehlené, vysoké teploty zabíjejí vajíčka. Vajíčka jsou citlivá i na denní světlo, proto při každém probuzení by se měli roztáhnout závěsy na oknech.

Protože vajíčka přežívají ve vnějším prostředí i tři týdny, je potřebné v obytných i společenských místnostech pravidelně odstraňovat prach vysavačem nebo za vlhka.

Také omezení konzumace sladkostí a upřednostňování zeleniny je jedním z preventivních kroků. Roupy totiž pro svoje přežití potřebují cukr.

Důležité je také včasné zjištění nákazy v kolektivu a její léčení, aby se zamezilo rozšíření infekce na další jedince.

Příznaky a projevy infekce roupy

Příznaky nemusejí být vůbec nebo jen lehce vyjádřeny, když je infekce mírná. Naopak masívní nákaza (objevuje se přibližně dva týdny po požití vajíček) se projevuje především úporným nepříjemným svěděním v oblasti řitního otvoru. Svědění je vyvoláno ukládáním vajíček. Samice je nejraději ukládají v teplém a klidném prostředí, proto k tomu dochází nejčastěji v noci, během spánku.

Úporné svědění v noci tak vede k nespavosti, neklidu, neurotickým poruchám. Děti jsou tak přes den nevyspalé a nervózní.

U dívek a žen se mohou vajíčka dostat i do vagíny nebo močového měchýře. Projevuje se to svěděním vagíny, vulvy, někdy i přítomností vaginálního výtoku a příznaky zánětu močového měchýře (obtížné bolestivé močení provázené řezáním a pálením-dysurie, zvýšená teplota, únava).

Následkem škrabání vznikají na kůži škrábance, oděrky, ekzémy. Kůže se může až zanítit a hnisat.

Z celkových příznaků bývají přítomné zvýšené teploty, nevolnost, nechutenství se ztrátou hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha různě po celém břichu. Někdy mohou bolesti napodobovat zánět slepého střeva.

Vyšetření infekce roupy

Nejdřív se vychází z anamnézy s popisem hlavních příznaků. Základním vyšetřením pro diagnózu onemocnění je přímý průkaz vajíček roupů. Ideální metodou je u dětí tzv. Grahamova metoda, kdy se na konečník otiskne průhledná lepicí páska, která se pak přelepí na podložní sklíčko a může se přímo mikroskopovat.

U dospělých je lepší odběr vajíček skleněnou Schueffnerovou odběrovou tyčinkou. Pro lepší záchyt vajíček se doporučuje vyšetření provést co nejdřív po probuzení, protože mytí nebo defekace mohou vajíčka odstranit.

Vyšetřit se může také vzorek stolice.

Léčba infekce roupy

K léčbě známe několik spolehlivých přípravků. Jedním z nich je Pyrvinium, což je volně prodejný lék. Podává se jednorázově. Už po jednom podání obvykle vyhubí všechny červy, má 95% úspěšnost. V odstupu 3 až 4 týdnu se léčbu doporučuje ještě jednorázově zopakovat, pro zabezpečení optimální účinnosti.

Důležité je provést léčbu také u všech členů rodiny či kolektivu.

Dalšími účinnými přípravky jsou preparáty mebendazolu, nebo albendazolu. Také tady je léčba dvoufázová, s druhou dávkou po přibližně 4 týdnech.

Je důležité upozornit, že farmakologická léčba je sama o sobě účinná, ale úplné vyléčení se neobejde bez spolupráce pacienta ve smyslu dodržování hygienických standardů. Tzn. mytí rukou po toaletě, před každým jídlem, důkladné mytí celého těla, hlavně konečníku, stříhání nehtů na krátko, nekousat si nehty. Důležité je také časté střídání ručníků, osobního a ložního prádla.

Vajíčka jsou velice citlivá na vysoké teploty, spolehlivá metoda jejich ničení je proto řádné vyvařování prádla a hlavně žehlení. Významná je častá desinfekce toalety, umývadla, psacího stolu, klávesnice. Pravidelné odstraňování prachu.

Jak si mohu pomoci sám

Kromě dodržování hygienických zásad zmíněných v léčbě je známo několik lidových rad. Patří sem konzumace česneku či mrkve. Hodně lidí doporučuje také kyselé zelí, poupata pelyňku.

Rozhodně prospět může snížená spotřeba bílého rafinovaného cukru a naopak velká konzumace celozrnných obilnin, zelené listové zeleniny. Má pozitivní vliv jak na léčení parazitů, tak v prevenci před nimi.

K úlevě od úporného svrbění je doporučována teplá koupel s půl hrnkem stolní soli, nebo aplikace masti s oxidem zinku do okolí konečníku.

Komplikace infekce roupy

Pokud se roupy neléčí, může se infekce dál rozvinout a objeví se průjmy, neprospívání z malabsorpce (nedostatečné vstřebávání živin z trávicího traktu), noční pomočování (enuresis), svědění genitálu, vaginální výtok, který může být spojen s drážděním kůže v okolí vulvy a vznikem vyrážky.

Při postupu červů výš pohlavním ústrojím žen a dívek, mohou následkem zánětu vznikat jizvy v stěnách reprodukčních orgánů.

Při průniku nákazy do močových cest může dojít k zánětu močového měchýře, výjimečně až zánětu ledvin.

I když roupy napodobují zánět slepého střeva, je jejich skutečný podíl při jeho vzniku rozporuplný. Někteří autoři uvádějí, že zánět slepého střeva roupy vyvolat mohou, jiní, že se jim to nikdy nepovedlo prokázat.

 

zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist