Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Kandidóza

Trápí Vás kandidóza (kvasinkové infekce) a chcete se skutečně uzdravit?

Popis kvasinkové infekce

Kandidy jsou jednobuněčné houby, které se během vývoje lidského druhu staly normální součástí mikroflóry jeho kůže a sliznic.

Jejich soužití s člověkem je příkladem komenzálismu – vztahu, kdy pro jednoho je soužití prospěšné a druhému nevadí. V našem střevě totiž žije neuvěřitelné množství různých malinkých „zvířátek“ – dobrých a špatných bakterií. Nevadí nám, pakliže je tato střevní mikroflóra v rovnováze. Je-li narušena, má špatný vliv na fyzické zdraví, ale i psychiku. Proto je zapotřebí věnovat střevní mikroflóře a jejím poruchám pozornost.

Houba kandida se tedy běžně vyskytuje, není pro organismus nebezpečná.. do té doby než se z nějakého impulsu pomnoží nebo než se organismus pro ní stane náchylnější.. Obyčejně se stane obojí najednou. A komenzálismu je konec, protože hostitele (tělo) jeho host (candida) obtěžuje. Soužití tedy přechází do parazitismu, a takový vztah rozhodně nikdo dobrovolně nevede.

A co zapříčiní zmnožení této houby? K množení potřebuje přiměřené teplo, vlhko, potravu (uhlovodany). Tedy vidíme, že můžeme lehce vytvořit ideální trojkombinaci těchto kandidiných požadavků. K tomu se navíc kandida potřebuje zbavit dozorců – pro nás dobrých bakterií – kteří drží její množení na uzdě. Nejčastějším podnětem pro přemnožení kandidy bývá přijetí velkého množství cukru – což je ideální potrava pro kandidu- a nebo užívání antibiotik – ničí kandidiny dozorce.

Kandida se projevuje v povrchové či hluboké formě:


Rizikové faktory kvasinkové infekce

Rizikové faktory můžeme rozdělit dle jejich účinku:

1. snížení odolnosti organismu – při chemoterapiích, při onemocnění AIDS, diabetu, při nemoci z ozáření, imunosuprese (potlačování imunity) po transplantacích, oslabení střeva, těhotenství, stres, kouření..

2. zničení dobrých bakterií – užívání antibiotik (dlouhodobé), antikoncepce, steroidy, koupání v chlorovaných bazénech může vypláchnout (vydesinfikovat) mikroflóru v ženské pochvě a tak nastartovat plísňový vaginální zánět.

3. přímé zanesení – z cévních katertrů či infuzních roztoků

4. dodání potravy candidě – příjem přílišného množství cukrů


Prevence kvasinkové infekce

Pro prevenci kandidózy je doporučována zdravá stravanízkým obsahem cukrů. Pravidelný přísun pro tělo pospěšných bakterií (podmáslí, jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje).

Dále je vhodné (stejně jako pro prevenci jiných chorob) posilování imunity. V současné době je mnoho antibiotik předepisováno a užíváno zbytečně. Užívání antibiotik při virovém onemocnění, má sice za následek zničení bakterií, ale těch dobrých (které nám třeba pomáhají vyrábět vitaminy nebo hlídají, aby se nepřemnožily špatné bakterie..).


Příznaky a projevy kvasinkové infekce

Kandidóza se může projevit snad kdekoliv na těle. Na povrchu těla však bývá častěji registrována.

Projevy, u kterých bývá často hledána neúspěšně jejich příčina (na kandidózu se při hledání diagnózy často zapomíná), jsou bolesti hlavy a kloubů, alergie, chronické záněty, únava, deprese, bolesti nervů..

Na kůži: se projevy kandidózy objevují především v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy, v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří svědění, pálení, zarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků

Nehty postižené kandidózou jsou typické pro cukrářky. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající konec (bělavá, žlutavá), ze spodu se stávají drolivé, jsou lámavější, může docházet k jejich uvolnění z lůžka.

Z trávicí soustavy bývá nejčastěji postižena:
Dutina ústní: často dochází k tvorbě aftů, jazyk je bíle povlečen, z úst vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná chuť v ústech.. podle bílého povlaku v dutině ústní je tato nemoc nazývána také moučnivka.

Jícen, žaludek, střevo: říhání, potíže při polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení konečníku, nevolnost

Pohlavní orgány: (pochva, děloha, ) projevy kandidózy na pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté především u žen. Typické je svědění, tvarohovité výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek kandidózy. U mužů se příznaky kandidózy (začervenalý penis, pálení předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní orgány projevů kandidózy ušetřeny.

Močové cesty: obzvlášť u žen jsou časté opakované záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou. (napadeny mohou být také ledviny, močovody či močová trubice)

Vlasy: křehké suché vlasy (pokožka hlavy suchá či naopak mastná), tvorby lupů, padání vlasů, nadměrné maštění vlasů

Dýchací soustava: kandidózou mohou být postiženy všechny její části

Lymfatická soustava: kandida může v horších případech vycestovat ze střev pomocí GALT (se střevem sdruženou lymfatickou tkání) do lymfatického systému. Může tedy zasáhnout i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením..

Psychika: kandida může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost..


Léčba kvasinkové infekce

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá.

Základní terapie spočívá v podávání antimykotik. Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek pro množení.

Základní vlastností diety je vyloučení cukrů a bílé mouky. Toto však stále ještě nestačí. Neboť vyhubíme-li candidu pouze takto, je vysoce pravděpodobné, že při první příležitosti se v nás usídlí a pomnoží znovu, neboť máme sníženou imunitu a rozházenou rovnováhu střevní mikroflóry. Proto je potřeba myslet při léčbě i na toto. Tedy zvyšovat imunitu organismu (Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových semen..) a dávat do pořádku střevní mikroflóru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).


Zajímavý odkaz na možný způsob likvidace kandidózy najdete ZDE


Jak si mohu pomoci sám

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek: česnek, cibule, křen, extrakt z grepových jader.

Naopak omezovat by se mělo pití kávy a čaje (maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a k tomu má protiplísňové účinky).

Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba (Biodeur). Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí plísněmi, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde plíseň, odejde i houba. Zní to jako ideální způsob léčby.

Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové účinky).


Komplikace kvasinkové infekce

Nejzávažnější komplikací kandidózy je přechod z její povrchové formy do formy postihující orgány (či jejich soustavy, v nejhorším případě celé tělo).

Další nepříjemnou komplikací jsou chronické záněty, které přítomnost candidy obvykle vyvolává (typické chronické záněty močového měchýře či ženských pohlavních orgánů).

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Pálení žáhy (reflux jícnu)

Trápí Vás pálení žáhy a chcete se ho skutečně zbavit?

 

 

 

 

 

 

 

 

S pálením žáhy se denně setkává až desetina dospělé populace. Za život tato komplikace potká až 40% dospělých a běžně se vyskytuje u poloviny těhotných žen. U těhotných žen se považuje za normální a často příznaky pyrózy samovolně odejdou s porodem.

Jedná se o zpětný návrat žaludečních šťáv do jícnu. Silně kyselé žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází tak k nepříjemnému pocitu „pálení žáhy“. Je to prakticky podobný mechanismus jako u zvracení, ale děj neprobíhá reflexně, není provázen dávením ani křečemi.

Slovo „reflux“ naznačuje, že se část žaludečního obsahu vrátí do jícnu a pak samovolně zpět do žaludku. Tento jev nastává v důsledku nedostatečně funkčního svěrače mezi jícnem a žaludkem – česla. Pálení žáhy bohužel často provází další nepříjemné projevy jako je zápach z úst nebo bolesti žaludku.

Rizikové faktory pálení žáhy

Nejčastěji se pálení žáhy objevuje u těhotných žen, uvádí se, že v posledním trimestru těhotenství jím trpí až polovina žen. Pokud potíže vymizí po porodu, není potřeba pyrózu léčit a je považována za normální.

Celkově o této potíži platí, že pokud se s ní setkáváme zřídka, není potřeba se jí nijak blíže zabývat. Pokud ale reflux nastává opakovaně, je důležité nepodceňovat léčbu.

Jedním z důvodů pálení žáhy může být tzv. hiátová kýla. Jde o poruchu, kdy část žaludku vyhřezne otvorem pro jícen nad bránici do mezihrudí, a tudíž usnadňuje nechtěný návrat žaludečních šťáv zpět do jícnu. Kýla se ale v mnoha případech objede zcela bez příznaků a nepůsobí-li žádné potíže, není potřeba jí řešit. Hiátová kýla se dá zjistit pomocí RTG vyšetření.

Další důvody pálení žáhy souvisí se stravou a životním stylem. Příčinou pyrózy celkově může být nezdravý životní styl zahrnující nepravidelné stravování, velké porce jídla v nepravidelných intervalech během dne. Dále také konzumace bohatších jídel navečer, kdy se metabolismus zpomaluje a není připraven na trávení složitých a tučných jídel.

Potraviny, které obecně vyvolávají pálení žáhy, jsou tučná jídla jako majonéza nebo smažená a fritovaná jídla, silně kořeněná nebo příliš horká a studená jídla, silná káva, kyselé nápoje jako červené a bílé víno. Dále také hůře stravitelné potraviny jako luštěniny, cibule, vajíčka natvrdo, zelí nebo čerstvý chléb.

Velkou příčinou pálení žáhy může být také alkohol nebo kouření tabáku, obě látky totiž mohou snižovat napětí dolního jícnového svěrače a tím zpětný reflux žaludečních šťáv podporovat.

S životním stylem také souvisí jeden z častých důvodů pálení žáhy, a to nadváha. Větší tlak na žaludek zde způsobuje logicky i větší tlak na jícnový svěrač (mechanismus podobný jako u těhotných žen) a proto u osob s nadváhou vzniká pálení žáhy daleko častěji.

Další příčinou může být dlouho neřešený stres. Při dlouhodobém stresu dochází ke stažení žaludku a tudíž i možnému úniku žaludečních šťáv do jícnu.

Pálení žáhy také může vznikat jako vedlejší účinek některých léků, zde je potřeba probrat jejich případnou náhradu s lékařem.

Prevence pálení žáhy

Prevence pálení žáhy tkví hlavně v eliminaci rizikových faktorů způsobujících reflux ze žaludku.

Předcházení těmto obtížím tedy souvisí s úpravou jídelníčku a životního stylu. Doporučené jsou menší porce jídla častěji a pravidelně během dne. Dále omezení příliš mastných jídel a špatně stravitelných jídel, a to zvláště večer. Další omezení by se měla týkat jídel, která podporují tvorbu žaludečních šťáv, hlavně kořeněných jídel a nápojů jako je káva nebo alkohol.

Se zlepšením životního stylu souvisí také prevence obezity. Lidé trpící nadváhou by se měli snažit přebytečná kila shodit a upravit svůj stravovací režim. Do jídelníčku se doporučuje zařadit ovoce a zelenina, popřípadě další potraviny s vyšším obsahem vlákniny, která má známé příznivé účinky na naše trávení.

V neposlední řadě je jako prevence zmíněno předcházení dlouhodobým stresům, které mohou k pálení žáhy snadno vést.

Léčba pálení žáhy

Ačkoli většina pacientů řeší pálení žáhy spíše jako nepříjemnou obtíž, je nutné pamatovat na to, že sliznice jícnu není připravena na časté setkávání s kyselým obsahem žaludku, který ji může závažně poškodit. Poškozením vnitřní výstelky jícnu může vzniknout vřed a je zde i větší riziko vzniku zhoubného nádoru. Proto by se při častějším výskytu pyrózy toto onemocnění rozhodně nemělo zanedbávat.

Lékař vás nejprve seznámí s režimovými opatření (viz prevence pálení žáhy).

Pokud bude předepisovat léky, můžete se setkat s těmito pojmy: antacida snižují aciditu (kyselost) obsahu žaludku. Další, tzv. protivředová léčiva snižují tvorbu žaludečních kyselin. Další léky podporují peristaltiku (trávicí pohyby) správným směrem a tudíž by opět měly zabránit zpětnému refluxu.
Jako nejúčinnější se uvádějí právě blokátory protonové pumpy (enzym tvořící kyselinu chlorovodíkovou v žaludku), které zabraňují nadměrnému vzniku žaludečních kyselin.

S pálením žáhy také souvisí dvě vyšetření, která by vám mohly být doporučeny lékařem. První z nich, gastroskopie, má za úkol odhalit případnou narušenou sliznici v oblasti dolního jícnového svěrače. Vyšetření je nepříjemné, protože do jícnu je třeba zavést dlouhý kabel s malou kamerou a světelným zdrojem. Tudy pak vyšetřující pozoruje případné změny na sliznici. Touto cestou je možné také odebrat malý vzorek tkáně pro další, histologická vyšetření. Tento odběr není bolestivý. Pro diagnostiku některých onemocnění jícnu a žaludku je toto vyšetření nenahraditelné.

Další metodou je všem známé RTG vyšetření, kdy je pozorována správná funkce jícnu a svěračů ale i peristaltické pohyby a případně může být odhalena i výše zmíněná hiátová kýla. Vyšetření není bolestivé, je pouze spojeno s polykáním většího množství kontrastní látky- nejčastěji baryové kaše.

Jak si mohu pomoci sám

Samoléčba je částečně odvozována od prevence pálení žáhy. Ačkoli to zní nepopulárně, doporučuje se omezit těžká a mastná jídla a přejídání jako takové.

Strava by se měla přijímat ve větším množství malých porcí, případnou nadváhu je dobré shodit. Z krátkodobějšího hlediska ulevuje vypít sklenici čisté vody, spát s hlavou ve zvýšené poloze a nedoporučuje se „odpočívat“ po jídle vleže. Jak je již zmíněno dříve, nevhodné je kouření a alkohol.

Pokud je důvod pálení žáhy hiátová kýla, těžko s „babskými radami“ obstojíme a bude si zde muset poradit lékař a to ať léčivy nebo operací.

Je potřeba operace?

Pokud potíže nepřestávají ani po medikamentózní léčbě, přichází v úvahu i operační řešení. Operace spočívá v chirurgickém zesílení dolního jícnového svěrače, takže už dál nedochází ke zpětnému vracení natráveného žaludečního obsahu a sliznice jícnu není dále drážděna.

V reálu operace vypadá tak, že se horní část žaludku přetáhne přes jícen, kde tvoří jakýsi náhradní ventil. Operace lze běžně provést laparoskopicky, což představuje minimální operační rány, pouze např. tři vpichy do břišní dutiny pro nástroje a kamerku, kterou operatér celou akci sleduje. Tímto způsobem jsou samozřejmě maximálně zmírněné pooperační komplikace a bolesti.

Komplikace pálení žáhy

Jak je již zmíněno výše, pyróza může kromě nepříjemného pálení za hrudní kostí nebo zápachu z úst přinést i závažnější komplikace. Tyto vycházejí z dlouhodobého poškozování sliznice jícnu kyselým žaludečním obsahem.

Žaludeční sliznice je proti svým vlastním kyselinám chráněna vrstvou ochranného hlenu, ale jícen na toto dráždění není připraven a proto je třeba neotálet s včasnou léčbou tohoto problému.

Dojít může například ke vzniku vředu ale je zde i větší riziko zhoubného nádoru jícnu. Samozřejmě to neznamená, že každé pálení žáhy je rovno rakovině jícnu. Je ale třeba zdůraznit, že pokud se tato obtíž opakuje, může mít i vážnější následky a proto je nutné věnovat jí pozornost a nebát se zeptat svého lékaře.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Plísňová onemocnění

Trápí Vás plísňová onemocnění (mykózy) a chcete se skutečně uzdravit?

Popis mykózy

Plísně (mykóza) jsou houbová onemocnění vyvolaná organismy, které se svými vlastnosti blíží rostlinám a bakteriím. Na rozdíl od bakterií však tyto organismy mají jádro a oproti rostlinám netvoří chlorofyl. Mají buněčnou stěnu, která je tvořena chitinem a mohou žít jako jednotlivé buňky nebo v koloniích, jsou v podstatě všudypřítomné. Žijí aerobně – což znamená, že ke svému metabolismu vyžadují kyslík.

Z lékařského hlediska dělíme plísně na dermatofyty, kvasinky a houby tvořící mycelia (tzv. Mikromycety). Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou dermatofyta (např. rody Microsporum, Trychophyton), která se živí rohovějícími kožními buňkami (keratinocyty), a proto napadají kůži, nehty a vlasy.

Dermatofyta vyvolávají tzv. dermatofytózy, přičemž jednotlivá onemocnění se nazývají odborně tinea. Rozlišujeme tak tinea pedis (postižení nohou neboli nemoc zvaná též atletická noha), tinea manus (postižení rukou - stejné onemocnění jako na nohou, většinou přenesené z nohou), tinea unguium (postižení nehtů neboli onychomykóza), tinea capitis (postižení pokožky hlavy a kštice), tinea inguinale (postižení třísel), tinea barbae (postižení vousů) a tinea corporis (postižení trupu a končetin).

Jak vidno, plíseň se může objevit prakticky kdekoli na těle. Záleží pak na celkovém stavu jedince, jeho věku, obranyschopnosti, přítomnosti jiných onemocnění, stavu (poranění) kůže atd. Nejčastěji se člověk nakazí našlápnutím kožních šupinek, které se odloučily z plosky nohou nakažené osoby (fitcentra, koupaliště apod.).

Co se týče kvasinek, nejdůležitějším zástupcem je kvasinka zvaná Candida albicans. Ta vyvolává tzv. kandidózy, kterými trpí často kojenci, malé děti, ženy, obézní a lidé nemocní cukrovkou. Nejčastěji hovoříme o kandidóze kožní, která může postihnout i nehty, dále poševní (vaginální) kandidóze a jícnové. Kandidóza dutiny ústní se označuje jako soor (čte se sór), je typická u kojenců a u lidí celkově oslabených a v dlouhodobé nemocniční péči, užívajících antibiotika. Kandidóza jícnu je typická taktéž u jedinců oslabených a v dlouhodobé nemocniční péči s antibiotickou terapií. Projeví se buď bolestivostí při polykání nebo je bezpříznaková a pak bývá náhodným nálezem při gastroskopii (endoskopické vyšetření žaludku pomocí kamery).

Kožní kandidóza se vyskytuje zejména v místech vlhké zapářky (oblast třísel, genitálu, podpaží, pod prsy, oblast krku). Svědí, kůže má červené zbarvení, může být přítomno olupování postižených okrsků.

Postižení nehtů je typické pro pracovníky máčející si dlouhodobě ruce ve vodě bez ochranných pomůcek, je charakteristické zduřením a zčervenáním nehtových valů (což je oblast nad místem, odkud nehet vyrůstá).

Vaginální kandidóza je onemocnění dosti časté, charakteristické úporným svěděním a bělavým výtokem z pochvy. Dostavuje se při oslabení, stresu a antibiotické léčbě, kdy dojde k vybití přirozené poševní mikroflóry.

Mezi kvasinková onemocnění se řadí i onemocnění zvané pytiriasis versicolor, jehož vyvolavatelem je kvasinka Malassezia furfur. Je charakteristické tvorbou světle hnědých, ostře ohraničených okrouhlých ložisek na kůži hrudníku, případně ramenou, pažích a stehnech, na nichž se po škrábání objevují drobné šupinky. Po zaléčení a v létě (po opalování) je typické vyblednutí v místech původních ložisek. Onemocnění se vyskytuje zejména u mladých jedinců a predispozicí je zvýšené pocení a mastná pokožka. Obvykle nebývá doprovázeno svěděním, ale jen vymizením pigmentu (depigmentací) a jemným šupením postižených oblastí.

Mikromyceta (např. Penicillium, Apergillus) jsou častými alergeny.

Pro úplnost je vhodné se zde zmínit i o tzv. systémových mykózách, které doprovází stavy převážně spojené s oslabením imunitního systému. Jedná se o multiorgánová onemocnění (postiženo je více orgánů současně). Původci se obvykle liší od původců kožních onemocnění, nicméně systémové onemocnění může vyvolat i Candida albicans. Tyto stavy mohou mít velmi závažný průběh a k vidění jsou prakticky jen v nemocničním prostředí u dlouhodobě hospitalizovaných jedinců.

Rizikové faktory mykózy

Mezi rizikové faktory řadíme styk s infekcí, např. při pobytu na veřejných koupalištích, bazénech, sprchách apod., traumatizace pokožky nohou (sport, turistika), celková onemocnění jako je cukrovka, cévní onemocnění, obezita, jiná onemocnění pokožky jako jsou ekzémy, zvýšené pocení, nošení uzavřené a neprodyšné obuvi, prádlo a oděvy z nevhodných materiálů, antibiotická terapie, pobyt v endemických oblastech, oslabený imunitní systém (zejména pak u systémových mykóz).

Prevence mykózy

Vhodnou prevencí je péče o pokožku, šetrná a dostatečná hygiena, nošení prodyšného prádla a oděvů, vhodná obuv, dezinfekce obuvi, používání přezutí ve veřejných sprchách, dezinfekce ran (po práci na zahradě apod.).

Příznaky a projevy mykózy

Plísňová onemocnění, označovaná jako mykózy, se projevují nejčastěji svěděním, zčervenáním, olupováním anebo popraskáním kůže, což nemocného velmi obtěžuje a donutí ho vyhledat odbornou pomoc.

Jsou však i taková postižení kůže, vyvolaná houbami, která u některých jedinců svědění nezpůsobují, a tudíž nepřinášejí nemocnému nijak zvláštní útrapy. Poslední případ, tedy bezpříznakové onemocnění, je nejméně žádoucí, jelikož takoví pacienti se neléčí a činí tak zdroj nákazy pro další jedince (např. na koupalištích apod.).

Mykóza pokožky nohou

Mykóza pokožky nohou (atletická noha, kandidóza interdigitální – meziprstní) je stav, kdy dotyčný pociťuje silné svědění, které nedokáže ničím potlačit, na kůži nemusí být akutně ani nijaké zvláštní známky postižení plísní (silné olupování, zčervenání). Typické je postižení lidí, kterým se zvýšeně potí nohy. Zasažena jsou zejména meziprstní oblasti a klenba nohy - k nákaze jsou náchylnější lidé s málo klenutou nohou (s plochými nohami).

Kandidóza

Mykóza vyvolaná Candidou albicans se označuje jako kandidóza. Ta má několik variant. Jednak ústní kandidóza projevující se bílými splývavými povlaky na sliznici dutiny ústní, dají se lehce setřít. Typicky jsou u kojenců, u oslabených jedinců a u nemocných v dlouhodobé nemocniční péči a na antibiotické terapii.

Kandidóza genitálu

Kandidóza genitálu se u žen projevuje hustým bělavým tvarohovitým výtokem, začervenáním sliznice pochvy a úporným svěděním. Kandidóza genitálu může postihnout i muže, zejména pak diabetiky (nemocné cukrovkou).

Kandidóza intertriginózní

Kandidóza intertriginózní (postihující místa vlhké zapářky) se projevuje mokvajícími, sytě červenými plochami, na okraji s límcem šupin a drobných pupínků. Tyto projevy svědí a pálí. Jsou časté pod prsy, v tříslech a pod kožními řasami břicha.

Kandidóza interdigitální (meziprstní) je popsána výše.

Chronická mukokutánní kandidóza

Chronická mukokutánní kandidóza je onemocnění postihující imunokompromitované jedince (tj. jedince se silně oslabeným imunitním systémem). Jedná se o úpornou infekci kůže, sliznic a nehtů.

Mykóza nehtů

Mykóza nehtů (onychomykóza) je plísňové onemocnění vyvolané buď dermatofyty (pak se nazývá tinea unguium) nebo kvasinkami (nejčastěji Candidou albicans). Převážně jsou postiženy nehty nohou, a to palec a malíček. Ruce bývají postiženy až přenosem infekce z nohou anebo po poškození nehtu (kdy je při poranění zanesena houbová infekce do rány či se později usídlí na krevní sraženině pod nehtem). Nejčastější formou je plísňové postižení začínající od okraje nehtu, kdy dojde ke ztluštění, drolení a zežloutnutí nehtu a může vést až k oddělení nehtu od nehtové ploténky.

Druhou, méně obvyklou variantou onemocnění nehtů je stav, kdy postižení nehtu začíná u nehtového lůžka a postupuje ve směru růstu nehtu. Tehdy bývá postižena růstová ploténka a struktura nově rostoucího nehtu, ten je bělavý, deformovaný (nerovný, s bílými vkleslinami) a ztrácí lesk. Obraz bílého ďolíčkování nehtů je velmi podobný psoriatickému postižení nehtů (při lupénce), a tak někdy může být zaměněn. Odborníkovi by se to však nemělo přihodit, jelikož při lupénce jsou vždy postiženy nehty všechny, nikoli solitárně (jednotlivě).

Léčba mykózy

Léčba plísňového postižení by měla být vedena odborníkem - dermatologem. Onemocnění je velmi svízelné, často se vrací a ani při zdánlivém ústupu příznaků nebývá vyhráno. K léčbě jsou hojně používána celková (tablety) a lokální (roztoky, krémy) antimykotika (léky bránící růstu a množení plísní). Bohužel však, obdobně jako u bakterií a antibiotik, narůstá rezistence (odolnost) houbových organismů vůči těmto lékům a léčba je pak téměř neúčinná. Proto je nutné vhodně volit antimykotikum dle výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené tkáně a klinického obrazu u nemocného jedince.

Jak si mohu pomoci sám

Záleží, jakým typem plísňového onemocnění trpíte. Zda je postižena kůže, nehty, vlasy či pochva. Obvykle jsou předepisována léčiva s klotrimazolem, terbinafinem či itrakonazolem, některá jsou i volně prodejná v lékárnách (krém Klotrimazol AL či dražší Canesten, Terbisil a mnohé další).

V každém případě je však vhodné navštívit lékaře, který bude vaši terapii vést a případně upravovat. Není dobré používat jakoukoli léčbu před návštěvou lékaře. Vyšetření, která pak lékař provádí pro zjištění infekce nemusí mít tak výtěžnou hodnotu nebo mohou být výsledky těchto vyšetření (falešně) negativní. Navíc co se týče vaginálních (poševních) zánětů spojených se svědivým výtokem, nemusí být vyvolány houbou Candidou albicans, nýbrž i jinými nehoubovými organismy jako jsou streptokoky (bakterie), léčba klotrimazolem (užívaným jako poševní tablety) pak nebývá účinná.

Komplikace mykózy

Pokud plíseň postihne kůži a není vhodně léčena, může se rozšířit do plochy, dále i na nehty a vlasy. Jedná se o onemocnění poměrně nepříjemné, ať už vzhledově nebo obtěžující nemocného svěděním či jinými nepříjemnými pocity. Vážné problémy může způsobovat zejména u lidí oslabených (starší pacienti) a nemocných cukrovkou, kde může vyvolat až takové rozsáhlé postižení, které pak vyžaduje chirurgický zákrok.

Někteří pacienti nepociťují svědění, mají pouze zhrublou kůži a ani netuší, že by se mohlo jednat o plísňové onemocní (zejména pak plosky nohou, paty). Časem si pak mohou všimnout, že se jim mění tvar, síla a barva nehtu, tehdy už bývá pozdě na jednoduchou léčbu pomocí roztoků a krémů. Nutná je pak léčba celková, která nese i jistá rizika, např. ovlivnění jiných současně užívaných léků.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Žloutenka

Trápí Vás žloutenka (virová hepatitida) a chcete se skutečně uzdravit?

Infekční žloutenka, nebo-li virová hepatitida (hepatitida=zánět jater) je onemocnění způsobené viry hepatitidy typu A, B, C, D, E nebo G, které napadají jaterní tkáně.

Každý vir způsobuje jiné onemocnění jater a každý typ žloutenky má jiný způsob přenosu a svého průběhu. Existuje několik typů žloutenky - A, B, C, D, E a G. Žloutenka typu D, E nebo G se v České republice téměř nevyskytuje, výjimkou může být člověk, který se jedním z těchto typů nakazil v zahraničí.

Žloutenka typu A

Nemoc špinavých rukou

Jde o nejhojněji se vyskytující onemocnění virovou hepatitidou a zároveň je nejméně závažným typem. Při diagnostikování žloutenky typu A je pacient hospitalizován na infekčním oddělení v nemocnici po dobu kdy může ohrozit okolí svou infekčností.

Žloutence tomuto typu se také říká nemoc špinavých rukou (přenos viru je fekálně-orální cestou, tedy stolicí nemocného a poté všeho, co s ní bylo kontaminováno, často se jedná o vodu, potraviny a ruce). Inkubační doba nemoci je zhruba jeden měsíc.

V potravinách se vir zničí 5-ti minutovým varem. V domácnostech se mu dá vyhnout používáním dezinfekčních přípravků s chlórem, kyselinou peroctovou nebo s vyšším obsahem alkoholu.

Příznaky

Žloutenka se u člověka objeví během 2 až 6 týdnů od setkání s virem ve formě příznaků podobným chřipce (bolest hlavy, nevolnost, horečka), časté je také zežloutnutí kůže a očního bělma.

Léčba

Po potvrzení žloutenky typu A z krve a moči pacienta je nemocný ihned hospitalizován na infekčním oddělení. Během rekonvalescence se musí pacient vyhýbat tělesné námaze a po dobu půl roku změnit jídelníček. K návratu příznaků může dopomoci užívání antikoncepce, nadměrné požívání alkoholu, obezita a nadměrné slunění.

Žloutenka typu A je pravděpodobnější s nárůstem věku člověka. Léčba s následnou rekonvalescencí trvá déle než u mladého člověka.

Po prodělání a vyléčení hepatitidy A je organismus před další nákazou stejného typu imunní.

Prevence

  • mytím rukou před jídlem,
  • mytí rukou po použití WC,
  • konzumace pouze nezávadných potravin a vody.

Mytí ruk

Hepatitida B

K nákaze žloutenky typu B dochází prostřednictvím krve, spermatu nebo vaginálního sekretu během nechráněného pohlavního styku nebo při použití jedné injekční stříkačky při aplikaci drog nebo léků. Nakazit se může člověk i při používání jednoho zubního kartáčku nebo jednoho ručníku nebo holicího strojku. Tento typ žloutenky je také přenosný z těhotné matky na plod.

Příznaky

Inkubační doba je zhruba 3 měsíce a může se rozvinout do chronického stádia, jako je cirhóza nebo karcinom jater. Během inkubační doby se u žloutenky neobjevují žádné vedlejší příznaky a člověk o onemocnění vlastně neví. Po propuknutí nemoci se objevují dlouhodobé příznaky - horečka, žloutnutí pokožky, únava, nechutenství, tmavá moč a světlá stolice.

Léčba

Během nemoci by měl mít pacient klidový režim a změnit jídelníček.

Léčba chronického onemocnění žloutenky typu B je dlouhodobá a nákladná, která nemá jistotu vyléčení. Po prodělání nemoci a jejím následném vyléčení je člověk před další nákazou ochráněn a je proti ní imunní.

Prevence

  • vyhýbat se drogám,
  • praktikovat bezpečný sex s ochranou (kondomem),
  • nepůjčovat si hygienické potřeby od přátel a známých,
  • být opatrný při aplikaci piercingu a při tetování,
  • být obezřetný při krevních transfúzích v zahraničí.

Hepatitida C

Žloutenka typu C je označována jako nemoc narkomanů nebo homosexuálů, protože se přenáší krví nebo tělními tekutinami.

Příznaky

Inkubační doba je zhruba 2 měsíce.

Léčba

Často dochází k přechodu do chronického stádia. Léčba hepatitidy typu C trvá zhruba 1 rok, ale bývá úspěšná jen u 60% případů. Při léčbě je pacientovi podáván interferon a léky k podpoře jaterní funkce, při zhoršeném průběhu dochází k transplantaci jater.

Po prodělání hepatitidy typu C nezůstávají v těle protilátky, které by zabránily dalšímu onemocnění.

Prevence

  • vyhýbat se drogám,
  • praktikovat bezpečný sex s ochranou (kondomem),
  • nepůjčovat si hygienické potřeby od přátel a známých,
  • být opatrný při aplikaci piercingu a při tetování,
  • být obezřetný při krevních transfúzích v zahraničí.

Žloutenka typu E

Přenáší se kontaminovanými potravinami nebo kontaminovanou vodou (podobně jako typ A). Hepatitida typu E je nebezpečná pro těhotné ženy, u kterých může propuknout v závažné onemocnění jater nebo dokonce smrt.

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka
S novorozeneckou žloutenkou se setkává zhruba polovina narozených dětí. Příčinou vzniku žloutenky u novorozenců je rozpad velkého množství červených krvinek, které je způsobeno změnou prostředí, ve kterém dítě vyrůstalo v matčině bříšku a prostředím, ve kterém se dítě po porodu nachází.

Autoimunitní hepatitida

Jde o progresivní zánět jater. Nemoc je spojená s neobvyklostmi lidského imunitního systému, který vytváří protilátky proti jaterním buňkám.

Pacientkami bývají převážně mladé dospívající ženy. Ženy, které trpí autoimunitní hepatitidou, mají pravděpodobně taky cukrovku, ztrátu pigmentu kůže nebo Sjögrenův syndrom.

Příznaky:

  • únava,
  • bolesti břicha a kloubů,
  • svědění,
  • žloutenka,
  • zvětšená játra.

Léčba

Pacienti, u kterých se objeví autoimunitní hepatitida mají šanci na život v maximální délce 10 let. Léčba je zaměřená na příznaky, nikoli na příčinu nemoci. Pacienti se mohou také léčit pomocí kortikoidů, které ale mohou mít při dlouhodobém užívání nežádoucí účinky (vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční vředy, řídnutí kostí nebo šedý zákal).

Léčba by měla pacienta zcela vyléčit nebo alespoň tuto nemoc zmírnit. U zhruba 20% pacientů se nemoc i přes léčbu zhoršuje, proto se musí přejít k transplantaci jater.

Zánět jater

Jde o poškození jater, které je doprovázeno zánětem. Může být infekční nebo neinfekční, akutní nebo chronický.

  • infekční zánět jater
  • neinfekční zánět jater
  • akutní zánět jater
  • chornický zánět jater - v játrech dochází nejprve k fibróze a poté k cirhóze. V játrech vznikají malé jizvičky, které se zacelují kožovitou hmotou na místě původní jaterní tkáně.

Očkování proti žloutence

Očkovat se lze proti žloutence typu A a B. Proti žloutence typu C se očkovat nelze. Očkování je možné pro každý typ zvlášť nebo lze vakcíny kombinovat proti oběma typům žloutenky.

Typu A

Očkování není součástí pravidelného očkovacího kalendáře. Očkovat lze děti od 1 roku. Očkuje se 2 dávkami. Druhá dávka je aplikována půl roku až rok po první dávce. Ochrana proti žloutence nastupuje po 2 až 4 týdnech od píchnutí první dávky. Cena jedné dávky je zhruba 950 Kč až 1150 Kč.

Typu B

Očkování proti žloutence typu B je součástí očkovacího kalendáře a je zahrnuto v povinné kombinované Infanrix hexa vakcíně. Očkování obsahuje 3 dávky, které jsou aplikovány během půl roku s 3měsíčními rozestupy. Cena 1 dávky je zhruba 850 Kč.

Kombinovaná vakcína proti Žloutence typu A i B

Očkování obsahuje 3 dávky, z nich druhá je očkována měsíc od první a třetí je očkována šest měsíců od druhé dávky. Orientační cena pro děti do 15 let je 1.000 Kč a pro dospělé se cena pohybuje kolem 1.600 Kč.

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/zloutenka/
  2. http://www.zloutenky.cz/
  3. http://www.bez-alergie.cz/autoimunitni-hepatitida
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hepatitida
  5. http://nemoci.vitalion.cz/novorozenecka-zloutenka/
  6. http://www.modrykonik.cz

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist