Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

ZÁNĚTY

Zánět je stereotypní, složitá vývojem získaná schopnost reakce živých organismů na různá poškození, sestávající se z jevů charakteru alterativního (poškození buněk), exsudativního, proliferativního a imunitního, které obvykle probíhají sukcesivně, jde-li o zánět reparativní anebo simultánně, jde-li o zánět defenzivní.

Zánět je základním nástrojem vrozené imunity, tzn. reakcí na poškození. Je výrazem ochranné přizpůsobivosti a jedním z regulačních mechanismů homeostázy.

Zánět je současně nejvýznamnější obranou a také sebepoškozující reakcí organismu. Většinou nejde odlišit, kdy je zánětlivá reakce mobilizovaná k obraně a kdy je organismus zbytečně poškozován.

Zánětlivá reakce probíhá ve vaskularizované pojivové tkáni a účastní se jí krevní plazma, všechny cirkulující krevní buňky, krevní cévy, a buněčné a mezibuněčné složky pojivové tkáně.

Fáze zánětu

    1. fáze: Buňky poškozené tkáně uvolní chemické signalizační molekuly (histamin a prostaglandin).
    2. fáze: Rozšíření blízkých kapilár, které jsou potom více propustné. Tvoří se srážlivé elementy a nastává proces srážení.
    3. fáze: Chemotaktické faktory (chemokiny) uvolněné z různých buněk lákají fagocytární buňky z krve.
    4. fáze: Fagocytární buňky se dostanou ke zraněnému místu, pohlcují patogeny a zbytky buněk. Následuje uzdravení tkáně, které urychluje mírně zvýšená teplota.

Příčiny zánětu

    Neživé příčiny – jsou obvykle chemické nebo fyzikální faktory (zánět aseptický); jedná se například o poškození tkáně při chirurgickém zákroku, traumatickém poškození (zlomeniny, přetržení svalů,   apod.) či popálení. Je to jednoduchá reakce, netvoří se protilátky proti příčině, pouze proti poškozeným buňkám tkáně. Mluví se také o zánětu reparativním.
    Živé příčiny – jsou látky antigenní povahy (viry, bakterie, parazité), jedná se o velmi složitou reakci a zánět se vyvíjí od začátku jako obranná reakce, vzniká zánět obranný.

 

Zánět - skrytý zabiják

Zánět je proces, kterými nás imunitní systém pomocí bílých krvinek a protilátek chrání před infekcemi, způsobenými bakteriemi, viry, parazity či plísněmi. Akutní zánět nás chrání před poškozením a směřuje k vyléčení, zatímco u chronického zánětu spouští imunitní systém zánětlivou reakci, jakoby v těle byla nebezpečná bakterie nebo virus. Tento chronický zánět poškozuje tkáně.

Zánět chronický: neviditelný zabiják

Chronický zánět se na rozdíl od akutního liší hlavně tím, že jeho projevy jsou velmi malé, rozpoznatelné někdy obtížně, zánět přetrvává dlouhou dobu, má dopad na celý organismus, projevuje se zpomalením metabolismu, nemá jen místní projevy, nesnadno se zjišťují zevní faktory udržující zánět v těle, jako jsou například u akutního zánětu bakterie, a nemá tendenci k vyléčení, ale spíše udržuje organismus v narušeném, „nemocném" stavu.

Skrytým nebezpečím a nakonec i zabijákem je přetrvávající chronický zánět, jejž způsobuje akutní zánět vyvolaný mnoha vnějšími vlivy, zejména stresem, chemikáliemi, parazity, špatnou stravou, nedostatkem pohybu, minerálů a vitaminů, způsobující systémovou poruchu metabolismu. Jejich léčba léky je v západní medicíně neúspěšná, neboť najít příčinu na rozdíl od podávání antibiotik u infekce není jednoduché a léky neboli syntetické molekuly s protizánětlivým účinkem pouze zánět potlačují a mají mnohé nežádoucí účinky. Širší přístup k řešení chronického zánětu totiž zahrnuje úpravu životosprávy, stravy, pravidelný spánek, vhodný pohyb, užívání protizánětlivých a antioxidačních bylin, vitaminů a minerálů, kterých máme celkově ve stravě nedostatek.

Chronický zánět a nemoci

Každým rokem se objevují další překvapivé souvislosti spojující zánět s poruchami metabolismu, hormonálními změnami a nervovým systémem.
Při chronickém zánětu imunitní systém navzdory tomu, že neexistuje vetřelec, proti kterému by měl bojovat, neustále vylučuje zánětlivé látky, které putují organismem a poškozují různé tkáně. Jedná se vlastně o stres, pro tělo velmi škodlivý.

Reakce imunitních buněk poškozujících zdravé buňky v tkáních způsobuje pak rozvoj mnoha chronických onemocnění. Chronický zánět odebírá tělu energii, živiny a látky, které stále aktivní stimulovaný imunitní systém potřebuje pro svou činnost. Tento stav může způsobovat genetické změny a mutace, jež vedou k rakovině.

Z knihy David Frej, Zánět-skrytý zabiják

HEPATITIDA C - virová hepatitida

V současné době rozlišujeme sedm druhů virových hepatitid.

Nejznámější jsou hepatitidy typu A a B, ale právě poslední dobou se ukazuje, díky zlepšené diagnostice, že značné procento zaujímá také typ C. Ten se v minulosti také vyskytoval, ale byl diagnostikován nejspíše pod typem B.

Původcem hepatitidy C je RNA virus. Je izolován z krve. Inkubační doba se pohybuje od 5 do 12 týdnů. Zdrojem nákazy je člověk. Hepatitidou C může člověk onemocnět kdykoliv. Formy přenosu jsou podobné jako u hepatitidy typu B. 1. chirurgické výkony 2. krevní deriváty 3. mikrotraumata - intimní kontakt při nižší hygienické úrovni (sociální ústavy apod.).

Imunita hepatitidy C je celoživotní. Onemocnění přechází do chronicity v 60 - 80%. Diagnóza se stanoví vyšetřením laboratorním. Můžeme sledovat aktivitu procesu stanovením RNA v séru. Pro diagnózu hepatitidy C je nutná jaterní biopsie. V terapii chronické hepatitidy C užíváme interferon alfa. Neexistuje aktivní ani pasivní imunizace.

 

25.09.2008

autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

HEPATITIDA A

Hepatitida A - v posledním čase se u nás zvýšil její výskyt. Onemocnění neprobíhá jen u dětí, ale také u dospělých, u kterých má onemocnění vždy těžší průběh. Mívá pak chronický průběh a přináší vyšší riziko úmrtí, a to zejména u osob, které mají z jiných důvodů poškozená játra. K přenosu dochází návštěvou oblastí s nízkým hygienickým standardem. Rizikové oblasti jsou jak v ČR nebo i v zahraničí.

V oblastech s nižší hygienickou úrovní téměř všichni obyvatelé prodělali onemocnění do 10 - 15 let a již nemohou onemocnět, ale původce - virus mohou přenést na vnímavé osoby z jiného prostředí. V České republice obvykle propuká každým rokem několik epidemií virové infekční hepatitidy typu A. Bývá to zpravidla na podzim, kdy se děti vracejí z prázdnin a rodiny z dovolených v jižních zemích, a také začátkem zimy.

Hepatitida A, ale i hepatitida B, patří k nejčastěji dováženým onemocněním ze zahraničí. Varovný je fakt, že ani pobyt v prvotřídních hotelích v zemích s vysokým hygienickým standardem není zárukou ochrany před nákazou hepatitidou A. Letní tábory, školní zařízení jsou místa, kde se děti často nakazí hepatitidou typu A. Nemocný člověk kontaminuje nemytýma rukama okolní předměty a potraviny. Díky relativně vysoké odolnosti a infekčnosti viru se žloutenka rychle šíří. U dětí onemocnění probíhá na rozdíl od dospělých velmi často lehce a skrytě bez vyjádřených klinických příznaků (zežloutnutí), a proto děti nepoznaně a lehce přenášejí virus do svých rodin, kde po přenosu u dospělých probíhá onemocnění téměř vždy s vyjádřenými příznaky (mají žloutenku) a závažnější formou než u dětí.

Hepatitida A se může také šířit například kontaminovanou vodou - odpadní vody, obsahující virus mohou znečistit zdroje pitné vody. Jsou popsány případy, kdy se nákaza rozšířila prostřednictvím zeleniny, která se zalévala kontaminovanou vodou. K nákaze může dojít i při koupání. Nakazit se je možné např. i z kostek ledu v nápojích nebo ze zmrzliny, ale také z ovoce a zeleniny omyté závadnou vodou nebo hnojené lidskými výkaly osob, které během onemocnění vylučovaly virus. Nákazu mohou obsahovat i tepelně nedostatečně zpracované ryby, krabi, ústřice, krevety a jiní mořští živočichové. Turisté se často žloutenkou typu A nakazí na dovolené u teplých moří včetně Středozemního nebo Jaderského.

Stále ještě neexistuje specifická léčba hepatitidy A. Obvyklý je minimálně dvoutýdenní povinný pobyt na infekčním oddělení v nemocnici a následná jaterní dieta s klidovým režimem. Lékaři navíc sledují všechny osoby, se kterými se nemocný dostal do kontaktu. Následně jim po dobu cca 50 dnů pravidelně odebírají krev k vyšetření. Je patrné, že jsou takové procedury náročné jak časově, tak finančně. Inkubační doba hepatitidy typu A je 15 - 50 (průměrně 30) dní, ale již během jednoho až dvou týdnů před tím, než se objeví první příznaky, může člověk infikovat další osoby. Na rozdíl od typu B však žloutenka A nepřechází do chronického stadia a není u ní riziko vzniku cirhózy a rakoviny jater. Případy, kdy došlo k selhání funkce jater a smrti, se však již vyskytly, především pak u starších dospělých osob. Závažnost průběhu onemocnění narůstá s věkem, rekonvalescence pak trvá déle a u starších nemocných může výjimečně skončit i úplným selháním funkce jater a smrtí.

Pokud se díváme na uvedenou problematiku z pohledu celostní medicíny, pak je třeba uvažovat o tom, že virus se dostal do vhodného prostředí a začal škodit. Virus není příčina, ale spouštěč. Virus IH A (infekční zánět jater typu A) měl vhodné podmínky na připraveném terénu!! V současné době rozlišujeme sedm druhů virových hepatitid. Nejznámější jsou hepatitida A a B, ale právě poslední dobou se ukazuje, díky zlepšené diagnostice, že značné procento zaujímá také typ C.

Onemocnění proběhne a imunitní systém si tento virus pamatuje a nechává si jistou paměťovou stopu. K aktivaci může teoreticky dojít při větším přetížení organismu, při toxickém zatížení jaterních buněk. Při nějaké těžké nemoci, další hepatitidě, infekční mononukleóze apod. Proto jsou namístě spíše preventivní opatření - bez fyzické námahy, hodně vitamínů, žádný alkohol. Nejde ani tak o virus, jak o imunitu a celkově obranný systém člověka. S očkováním proti hepatitidě se musí každý člověk vypořádat sám. Téma očkování je věčné téma a jak laická veřejnost, tak i lékařská veřejnost se v názorech rozcházela a bude rozcházet. Je to zásah do imunitního systému a vždy má jen a jen individuální reakci. Jednomu neudělá nic, jinému udělá potíže a je zcela jedno, jestli je to ta vakcína nebo jiná vakcína, modernější nebo více proklamovaná. Kdo má rozhodnout? Je to 50 na 50.

Řešení problému nespočívá jen v podávání nějakých medikamentů. Snažíme se redukovat faktory, které organismus stresují, posilovat obranný systém, doplňovat do těla vše co organismus potřebuje (stopové prvky, minerály, enzymy atd, a to nejdůležitější "odlehčovat" detoxikačnim orgánům jako jsou játra, ledviny. Z přírodních produktů se doporučuje užívat ostropestřec mariánský, který chrání jaterní buňky! Zdá se, že ještě lepších výsledků lze dosáhnout požíváním extraktů této látky. 

 

 

03.10.2008

autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Klíšťová encefalitida (též klíšťový zánět mozku) je infekční virové nebo bakteriální onemocnění napadající mozek a mozkové blány, které často probíhá lehce nebo inaparentně. Přenos původců ze skupiny Flaviridae se uskutečňuje klíšťaty nebo alimentární cestou.


Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů, může být však i měsíc. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí a že po setkání s virem získává člověk s normálně pracujícím imunitním systémem imunitu proti typu viru, který jej napadl, a případně i proti příbuzným virům. Tato imunita však není trvalá, postupem času slábne. Nemoc (pokud vůbec propukne) může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje, atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist