Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Epilepsie

Popis epilepsie

Epilepsie je onemocnění projevující se opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Epileptický záchvat je vyvolán náhle vzniklou nerovnováhou mezi excitačními (stimulujícími) a inhibičními (tlumícími) systémy v mozku, tato nerovnováha vede k převaze stimulujících mechanismů a projevuje se záchvatem.

Záchvaty dělíme na klinické a subklinické. Klinický záchvat se může projevovat poruchou vědomí, pohyblivosti, citlivosti, kožního čití, změnami ve smyslových funkcích a pozměněnými psychickými projevy.

Subklinický záchvat tyto klinické příznaky neobsahuje, dá se rozpoznat pouze na EEG (elektroencefa­lografe - vyšetření elektrické aktivity mozku), kde se projeví pozměněnou aktivitou.

Dále můžeme záchvaty dělit z hlediska původu vzniku na symptomatické a idiopatické. Symptomatické záchvaty vznikají v důsledku strukturálního poškození centrálního nervového systému. U idiopatických záchvatů žádné poškození nebo původ vzniku na dosud dostupných vyšetřovacích metodách rozpoznat nelze.

Poznámka www.alternativnimedicina.cz:

Podle Dr. Huldy Clark epileptické záchvaty vždy vyvolávají malé larvy škrkavek usídlené v mozku. Larvy za normálních okolností do mozku nepronikají, pohybují se mezi žaludkem a plícemi.

 

Epidemiologie epilepsie

Studie ukazují, že epilepsie postihuje všechny etnické rasy. Výskyt v populaci je kolem 1,3 až 3,1% . Muži bývají postiženi 2,5 krát častěji než ženy a děti asi 4 krát častěji v porovnání s dospělými. Přibližně u 60% dětských pacientů onemocnění během dospívání vymizí a tyto pacienty lze považovat za vyléčené. Naopak mohou však záchvaty v průběhu puberty vzniknout a přetrvávat až do dospělého věku. Další věkovou hranicí pro zvýšený výskyt epilepsie je 60 let.

Rizikové faktory epilepsie

Příčinou epileptického záchvatu je tedy nerovnováha mezi stimulujícími a tlumícími procesy v centrálním nervovém systému vedoucí k převaze stimulující složky. Hlavní roli sehrávají aminokyseliny. Mezi nejdůležitější excitační (stimulující) patří kyselina glutamová a aspartová. Nejvýznamnější inhibiční (tlumící) je GABA – kyselina gama amino máselná.

Epilepsie může vzniknout v každém věku. Při jejím vzniku se uplatňují zejména tyto tři faktory: 1. pohotovost k záchvatu, 2. vznik ohniska, které záchvaty vyvolává, 3. podnět jako spouštěcí mechanismus záchvatu.

Pohotovost k záchvatu je podmíněna především geneticky. Známe již několik desítek tisíc genů, které se podílejí na vzniku epileptických onemocnění.

Mezi další faktory ovlivňující vznik záchvatů se řadí stav vnitřního prostředí a věk daného jedince. Záchvatová pohotovost klesá úměrně s rostoucím věkem. Nejvyšší je u kojenců a batolat. U nich se setkáváme s tzv. febrilními záchvaty (febrilie = horečka), tedy záchvaty vázanými na hořečnaté stavy. Jde o na věku závislé poruchy vědomí nebo křeče, vyskytující se výhradně při zvýšené teplotě. Tento typ záchvatu se do onemocnění epilepsie neřadí přímo, ale při opakovaném výskytu z něj epilepsie může vzniknout.

Pohotovost ke vzniku epileptických záchvatů zvyšuje i celá řada faktorů zevního prostředí, mezi nejčastější patří nedostatek spánku, alkohol, fyzická vyčerpanost. Důležitým provokačním momentem u některých typů epilepsií může být i běžný spánek.

Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím vznik záchvatu je vznik ohniska, ložiska, ve kterém nervové buňky poškozené, neodpovídají normálnímu vzhledu a mají i pozměněnou funkci. Takováto ložiska mohou vznikat prenatálně (před narozením), perinatálně (při porodu) i postnatálně ( již u narozeného jedince).

V rámci prenatálních poškození se uplatňují poruchy vývoje, infekce a toxické vlivy. Z perinatálních zásahů je nejdůležitější příčinou nedostatečné zásobení mozku kyslíkem. V postnatálním období a dospělosti jsou nejčastějšími příčinami poškození úrazy, krvácení do mozku, cévní mozkové příhody (tzv. mrtvice), infekce a nádory.

S narůstajícím množstvím inzultů u starších jedinců souvisí i zvýšený výskyt epilepsie u osob nad 60 let věku.

Podnět uplatňující se jako spouštěcí mechanismus epileptického záchvatu je přítomný pouze u některých typů epilepsie. Jedná se o zevní i vnitřní faktory, kde ze zevních se nejčastěji uplatňují smyslové vjemy, zejména světelné (např. reflektory na diskotékách, rychlé záblesky v dětských seriálech) a zvukové. Dobrým příkladem vlivu faktorů vnitřního prostředí je u žen závislost záchvatů na fázi menstruačního cyklu, dále horečka, únava, hladovění, léky.

Prevence epilepsie

Prevencí je normální zdravý životní styl. To znamená zdravá strava, nekuřáctví, střídmost v pití alkoholu.

Příznaky a projevy epilepsie

Rozeznáváme celou řadu různých epilepsií lišících se vznikem, trváním i průběhem záchvatů. Základní mezinárodní klasifikace dělí epileptické záchvaty na 1. parciální, 2. generalizované, 3. skupinu neklasifikova­telných epilepsií.

Parciální, neboli částečné, lokalizované se dále rozdělují podle toho, zda je doprovází změna vědomí, či nikoliv. Jednoduché parciální záchvaty změnou vědomí doprovázeny nejsou. Projevují se motorickými (pohybovými), somatosenozrickými (smyslovými), vegetativními ( týkající se vnitřních orgánů) nebo psychickými příznaky. Motorické záchvaty provázejí záškuby, křečepřechodná obrna postižených svalových skupin. Senzitivní ataky se projevují záchvatovitými pocity brnění či mravenčení postižených částí těla. Senzorické záchvaty jsou velmi variabilní a jejich příznaky se odvíjí od polohy ohniska, epileptického ložiska.

Přítomnost ohniska v části mozku, která má na starosti zrakové vjemy, podmíní záchvatovité vize záblesků, či poruchy periferního vidění, výpadky zrakového pole až slepotu.

Lokalizace ohniska v jiném místě může vést k sluchovým nebo čichovým halucinacím, chuťovým vjemům, závratím, pocitům rotace, záchvatům silně emotivního nebo až psychotického chování.

Psychické projevy mohou vést k různým stavům derealizace a depersonalizace, například iluze již prožitého, viděného, slyšného nebo naopak pocity prvního prožitku těchto vjemů.

Parciálnímu typu záchvatu většinou předchází tzv. aura. Aura bývá prožívána s individuálními rozdíly, ale na jejím základě nemocný pozná blížící se záchvat. Často se prjevuje jako složité psychické vjemy, nervozita, záblesky před očima nebo poruchy vidění.

Parciální záchvaty doprovázené poruchou vědomí se nazývají komplexní. Mohou navazovat na parciální záchvat jednoduchý, v tom případě k poruše vědomí dochází pozvolna, častěji je však porucha vědomí vyjádřena již na počátku záchvatu. Pacienti mají vždy na proběhlý záchvat amnezii, nepamatují si jej. Většinou se jedná jen o sekundy až minuty, málokdy se objevuje delší trvání. V průběhu záchvatu nereagují adekvátně na podněty z okolí.

Opět se objevuje závislost průběhu záchvatu na lokalizaci epileptického ohniska. Typickými projevy jsou automatické pohyby jako mlaskání, polykání i složitější úkony. Tělesné projevy mohou být doprovázeny i emocemi, smíchem, strachemagresivním chováním.

Jindy se objevují nezvyklé až bizarní pohybové úkony jež připomínají například plavání nebo jízdu na kole.

Generalizované epileptické záchvaty jsou již od počátku provázeny poruchou vědomí a oboustrannými pohybovými projevy. Dle pohybových projevů se dělí na: 1. tonické, 2. klonické, 3. tonicko – klonické, 4. atonické, 5. absence.

Tonické záchvaty jsou charakterizovány rozlehlou svalovou kontrakcí, křečí. K primárně postiženým skupinám svalů patří svalstvo trupu, stehen a paží. Křeče mohou být doprovázeny i dechovými pauzami. Vše zpravidla odeznívá během desítek vteřin.

Klonické záchvaty se přesněji nazývají myoklonické, kde myoklonus znamená svalový záškub. Tyto záškuby jsou mimovolní. Původ záškubu může být epileptický, jindy nemusí mít s epilepsií nic společného, k jejich odlišení nám slouží vyšetření EEG.

Nejčastější formou generalizovaných epileptických záchvatů jsou tonicko – klonické. Období několika hodin až dnů před vznikem záchvatu se nazývá prodromální stadium. Jedná se o bolesti hlavy, změny nálady, nervozitu, přecitlivělost, vznětlivost apod. Dále může následovat aura. Vlastní záchvat se projevuje nejdříve náhlou ztrátou vědomí a pádem, změnou postavení očních bulbů a ztrátou reakce zornice na osvit. Následuje tonická křeč veškerého svalstva. Jelikož v těle převažují extenzorové (natahovače, napínače) skupiny nad flexory (ohýbače), tak má nemocný natažené končetiny a hlavu s páteří v záklonu, této poloze se říká opsitotonus.

Postiženo je také dechové svalstvo, kde v počáteční fázi může křeč vyvolat silný výdech doprovázený charakteristickým výkřikem. Následuje zástava dýchaní a zmodrání obličeje. Křečí bývají postiženy i žvýkací svaly, to vede k poranění rtů a jazyka.

Postupně se rozvíjí fáze klonická. Při ní se objevují záškuby, postiženy jsou svalové skupiny na obou stranách těla ve stejnou chvíli. Intenzita záškubů se zvětšuje, jejich frekvence se snižuje. Při uvolnění svěračů močového měchýře a konečníku dochází k pomočení a pokálení.

V poslední fázi odeznívají veškeré projevy křečí a záškubů a normalizuje se dýchání. Porucha vědomí přechází v hluboký spánek. Po probuzení přetrvává zmatenost, nemocný prožívá úpornou bolest hlavy a rozlehlou nelokalizovatelnou bolest svalů.

Atonické záchvaty jsou provázeny ztrátou svalového napětí, ochabnutím svalů. Může jít jen o určitou skupinu svalů, například ochabnutí svalstva šíje se projeví poklesem hlavy, nebo je postižení celkové a v tom případě dochází k náhlým pádům. Vzhledem k okamžité ztrátě vědomí a velmi rychlému začátku záchvatu hrozí velké nebezpečí úrazů. Navíc tento typ záchvatu se nejčastěji vyskytuje u dětí.

Absence je též typem epileptického záchvatu charakteristická pro dětský věk. Trvá jen 5 až 10 vteřin. Dítě se strnule zahledí, přeruší činnost (hru, psaní, čtení…), ve které po odeznění záchvatu, aniž by si tento výpadek uvědomilo, pokračuje. V průběhu záchvatu jedinec nereaguje na oslovení. Může být přítomna změna barvy v obličeji, pokles hlavy, stočení očí směrem vzhůru. Předměty držené v ruce vypadávají na zem.

Za neklasifikovatelné epileptické záchvaty jsou považovány takové záchvaty, u kterých není možné zařazení do některé ze skupin dle daných kriterií a nebo o nich nemáme k dipozici dostatek údajů.

Velmi závažným stavem je tzv. status epilepticus. Tímto pojmem je označováno nakupení epileptických záchvatů. Jednotlivé záchvaty trvají 2 až 3 minuty, navzájem na sebe navazují bez přechodného návratu vědomí. To celé trvá déle než 30 minut. Jde o velmi závažný život ohrožující stav. Vyžaduje okamžitou léčbu a hospitalizaci. Status epilepticus může vzniknout jako první projev epileptického onemocnění, častěji se však objevuje až v jeho průběhu, kdy nejvýznamnějším vyvolávajícím činitelem je vynechání léčby.

Léčba epilepsie

Léčba epilepsie musí být ordinována uvážlivě. Ojedinělý epileptický záchvat ještě neznamená, že jedinec trpí epilepsií. Může být odezvou organismu na mimořádné podmínky (nedostatek spánku, alkohol, fyzická vyčerpanost). Před nasazením léčby je nutné zvážit za jakých okolností k záchvatu došlo a posoudit nález na EEG záznamu.

Současné trendy nedoporučují nasazovat léčbu jako prevenci. Pravděpodobnost opakování prvního záchvatu je 40 % , u druhého záchvatu až 90 %. Proto převažuje názor, že antiepileptická léčba by měla být nasazována až v případě opakujících se záchvatů.

Při užívání léků musí být dodrženo několik zásad. Ze strany pacienta jsou to: spolupráce, pravidelné užívání léků dle rady lékaře a absolutní vynechání alkoholu. Pacient musí dodržovat pravidelný spánkový režim a vyvarovat se spánku během dne. Dále nesmí pracovat na směnný provoz, to znamená zákaz nočních služeb.

Lékař nejprve nasadí lék první volby, nejúčinnější, osvědčený. Pokud nezabere, přichází na řadu lék druhé volby. Selže – li i ten, zvolí se kombinace různých léků, s přihlédnutím na nežádoucí účinky. Důležitou součástí léčby je stanovení hladin léků proti epilepsii v krvi. Toho se užívá zejména jako prevence předávkování těmito léky.

Při neúčinnosti léků je v určitých případech doporučována chirurgická léčba. Selháním lékové terapie se rozumí dva roky přetrvávající nezlepšující se opakované záchvaty i přes vyzkoušení veškeré dostupné odpovídající medikamentózní léč­by.

Komplikace epilepsie

Mezi komplikace onemocnění patří již dříve zmíněné úrazy a status epilepticus.

Další komplikací může být předávkování léky, které se projevuje útlumem, poruchami stoje a chůze, nerovnováhou, poškozením tvorby krve a nepříznivými účinky na játra. Postižena je zejména kvalita života pacientů trpících epilepsií.

Z hlediska pacientů jsou nejzávažnějšími problémy omezení výběru povolání, zákaz řidičského průkazu, ztížení výběru partnera, omezení společenského uplatnění a u žen strach z těhotenství. Téměř polovina nemocných je více unavena a stěžuje si na sníženou pozornost následkem vedlejších účinků léčby.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nemoci horních cest dýchacích

Trápí Vás některé z onemocnění horních cest dýchacích a chcete se skutečně uzdravit?

Onemocnění horních cest dýchacích

Onemocnění horních dýchacích cest patří mezi častá onemocnění, většinou nezávažná, jejichž příčinou jsou nejčastěji infekce.

Horní cesty dýchací jsou tvořeny dutinou nosní, vedlejšími nosními dutinami a hltanem. Dále pokračují jako dolní cesty dýchací (od hrtanu níže).

Dutina nosní je vystlána sliznicí, která je často postižena zánětem. Vzniká tzv. rhinitida. Příčin tohoto zánětu je mnoho, nejčastěji se dělí na příčiny infekční a neinfekční a na akutní a chronické.

V případě infekčních zánětů jsou nejčastějším vyvolavatelem viry, méně často bakterie. Velmi často dochází k tomu, že zánět z dutiny nosní přestoupí na vedlejší dutiny a vzniká tak stav, označovaný jako rhinosinusitida. Pokud jsou tyto záněty nedostatečně léčeny, mohou přecházet do chronicity.

Záněty neinfekční jsou nejvíce způsobeny různými dráždivými látkami, které přicházejí do kontaktu s nosní sliznicí. Často dochází k tomu, že takto postižená sliznice, která je zánětem oslabená, je napadena infekcí (viry, bakterie).

Nosní dutina

Nosní dutina je u některých osob častým zdrojem krvácení. Nejčastěji je to dáno jejím zvýšeným prokrvením, především na nosní přepážce, které je velmi individuální a v těchto případech stačí pouze nepatrné poranění, které má za následek prasknutí cév.

Vedlejší nosní dutiny

Onemocnění vedlejších nosních dutin úzce souvisí s dutinou nosní a jejich onemocnění se prolínají. Průběh infekčních zánětů vedlejších dutin (sinusitid) tkví v tom, že jsou hůře přístupné léčebným zásahům, jejich průběh je bouřlivější a častěji přecházejí do chronického stádia.

Hltan

Hltan bývá taktéž nejčastěji postižen záněty (faringitidy). Většinou se nejedná o vážná onemocnění, avšak díky tomu, že nosohltan je místem, kde ústí Eustachova trubice, může při infekcích hltanu dojít k přestupu infekce na střední ucho.

Tato onemocnění se pravidelně projevují poruchami čichu, někdy i chuti, které jsou vratné, i když někdy za delší dobu, než by odpovídalo léčbě.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nemoci dolních cest dýchacích

Trápí Vás některé z onemocnění dolních cest dýchacích a chcete se skutečně uzdravit?

Onemocnění dolních cest dýchacích

Onemocnění dolních dýchacích cest patří mezi běžná onemocnění. Dýchací cesty bývají nejčastěji postiženy infekčními zánětlivými chorobami a většinou se nejedná o nemoci závažné, vážnější průběh mívají hlavně u dětí, starých lidí a osob s oslabeným imunitním systémem.

Nejzávažnější postižení dolních dýchacích cest je způsobeno nádorovými chorobami, z nichž především bronchogenní karcinom představuje největší problém, neboť patří v naší zemi mezi tři nejčastější nádorová onemocnění dospělých.

Mezi dolní dýchací cesty patří hrtan, průdušnice, průdušky a plíce. Tyto struktury se podílejí na transportu a výměně plynů mezi vnějším okolím a krví. Jsou tedy životně důležitými orgány a jejich onemocnění by měla být včas a řádně léčena, aby se předešlo možným pozdějším vážným komplikacím.

K onemocněním dolních dýchacích cest patří některé vývojové vady a dědičné choroby (především cystická fibróza - mukoviscidóza).

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivá onemocnění se dělí na záněty dýchacích cest (infekční - virové, bakteriální, vzácně mykotické a neinfekční - alergické, chemické), kam patří laryngitidy (tedy záněty hrtanu - u dětí mohou představovat velmi vážné onemocnění, pokud jsou infekčního původu), laryngotrache­itidy (společný zánět hrtanu a průdušnice) a bronchitidy (záněty průdušek).

Vážná, život ohrožující choroba, ležící na pomezí horních a dolních dýchacích cest je u dětí se vyskytující epiglotitida.

V případě bronchitidy může zánět přecházet do chronicity (nejčastěji u kuřáků) a bývá spojen se vznikem plicní rozedmy (emfyzému). V takovémto případě vzniká chronická obstrukční plicní nemoc - CHOPN.

Dýchací cesty jsou postiženy také u asthma bronchiale, vznikajícího na základě přecitlivělosti dýchacích cest na vnější prostředí a látky v něm obsažené.

Onemocnění plic

Vlastní onemocnění plic je trojího druhu.

Jednak sem patří infekční záněty plic (pneumonie a bronchopneumonie, tuberkulóza plicní).

Dále mohou být plíce postiženy tzv. intersticiálními plicními procesy, při kterých dochází z různých příčin k vazivové přestavbě plicní tkáně. Do této skupiny patří např. sarkoidóza, plicní vaskulitidy aj.

Třetí skupinou jsou profesionální plicní choroby. Jsou to choroby, které vznikají v plicní tkáni po dlouhodobé expozici některým škodlivým látkám (oxid křemičitý - silikóza, azbest - azbestóza, berylióza a další).

Jak již bylo zmíněno výše, nádory, především plic, představují velmi vážný zdravotní a společenský problém. Většina nádorových onemocnění dýchacích cest je totiž spojená s kouřením. Nádory mohou postihovat kteroukoli část cest a ani v jednom případě není prognóza nijak přívětivá.

Plíce mohou být postiženy i u onemocnění, která primárně v plicích nevznikají, ale nakonec se mohou projevit právě především omezením plicních funkcí. Sem patří například tromboembolická plicní choroba nebo spánková apnoe.

Samostatnou jednotkou, řádící se k chorobám dolních dýchacích cest jsou onemocnění pohrudnice.

Onemocnění dolních dýchacích cest představují velmi častý problém. Mnohá tato onemocnění úzce souvisí se špatným životním stylem, především s kouřením.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Dědičná onemocnění

Dědičná onemocnění

Dědičná onemocnění jsou nemocnění, která jsou přenášena (děděna) v rámci rodiny z rodičů na potomky.

Každá buňka v těle (až na určité výjimky) obsahuje ve svém jádře genetickou informaci, zděděnou od rodičů. Tato informace je uložena ve formě chromozomů, které obsahují obrovské množství genů, zodpovědných za fungování buňky a celého organismu. Jsou zde uloženy informace o tom, jak mají vypadat a fungovat jednotlivé části našeho těla.

Chromozomů má každá buňka 46. Z nich 44 chromozomů jsou tzv. autozomy (dva jsou vždy v páru), které mají muži i ženy stejné a 2 jsou heterochromozomy, které určují pohlaví (XX v případě ženy, XY v případě muže).

Od svých rodičů dostáváme do výbavy od každého 22 autozomů a jeden heterochromozom (X nebo Y od otce, od matky vždy X).

Některé geny mohou mít více než jednu formu. Tyto různé formy (pravidelně dvě) se nazývají alely. V případě, že k vyjádření nějakého určitého znaku stačí pouze jedna alela, jedná se o dědičnost dominantní. V opačném případě, kdy jsou potřeba obě alely, jde o dědičnost recesivní.

Existuje velká řada onemocnění, způsobená právě alelickým postižením. Postiženy jsou buď alely autozomů, nebo heterochromozomů. Takováto onemocnění jsou děděna tzv. klasicky, to znamená, že jsou děděna podle určitých zákonitostí (Mendelovská dědičnost). Dělí se do čtyř skupin. Jsou to autozomálně dominantní (familiarní hypercholeste­rolemie, achondroplazie, Marfanův syndrom aj.), autozomálně recesivní (hemochromatoza, cystická fibróza, fenylketonurie), gonozomálně (tedy postižením heterochromozomů) dominantní (např. vitamín D resistentní rachitida) a gonozomálně recesivní (barvoslepost, Duschenova muskulární dystrofie, hemofilie) onemocnění.

V některých případech dochází k tomu, že se v rodině vyskytnou takováto onemocnění bez toho, aniž by byl postižen někdo z rodokmenu. K tomu dochází v případě, že se jedná o nově vzniklou mutaci.

Kromě dědičných onemocnění existují ještě tzv. geneticky podmíněná onemocnění, u kterých se z větší části nejedná o onemocnění dědičná, ale o nově vzniklé mutace. Ty jsou často podmíněny změnou počtu chromozomů, případně chyběním některých jejich částí.

Pravděpodobnost výskytu některých nově vzniklých onemocnění je vázána na věk rodičů. V případě matky se jedná především o výskyt Downova syndromu, u otce pak vyšší věk zvyšuje pravděpodobnost výskytu achondoroplazie.

Dále existují onemocnění, děděná jinak než podle výše uvedených principů. Jedná se o onemocnění s polygenní dědičností (postiženy jsou více než 3 nealelické geny - hypertenze, cukrovka, vrozená luxace kyčelního kloubu a mnohá další), mitochondriálně dědičná onemocnění, mikrodeleční syndromy (Prader - Williho syndrom, Angelmanův syndrom aj.) a syndromy chromozomální nestability (např. syndrom fragilního X chromozomu).

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist