Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Atopický ekzém

Trápí Vás ekzém a chcete se skutečně uzdravit?

 

Popis atopického ekzému

Je několik různých názorů na to, do jaké skupiny nemocí atopický ekzém zařadit. Mnozí se domnívají, že je to onemocnění kožní, jiní trvají na tom, že se jedná o genetickou odchylku, a třetí skupina je toho názoru, že jde o chorobu imunitního charakteru.

Ve skutečnosti mají všechny teorie něco do sebe. Atopický ekzém je onemocnění dané geneticky, jehož výsledkem je patologická imunitní odpověď organismu, která se projeví na kůži.

Jde o velice častou nemoc, kterou trpí až 20% dětí a cca 6% dospělých. V České republice se týká asi 10% obyvatel. Často bývá doprovázena také jinými alergickými onemocněními, jako jsou astma bronchiale, senná rýma, alergické záněty spojivek, kopřivka, aj. což se označuje jako atopický syndrom. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty.

Vznik a rozvoj tohoto onemocnění bývá velice individuální. Příčiny vypuknutí, či zhoršení ekzému jsou celkem tři.

První je přehnaná patologická imunitní odpověď na určitý alergen.

Dále kožní nedostatečnost daná atypickou tvorbou kožních tuků, které nejsou schopny vázat vodu a kůže je tedy suchá a tenká a umožňuje průnik různých alergenů.

A třetí příčinou může být naladění nervového systému. Ten totiž způsobuje zvýšenou svědivost, citlivost a dráždivost kůže s ohledem na psychický stav jedince. Těžké životní situace, stres a nespokojenost vedou ke zvýšenému výskytu rozsevu, častějšímu škrábání a k celkovému zhoršení.

Rizikové faktory atopického ekzému

Ke zklidnění atopické dermatitidy je nutné vysledovat, které alergeny způsobují zhoršení. Těmto látkám se pak snažíme vyvarovat.

Všeobecně se radí omezit dlouhé koupele v horké a studené vodě, nenosit vlněné oblečení a vyvarovat se pocení, pokud není možnost následného osprchování.

Důležité je vyloučení alergenů z obytných prostor, které se nejčastěji skrývají v kobercích, peřinách a domácích zvířatech. Častými provokačními faktory bývají roztoči, prach, pyl, peří, bakterie a jiné agresivní látky.

Také jsou známy různé formy potravinových alergií. Atopikům se většinou nedoporučuje požívat mléčné výrobky, vejce, dráždivá jídla, sóju, čokoládu a dráždivou zeleninu a ovoce. Ale jedná se pouze o doporučení, neboť alergie na potraviny je vysoce specifická a je na každém, aby odhalil, co ji způsobuje.

Zhoršení se také typicky objevuje na jaře a na podzim v důsledku klimatických podmínek.

Prevence atopického ekzému

Jelikož velikou zásluhu na onemocnění mají genetické predispozice, žádná opravdu účinná prevence neexistuje. Pokud trpí touto nemocí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku ekzému u potomka cca 80%. Pokud má ekzém jen jeden z rodičů, je tato pravděpodobnost kolem 55%.

Postiženy mohou však být i děti, které žádné předky s podobným onemocněním nemají. Důležitou roli totiž hraje i souhra vnitřního a zevního prostředí a intenzita provokačních faktorů. Jestliže je alespoň jeden z rodičů atopik, doporučuje se vyhýbat při kojení zejména potravinovým alergenům a kojit minimálně 6 měsíců. Poté byste měli dítě krmit hydrolyzovanými mléčnými výrobky a při přechodu na tuhou stravu přidávat nové potraviny s dostatečným časovým odstupem, z důvodu pozorování možných alergických reakcí, které u dítěte vyvolají zhoršení, a kterým byste se později měli vyvarovat.

Příznaky a projevy atopického ekzému

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, projevující se suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením a svěděním.

Může však přejít i do formy mokvajících pupínků, kde je riziko zanesení infekce podstatně větší.

Většinou se objevuje již v kojeneckém věku a v dospělosti vymizí. Příznaky se liší podle toho, v jaké formě se ekzém vyskytuje. Formy máme tři, a to kojeneckou, dětskou a formu dospělých.

Kojenecká forma atopického ekzému


Většinou se objevuje kolem 3. měsíce od narození. Projevuje se červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním na tvářích, bradě, trupu, končetinách či hlavě. Ekzém je velice svědivý a pro děti nepříjemný. Kojenci jsou neklidní a často se probouzí ze spánku.

Dětská forma atopického ekzému


V tomto období již začíná uložení ekzému odpovídat typickému výskytu. Tzn., že se objevuje v loketních a podkoleních jamkách, pod hýžděmi, popř. na rukou a nohou.

Ekzém se začíná projevovat několika stupni postižení. Od hrubé, suché pokožky může velice snadno přejít přes puchýře k mokvajícím skvrnám a poté k praskajícím šupinám. Kolem sedmého roku věku se asi u 50% ekzém zhojí.

Forma atopického ekzému u dospělých


Tento druh buď přetrvává z dětství, nebo může vzniknout až v dospělosti. Místa postižení jsou podobná dětské formě, výjimečně může být navíc postižena kůže obličeje a krku.

Léčba atopického ekzému

Mezi zásady úspěšné léčby patří především snaha o odstranění známých alergenů, tzn. vytvořit kolem sebe hypoalergenní prostředí.

V obytných prostorech by se mělo často vysávat, odstranit koberce, péřové peřiny a polštáře a jiné chytače prachu. K nim patří i zvířata se srstí a peřím, nejagresivnější jsou alergeny z koček a hlodavců.

Dále by se v prostorech, kde žijí atopici, nemělo kouřit, dokonce ani z kamen, a dráždivě působí i výpary, např. z nátěrových hmot. Proto je také důležité pravidelné a dostatečné větrání.

Atopici by také neměli užívat běžné přípravky denní hygieny a kosmetiky, ale výrobky určené pro lidi s citlivou pokožkou. Mýdla, saponáty, tělová mléka, atd. by měla vždy na kůži atopiků působit šetrně a po jejich použití by se nemělo objevit zhoršení. Do vlažné koupele se mohou přidávat speciální oleje a ihned po ní by se měly aplikovat ošetřovací krémy, které udržují pokožku hydratovanou. Zevní léčba spočívá i v udržování šetrného hygienického režimu. Doporučuje se sprchování vlažnou vodou, a to nepříliš dlouhou dobu (stačí cca 3 minuty).

Vhodné je nosit oděvy z bavlny, které jsou vzdušné a zabraňují pocení. Od úporného svědění mohou pomoci i studené obklady nebo studený krém a na noc se doporučuje nosit bavlněné rukavice.

Základem léčby je však důkladné promazávání promašťujícími mléky, krémy, mastmi či koupelovými oleji.

Svědivým projevům částečně zabrání antihistaminika a kromě toho lékaři většinou předepisují místní kortikoidy. Ty jsou nejúčinnější součástí léčby, neboť mají velmi silné protizánětlivé účinky. Bohužel ale ani tyto hormonální preparáty nejsou zcela bez vedlejších účinků. Při nesprávném dávkování kortikosteroidů může dojít ke vzniku šedého zákalu, atrofii kůže s rozšířením cév, vzniku nadměrného ochlupení aj. Tomu lze však předejít dodržováním určitých zásad. Obvykle se doporučuje neužívat nikdy kortikoidy vícekrát než 1 denně po dobu 4 dní. Po zlepšení se snažíme postupně s jejich nanášením ustupovat, až je vysadíme úplně.

Léčba kortikoidy je pouze místní, to znamená, že kortikoidovou mast nanášíme pouze na postižené místo, a užíváme jen nezbytné množství přípravku. Kortikoidy nemají preventivní účinky, jak si mnoho lidí myslí, a k jejich užívání je nutný předpis lékaře. Nikdy neužívejte tyto přípravky bez doporučení dermatologa, neboť jen on Vám předepíše prostředky, které se pro Vás nejvíc hodí. Kortikoidů je totiž obrovské množství a je vhodné používat jen farmaka takové síly, která stačí chorobu zvládat, nikdy ne silnější!

Novinkou v léčbě atopického ekzému jsou místní imunomodulancia v podobě krému a masti. Používají se zatím jen v případech, kde běžná léčba selhává. Velkým plusem těchto farmak je, že zatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Proto se doporučují i k dlouhodobému užívání a lze jimi dokonce i předejít novým výsevům ekzému.

„Kůže je obrazem Vaší duše.“ Toto tvrzení je důkazem toho, že psychický stav jedince má na průběh podobného onemocnění obrovský vliv. Pokud tedy máte psychické problémy, nebojte se navštívit psychosomatického dermatologa či psychologa. Léčba psychoterapií má prokazatelné účinky na zmírnění atopických obtíží.

Kromě výše popsané každodenní léčby se doporučují lázeňské a přímořské pobyty. Součástí léčby může být i fototerapie, což je záměrné vystavování kůže UV paprskům z umělých zdrojů. To se odehrává na speciálních pracovištích pod odborným dohledem.

Doporučení

Při domácích pracích používejte ochranné rukavice (zvenku gumové a zevnitř bavlněné). Rozumně byste měli volit i Vaše povolání. Pracovní prostředí by mělo být** bezprašné**, s minimem dráždivých látek, bez většího znečištění a nutnosti častého mytí.

Zrovna tak je vhodné vybírat i koníčky, mezi nevhodné patří např. vaření, chov zvířat, práce na zahradě, atd.

Také dovolená je pro atopiky nesmírně důležitá. Vhodné jsou pobyty u moře, ale i na horách ve vysokých nadmořských výškách.

Jak si mohu pomoci sám

Jakmile se u Vás projeví některé ze symptomů ekzému, je vhodné vyhledat ordinaci dermatologa. Ještě před vyšetřením si však můžete pomoci sami volně prodejnými prostředky a všemi výše zmíněnými léčebnými metodami s výjimkou užívání kortikoidů. Každý atopik by měl také pátrat po alergenech, které mu způsobují obtíže.

Komplikace atopického ekzému

Nejčastější komplikace bývají důsledkem úporného škrábání, které poškodí kožní bariéru a umožní proniknutí nejrůznějších infekcí. Např. druhotná bakteriální infekce způsobená zlatým stafylokokem, infekce virem oparu (herpes simplex), bradavice, aj.

Atopický ekzém může být také výrazně zkomplikován přidružením nemoci jako astma bronchiale, senná rýma, kopřivka, atd.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Ateroskleróza

Popis aterosklerózy

Ateroskleróze, se také někdy říká, nemoc 20. století nebo se řadí mezi civilizační choroby. I když, tato označení nejsou zcela přesná. Neboť ateroskleróza byla popsána již v 18. století a naši předci se s ní potýkali ještě dříve. Bohužel v moderní době je její masivní nárůst opravdu nepopiratelný. Mohlo by se zdát paradoxní, že toto onemocnění, je zvláště ve vyspělých zemích, jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Česká republika bohužel není výjimkou.

Tato choroba je dlouhodobě probíhající degenerativní proces, jehož podstatou je ukládání tzv.: aterogenních látek, zejména lipidů (tuků) ve stěně tepny.

Postižená tepna je za normálních okolností hladká, ale při počínající ateroskleróze je poškozena a povrch její vnitřní stěny je zdrsněn. Na této tepně se pak snadno mohou zachytávat aterogenní látky, přinášené krví. Látky, které se zachytí, se postupně hromadí a začínají způsobovat zúžení průsvitu tepny nebo dokonce její uzávěr. Krev tedy nemůže dostatečně proudit do další části těla, kterou má postižená tepna za úkol zásobovat.

Příčiny aterosklerózy

Na vzniku a dalším rozvoji tohoto onemocnění se podílí více faktorů, které lze rozdělit do třech hlavních skupin, a ve velké většině úzce souvisí se špatným životním stylem a zlozvyky mnohých lidí v dnešní době.

V prvé řadě to je nadbytek aterogenních (aterosklerózu tvořících) látek v krvi. Za tyto látky považujeme především lipidy (cholesterol, fosfolipidy, triglyceridy). Nadbytek těchto látek je způsoben poruchou jejich metabolismu v organismu nebo je ve vysoké míře přijímáme potravou.

Druhým činitelem, způsobujícím tuto chorobu, je porucha endotelu (výstelky) uvnitř tepny. Tato porucha může způsobit místní tvorbu krevních sraženin, které zúží, či úplně ucpou tepnu.

Pod poslední příčinou nalezneme řadu činitelů, kteří vzniku aterosklerózy napomáhají. Jsou to na příklad: vysoký krevní tlak, obezita, kouření, genetické faktory, stres, hyperlipoprote­inémie, cukrovka a podobné poruchy metabolismu cukrů.

Aterosklerotická choroba má několik stupňů vývoje. První stupeň se nazývá lipoidní (tukové) skvrny. Jsou to žlutavě zbarvená ložiska ve stěně tepny, složená především z cholesterolu.

Další fází jsou fibrózní a ateromové pláty, což jsou opět žlutavá ložiska, která již ale nejsou hladká, vystupují nad povrch stěny a obsahují řídký mastný obsah. Jestliže se krycí vrstva ateromového plátu rozpadne, jeho obsah se vyplaví krví a v tepenné stěně vznikne tzv.: ateromový vřed, který tuto cévu poškozuje. V místě, poškozeném tímto aterosklerotickým procesem se druhotně začne tvořit trombus neboli krevní sraženina, která výrazně zužuje průsvit tepny.

Poslední fází je zvápenatění, kdy se v postiženém úseku cévy ukládají vápenaté soli, a ložisko tvrdne.

Příznaky a projevy aterosklerózy

Pokud je ateroskleróza v počátečních stádiích, nemocný nemusí nic tušit, tento proces je totiž dlouhodobě bez příznaků. Postupně však dochází k pozvolnému zužování průsvitu tepny a oblast (tkáně, orgány), kterou tepna zásobuje je nedostatečně prokrvena.

Projevy jsou tedy závislé na té části tepenného úseku, který je postižen. Vždy ale platí, že čím větší úsek tepen je postižen, tím horší je i poškození zásobované tkáně.

Jestliže se ateroskleróza nachází na mozkových tepnách, dochází k různým psychickým změnám, aterosklerotické demenci či až k náhlé cévní mozkové příhodě neboli mrtvici. Náhlá cévní mozková příhoda se projeví různě dlouhým bezvědomím a po něm je většinou pacient ochrnut na jednu polovinu těla (pravá, levá), není schopen se o sebe postarat sám, nemůže mluvit a často nechápe, co mu ostatní chtějí sdělit.

Jsou-li postiženy tepny zásobující oko, vzniká neuroretinopatie neboli postižení očního nervu a následná slepota.

Dalším úsekem, který může být postižen, jsou srdeční (koronární) tepny. Tehdy dochází ke vniku dvou forem ischemické choroby srdeční a to sice k selhávání levého srdce a akutnímu infarktu myokardu. Jejich projevy jsou bolest na hrudi, zrychlené dýchání a rychlý pulz, studená opocenost, bledost, úzkost a dušnost.

Při postižení tepen ledvin se rozvíjí obraz tzv.: nefrosklerózy, která končí až selháním ledvin.

Posledním úsekem, který bývá aterosklerózou zasažen, jsou tepny na dolních končetinách, což se projeví bolestí končetin, jejich chladem, kulháním a až možným vznikem gangrény.

Rizikové faktory aterosklerózy

Nejčastějšími a největšími riziky vzniku aterosklerózy jsou nedostatek pohybu, nezdravá, zvláště tučná strava a hlavně kouření.

Za další činitele se považuje nadměrný stres, obezita, vysoký krevní tlak, dědičnost, poruchy metabolismu cukrů (cukrovka) poruchy metabolismu tuků (hyperlipopro­teinémie).

Čím více rizikových faktorů je přítomno najednou, tím větší je riziko vzniku aterosklerózy. Rizikem je také vysoký LDL cholesterol v krvi, který ukládání aterogenních látek napomáhá. (cholesterol HDL je naopak prospěšný)

Léčba aterosklerózy

Před zahájením léčby je nezbytné, aby lékař krevními testy zjistil hladinu cholesterolu a provedl také ultrazvukové či angiografické vyšetření, které potvrdí zúžení průsvitu tepny.

Léčba by se měla vždy zahajovat dietetickým a režimovým opatřením. Základem je dieta s výrazným omezením tuků. Nutné je vyhnout se konzumaci živočišných tuků. Denní příjem cholesterolu by neměl přesáhnout více než 300mg, což je zhruba množství, které najdeme v jednom vaječném žloutku.

Dalším krokem je výrazné omezení alkoholických nápojů. U lidí trpících vysokým krevním tlakem, je nutné snížit i příjem soli.

Tělesnou hmotnost je třeba udržovat mezi 18,5-25,0, tyto hodnoty jsou vypočítány podle výsledků indexu tělesné hmotnosti (BMI). Snížení tělesné hmotnosti napomáhá i následující režimové opatření, které představuje vykonávání přiměřené tělesné aktivity. Pod tímto pojmem se skrývá pravidelné cvičení a to alespoň 30 minut denně, 4× týdně.

Jestliže všechna tato výše popsaná opatření nestačí a proces aterosklerózy se zhoršuje, je na řadě využití léků. Medikamenty, které se používají, se nazývají hypolipidemika. Což jsou léky ze skupin statinů, kyseliny nikotinové, pryskyřic nebo fibrátů, které se nasazují, dle druhu cholesterolu, jež je třeba upravit. Možná je i jejich kombinace.

Jak si mohu pomoci sám

Jak bylo uvedeno již výše, je nezbytná úprava jídelníčku. V kuchyni vyměňte veškeré živočišné tuky za rostlinné. Svůj jídelníček se snažte co nejvíce přiblížit zdravému stravování. Jezte raději celozrnné pečivo než bílé a naopak přednost dejte bílému masu před tmavým, vhodné jsou i mořské ryby. Jezte dostatek zeleniny a ovoce.

Důležité je nekouřit, nebo tento zlozvyk alespoň co nejvíce omezit.

Vyvarujte se také konzumaci alkoholu a to zvláště destilátů. Někdo ovšem doporučuje denní konzumaci 2dcl červeného vína. Jeho pozitivní účinky nejsou prokázány, ale pokud toto množství budete považovat za maximální, průběh aterosklerózy to nezhorší.

Jestliže trpíte nadváhou, snižte jí pomocí diety (kterou zvolí odborník) a pomocí pravidelného cvičení. Vhodná je například jízda na kole, plavání nebo alespoň svižná procházka a to, jak již bylo uvedeno výše alespoň 4× týdně, po dobu 30 minut.

Jestliže trpíte cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem, je důležité, abyste na tyto choroby byli správně léčeni (pod vedením odborníka) a tuto léčbu dodržovali. Tato onemocnění totiž průběh aterosklerózy mnohdy zhoršují a urychlují.

Komplikace aterosklerózy

Za komplikace nemoci se považuje zúžení, či uzávěr tepny, aneurysma a ruptura aneurysmatu.

Zúžení a uzávěr tepny způsobuje nedokrevnost zásobované tkáně či orgánu. K zúžení dochází pozvolna díky ukládání tukových látek. Uzávěr může vznikat také postupně nebo náhle a to krevní sraženinou.

Aneurysma je rozšíření tepny, v určité její části, kde se snáze usazují krevní sraženiny nebo tukové látky.

Ruptura aneurysmatu je vážnou komplikací, neboť se jedná o prasknutí, za vzniku rozsáhlého krvácení.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Astigmatismus

Popis astigmatismu

Astigmatismus je oční vada způsobená chybným nebo zdeformovaným zakřivením rohovky. Je to onemocnění poměrně hojně zastoupené v naší populaci (zhruba 10% lidí trpí touto vadou) s různou velikostí postižení.

Pokud mluvíme o astigmatismu, myslíme tím obvykle oční vadu. Nejinak tomu bude i v tomto textu o něm. Je ale důležité rozlišit pojmy, které s astigmatismem souvisí. Astigmatismus jako takový je totiž fyziologická vlastnost oka která říká, že rohovka není dokonale symetrická a kruhová, ale je mírně elipsoidního tvaru. Kdyby rohovka byla dokonale kulovitá, paprsky, které skrze ní procházejí, by se na sítnici zobrazily jako tečka. Takovému astigmatismu říkáme fyziologický a má ho téměř každý člověk. Je tedy úplně normální a nepatří do očních vad. Pokud je ale změněno zakřivení rohovky například nejrůznějšími záněty, jedná se již o nepravidelný astigmatismus, který je oční vadou. Této vadě říkáme také asférická refrakční.

Pro pochopení astgmatismu je nutné nejprve popsat, jak vypadá naše oko (bulbus oculi). Oči jsou smyslovým orgánem, které zajišťují jeden z nejdůležitějších vjemů u člověka – zrak. Oči jsou párové a jsou uloženy v lebce v místě, které je nazýváno jako očnice (orbita). Skládá se ze tří vrstev, které se dále rozdělují na jednotlivé součásti oka.

Vrstva nejblíže povrchu se jmenuje tunica fibrosa (jejími orgány jsou rohovka a bělima), vrstva pod ní tunica vasculosa (do této vrstvy patří cévnatka, řasnaté těleso a duhovka) a vrstva, která se nachází nejhlouběji jako tunica nervosa (jejím jediným orgánem je sítnice). Ze sítnice vychází zrakový nerv (nervus opticus), který prochází otvorem v kostěné orbitě až dovnitř lebky. Tento nerv patří mezi dvanáct hlavových nervů a jeho úkolem je přivádět zrakové podněty do mozku. Teprve v něm se samotný vjem vybaví.

Ve vrstvě tunica fibrosa se nachází rohovka (cornea). Je to dokonale průhledný, bezbarvý orgán oka, který má mimo jiné za úkol chránit oko. Přestože je rohovka průhledná, obsahuje malá nervová vlákna, která jsou citlivá na různé podněty. Díky nim je dotyk rohovkou zaznamenán a dojde k zavření oka (mrknutí). Tím je omezeno potencionální nebezpečí. Rohovka se nad bělimou vyklenuje a její tvar připomíná hodinové sklíčko. Právě přes rohovku prochází veškeré obrazy, které okem procházejí až na sítnici, kde se pak tvoří signál jdoucí do mozku. V mozku se pak obraz vybaví. Proto je důležitá úplná čirost, průhlednost a správné zakřivení, které obraz nijak nezdeformuje.

Jak již bylo řečeno, protože je při astigmatismu rohovka změněná, není možné, aby se paprsky světla, které jí projdou sešly na sítnici v ohnisku tak, jak by měly. Proto lidé, kteří astigmatismem trpí vidí neostře na blízko i na dálku.

Rizikové faktory astigmatismu

Rizikem jsou v případě astigmatismu různé záněty nebo třeba úrazy, při kterých jsou zasaženy oči. Protože astigmatismus je možné způsobit mechanickým působením, vyskytuje se v hojné míře i u lidí, kteří trpí různými alergiemi. Tito lidé si protírají a mnou ve větší míře oči a tím, že dlouhodobě působí na rohovku, ji svým způsobem mírně deformují. Potom může dojít právě k různým chybám v jejím zakřivení, které pak způsobí astigmatismus. Jaká bude jeho míra pak záleží na postižení rohovky.

Prevence astigmatismu

Prevencí proti astigmatismu je snaha o brzké vyléčení zánětů v očích. Proto pokud o nějakém zánětu oka víme, je vždy lepší navštívit očního lékaře, který naordinuje léčbu. Je třeba mít na paměti, že oči jsou velice citlivým orgánem. A protože zrak je prakticky nejdůležitějším smyslem pro člověka, měli bychom se o ně patřičně starat.

Dále je také vhodné vyvarovat se aktivit, které by mohly způsobit úrazy očí. Alergici by si také měli dávat pozor, aby si oči příliš neprotírali. Takzvané svědění očí je lepší vyřešit s alergologem nebo aplikací kapek, které oči zvlhčí a jsou pro tento účel vhodné.

Příznaky astigmatismu

Hlavním příznakem je neostré vidění a to jak na blízko tak i na dálku. Astigmatismus je také často spojen s dalšími očními vadami jako je krátkozrakost (myopie) a dalekozrakost (hypermetropie). Pacienti také nejsou schopni rozlišit kontrasty mezi různě zakřivenými řádky při kontrole speciálními tabulkami.

Léčba astigmatismu

Astigmatismus je v dnešní době již poměrně dobře korigovatelný. Je několik možností léčby. Pacient buď může nosit torické čočky, které vyrovnávají nepravidelnost rohovky. Jejich používáním se dosahuje i správného lomu světla na ní a tím i ostřejšího vidění. Světlo se tedy láme do ohniska sítnice jako při fyziologickém stavu. Výběr torické čočky záleží také na dalších vadách oka. Tyto čočky mohou bý zároveň i dioptrické, protože pacienti s astigmatismem často trpí zároveň blízkozrakostí nebo dalekozrakostí. Při vybírání správné čočky je jim nejprve nasazena torická čočka bez přidaných dioptrií. Pokud i při její aplikaci je vidění rozostřené, zkouší lékař jeho zrak a podle výsledků přidává na jednotlivé čočky další dioptrie.

Druhou možností je brýlová korekce cylindrickými skly.

Další variantou je také operace. Při ní je rohovka laserově vyhlazena a tím zmizí její chybná zakřivení. Pacienti ale mohou vidět i nadále rozostřeně pokud trpí nějakou další oční vadou jako třeba dalekozrakostí nebo krátkozrakostí. Tyto vady jsou způsobeny změnou délky oka nebo chybnou lomivostí čočky a laserová operace rohovky na ně nemá žádný vliv.

Jak si mohu pomoci sám?

U této oční vady je snad jedinou pomocí dodržování preventivních opatření. Protože oko je ale velice citlivým orgánem, je vždy lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Komplikace astigmatismu

Astigmatismus je poměrně nekomplikující se onemocnění. Je ale možné, aby se při jeho léčbě dostal do oka zánět například při aplikaci neočištěných čoček nebo čoček, kterým vypršela doba trvanlivosti. Je proto nutné respektovat doporučení výrobce. Komplikace mohou nastat i po laserové léčbě. Jedná se o operaci a může tedy dojít k různým pooperačním obtížím jako je třeba zánět nebo infekce.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Artritida

Popis artritidy

Zánětlivá onemocnění kloubů můžeme z praktického hlediska dělit na infekční a neinfekční.

Častěji se setkáváme s neinfekčními záněty, jejichž podkladem je autoimunitní proces, tedy stav, kdy imunitní systém napadá a ničí vlastní tkáně. Proč tomu tak je, je stále předmětem četných dohadů, nicméně základní osvětlující myšlenka se opírá o genetické předpoklady v souvislosti s prodělanou infekcí či podáním léků nebo očkovacích látek, které náš imunitní systém navnadí mylným směrem. Takovýto podklad má pravděpodobně i revmatoidní atritida (lidově revma).

Revmatoidní artritida je kloubní onemocnění vyskytující se především u žen středního věku. Nejčastěji jsou zánětlivě postiženy drobné klouby ruky, zápěstí a hlezenní kloub (kotník), nicméně postiženy mohou být i klouby velké (kyčle, kolena). Onemocnění se většinou začne projevovat velmi nenápadně, a to ranní ztuhlostí kloubů. Teprve po nějakém čase (řádově měsíce až léta) se objeví zduření a silná bolestivost, což vede ke zhoršení hybnosti a postupem času ke vzniku deformit (pokřivení prstů, rukou apod.).

Podobnou jednotkou v tomto směru je i revmatická (pozor, ne revmatoidní!) artritida, u níž de facto známe vyvolávající příčinu. Vzniká jako součást tzv. sterilních následků po bakteriální infekci (některými streptokoky – streptococcus pyogenes), např. po streptokokové angíně, která není vhodně léčena antibiotiky. Sterilní následky zahrnují postižení srdce (tzv. revmatická horečka), ledvin (postreptokoková glomerulonefri­tida), nervového systému (chorea minor) a kloubů (revmatická artritida) v době, kdy již není možno prokázat původce onemocnění, v krvi však cirkulují protilátky, které byly původně vytvořeny imunitním systémem proti streptokokům a které bohužel mají schopnost se navázat na zdravé tkáně a namířit tak imunitní pochody proti vlastním tkáním.

Dnavá artritida neboli nemoc zvaná též dna (artritis urica) je metabolické onemocnění, které vede k zánětlivému postižení kloubů. Podkladem onemocnění je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, jež se v podobě krystalků solí (urát sodný) ukládá v kloubech a vyvolává zde zánětlivou reakci. Kyselina močová vzniká metabolismem purinů, což jsou látky hojně obsažené v luštěninách, mase a vnitřnostech. Část nemocných řadíme do skupiny, která zvýšeně přijímá takovouto stravu a zvýšeně konzumuje alkohol. Jiní mají zvýšenou produkci kyseliny močové danou geneticky či se u nich jedná o enzymatický defekt. Ve většině případů jsou postiženi muži, a to převážně po 40. roce věku.

Dalšími jednotkami, které by se sem též mohly řadit je psoriatická artritida, tedy postižení kloubů u lupénky.

Erozivní artritida je postižení u zvýšené funkce příštítných tělísek (u hyperparat­hyreózy).

Co se týče infekčních zánětů kloubů, nejvýznamnější jsou bakteriální záněty (vyvolané nejčastěji streptokoky, ale též borrelie u lymské boreliózy), i když je prokázána i virová infekce (herpesvirus, Epstein-Barr virus, virus hepatitidy B, arbovirus). Infekce je do kloubu zanesena buď při otevřeném poranění kloubu, léčebným zákrokem (např. punkcí či ortopedické operace), přímým přestupem infekce z okolí kloubu (záněty kostí, svalů atd.) či se infekce může zanést krevní cestou z jiného infekčního ložiska v organismu.

Rizikové faktory artritidy

Rizikovými faktory u revmatoidní artritidy je výskyt v rodině (tedy genetická predispozice), zvýšená námaha a vyšší věk.

U revmatické artritidy je rizikovým faktorem prodělání streptokokového onemocnění (nejčastěji angíny), které není vhodně léčeno antibiotiky a samozřejmě zde hraje roli i genetická složka.

Vyšší pravděpodobnost výskytu dny je u lidí, kteří nepřiměřeně požívají alkohol a maso (proto také byla dna považována jako nemoc bohatých a králů).

Prevence artritidy

Vhodnou prevencí u většiny postižení kloubů je optimální váha jedince. Nadváha klouby obecně zatěžuje.

Prevence u revmatoidní artritidy není známa, důležitá je včasná diagnóza choroby a její následná léčba.

Revmatické artritidě předcházíme vhodnou antibiotickou léčbou streptokokových onemocnění.

Dnavá artritida je onemocnění, jež je zhoršováno stravou bohatou na puriny, a je tedy vhodné v jídelníčku omezit příjem masa (i ryb), vnitřností, masových vývarů, luštěnin, omáček a kakaa.

Příznaky a projevy artritidy

Zánět kloubu se obvykle projeví jeho bolestivostí, otokem a v případě revmatické artritidy (ne revmatoidní!) a dny i zvýšenou teplotou a zarudnutím kůže nad postiženým kloubem.

Revmatoidní artritida začíná plíživě a nenápadně ranní ztuhlostí kloubů, převážně drobných kloubů ruky a zápěstí. To může obvykle trvat několik měsíců až let, než dojde k vystupňování změn v kloubu, jeho zduření, bolestivosti a následně i jeho deformaci a ztrátě funkce.

Na rozdíl od revmatoidní artritidy má revmatická artritida poměrně bouřlivý průběh se silným otokem, bolestivostí a zarudnutím kloubu, přesto většinou nezanechává žádné následky, postačuje léčba zmírňující zánět a proti bolesti.

Dna obvykle začíná akutním „dnavým“ záchvatem, kdy se nemocný vzbudí v brzkých ranních hodinách pro intenzivní bolest některého z kloubů. Nejčastěji je postižen kloub na palci u nohy (tomuto postižení se říká podagra), dále kolena (gonagra), kotníky a drobné klouby nohy. Klouby na rukou bývají postiženy méně často (chiragra).
V 90% je první záchvat omezen pouze na jeden kloub (monoartikulární postižení), s přibývající délkou trvání onemocnění se stav zhoršuje a postiženo může být více kloubů současně (polyartikulární postižení).
Postižený kloub je oteklý, zarudlý, horký a tak bolestivý, že nemocný mnohdy nesnese ani tíhu přikrývky. Kůže je tak napjatá, že se leskne, a proto zde bývá popisován tzv. fenomén zrcátka.
Záchvaty trvají několik hodin až dní, v průměru 14 dní, poté ustupují a následuje období bez záchvatu, jenž obvykle trvá 6 – 24 měsíců. Jejich vyvolávající příčina se mnohdy nezjistí, nicméně se může jednat o psychický stres, onemocnění, operace, trauma, exces v jídle či pití alkoholu.

Léčba artritidy

Revmatoidní artritida (revma) je onemocnění, které není plně vyléčitelné, ale lze jeho vývoj zpomalit či částečně potlačit. Léčba musí být komplexní a zahrnuje proto režimová opatření (klid na lůžku v akutním období, polohování končetin), podávání léků proti bolesti, které současně potlačují zánět (nesteroidní antirevmatika), léky tzv. upravující průběh nemoci (DMD – disease modifying drugs, např soli zlata, sulfasalazin, penicillamin, azathioprin), kortikoidy (v akutních fázích) a v neposlední řadě rehabilitace a chirurgická léčba.

Nověji je možné revmatoidní artritidu léčit pomocí biologické léčby, která spočívá v podávání látek tlumících specifické složky imunitních pochodů. Tato léčba je extrémně drahá, nicméně nejúčinnější ze současných metod.

Revmatická artritida obvykle odezní bez následků. Léčba je pouze podpůrná ke zmírnění zánětu a zvládnutí bolesti.

Dna je metabolické onemocnění, u nějž je velmi důležitá dieta, při níž je cílem nejen snížit hladinu kyseliny močové v krvi, ale také snížit hmotnost nemocného. Doporučováno je i zanechání nebo alespoň snížení přijmu alkoholu.

Léky se podávají podle toho, v jakém stadiu se onemocnění nachází. V akutním stavu se podává kolchicin (což je lék používaný i v terapii malárie), který ovlivňuje funkce imunitních buněk. Mezi záchvaty jsou podávány léky snižující hladiny kyseliny močové v krvi (allopurinol – Milurit) a léčiva podporující vylučování kyseliny močové ledvinami do moče (benzbromaron – Normurat).

Jak si mohu pomoci sám

Záleží, čím je vaše onemocnění vyvoláno. Není zánět jako zánět. V každém případě je vhodné navštívit lékaře, který zhodnotí vaše potíže, udělá základní vyšetření (např. odběr krve) a případně vás pošle na specializované pracoviště (revmatologie, ortopedie).

Na našem trhu je celá řada přípravků (doplňků stravy, krémů, mastí, čajů), které slouží nejen ke zmírnění obtíží spojených s bolestmi kloubů, ale také jako vhodná výživa tkání v kloubu obsažených.

Důležité je si uvědomit, že jednorázové či krátkodobé podávání nestačí a je nutné takovéto přípravky užívat pravidelně, aby vůbec měly na klouby nějaký trvalý vliv.

Velmi příznivě působí enzymová terapie, kterou seženete v lékárně pod názvem Wobenzym, nicméně její nevýhodou zůstává vysoká cena. Pomáhají i krémy jako je Mobilin (k dostání v lékárnách) či Arnika (dostupná v drogeriích).

Komplikace artritidy

Možnou komplikací prakticky všech zánětů kloubu je ztuhlost až vývoj tzv. ankylózy, což je stav, kdy kloub již nefunguje jako kloub, tedy ztratí pohyblivost a u některých pacientů a v určitých případech vede k trvalé invaliditě.

Revmatoidní artritida je onemocnění, které se může projevit i jinak než kloubním postižením. Závažnost těchto příznaků kolísá s délkou a tíží postižení. Typická je osteoporóza, u níž je podklad v zánětlivých změnách a uvolňovaných působcích imunitními buňkami, dále pak v léčbě kortikoidy.

Další poměrně častou komplikací je zánět šlach a kloubního pouzdra, což může vést k přetržení vazu a vzniku deformit.

Nemocní si často stěžují na svalovou slabost, což je pravděpodobně v přímé souvislosti s bolestmi a omezením pohybu v kloubu, tudíž vyřazení svalů z činnosti, a to vede k jejich úpadku (atrofii).

Postiženy mohou být i kůže (revmatoidní uzly, u 20 – 30 % nemocných), cévy (vaskulitidy – zánětlivá onemocnění cév), nervy, ale také srdce (myokarditida, endokarditida, perikarditida) a plíce (postižení poplicnice, plicní fibróza, revmatoidní uzly v plicích). U 10 - 35 % nemocných se vyskytne postižení očí ve formě suché keratokonjukti­vitidy (zánět rohovky a spojivky spojený se suchostí oka). U části nemocných se objeví anémie, jež má pravděpodobně více příčin.

Revmatická artritida obvykle probíhá bez komplikací.

Asi mezi nejčastější komplikaci dnavé artritidy patří vznik ledvinných kamenů (tzv. urátová litiáza) s postižením ledvin a destrukce kloubu (chronická tofózní dna s tvorbou tzv. tofů, což jsou ložiska ukládaných krystalků solí kyseliny močové, podkožně v okolí kloubů, šlach a v ušních lalůčcích).

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist