Neustále chodíte na toaletu a při močení pociťujete bolest provázenou silným pálením. Na popsané potíže trpí mnoho žen, ale vyskytují se vzácněji i u mužů. Proto se zánět močových cest opodstatněně pokládá za typicky ženské onemocnění .
Infekci močového měchýře obyčejně způsobuje tyčinková bakterie tlustého střeva Escherichia coli, tzv. . E. Coli, patřící do velké skupiny střevních bakterií. Bakterie E. Coli žijí v tlustém střevě a na kůži v okolí konečníku. Pokud se dostanou přes pochvu do močové trubice, mohou vyvolat infekci močového měchýře.
Celkový stav postižené osoby se však změní jen minimálně. Bakterie dráždí stěny měchýře a vyvolávají zánět sliznice. Ve většině případů by se to dalo přirovnat ke spálení kůže od slunce.
Infekce přetrvává v organismu a vyvolává těžkosti, které komplikují život. Existuje však mnoho způsobů , jak zmírnit její příznaky a urychlit léčbu.
Příznaky bakterií v moči
Bezpodmínečně navštivte lékaře , pokud zpozorujete následující varovné příznaky:
- přítomnost krve v moči,
- bolest ve spodní části zad nebo v bederní oblasti,
- zvýšená teplota
- nevolnost a zvracení.
Léčba
Nejdůležitější zásadou je pít co nejvíce tekutin. Pokud nebudete pít z důvodu, že pak nebudete muset jít na toaletu, vězte , že je to omyl. Měchýř pokud se dlouho nevyprázdní, tak se v něm nashromáždí větší množství bakterií. Bakterie E. Coli je schopna zdvojnásobí svůj počet za 20 minut. A čím více bakterií, tím více bolestí .
Z toho vyplývá , že čím více postižená osoba pije, tím rychleji ustoupí bolest. Pokud je moč velmi světlá, orgnazmus má dostatek tekutin. Pokud je moč tmavá, přísun tekutin je nedostatečný .
Také se doporučuje teplá koupel, která pomáhá při všech formách zánětlivých stavů.
Acylpyrin nebo ibuprofen mají protizánětlivé účinky a některým pacientům skutečně pomáhají. Při infekci močového měchýře zmírňují zánět, takže postižená osoba pociťuje mírnější pálení při močení.
Příjem asi 1000 mg vitamínu C denně okyselí moč natolik, že se ztíží rozmnožování bakterií. Lékaři oporúčajú vitamín C zejména při opakované infekci .
Některá antibiotika ordinované při zánětu měchýře přestanou působit , pokud má moč kyselou reakci. Proto byste měli informovat lékaře o tom, jaké množství vitamínu C užíváte. Tento přípravek není toxický, ale s dávkou 1000 mg musí souhlasit lékař.
Bakteriální vaginóza (bakteriální infekce pochvy) je velmi časté onemocnění. Vzniká při přemnožení škodlivých bakterií, které ničí bakterie kyseliny mléčné. To vede k nerovnováze vnitřního prostředí v pochvě, produkuje se méně kyseliny mléčné a začíná stoupat pH hodnota. Jemně kyselé prostředí je narušené a objevují se první příznaky bakteriální vaginózy - nadměrný bílošedá výtok, který může zápachem připomínat rybinu, někdy se připojí i svědění a bolesti. Bakteriální vaginóza se musí přeléčit, především u těhotným žen, u kterých by mohla vyvolat komplikace, jako předčasný porod a nízkou porodní hmotnost dítěte.
Příznaky bakteriální vaginózy
- u 50% pacientů může probíhat onemocnění bezpříznakově
- hojný vodnatý výtok nejčastěji šedobílé barvy, který páchne po rybách
- zápach výtoku se zvýrazňuje po pohlavním styku, kdy se poševní sekret smíchá s alkalickým sekretem prostaty
Všechny tyto symptomy se nemusí vyskytovat u každé ženy. BV se projevuje v jejich různých kombinacích a přibližně polovina případů je asymptomatických.
Příčiny vzniku
Toto onemocnění nemusí být nutně zavedeny zvenčí, může vzniknout jednoduchým přemnožením bakterií, které jsou jinak běžnou součástí vaginální flóry, nejčastěji přemnožením Ggardnerelly vaginalis. Ale přenáší se i pohlavním stykem. Mnohem větší pravděpodobnost bakteriální vaginózy je u žen, které jsou sexuálně aktivní.
Co způsobuje bakteriální vaginózu
Pro většinu žen nepředstavuje bakteriální vaginóza žádné komplikace. Je však rizikovým faktorem vážných gynekologických komplikací v těhotenství a pánevních zánětech po potratech. Usnadňuje vstup jiným infekcím - kapavce, chlamydií, kvasinkám, HIV a podobně.
Diagnostika bakteriální vaginózy
Hodnota pH je vyšší než 4,5. Při čichové zkoušce je typický čpavku-rybí zápach, který se zvýrazní po přidání chemikálie KOH. Pod mikroskopem se v nátěru z výtoku objevují typické "clue cells", což jsou vydrolená buňky ze stěny pochvy, jakoby pocukrované hustým povlakem bakterií.
Na přímý důkaz rozmnožení Gardnerelly vaginalis se používá klasický výtěr vagíny, nebo děložního čípku s následnou kultivací stěru. Tato bakterie se také identifikuje při MOP testu (mikrobiologický obraz pochvy).
U muže se přítomnost této bakterie potvrzuje stěrem z ústí močové trubice a kultivací.
Léčba bakteriální vaginózy
V léčbě se používají antibiotika, které zničí celé spektrum bakterií, ale neovlivní laktobacil. Osvědčený je metronidazol, klindamycin, případně amoxycillin. Léčba je obvykle úspěšná, ale riziko recidiv je nutné snížit přeléčením partnera. Obnovení poševní flóry napomáhají přípravky s obsahem laktobacilů, zda kyseliny mléčné ve formě poševních tablet, krémů, které jsou dostupné bez předpisu v lékárnách.
Jak se chránit?
Správnými hygienickými návyky a vyhýbání se výplachu pochvy. Dodržováním zásad bezpečného sexu. Při příležitostném sexu, správným použitím kondomu. Monogamní vztah.