Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Angína - čínská medicína

          Trhání krčních mandlí by měla být nejzazší možnost. Tradiční čínská medicína při léčbě angíny posiluje ledviny, jejichž oslabení stojí za traumatizujícím stavem dítěte. Opakovaný strach v dítěti oslabuje energetický okruh ledvin, ratolest je ustrašená, bledá, má slabé vlasy, špatné zuby a v noci se často budí. Zatímco ostatní vrstevníci si užívají hrátky, dítě ve slabosti ledvin posedává a drží se poblíž dospělého. Strach oslabí energii ledvin.

            K ledvinám proniká chlad, například když má dítě v noci holá záda, má nedostatečné krytí beder oblečením, odkopává se v noci z peřin či má celkově chlad v pokoji. A chlad má na svědomí oslabení meridiánu ledvin, který je spjatý s krčními mandlemi. Streptokoky, stafylokoky a patogeny mají potom volnou cestu k rozmnožování.

Léčba angíny by měla spočívat v odstranění strachu a chladu pronikající k ledvinám. Orgány se dají zahřívat pomocí bylin a zpevněním jejich Qi.

Nachlazení a rýma - proces onemocnění...

Trápí Vás nachlazení nebo rýma a chcete se rychle a skutečně uzdravit?

 

Adenoviry, vyvolávající symptomy nachlazení, můžete vyhubit zapperem nebo frekvenčním generátorem nastaveným na frekvenci 393 kHz na dobu tří minut. Do pěti minut je po nachlazení. Není to žádný zázrak. Ale nachlazení se většinou objeví po několika hodinách znovu. Příznaky nachlazení mohou okamžitě potlačit i homeopatické přípravky. Ani zde nejde o nic nepochopitelného. V tomto případě se však nachlazení později objeví na jiném místě těla. Řešením je opět použití jiného homeopatického přípravku.


Tasemnice a roztoči

Proces, vedoucí k nachlazení, mi doslova očaroval. Sledovala jsem chování adenovirů ve vlastním těle, kdekoli se objevily. Někdy tu byly, jindy ne. Někdy se za jejich přítomnosti projevily příznaky nachlazení, jindy zase ne. Někdy jsem je snadno vyhubila pomocí zapperu, ale jindy se to nechtělo podařit.

Dnes už je mi jasné, že adenovirus vůbec nepatří k lidským virům. Patří k některým parazitům – například k roztočům nebo různým stádiím tasemnic.
Vajíčka tasemnic poletují vzduchem přichycená na částečkách prachu. Můžete je zachytit, jestliže necháte stát hrnek s trochou vody. Po třech dnech v hrnku s největší pravděpodobností objevíte frekvenci tasemnice, tedy 487 kHz. Stejnou frekvenci asi najdete u houby k mytí nádobí.

Pokud chováte domácí zvíře, můžete si být jisti, že stádia tasemnic jak v houbě, tak i v prachu setřeném ráno z kuchyňského stolu nebo linky, objevíte téměř vždy.

Ohroženi jsou samozřejmě všichni členové rodiny. Všichni dýchají a polykají malá množství prachu s jídlem. Všichni jedí z nádobí mytého kuchyňskou houbou. Jednou za čas se nachladí každý. Avšak budete-li pak pátrat v prachu po adenovirech, nemusí tam být. Hledejte raději roztoče v rozsahu frekvencí, které udávám a s velkou pravděpodobností je také objevíte. Frekvenci adenoviru ale nezachytíte ani ve vzorku s roztoči. Proč? Možná proto, že jejich koncentrace je poměrně nízká.
Abyste je zaslechli, musí se viry napřed pomnožit. Množí se až v našem těle. Nejdříve však musíte vdechnout nebo pozřít infikovaný prach.
Vajíčko tasemnice se následně vyvine v boubel, který se rychle dostane do jater. Někdy zbloudí i do jiných orgánů – třeba do svalů, sleziny či slinivky. Játra tyto boubele patrně odfiltrují z krve sama.
Zjištěné boubele je nezbytné pokud možno ihned vyhubit zapperem. Pokud používáte laboratorní vzorek boubele, můžete boubel přesně lokalizovat v těle. Přesná lokalizace není možná, pokud jen nasloucháte příslušným frekvencím. Když ale využijete oba postupy, můžete odhalit i orgán, v němž se viry množí. Možná to budou jen dýchací orgány, ale je možné i zjištění, že k množení dochází v orgánu, v němž se viry poprvé objevily (například v játrech), a teprve odtud pak pronikají do dýchacího ústrojí.

Roztoče vdechujeme a polykáme stejně, jako vajíčka tasemnic. Jsou v kuchyňských houbách, ve všech potravinách a nepřikrytých nádobách postávajících kdekoliv. Nikdy nepijte ze sklenice, která stála celý den na stole. Po napití byste jistě zjistili přítomnost roztočů. Frekvence by utichla až po několika dnech, kdy bychom mohli roztoče považovat za uhynulé.

Stejně tak mohou v několika dnech utichnout frekvence tasemnic. Ale když jste nemocní, je to jiné. Nemocné svaly parazita přijmou a nechají ho v sobě přežívat spolu s jeho parazity a nahromaděnými škodlivinami. Imunita takto postižených míst evidentně poklesne.

Jakmile se přestanou ozývat roztoči, kteří v těle mezitím uhynou, objeví se adenovirus.

Zpočátku je jich jen málo a budete muset hledat několikrát denně, než je objevíte v bílých krvinkách. Ještě také nemusíte cítit žádné příznaky onemocnění.

Za čas zjistíte, že máte ucpaný nos a pocítíte v hlavě změnu ohlašující nástup rýmy. Je to opravdu rýma? V nesčetných případech vyšlo najevo, že se adenovirus objeví vždy po zahubení tasemnic nebo roztočů. Je tedy zjevné, že virus patří k těmto parazitům, které po jejich zániku opouští stejně, jako krysy opouštějí potápějící se loď. Mořem, do nějž viry po zkáze hostitelských organismů „naskáčou“, je naše tělo. Okamžitě hledají, kde se zachytit a kde jim bude umožněna reprodukce. Tím příznivým místem je dýchací ústrojí. Mohou si však zvolit i jiné orgány.

Rýma se může plně rozvinout jen tehdy, jsou-li v těle plísně.      


Plísně a nachlazení

Adenoviry, které v těle pomalu pronikají do krve a tkání poté, kdy se uvolnily z nějakého stádia tasemnice, vdechnutých roztočů, nebo z E-coli zatoulané do tkání, postupně likviduje imunitní systém. S viry si snadno poradí, ovšem jen za předpokladu, že v těle nejsou plísně, které by ho zahlcovaly.

Vyloučení plísní podstatně zlepšuje zdraví

Plísňové toxiny snižují tělesnou imunitu několika způsoby. Některé bílé krvinky přímo ničí, jiné je ucpávají tak, že se nemohou zhostit svých funkcí, mimo jiné pohlcovat třeba adenoviry. Adenoviry pak mohou nerušeně dorazit k vhodnému orgánu a proniknout do jeho buněk. Mohou se usadit například v plicích, za předpokladu, že je máme kontaminované arzénem nebo formaldehydy, nebo v hrdle, kde se nastřádala rtuť ze zubních plomb nebo v míše, pokud se v ní nastřádá thalium. Napadení můžete, ale také nemusíte pocítit.

Když je zdrojem adenovirů E-coli, vynoří se otázka: Jak to, že nemáme trvale rýmu, když máme E-coli v tlustém střevě pořád? Na to je snadná odpověď: dokud je Escherichia coli v tlustém střevě a správně tam plní svou funkci, adenoviry se neobjevují. Jakmile však bakterie unikne mimo střevo, vrhnou se na ni bílé krvinky, které ji zničí. Tím se z ní uvolní adenovirus, který pak způsobí rýmu. Adenovirus však může proniknout i do vnitřních orgánů, a tam jeho přítomnost nezaregistrujete.

Dýchací ústrojí je místo, kde napadení virem cítíme. Nejčastěji infikovanými místy jsou plíce, průdušky, vedlejší nosní dutiny, nos, Eustachova trubice, a někdy také vnitřní ucho nebo oči.

Rozsah napadení závisí na tom, zda člověk konzumuje plesnivé potraviny, nebo se jim vyhýbá.

Potravinových plísní míváme ve stravě poměrně hodně. Málokdy ale rozpoznáme po chuti, protože výrobci používají spoustu dochucovadel, která chuť plísně potlačí. Opatření k snnížení obsahu plísní v potravinách dosud nejsou dost účinná.

Jako dobrý příklad může posloužit chléb. Ten často bývá zabalen ve fólii, která v něm má zadržet vlhkost, aby si déle zachoval „čerstvost“. Ve vlhku se pak rozrostou všudypřítomné spory plísní a všemožné prostředky, které jim v tom mají bránit, jsou neúčinné. Někdy se do chleba dává něco octa, ale neprodyšný obal jeho působení potlačí.

Jiným účinným prostředkem proti plísním je citrónová šťáva. V pečivu, do nějž se přidává, se plísně šíří minimálně. Problém plísní budeme muset vyřešit c nejrychleji, protože chlléb je pro nás velmi významná potravina. Nejčastějším zdrojem plísňových spor je už sama mouka, anebo spory ze vzduchu, které přilnou na čerstvé pečivo. Prodávaná mouka obsahuje spory poměrně zřídka, chyba tedy většinou bývá v pekárně. Ve velkopekárnách ale asi není možné péct chléb 24 hodin denně, aniž by se někde na lince nenahromadily kousky těsta ve štěrbinách. Chléb z malých pekáren plísně většinou neobsahuje.

Chléb kupujte jen čerstvý a nebalený

Při pocitu, že na vás „leze rýma“ zapátrejte v paměti, jestli jste před několika hodinami nemohli sníst něco, co mohlo být plesnivé. Například müsli s obilovinami, syrové ovesné vločky zalité mlékem, chléb, suchary, koláč, rýži, ovoce, kupovaný ovocný džus nebo mošt, ořechy, sirup, těstoviny či med. Odpovědí bude většinou ano, protože jde o potraviny tvořící podstatnou část naší stravy.

Rýmu nemůžete „chytit“ přímo od kýchajícího člověka, a stejné je to i s E-coli, vajíčky tasemnic a roztoči. Hlavní příčinou je vždy potravinová plíseň. Její pozření nám sníží imunitu a umožní adenoviru proniknout do nejoslabenějších tkání. Pokud napadne dýchací ústrojí, objeví se klasické příznaky. Stejné příznaky však mohou vyvolat i bakterie.

Řešení

Nezapomeňte, že zapper nijak nenapadá a nepoškozuje tělesné buňky. Proto jeho použití nemůže zasáhnout a ovlivnit nic, co se v nich ukrývá. K reprodukci virů dochází uvnitř hostitelské buňky. Je tedy možné vyhubit jen ty viry, které se nacházejí mimo buňky, a ty, které jsou přichycené k jejich vstupům. Ostatní viry zničí samy buňky a bílé krvinky, a to maximálně do pěti až šesti hodin. Buňky toho dosáhnou sekrecí hlenu, zánětem a dalšími prostředky. Použití zapperu v tomto případě není to nejlepší řešení.
Účinné není ani cílené použití frekvenčního generátoru na frekvenci 393 kHz, protože byste museli současně vyhubit i všechny roztoče a stádia tasemnic, z nichž se viry šíří.

Nejlepší postup, jak se zbavit rýmy a nachlazení:

  1. Jezte 24 hodin jen sterilní stravu. Řiďte se dietou proti potravinovým plísním. Nejezte žádný z problematických produktů.
  2. Užijte 10 gramů vitamínu C, B-komplex 50 a 3500 mg niacinamidu (v tabletách) k podpoře detoxikace mykotoxinů v těle. Pak bude trvat pět až šest hodin, než se bílé krvinky opět pustit do boje s viry.
  3. Spusťte sedmiminutovou aplikaci zapperu. Tím zničíte všechny volně se ppohybující viry, stádia tasemnic a roztoče. Pak dvacet minut počkejte, až zahubené velké parazzity opustí jejich viry a bakterie. Pak opět na sedm minut aplikujte zapper, abyste je vyhubili. Po dalších dvaceti minutách se objeví viry ze zničených bakterií, které vyhubíte třetí sedmiminutovou aplikací zapperu.
  4. Počkejte, až splaskne nateklá tkáň a přestane se tvořit hlen.
  5. Pokud rýmu vyvolaly E-coli, začněte okamžitě se střevní kůrou. Přitom nemůžete vyhubit všechny střevní bakterie. Zapper však zahubí unikající bakterie a jejich další útoky zastaví střevní kůra.
  6. Aplikujte zapper, dokud invaze bakterií nebude zastavena.

Rýmy se úplně zbavíte během pěti až šesti hodin.

Ještě jednou zdůrazňuji, že nejdůležitější je nekonzumovat žádné další potraviny obsahující plísně. Když sníte pytlík burských oříšků, můžete očekávat, že se rýma vrátí. Po sýru se k tomu může přidat ještě i horečka způsobená salmonelami. Nejlepší ochranou proti rýmě je váš imunitní systém. Neblokujte ho konzumací plísní.

 

Zdroj: kniha Revoluce v léčení všech nemocí, Hulda Regehr Clark, Ph.D., N.D.

Chlamydie - alternativní medicína

Chlamydie – zkušenosti klientů s úspěšnou léčbou

04.10.2012
Chlamydie Bohužel víme ze špatných zkušeností našich klientů, že ani opakovaná léčba antibiotiky či jinými oficiálními chemickými léky na chlamydie častokrát vůbec nestačí. I přes delší léčbu antibiotik mohou některé formy tohoto mikroorganismu v těle stále přetrvávat. Důvodem je mimo jiné i to, že chlamydie žije uvnitř našich živých buněk, kam antibiotika pronikají jen obtížně, ne-li vůbec.

Neúspěchy opakované antibiotické léčby řešíme v naší internetové poradně dost pravidelně. A právě od takto postižených klientů máme opakovanou zkušenost, že tříměsíční nepřetržité a současné užívání této kombinace pomohlo i v případech, kdy byla infekce po marné antibiotické léčbě označena za „nevyléčitelnou“:

Shodnou zkušenost s uzdravením po dlouhodobém trpělivém užívání této kombinace produktů nám sděluji i klienti, kteří trpěli chronickou „nevyléčitelnou“ boreliózou

 

04.10.2012

autor: MUDr. Ladislav Šafránek

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

 


FREKVENČNÍ METODA:

Chlamydia trachomatis v Ravo zabírá na všechny tři chlamydie, pokud jsou přítomny:

Chlamydia trachomatis

Chlamydia pneumoniae

Chlamydia psittaci

Testovali jsme to EAV. To ukazuje mj., že když ji normálně "volně" nenajdeme v cholesterolu, ty chlamydie najdeme téměř u většiny lidí. NELEKNĚTE SE, je to odhadem 80-90% populace středního věku, které kontrolujeme. Mají velmi často marker vrozené infekce, tudíž nebývá dobrá imunitní odpověď.

Po aplikaci zapperu se část chlamydyií, které vyběhnou do volně měřitelných infekcí, zlikviduje, ty, které utečou zase najdete po cca 30 min zpět v cholesterolu. Takže můžete Zapping opakovat...pak lymfu,... pak krevní oběh,... pak ledviny...pak toxin z chlamydie najdete v moči.

Chlamydie - klasická medicína

Chlamydiové infekce - diagnostika a léčba

Doporučený postup Společnosti infekčního lékařství
České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Verze pro tisk
Verze pro tisk

Autoři:

MUDr. Jan Galský, Ph.D., MBA Infekční oddělení Nemocnice Mělník Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
MUDr. Jiřina Hobstová, CSc. Infekční oddělení FN Motol, Praha Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Datum vydání: únor 2012


1. ÚVOD

      Chlamydie jsou významnými patogeny dýchacího ústrojí, urogenitálního traktu a oka. Mají jisté unikátní biologické vlastnosti. Způsobují řadu více či méně charakteristických onemocnění. Jejich vysoký výskyt, závažné komplikace a následky, nespolehlivost laboratorních testů a nesnadná interpretace výsledků, stejně jako omezená účinnost antibiotik u pokročilých onemocnění činí z chlamydiových infekcí vážný medicínský problém. Doporučený postup má poskytnout přehled diagnostických možností a sjednotit léčebné postupy. Vychází z vlastních zkušeností, zahraničních standardů a současně zohledňuje nové poznatky lékařského výzkumu.


2. ETIOLOGIE

     Do čeledi Chlamydiaceae náleží významné rody Chlamydia s druhem Chlamydia trachomatis a Chlamydophila s druhy Chlamydophila pneumoniae, C. psittaci a C. pecorum. Mají široký rozsah hostitelů, cesty přenosu, různý tropismus ke tkáním a tudíž vyvolávají odlišná onemocnění. Chlamydiaceae jsou nepohybliví obligátní intracelulární paraziti využívající ATP hostitelské buňky. Strukturou odpovídají gramnegativním bakteriím. Mají unikátní dvojfázový životní cyklus. Extracelulární infekční forma je tzv. elementární tělísko (elementary body, EB). Na základě své struktury se EB chová jako sporulující organismy a je metabolicky inertní. Vlastní životní cyklus začíná přilnutím na vnímavé epiteliální buňky, kde se EB reorganizuje na větší replikativní formu, retikulární tělísko (reticulate body, RB). RB se ve vakuole v buňce intenzivně dělí a vzniká až několik tisíc nových RB. Ty se mění znovu na EB a lýzou hostitelské buňky nebo při extruzi, exocytóze uvolněné EB infikují další buňky a jsou potencionálně infekční pro nové hostitele. Chlamydie primárně infikují epitelové buňky uropoetického traktu, dýchacího ústrojí a spojivek, ale mohou napadat i endoteliální buńky, buňky hladkého svalu, lymfocyty, monocyty a makrofágy. Vyskytují se kosmopolitně. Některé druhy jsou výlučně lidskými patogeny, jiné patří mezi zoonózy. Zásadní je, že různé druhy z celého řádu Chlamydiales mají podobné vlastnosti a různý stupeň sekvenční analogie nukleových kyselin, což vede někdy k problémům v diagnostice, hlavně v sérologii u rodových i druhových protilátek.


3. KLINICKÝ OBRAZ

3.1. Chlamydia trachomatis

3.1.1. Klasický oční trachom

     V endemických oblastech je akvirována infekce v časném dětství, většinou před druhým rokem života. Infekce může spontánně odeznít nebo perzistovat i několik let. Může docházet k reinfekcím a k sekundárním bakteriálním zánětům. Iniciální stadium je vyznačené chronickou folikulární konjunktivitidou s hypertrofií papily a zánětlivou infiltrací. Progrese onemocnění vede ke zjizvení spojivek, s postupnou abrazí, zvředovatěním a zjizvením rohovky a následné slepotě.

3.1.2. Lymphogranuloma venereum

     Lymphogranuloma venereum (LGV, IV. pohlavní nemoc, morbus Nicolas-Favre) je způsobeno Chlamydia trachomatis sérovary L1, L2, La2, L3. Jedná se o sexuálně přenosné onemocnění (STD) s endemickým výskytem v Africe, Indii, Jihovýchodní Asii, Jižní Americe a Karibské oblasti. V posledních několika letech je ale LGV hlášen ve zvýšené míře i z několika Evropských států. První stadium, papuly nebo herpetiformní ulcerace na genitální sliznici nebo přilehlé kůži, se objevuje za 3-30 dní po akviraci infekce, inkubační doba může být ale i výrazně delší. Chlamydie není schopná infikovat dlaždicový epitel, proto infikování vagíny a zevních genitálií musí předcházet porušení integrity (odřeniny, ragády apod.). Iniciální stadium může postihovat také uretru, cervix nebo konečník (zejména u mužů majících sex s muži), přičemž v uretře a cervixu se mohou bakterie vyskytovat zcela asymptomaticky a takový nosič, resp. nosička se stává významným zdrojem infekce v populaci. Druhé stadium se manifestuje přibližně za další 2 týdny, kdy se lymfatickou cestou dostává chlamydie do regionálních uzlin. Podle lokalizace je lymfadenitida v oblasti třísla nebo kyčle, je výrazná, bolestivá, fixovaná ke kůži, proti spodině však pohyblivá. Ve dvou třetinách bývá unilaterální. Kožní kryt je zprvu zarudlý, s časem se barva mění přes lividně červenofialovou až po hnědočervenou. Centrum kolikvuje a po spontánní perforaci abscesu („bubo“) vytéká hnisavý sekret. Může vzniknout píštěl. Po zhojení zůstává vtažená jizva. Druhé stadium je doprovázeno celkovými příznaky: horečkou, slabostí, nechutenstvím, celkovou nevůlí. Nezřídka jsou pozorovány revmatoidní obtíže, erythema nodosum nebo multiforme, konjunktivitida, hepatosplenomegalie, ale i bolesti hlavy provázející meningoencefalitidu. Neléčená onemocnění progredují v horizontu několika let do třetího stadia, ve kterém je projevují následky ve formě striktur v genitální, resp. rektální oblasti, obstrukci lymfatických cév s následnou elefantiázou genitálií. Pacienty je nutné klinicky sledovat do zhojení klinických projevů.

3.1.3. Ostatní okulogenitální a urogenitální nemoci dospělých

     Okulogenitální formy chlamydiové infekce jsou způsobeny sérotypy D-K, příležitostně i sérotypy B, Ba. v současné době patří mezi nejčastější pohlavně přenosné nemoci s celosvětovým výskytem. Průběh může být zcela asymptomatický nebo se může projevovat celou škálou příznaků u obou pohlaví.
     Inkluzní konjunktivitida (paratrachom): Nejčastější přenos je autoinokulací genitálního sekretu při asymptomatické nebo symptomatické, neléčené infekci. U dospělých se manifestuje jako akutní folikulární zánět s překrvením spojivek s mukoidní až mukopurulentní sekrecí. Může být provázena lymfadenopatií (preaurikulární) a také otitidou. Neléčená nebo nedostatečné léčená může přetrvávat několik měsíců, ale většinou ustupuje bez komplikací (bez postižení rohovky, bez jizvení, bez slepoty).
     Urogenitální infekce u mužů: Inkubační doba chlamydiální uretritidy je většinou 7-14 dní na rozdíl od gonokokové s průměrnou dobou 4 dny. Je provázena dysurií a nepatrným výtokem z močové trubice, který může být patrný při přetažení předkožky (hlavně ráno) nebo zanechává stopy na nočním oblečení. Podle studií 7 z 8 infikovaných má asyptomatický průběh. Podezření na nongonoroickou uretritidu je při leukocyturii v první ranní moči s negativním kultivačním nálezem N. gonorrhoeae. Komplikací uretritidy u mužů je epididymitida, reaktivní artritida a šíření infekce na sexuální partnery. Epididymitida postihuje muže většinou mladší než 35 let. v pozdějším věku je častější etiologie gramnegativními bakteriemi, jako například E. coli, často vázaná na katetrizace a další invazivní výkony. Typický pro chlamydiovou epididymitidu je unilaterální otok nadvarlete nebo varlete, respektive obojího. Může být provázena dysurií, febrilním stavem i třesavkou. v akutní fázi bývá oligosperma, ale není dokumentováno riziko pozdější neplodnosti. Role chlamydií u akutní i chronické prostatitidy je kontroverzní, a proto není ani doporučena antibiotická léčba.
     Proktitida a proktokolitida: Asymptomatické nosičství ve vyskytuje u dětí i dospělých. Běžné symptomatické onemocnění je u homosexuálů, stejně jako u žen, které podstupují anální soulož. Manifestuje se análním pruritem a mukózním až mukopurulentním výtokem. Onemocnění postupuje do tračníku, může docházet k ulceracím, granulomatoznímu zánětu, zvětšování lymfatických uzlin s lymfatickou obstrukcí, a tím tvorbou hemoroidů s následným krvácením. Tyto komplikace jsou častější u sérotypů L1-L3 (lymphogranuloma venereum).
     Urogenitální infekce u žen: Chlamydia trachomatis je jedním z nejčastějších sexuálně přenosných bakteriálních agens ve vyspělých zemích a její výskyt neustále stoupá. Nejvyšší prevalence dosahuje u mladých sexuálně aktivních žen ve věku kolem 20 let. Odhaduje se, že je příčinou až 50 % všech urogenitálních nákaz u žen. Až v 70 % případů může být její klinický průběh zcela asymptomatický, což hraje svoji roli v dalším šíření infekce, poddiagnostikování a neadekvátní terapii s výraznými následky na fertilitu žen. C. trachomatis není schopna infikovat neporušený dlaždicový epitel dospělých žen. Primární infekce u žen probíhá na jednovrstevném cylindrickém epitelu cervixu a parauretrálních žláz. Projevuje se dysurií, purulentním nebo mukopurulentním výtokem z hrdla děložního, které je edematosní a kontaktně krvácející. Dalšími projevy mohou být dysmenorea, intermenstruační a postkoitální spotting, dyspaurenie, bolesti v podbřišku, kostrče. Infekce z dolního genitálního traktu může přejít na endometrium, vejcovody, ovaria a probíhat pod obrazem pánevní zánětlivé nemoci (pelvic inflammatory disease, PID). Chlamydie se do dutiny děložní a dále do dutiny břišní může dostat na spermiích infikovaného muže. Chlamydiální infekce se až v 70 % podílí na vzniku pánevní zánětlivé nemoci. Komplikacemi PID jsou sterilita, adheze, chronická pánevní bolest, mimoděložní gravidita. Jelikož se jedná o sexuálně přenosné onemocnění je třeba léčit i všechny sexuální partnery.

3.1.4. Perinatální infekce

      Novorozenecká infekce je většinou získaná během porodu infikovanými porodnímu cestami, ale může vzniknout i postnatálně přenosem kontaminovanýma rukama. Inkubační doba neonatální inkluzní konjunktivitidy je 5-12 dní po porodu. Příznaky se mohou objevit i později (v 6. týdnu života). Typická je vodovitá, později purulentní sekrece, otok víček a zarudnutí spojivek. Při narození chybí spojivkám lymfoidní tkáň, proto se nevytváří folikulární zánět, který se může rozvinout až za 3 až 6 týdnů. I neléčená konjunktivitida většinou spontánně odezní během 3-12 měsíců. Ale subklinicky může přetrvávat i několik let, kdy v malém procentu zanechává jizvy a léze rohovky. S konjunktivitidou může být asociována mukopurulentní sekrece z nosu a vulvovaginitida. Příznaky onemocnění dýchacích cest se objevují většinou před 8. týdnem věku s nosní obstrukcí nebo sekrecí, se zrychlením dechu a kašlem. Někdy se objevuje paroxysmální kašel během spánku a krmení. Onemocnění většinou probíhá mírně a bez febrilií. Poslechově mohou být difúzně chrůpky, jinak je dýchání čisté, bez stridoru. Na RTG jsou intersticiální infiltráty. Charakteristická je arteriální hypoxémie, eozinofilie a zvýšená hladina imunoglobulinů, většinou diskrepance mezi chudým poslechovým nálezem a klinickým stavem a RTG nálezem.

3.2. Chlamydophila psittaci

     Onemocnění způsobené C. psittaci patří mezi zoonózy. Přirozenými hostiteli jsou ptáci a domestikovaná zvířata. Rizikové skupiny jsou chovatelé, ale i vlastníci, prodejci ve zvířecích obchodech, veterináři, pracovníci jatek. Inkubační doba je 5–15 dní. V ČR se psitakóza nevyskytuje ani u zvířat ani u lidí. Můžeme se setkat zcela výjimečně s importovaným onemocněním. Začátek onemocnění může být plíživý i náhlý, manifestace může být nespecifická. Onemocnění probíhá subklinicky, jindy s horečkou a malátností, jako syndrom infekční mononukleózy nebo jako „tyfoidní“ forma s febriliemi, bradykardií, třesavkou, malátností a hepatosplenomegalií. K správné diagnóze většinou vede epidemiologická anamnéza a příznaky pneumonie s dušností, neproduktivním kašlem, horečkou, bolestmi hlavy a RTG plic, kde je často rozsáhlý nález v porovnáním s auskultačním. Pneumonie může vést až k respiračnímu selhání (ARDS). Méně často jsou postiženy jiné systémy. Vzácně se můžeme se setkat s perikarditidou, myokarditidou a „kultivačně negativní“ endokarditidou, hepatitidou, neuroinfekcemi, glomerulonefritidou nebo tubulointersticiální nefritidou, kožními projevy, ale také s očními projevy – infekcí měkkých tkání orbity, konjunktivitidou a postižením slzných žláz.

3.3. Chlamydophila pneumoniae

     C. pneumoniae je druhou nejčastější příčinou komunitně získané pneumonie. Inkubační doba je 10-14 dní. Šíří se kapénkovou cestou, ale infekční elemetární tělíska (EB), kterými se infekce šíří mohou přetrvávat také na površích a šířit se aerosolem. Během svého života se s touto infekcí setká zhruba 80 % populace. Většina respiračních infekcí způsobených C. pneumoniae má lehký průběh nebo je zcela asymptomatická. Některé formy pneumonie však mohou být i velmi těžké. Vedou se diskuze, zda se v těchto případech C. pneumoniae uplatňuje jako kopatogen. Pneumonie je provázena febrilním stavem, kašlem s mírnou expektorací nebo bez expektorace, někdy chrapotem, bolestmi hlavy, v těžších případech hypoxií. Fyzikálním vyšetřením ji nelze odlišit od pneumonií jiné etiologie. Poslechový nález je obvykle minimální, RTG nález má charakter intersticiálních změn nebo infiltrátů zpravidla segmentárního typu. Mezi vzácné, ale nepříznivé komplikace patří perikarditida a myokarditida. Častější komplikace vznikají u jedinců se sníženou imunitou. C. pneumoniae je příčinou exacerbací chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). O podílu výskytu mezi ostatními patogeny se diskutuje. Klinický průběh se neliší od jiných bakteriálních exacerbací CHOPN. C. pneumoniae může hrát roli u některých chronických nemocí, především indukcí nebo evokací imunitně mediovaného poškození tkání.


4. DIAGNOSTIKA

4.1. Epidemiologická a cestovní anamnéza

      Se zaměřením na rizikové sexuální chování (především u podezření na infekci C. trachomatis, včetně LGV) a cestovní (především u podezření na infekci C. psittaci).

4.2. Klinický obraz

     Z chlamydiových infekcí podle klinického obrazu může být diagnostikován pouze klasický trachom.

4.3. Laboratorní diagnostika

4.3.1. Přímá diagnostika: kultivace a molekulárně biologické metody

      Kultivace chlamydií na buněčných liniích (HeLa, McCoy) je méně citlivá, technicky náročná a běžně se neprovádí. Specificita se blíží 100 %, ale senzitivita je závislá na mnoha faktorech a mimo experimentální, výzkumné laboratoře je nižší než 40-60 %. detekce antigenu je přímá imunofluorescenční metoda s použitím druhově specifických monoklonálních protilátek nebo jako EIA. Metoda má vysokou specificitu, ale nemá dostatečnou senzitivitu. Některé naše laboratoře tuto metodu provádějí.
      Molekulárně biologické metody: Hybridizace je založena na detekci ribosomální RNA chlamydií. Všechny hybridizační metody procházejí vývojem, ale stále přetrvává limitace výsledků i pro falešnou pozitivitu. Z amplifikačních testů nukleových kyselin (nucleic acid amplification test, NAAT) se nejčastěji používá polymerázová řetězová reakce (polymerace chain reaction, PCR). K detekci by měla být použita PCR v reálném čase (real time PCR, rt-PCR). Proti konveční PCR především pro svoji rychlost, automatizaci, snížení rizika kontaminace a pro možnost kvantifikace. V současnosti se jedná o nejspolehlivější metodu při dodržení správných postupů odběru materiálu, moče, stěrů z uretry, cervixu, plodové vody, rekta, spojivek, nazofaryngeálních výtěrů, sputa, BAL, biopsie apod.

4.3.2. Nepřímá diagnostika: sérologické testy

      Sérologické metody jsou založeny na detekci rodově a druhově specifických protilátek. Komplement fixační reakce, využívající protilátky proti skupinovému antigenu (například chlamydiovému lipopolysacharidu), se nahradila rodově specifickým testem ELISA a druhově specifickým mikroimunofluorescenčním (MIF) testem. Testy mají určité limitace a mnoha případech je interpretace obtížná. K vzestupu protilátek dochází především u systémových onemocnění. U lokalizovaných slizničních onemocnění nelze očekávat významnou odpověď. Mikroimunofluorescencenční metodou jsou detekovány protilátky pro vnějšímu membránovému proteinu (major outer membrane protein, MOMP), jež jsou druhově specifické a mohou rozlišit C. trachomatis, C. psittaci a C. pneumoniae. Ale například specificita MIF proti C. pneumoniae nebyla recentně ve studiích potvrzena. Signifikantní interference v testech může být způsobena také dalšími druhy z jiných čeledí. Navíc interpretace je omezena v rozlišení akutní infekce, rekurence, reinfekce, perzistence. U kosmopolitně se vyskytujících sérotypů C. trachomatis a u C. pneumoniae a s možnými zkříženými reakcemi s jinými chlamydiemi nemají protilátky ve třídě IgG, kromě čtyřnásobného vzestupu titru protilátek u akutní primoinfekce, vypovídající hodnotu. Prevalence protilátek u populace je vysoká (viz graf č.1). Prevalence protilátek ve třídě IgG proti C. trachomatis je u vysoce sexuálně aktivních dospělých osob ve 30-60 % a C. pneumoniae postupně narůstá od předškolního věku až na 70 % v dospělosti (anamnestické protilátky). U pouze slizničních infekcí se IgM protilátky často netvoří nebo naopak mohou být nespecificky zvýšené. IgA protilátky přetrvávají týdny až měsíce po akutním onemocnění a interpretace u perzistující infekce není jasná. Ani protilátky proti cHSP60 nemají jasnou interpretaci. Z výše uvedeného vyplývá, že sérologie chlamydiálních infekcí je problematická v senzitivitě, specificitě a v reprodukovatelnosti výsledků v jednotlivých třídách protilátek i v titrech, není k dispozici iniciálně při akutním onemocnění, a proto je nutné se řídit především klinickým obrazem nemoci.

4.3.3. Doporučení volby diagnostických metod

      Pro klinickou diagnostiku má význam především přímá detekce, zvláště rt-PCR, u zánětlivého onemocnění pánevní oblasti (PID) a dalších onemocnění urogenitálního traktu při negativním bakteriologickém kultivačním vyšetření, dále u importovaných nákaz s podezřením na chlamydiovou etiologii. Sérologie je přínosná pouze u primoinfekcí u novorozenců a malých dětí. Vhodná je i u chovatelů exotických ptáků. Z hlediska epidemiologického je důležitá v sérologických přehledech a iniciálně při epidemiích.

4.4. Další laboratorní a zobrazovací metody

      Chlamydie (RB) jsou obligátní intracelulární paraziti, proto nemusí být změněny markery zánětu (FW, KO, CRP apod.). Mohou pouze zpochybnit nebo per exclusionem vyloučit zvažovanou chlamydiovou etiologii. Zobrazovací metody mají přínos prakticky jenom u pneumonií.


5. TERAPIE

5.1. Chlamydia trachomatis

      Trachom: v endemických oblastech je přirozený rezervoár u dětí s oční infekcí. Dodržování hygienických pravidel je významným faktorem v kontrole infekce. Topická antibiotika mají minimální efekt, pravděpodobně proto, že děti mají kontaminované i mimooční lokalizace – nosohltan a konečník. Celkově antibiotika naráží na non-adherenci u erytromycinu a nemožnost podávání doxycyklinu dětem mladších 8 let. Plošné preventivní programy s terapií azitromycinem snižují incidenci výskytu trachomu a následných komplikací. WHO doporučuje podávání azitromycinu dětem, vždy v celé vesnici, 1× ročně. Kohortová klinická hodnocení ukazují, že lepší výsledky jsou dosaženy při terapii 2× ročně.
     Lymphogranuloma venereum: Dobrý efekt je při terapii antibiotiky ze skupiny tetracyklínů, makrolidů, azalidů a rifampicinem. Současné doporučení je doxycyklin 200 mg, rozdělených do dvou denních dávek à 12 hod. po dobu 21 dní nebo klaritromycin 1000 mg/den ve 2 denních dávkách à 12 hod. také po dobu 21 dnů. Fluktuující „bubo“ musí být chirurgicky evakuováno.
      Léčba okulogenitální formy infekce C. trachomatis sérotypy D-K. Na buněčných kulturách mají excelentní aktivitu proti C. trachomatis tetracykliny, makrolidy, azalidy, rifampicin a některé fluorované chinolony. Mnoho let byla doporučena terapie nekomplikovaných infekcí urogenitálního traktu doxycyklinem po dobu 7 dní v dávce 2× 100 mg denně a alternativa léčby byla erytromycin. v klinických studiích bylo potvrzeno, že azitromycin v jedné dávce 1 g je stejně efektivní jako 7denní léčba doxycyklinem nebo erytromycinem, a splňuje adherenci k terapii, čímž se snižuje pravděpodobnost selhání terapie. Azitromycin je efektivní u nongonoroického syndromu způsobeného i genitálními mykoplasmaty. Alternativní terapie je možná doxycyklinem v denní dávce 2× 100 mg, ofloxacinem 2× 300 mg, levofloxacinem 1× 500 mg, u všech po dobu 7 dnů. Epididymitida, proktitida, proktokolitida, salpingitida by měla být léčena doxycyklinem 7-14 dní s denní dávkou 2× 100 mg. Alternativou jsou fluorované chinolony nebo klindamycin. Při potvrzené nebo velmi suspektní infekci C. trachomatis by měl být současně léčen sexuální partner. U inkluzní konjunktivitidy je doporučena terapie doxycyklinem 14-21 dní, alternativou jsou makrolidy.
     Léčba a prevence novorozenecké infekce: Pouze lokální léčba inkluzní konjuktivitidy novorozenců není indikována, protože neřeší nosohltanové nosičství a může vést později k rekurentním konjunktivitidám nebo pneumonii. Doporučená terapie je klaritromycinem v dávce 15 mg/kg/den ve dvou denních dávkách po dobu 10-14 dní nebo azitromycinem 10 mg/kg 1.den, další 4 dny 5 mg/kg/den. Stejná terapie je i u perinatálně získané chlamydiové pneumonie. Prenatální screening s následnou terapií gravidní je příbližně v 90 % efektivní v prevenci akvirace infekce u novorozence. Plošný prenatální screening se u nás neprovádí pro nákladovou neefektivitu (cost/benefit nebyl prokázán). U potvrzené infekce novorozence je nutná léčba i rodičů.

5.2. Chlamydia psittaci

      Lékem volby je doxycyklin 100 mg 2× denně po dobu 10-21 dní. Někteří autoři doporučují delší dobu terapie k prevenci relapsu. Alternativa jsou makrolidy nebo některé fluorované chinolony (např. levofloxacin, moxifloxacin). S terapií se snižuje mortalita z 20 % na 1 %. U endokarditidy je doporučena prolongovaná terapie s náhradou chlopně.

5.3. Chlamydia pneumoniae

      Multicentrické studie hodnotící účinek antibiotik ukazují eradikaci C. pneumoniae u dětí v nazofaryngu a u dospělých u komunitně získané pneumonie na buněčných kulturách v 70-86 % při léčbě erytromycinem, klaritromycinem, azitromycinem, levofloxacinem a moxifloxacinem. I přes perzistující nosičství u části pacientů dochází ke klinické úspěšnosti léčby. Rezistence na antibiotika u chlamydiových infekcí není běžná. Není selektovaná rezistence ani u subinhibičních hladin azitromycinu. U moxifloxacinu u subinhibiční koncentrace byla objevena mutace genu GyrA. Doporučené režimy terapie jsou v současné době doxycyklin 100 mg 2× denně 14-21 dní, azitromycin 1,5 g denně 5 dní, klaritromycin 500 mg 2× denně 10 dní, levofloxacin 500 mg denně (intravenosně nebo perorálně) 7-14 dní, moxifloxacin 400 mg denně 10 dní. U dětí klaritromycin 15 mg/kg denně 10 dní, azitromycin 10 mg/kg první den, další 4 dny 5 mg/kg. U některých nemocných je nutné opakované přeléčení (re-treatment).

5.4. Terapie za specifických okolností

5.4.1. Terapie gravidních žen

      U gravidních je doporučena u nongonoroické uretritidy terapie azitromycin jednorázově 1 g. Možnost je také amoxicilinem 500 mg 3× denně po dobu 7-10 dní. Doxycyklin a fluorované chinolony jsou v těhotenství kontraindikovány. Alternativní léčba by mohla být klindamycinem, který má pouze částečný profit u mužů s negonokokovou uretritidou (NGU), ale má větší efekt u těhotných i netěhotných žen. Prenatální screening s terapií a s následným bezrizikovým chováním je v 90% úspěšný v prevenci perinatální infekce novorozence. U pneumonie způsobené C. pneumoniae nebo C. psittaci je doporučován azitromycin 1,5 g denně 5-10 dní. Alternativní léčba je spiramycinem 3-4 g denně rozdělených do 3 dávek (u dětí 50-100 mg/kg/d) nebo amoxicilinem 2-4 g denně rozdělených do čtyř dávek po dobu 10-14 dní.

5.4.2. Opakovaná terapie

      Vzhledem k tomu, že rezistence chlamydií na antibiotika je vzácná, může být léčba při rekurenci nebo reinfekci ve stejných režimech jako u primoinfekce.

5.4.3. Antibiotika u chronických nemocí

      C. pneumoniae u chronických nemocí. I když je známa perzistence, rekurence, reinfekce chlamydií, nejsou důkazy o chronickém onemocnění způsobeném chlamydiemi. Předpokládá se, že tyto nemoci jsou multifaktoriální a imunitně mediované, kdy určitý podíl na indukci, respektive evokaci mohou mít chlamydie. Na druhé straně v medicíně založené na důkazech (evidence based medicine, EBM) v kontrolovaných klinických hodnoceních, metaanalýzách dlouhodobá antibiotická protichlamydiová terapie není úspěšná, převažuje riziko nad prospěchem a je nákladově neefektivní. C. pneumoniae je označována za patogenetický faktor u mnoha původně neinfekčních chronických nemocí, například astmatu, aterosklerózy, roztroušené sklerózy, temporální arteritidy, Alzheimerovy nemoci, karcinomu plic, makulární degenerace sítnice atd. Podobná situace je u asociace C. trachomatis a reaktivní artritidy, Reiterova syndromu a nediferenciované oligartritidy a u některých další druhů z čeledi Chlamydiales. Kauzální souvislost nebyla ve velkých studiích ani u jedné výše zmíněné nemoci potvrzena. U potvrzené nebo suspektní akutní chlamydiové infekce je indikována antibiotická terapie, zvláště u astmatu a roztroušené sklerózy, kdy může být volba delšího schématu v rozmezí doporučené doby terapie.


Literatura

  1. Andraws R, Berger JS, Brown DL. Effects of antibiotic therapy on outcomes of patiens with coronary Artery disease. A meta-analysis of randomized controlled trials. JAMA 2005;293:2641-2647.
  2. Baker WL, Vouch KA. Azithromycin for secondary prevention of coronary artery disease: A meta-analysis. Am J Health Syst Pharm 2007;64:830-836.
  3. Bébrova E, Beneš J, Čížek J. et al. SKAP. Doporučený postup pro antibiotickou léčbu komunitních respiračních infekcí v primární péči. On-line (ve formátu .doc).
  4. Bartoníčková K, Bébrova L, Beneš J et al. SKAP. Doporučený postup pro antibiotickou léčbu komunitních infekcí ledvin a močových cest v primární péči. On-line (ve formátu .doc).
  5. Finch RG, Greenwood D, Norrby AR, Whitley RJ. Antibiotics and chemotherapy. Saunders Elsevier, 2010.
  6. Galský J. Chlamydie – diagnostika a terapie. Postgraduální medicína 2011;13(4):368-377.
  7. Gilbert DN, Moellering RC, Eliopoulos GM et al. The Sanford Guide to Antimicrobial Therapy 2010 (40th Edition).
  8. Golden MR, Whittington WLH, Handsfield HH et al. Effect of expedited treatment of sex partners on recurrent or persistent gonorrhoea or chlamydial infection. N Engl J Med 2005;352:676-685.
  9. Janečková L. Chlamydie - vyšetřovací metody. On-line.
  10. Machala L. Chlamydiové infekce. In: Beneš J et al. Infekční lékařství. Galén, 2009.
  11. Riska PF, Kotlin A, Ajiboye P et al. Genetic and culture-based approaches for detecting macrolide resistance in Chlamydia pneumoniae. Antimicrob Agents Chemother 2004;48:3586-3690.
  12. Rupp PF, Gebert A, Solbach W et al. Serine-to-asperagine substitution in the GyrA gene leads to quinolone resistance in moxifloxacin-exposed Chlamydia pneumoniae. Antimicrob Agents Chemother 2005;49:406-407.
  13. Smieja M, Mahoney J, Petrich A et al. Association of circulating Chlamydia penumoniae DNA with cardiovascular disease: a systematic review. BMC Infect Dis 2002;1:21. On-line.
  14. Stamm WA, Batteiger BE. Introduction to Chlamydia and Chlamydophila. In: Mandel GL, Bennett JE, Dolin R: Principles and practice of infectious diseases, 7th edition. Philadelphia: Churchill Livingstone Elsevier, 2010.
  15. Urbáškova P, Marešová V, Jindrák v et al. SKAP. Konsensus používání antibiotik II. Makrolidová antibiotika. On-line (ve formátu .doc).
  16. Zákoucká H. Chlamydie v centru pozornosti: Jaké je riziko importu lymphogranuloma venereum. CEM 2009;1(18):25-28.

Tabulky a grafy

Tab. 1. Terapie infekcí Chlamydia trachomatis

Diagnóza Potvrzení diagnózy Terapie
Lymphogranuloma venereum (LGV) NAAT z moči, uretry doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 21 dní
     nebo
klaritromycin 1000 mg/d p.o. (2x/d) 21 dní
Negonokoková uretritida (NGU) u muže kultivačně negativní leukocyturie
NAAT z moči, uretry
azitromycin 1 g p.o. jednorázově
     nebo
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
ofloxacin 800 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
levofloxacin 1 g/d (2x/d) 7-14 dní
Epididymitida kultivačně negativní leukocyturie, pyurie
NAAT v moči nebo z uretry
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7-14 dní
     nebo
levofloxacin 1 g/d (2x/d) 7-14 dní
1)
Proktitida NAAT v moči nebo z uretry, z rekta doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7-14 dní
     nebo
levofloxacin 1 g/d (2x/d) 7-14 dní
Cervicitida NAAT z moči nebo stěru z cervixu azitromycin 1 g p.o. jednorázově
     nebo
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
ofloxacin 800 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
levofloxacin 1 g/d (2x/d) 7-14 dní
Uretritida u ženy NAAT z moči nebo stěru z cervixu, z uretry azitromycin 1 g p.o. jednorázově
     nebo
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
ofloxacin 800 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
levofloxacin 1 g/d (2x/d) 7-14 dní
Salpingitida (PID) NAAT v moči nebo z cervikálního stěru doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
ofloxacin 800 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
     nebo
levofloxacin 1 g/d (2x/d) 7-14 dní
Konjunktivitida dospělých polymorfonukleární leukocyty mikroskopicky ze stěru, NAAT, detekce Ag azitromycin 1 g p.o. jednorázově
     nebo
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní
2)
Konjunktivitida novorozenců polymorfonukleární leukocyty mikroskopicky ze stěru, NAAT, detekce Ag klaritromycin 15 mg/kg/d p.o. (2x/d) 10 dní
     nebo
azitromycin 1. den: 10 mg/kg/den p.o., další 4 dny 5 mg/kg/den
3)
Pneumonie novorozenců RTG plic, NAAT nazofaryngeální stěr, MIF IgM sérologie klaritromycin 15 mg/kg/d p.o. (2x/d) 10 dní
     nebo
azitromycin 1. den: 10 mg/kg/den p.o., další 4 dny 5 mg/kg/den
4)

1) u podezření na smíšené infekce kombinace se širokospektrými antibiotiky (např. ceftriaxon, metronidazol)
2) u inkluzní formy léčba 14-21 dní
3) léčba rodičů
4) léčba rodičů

Zkratky:
     NAAT - amplifikační detekce nukleových kyselin (například polymerázová řetězová reakce, PCR)
     Ag - antigen
     MIF IgM - mikroimunofluorescenční test imunoglubulinu M
     PID - pelvic inflammatory disease (zánětlivé onemocnění pánevní oblasti)

Tab. 2. Terapie infekcí Chlamydophila psittaci a C. pneumoniae

Diagnóza Potvrzení diagnózy Terapie
Pneumonie Chlamydophila psittaci epidemiologická anamnéza, RTG plic
NAAT sputum, nazofaryngeální stěr
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 10-21 dní
     nebo
makrolidy, resp. azalidy
     nebo
chinolony (levofloxacin, moxifloxacin)
Pneumonie Chlamydophila pneumoniae RTG plic
NAAT sputum, nazofaryngeální stěr
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 14-21 dní
     nebo
azitromycin 1,5 g/d p.o. (1x/d) 5 dní (u dětí 1. den: 10 mg/kg/d p.o., další 4 dny: 5 mg/kg/d p.o. [1x/d])
     nebo
klaritromycin 1 g/d p.o (2x/d) 10 dní (u dětí 15 mg/kg/d p.o. [2x/d]) 10 dní
     nebo
levofloxacin 500 mg/d i.v. nebo p.o. (1x/d) 7-14 dní
     nebo
moxifloxacin 400 mg/d p.o. (1x/d) 10 dní

Tab. 3. Terapie chronických infekcí s možným podílem na imunitně mediované reakci evokované chlamydiemi

Diagnóza Potvrzení diagnózy Terapie
Astma s potvrzenou nebo velmi suspektní akutní chlamydiovou infekcí RTG plic, NAAT sputum, nazofaryngeální stěr doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 14-21 dní
     nebo
azitromycin 1,5 g/d p.o. (1x/d) 5 dní (u dětí 1. den: 10 mg/kg/d p.o., další 4 dny: 5 mg/kg/d p.o. (1x/d)
     nebo
klaritromycin 1 g/d p.o (2x/d) 10 dní (u dětí 15 mg/kg/d p.o. [2x/d]) 10 dní
     nebo
levofloxacin 500 mg/d i.v. nebo p.o. (1x/d) 7-14 dní
     nebo
moxifloxacin 400 mg/d p.o. (1x/d) 10 dní
Astma bez chlamydiové infekce   antibiotika nejsou indikována
Ateroskleróza a následné stavy   antibiotika nejsou indikována
Chronické neurologické nemoci s potvrzenou nebo suspektní akutní chlamydiovou infekcí NAAT nazofaryngeální stěr, z mozkomíšního moku doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7-14 dní
     nebo
azitromycin 1,5 g/d p.o. (1x/d) 5 dní (u dětí 1. den: 10 mg/kg/d p.o., další 4 dny: 5 mg/kg/d p.o. [1x/d])
     nebo
klaritromycin 1 g/d p.o (2x/d) 7-10 dní (u dětí 15 mg/kg/d p.o. [2x/d]) 10 dní
     nebo
levofloxacin 500 mg/d i.v. nebo p.o. (1x/d) 7-14 dní
     nebo
moxifloxacin 400 mg/d p.o. (1x/d) 7-10 dní
Chronické neuropsychické nemocí (roztroušená skleróza, Alzheimerova nemoc, demence asociovaná s HIV infekcí, mentální nemoci atd.)   antibiotika nejsou indikována
Reaktivní artritida sérologie, NAAT ze synoviální tekutiny azitromycin 1 g p.o. jednorázově
     nebo
doxycyklin 200 mg/d p.o. (2x/d) 7 dní;
dlouhodobá terapie antibiotiky není indikována!
Protilátky proti C. pneumoniae a C. trachomatis

Graf 1. Výskyt protilátek proti Chlamydophila pneumoniae a Chlamydia trachomatis v populaci v zemích s vyspělou socioekonomickou kulturou („rozvinutých“)


     Uvedený text byl schválen výborem SIL ČLS JEP 15. 12. 2011.

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist