Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Obrna

Popis obrny

Termínem obrna je vyjádřena celá řada patologických stavů, které se liší stupněm či závažností poškození člověka, příčinami poškození, průběhem onemocnění, a také kvalitou života, která člověku po nemoci zůstává.

Obecně lze říci, že obrna je skupina nemocí, kterými se zabývá obor neurologie, i když samotní neurologové se termínu obrna spíše vyhýbají. Obrna je definována jako patologické omezení hybnosti – je tedy omezen pohyb – motorika člověka. V zásadě se obrna dělí na dva typy:

a) Paréza : termín paréza popisuje neúplnou obrnu, např. pacient může postiženou končetinou alespoň v omezené míře pohybovat.

b) Plegie : je úplná ztráta hybnosti, pacient postiženou částí těla nedovede vůbec pohybovat.

Jiná definice nám říká, že paréza znamená snížení svalové síly, kdežto plegie úplnou ztrátu svalové síly.

Jako monoparézu či monoplegii chápeme jako obrnu jedné končetiny ( částečnou nebo úplnou obrnu).

Diparéza či diplegie je obrna obou končetin.

Triparéza či triplegie je obrna tří končetin, a konečně quadruparesa, kdy jsou postiženy všechny čtyři končetiny.

Dalšími pojmy jsou hemiparéza či hemiplegie- to je postižení jedné poloviny těla a paraparéza je postižení obou dolních končetin.

Všechny výše uvedené pojmy se týkají obecné neurologické terminologie, dále je nutné popsat dva stavy, které s obrnou úzce souvisejí : dětská mozková obrna( postižení mozku) a dětská obrna, což je infekční onemocnění virového původu, kterým při popisu začnu.

Dětská obrna

Popis dětské obrny

Dětská obrna je onemocnění virového původu, které způsobuje virus ze skupiny poliovirů (polioviry jsou RNA viry, mají ve své kapsidě ribonukleovou kyselinu a řadí se do rodu Enterovirus).

Dětská obrna je odborně označována jako poliomyelitis anterior acuta. Je to těžké onemocnění, které vede k poškození motorických neuronů ( neurony, které řídí svaly), a důsledku toho ke vzniku obrny. Virus dětské obrny je výhradně neurotropní, což znamená, že napadá pouze nervové buňky, a právě tato vlastnost z něj činí nejnebezpečnější virus z rodu Enterovirus.

V oblastech zeměkoule, kde panují horší hygienické podmínky, se virus vyskytuje endemicky ( je typický pro danou oblast).

Toto v praxi znamená, že zhruba 90% všech dětí v daných oblastech je nakaženo virem do 5-ti let svého života, většina už v kojeneckém věku. Kojenci jsou však chráněni pasivním přenosem protilátek v mateřském mléce, které je chrání před vznikem obrny. V těchto oblastech jsou případy onemocnění nejvíce po 15-tém roce věku.

České republice, ale i v jiných oblastech řekněme sociálně a ekonomicky rozvinutých států mírného pásma, se během minulého století vyskytovalo onemocnění spíše ve formě malých epidemií. Situace se radikálně změnila po tom, co se zavedlo očkování vakcínou proti poliomyelitidě.

Očkování vedlo ke snížení výskytu onemocnění o 99%. Zajímavostí je, že naše země patřila vůbec k prvním státům, kde se očkovaní zavedlo. Od roku 1958 se začala aplikovat Salkova neživá vakcína. Salkova vakcína byla nahrazena živou atenuovanou, tj. oslabenou očkovací látkou.

Očkování ochránilo očkované děti, a tak se postupně z populace odstranily virulentní kmeny, a výskyt onemocnění u nás prakticky zlikvidován. O očkovaní bude pojednáno podrobněji dále v souvislosti s terapií.

Rizikové faktory dětské obrny

Riziko spočívá především v cestování do endemických oblastí, kde virus cirkuluje v populaci. K šíření přispívá nízká ekonomická, sociální a hygienická úroveň daného státu. V našich oblastech, jak bylo řečeno výše, byla nákaza díky očkování zlikvidována.

Projevy a příznaky dětské obrny

Infekce člověka probíhá dlouhou dobu skrytě, v určitém období infekce se virus přechodně vylučuje stolicí a sekretem z nosu. Poté můžeme detekovat charakteristické protilátky proti viru.

Zjednodušeně můžeme říci, že se virus dostává do nosohltanu, odkud pokračuje do hrtanu a také do sliznice střeva. Zasahuje tedy dva systémy: dýchací a trávicí. Pokud se infekce projeví ( málokdy k tomu dochází), může se objevit prosáknutí sliznice nosohltanu, výtok z nosu a teplota ( pacient velice obtížně odliší od běžné rýmy).

Po těchto příznacích může nemoc zcela vymizet – pak hovoříme o abortivní formě poliomyelitidy.

U části populace se však infekce šíří.

Replikace viru je proces syntézy RNA kyseliny v napadených buňkách využívaných virem bez vlastního aparátu. Takto skrze buněčný mechanismus virus kopíruje svoji informaci do dalších nových buněk.

Probíhá v lymfatických uzlinách – v krčních a mezenteriálních uzlinách (uzliny v mesenteriu, struktuře, na které je zavěšené tenké střevo). Z uzlin se virus dostává do krve, odkud se šíří přímo do centrálního nervového systému či do regionálních nervových ganglií, odkud pak přechází do centrálního nervového systému.

V okamžiku, kdy se virus vyplavuje masivně do krve, pacienta zachvátí horečka ( bývá 12-17 den po infekci). Krví se dostává do struktury, kde vzniká mozkomíšní mok – plexus chorioideus. Mokem se dostává k mozkovým obalům, kde vyvolá aseptickou meningitidu( soubor příznaků se pak označuje zkratkou SAM – Syndrom Aseptické Meningitidy, SAM je však vyvolán celou řadou patologických jevů, ne pouze daným virem).

Aseptická meningitida

Aseptická meningitida je v zásadě zánět mozkových obalů, který se projeví příznaky meningeálního dráždění ( ztuhnutí svalstva šíje, neschopnost ohnout hlavu tak, aby se bradou dotkla hrudníku atd.). Aseptická meningitida trvá u nemocného 2-5 dní a většinou končí naprostým uzdravením.

U jednoho procenta infikovaných osob však nemoc po zmíněném intervalu neustupuje, ale naopak dochází ke vzniku paralytické poliomyelitidy, která se projeví obrnou svalstva končetin a trupu. V ojedinělých případech mohou být zasaženy svaly, které jsou inervované hlavovými nervy , pak se nemoc označuje jako bulbární forma poliomyelitidy.

Paralýza svalů

Přítomnost paralýzy svalů jednoznačně svědčí pro napadení centrální nervové soustavy. Jak už bylo řečeno, virus se dostává krví do plexus chorioideus, a odtud do míchy a mozku. Přítomnost viru v krvi označujeme jako virémii. Mimo toto klasické šíření viru do mozku a míchy byly pozorovány případy, kdy se virus čířil podél nervových vláken do míchy.

Další šíření dětské obrny

Virus především likviduje motoneurony, které jsou uloženy v předních rozích míšních, ale ničí i centra v prodloužené míše, mozkovém kmeni jako celku a také napadá motorickou kůru mozku ( gyrus praecentralis). Virus vstupuje do motoneuronu, pomnožuje se v něm a nenávratně jej poškodí – poškozené buňky jsou fagocytovány (v zásadě pojídány) specializovanými buňkami zvanými mikroglie, dále se rozvíjí zánět – edém a infiltrace bílými krvinkami. Zánět pak poškodí větší oblasti mozku či míchy než samotný virus, proto je nález paralýz větší, než by odpovídalo lokalizaci viru.

V tomto stádiu nemoci jsou už vytvořeny specifické protilátky, rozvíjí se specifická imunitní odpověď. Virus je postupně ničen, ustupuje edém,a rozsah obrn se postupně snižuje. Problém je fakt, že už poškozené neurony se neumějí obnovit, a proto po nemoci zůstávají trvalé obrny svalů.

Jak už bylo napsáno, nemoc probíhá u každého člověka různě závažně ( podle odolnosti jedince, genetickým predispozicím atd.). Velmi důležitá je také virulence daného kmene viru, který člověka nakazil. Dále bylo zjištěno, že nemoc probíhá mnohem agresivněji u lidí, kteří se v inkubační době hodně fyzicky přetěžovali.

Bulbární forma poliomyelitidy ( zasažení svalů na hlavě a krku, které jsou inervované hlavovými nervy) někdy vzniká po odstranění mandlí. Dále bulbární forma vzniká jako konečné stadium Landryho vzestupné poliomyelitidy, kdy nastávají obrny nohou, a pokračují nahoru až k obrně dýchacích svalů, což způsobí smrt pacienta.

Léčba dětské obrny

Na úvod je třeba říci, že žádná specifická léčba neexistuje. Po odeznění nemoci je důležitá rehabilitace, se kterou se má začít co nejdříve. Smyslem rehabilitace je především růst svalové hmoty, která je pak schopná nahradit (částečně) obrnou postižené svaly, aby člověk mohl co nejdřív a co nejlépe se zařadit do běžného života.

Nejdůležitější strategií léčby proti dětské obrně je očkování. První vakcínu, jak už bylo řečeno, připravil pan Salk v roce 1955. Ten připravil virus, který inaktivoval. Virus množil na kultuře buněk ledvin z opice. Poté se však zjistilo, že ve vakcíně je také aktivní opičí polyomavirus SV 40, který však naštěstí nic nezpůsobil, ale i přesto se od této vakcíny opustilo.

Dnes se vakcíny připravují na kulturách z embryonálních lidských buněk. Vakcína, která obsahuje neživé viry, má poměrně malý antigenní účinek ( aby se tělo naučilo bránit při styku s živým virem), proto se zavadí pod kůži celkem ve čtyřech dávkách, navíc je nutné přeočkovaní každý třetí rok. Problém této vakcíny spočívá také v tom, že brání člověka před vznikem paralytické formy obrny, což je přínosné, ale nebrání viru, aby se pomnožoval v trávícím traktu a dostával se do vnějšího prostředí stolicí, a může tak infikovat další lidi.

V roce 1959 pan Sabin navrhl živou, ale oslabenou vakcínu. Virus se dostane do zažívacího ústrojí, kde se množí, ale zároveň aktivuje všechny složky imunity, a člověk je pak kompletně chráněn. Výhoda je také fakt, že se přípravek polyká ústy. Děti jsou očkovány v dubnu a květnu, viry se vylučují stolicí do okolí, a upomíná na sebe imunitní systém lidí v okolí dítěte.

Dětská mozková obrna

Jinými názvy také DMO, Littleova nemoc, morbus Little a CP- cerebral palsy.

Popis dětské mozkové obrny

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění neinfekčního původu, které se vyznačuje poškozením mozku. Toto onemocnění ve skutečnosti představuje celou řadu příčin, neboť mozek může být poškozen celou řadou událostí. Od dětské obrny, která byla popsána výše, se odlišuje především tím, že není způsobena virem, a je proto nenakažlivá.

Mozkové poškození se projeví poruchami hybnosti, příznaky nemoci jsou patrny v prvních letech života dítěte ( často po půl roce života). Průběh onemocnění je chronický, v zásadě doživotní. Rozsah poškození se však časem nezhoršuje.

Jak bude rozvedeno později, kromě poruchy hybnosti, jsou postiženy i části mozku, které zodpovídají za jiné funkce než za řízení motoriky. Tyto děti mohou trpět epileptickými záchvaty. Mohou mít snížený intelekt v rozmezí od lehké mozkové dysfunkce přes střední až těžkou mentální retardaci. Další příznaky budou popsány u klinických projevů nemoci.

Příčiny poškození mozku je celá řada. Rozdělují se na prenatální ( poškození plodu během těhotenství – můžou to být infekce, drogy, nebezpečné léky atd.), perinatální ( v průběhu porodu – především protahovaný porod, kdy je dítě postiženo nedostatkem kyslíku – asfyxie plodu, která způsobí poškození mozku.) A dále může poškození mozku vzniknout v prvních letech života dítěte.

Příznaky a projevy dětské mozkové obrny

DMO se může projevovat celou řadou příznaků. Na prvním místě je porušení hybnosti. Podle typu poruchy hybnosti se rozlišuje několik forem DMO:

Spastická forma DMO

Tato forma je suverénně nejčastějším typem nemoci, podle literatury je touto formou postiženo asi 80% z celkového počtu nemocných. Tito lidé mají svaly velmi ztuhlé a nepohyblivé – hovoříme o spastické obrně.

Postiženy můžou být postiženy obě dolní končetiny –spastická paraparéza či paraplegie, tři končetiny – spastická triparéza či triplegie. Spastická quadruplegie či paréza je termín pro postižení všech čtyř končetin.

Dítě, které je postiženo spastickou paraparézou, pokud vůbec chodí, má charakteristickou chůzi. Obrna postihuje především adduktory stehen, dítě pak přitahuje dolní končetiny dovnitř, přes sebe, přičemž se koleny při každém kroku tře o sebe – vypadá to, jako stříhání nůžkami – proto se tento typ chůze označuje jako nůžkovitá chůze – v anglosaské literatuře se označuje tento typ chůze jako scissors gait.

Dítě má nohy spastická, což se projeví tím, že má nohy velmi nápadně toporné, neohýbá je v kloubech. Celkově chůze působí velmi nemotorně. Tyto děti mohou při pohybu bezděčně třást končetinami jedné poloviny těla, což se označuje jako hemiparetický třes. To jim může už tak náročný pohyb ještě ztížit.

Atetoidní forma DMO

Atetóza je typ dyskinéze, proto bývá tato forma nazývába také jako dyskinetická. Vyznačuje se především mimovolními ( vůlí je nelze kontrolovat) pohyby, které jsou na první pohled nenormální. Tento typ pohybu se označuje jako atetóza – jsou to pomalé kroutivé pohyby prstů (podobné kroucení červů), celých končetin či částí těla. Oproti spastické formě je však méně častá, postihuje okolo 10% nemocných.

Abnormální pohyby mohou ztížit dítěti mluvení, které špatně artikuluje. Tento příznak se nazývá dysartrie.

Ataktická forma DMO

Ataxie znamená poškození rovnováhy v důsledku chyb při vnímání hlubokého kožního čití- propriocepce). Tato forma je vzácná, jak už bylo řečeno, postihuje především rovnováhu. Takový pacient má problémy s rovnováhou, kymácí se, má chůzi o široké vzdálenosti obou nohou – široká báze chůze. Jejich chůze připomíná chůzi opilého člověka.

Ataktická forma neumožňuje pacientovi žádnou jemnou motorickou činnost – zapnout si knoflík, psát apod. U těchto pacientů bývá intenční tremor – třes, který vznikne až při cíleném pohybu.

Pacient má ruku bez třesu, když ji má v relaxované poloze a nic s ní nedělá. Pokud však bude chtít uchopit nějaký předmět, ruka se začne třást a to tím více, čím se k danému předmětu bude blížit- roste amplituda třesu s klesající vzdáleností.

Smíšené formy DMO

Výše uvedené formy se mohou mezi sebou kombinovat, takže vznikají smíšené klinické obrazy.

Další projevy DMO

Jak už bylo řečeno, DMO se projevuje celou řadou dalších příznaků mimo postižení hybnosti. Dítě může mít snížený intelekt, od lehké mozkové dysfunkce, kdy se dítě může jevit jako obtížně zvládnutelné, až působí dojmem nevychovanosti, dále má problémy se čtením, psaním apod. Dítě je však v omezenější míře vzdělatelné a vychovatelné.

U středních a hlavně u těžkých mentálních retardací je vzdělání a v určitých případech i jakákoliv výchova v podstatě nemožná. Zde je nutné upozornit, že DMO mohou mít i lidé s průměrným či nadprůměrným intelektem a je jich poměrně dost.

Dalším problémem je epilepsie. Epilepsie vzniká patologickou excitací skupiny neuronů, které jsou poškozené, a vydávají patologický výboj, který se může propagovat pouze v dané oblasti či ložisku či mohou výboje procházet do celého mozku – generalizovaná forma epilepsie.

Skupina poškozených neuronů se označuje jako epileptické ložisko. Nejhorší je případ, pokud vzniká generalizovaný záchvat – záchvat typu grand mal. Ten začíná obvykle výkřikem dítěte, pak upadá do bezvědomí a následuje záchvat tonicko-myoklonicých křečí svalů. Během záchvatu dítě sliní, pomočí se, pokouše si jazyk či vnitřní stranu tváře.

Značná část dětí s DMO má poškozený zrak či sluch. První příznak je šilhání dítěte. Šilhání se odborně označuje jako strabismus. Každé oko se pohybuje jinak, podélná osa oka není paralelní s osou oka druhého. Důvod je poškození okohybných svalů, které nepracují symetricky. Dospělý člověk při strabismu má dvojité vidění, které se označuje jako diplopie. Dítě, které má mladý a do značné míry plastický mozek, se uzpůsobí tím, že začne ignorovat světelné vjemy z jednoho oka, které se stává tupozraké. Stav je vhodné chirurgicky ošetřit, neboť hrozí těžké poškození zraku. Dítě se pak může hůře orientovat v prostoru a nemá odhad vzdálenosti. Dalším poškozením zraku je hemianopie, která je definována jako výpadek poloviny zorného pole oka. Poškozen může být i sluch v různé míře.

Léčba dětské mozkové obrny

DMO je stále nevyléčitelnou nemocí, ovšem určitá léčba přeci jenom existuje. Její snahou je co největší zlepšení kvality života postiženého dítěte. Vedle lékařů je důležitá pomoc rodiny, terapeutů a učitelů a samozřejmě i vrstevníků.

Na léčbě se podílí široký terapeutický tým, který je tvořen celou řadou lékařských specializací. Tým je veden dětským neurologem, který řídí veškerou léčbu. Důležitý je fyzioterapeut, který řídí rehabilitaci pacienta – rozvoj svalových skupin, zlepšení pohybu apod. Ortopedi řeší problémy s kluby, kostmi. Neurochirurgové odstraňují cysty, příčiny obstrukcí mozkových komor atd. Na závěr je třeba říci, že dítě trpí především sociální izolací. Jeho vhodné zařazení do kolektivu vrstevníků je velmi důležité pro celkový výsledek léčby.

Amyotrofická laterální skleróza

Popis amyotrofické laterální sklerózy

ALS je neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k poškození centrálního motoneuronu ( motoneuron v motorické kůře mozku) a poškození periferního motoneuronu ( přední rohy míšní). Důsledkem jsou rozsáhlé obrny, ale i další příznaky poškození motoneuronů.

Onemocnění není příliš časté, postihuje okolo 17 lidí na 100 000 lidí za rok, muži jsou postiženi asi dvakrát častěji než ženy. Příčina nemoci je zatím neznámá, uvažuje se o genetických faktorech, autoimunitní reakci proti neuronům, působení glutamátu a volných radikalů. Onemocnění má infaustní prognózu, většina pacientů umírá do 5-ti let po diagnóze nemoci.

Obrna - závěr

Závěrem je třeba podotknout a zdůraznit, že obrna, která postihne člověka, má celou řadu příčin. Velká skupina obrn může vzniknout na základě poranění míchy a mozku. Poranění míchy jsou typická především u mladších lidí, kdy dochází ke zranění míchy při autonehodách, skocích do vody, pád z koně apod.

V mozku může dojít k postižení části motorická kůry na základě celé řady onemocnění. U starších lidí je to především cévní mozková příhoda (CMP), která postihuje lidi většinou starší, lidi s arteriální hypertenzí a aterosklerózou. Vysoce rizikovým faktorem pro vznik cévní mozkové příhody je kouření, proto u žen, které navíc užívají hormonální antikoncepci, je riziko vyšší.

V tomto textu jsem se zaměřil na obrny vznikající jako důsledek speciálního onemocnění, ale i těch bychom mohli najít celou řadu. Obrna jako porucha hybnosti patří do velké skupiny těchto poruch, kdy je změněn svalový tonus ve smyslu jeho snížení : hypotonie ( hypotonické svalstvo nacházíme např. u Downovy choroby, ale i Parkinsonovy choroby a sekundárních tzv. parkinsonických syndromů. Opačným problém je hypertonie – zvýšený svalový tonus u dalších patologických sta­vů.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Streptokokové infekce

Trápí Vás streptokokové infekce a chcete se skutečně uzdravit?

 
Onemocnění způsobené streptokoky. Nejvýznamnějším patogenem je Streptococcus pyogenes ze skupiny A. Infekce má ubikvitérní charakter, zdrojem nákazy je člověk nemocný, rekonvalescent nebo asymptomatický nosič a nákaza se přenáší přímým stykem kapénkovou infekcí. Inkubační doba je 1–3 dny (maximální rozpětí 12 hodin – 7 dnů). Vlastní onemocnění lze rozdělit na primární infekci, sekundární hnisavé komplikace a pozdní sterilní následky. Primárními infekcemi jsou streptokoková angína, spála, infekce kůže a ran a vulvovaginitida.


Plná definice

Streptokoky se rozdělují podle antigenních vlastností do více než 20 skupin, které jsou označeny velkými písmeny (A–V). Pro lidská onemocnění je nejvýznamnější Streptococcus pyogenes ze skupiny A. Některé složky tohoto mikroorganismu jsou antigenně příbuzné určitým lidským tkáním, což se může uplatňovat v patogenezi následků streptokokové nákazy. Streptokoky produkují řadu extracelulárních produktů, z nichž nejvýznamnější je erytrogenní toxin (pyrogenní exotoxin), který má 3 antigenní typy (A–C). Dalšími produkty jsou streptolysin O, streptokináza a streptodornáza.

Infekce má ubikvitérní charakter, zdrojem nákazy je člověk nemocný, rekonvalescent nebo asymptomatický nosič a nákaza se přenáší přímým stykem kapénkovou infekcí. Inkubační doba je 1–3 dny (maximální rozpětí 12 hodin – 7 dnů). Vlastní onemocnění lze rozdělit na primární infekci, sekundární hnisavé komplikace a pozdní sterilní následky. Primárními infekcemi jsou streptokoková angína, spála, infekce kůže a ran a vulvovaginitida.

STREPTOKOKOVÁ ANGÍNA (TONZILOFARYNGITIDA)

Největší incidence onemocnění je v předškolním a školním věku, v kojeneckém a batolecím věku jsou streptokoková onemocnění vzácná a exsudativní tonzilofaryngitidu u malých dětí vyvolávají především adenoviry. Typickým nálezem je náhlý začátek s horečkou, někdy s bolestmi břicha, tonzily jsou zduřelé, šarlatově rudé, někdy se žlutobělavými povláčky. Submandibulární uzliny jsou zduřelé a bolestivé. Komplikací může být zánět středouší. Angína i bez léčby do týdne odezní. U neléčené angíny mohou být časné hnisavé komplikace (peritonzilární absces aj.) nebo pozdní sterilní komplikace (revmatická horečka či nefritida). Lékem volby je penicilin, v dávce 500 mg každých 6 hodin, nebo 750 mg každých 8 hodin. Při přecitlivělosti k betalaktamům jsou alternativou makrolidy.  Ozalidy jsou pro dlouhý poločas nevhodné. Diferenciální diagnóza je uvedena v hesle Angína.

SPÁLA (SCARLATINA)

Onemocnění je kombinací streptokokové angíny a spálové vyrážky. Nemoc postihuje převážně děti mezi 3. a 10. rokem. Inkubační doba je 2–6 dnů, ranná spála má inkubační dobu kratší. Vstupní branou infekce je nosohltan, vzácně i poraněná kůže. Začíná angínou, ke které se po 24 hodinách přidává vyrážka s typickou predilekcí v podpaží, v loketních jamkách, v tříslech, na podbřišku a vnitřních stranách stehen, v podkolenních jamkách, v ohybech, místy s drobnými petechiemi (Pastiasův příznak) a dalšími příznaky: erytém v obličeji s cirkumorálním výbledem (Filatovův příznak), drobné bílé papulky na posledních článcích prstů a ušních boltcích (Šrámkův příznak), malinovitý jazyk, bílý dermografismus, drsná „husí“ kůže. Průběh spály je v současné době velmi příznivý, angína bývá jen katarální. Lékem volby je prokain PNC G v dávce 0,6–1,2 mil. IU nitrosvalově po dobu 5 dnů s následnou aplikací benzatin-penicilinu (Pendeponu) v dávce 0,6–1,2 mil. IU nitrosvalově. Méně vhodný je V-penicilin.. U dospělých a dětí nad 8 let se podává v dávce 0,8 mil. IU (500 mg) každých 6 hodin nebo 1,2 mil. IU (750 mg) každých 8 hodin po dobu 10 dnů. Alternativou penicilinu u osob s přecitlivělostí jsou makrolidy v běžné dávce. Podle závažnosti průběhu izolujeme pacienta doma nebo na infekčním oddělení po dobu 6 dnů. Dalších 10–14 dní je pozvolná rekonvalescence. Na konci této doby je pacient vyšetřen se zaměřením na srdce, klouby a ledviny, laboratorně se provede sedimentace erytrocytů, vyšetření moči, případně EKG. Dodržování léčebného režimu je důležité právě z hlediska prevence pozdních sterilních komplikací.
Podobné kožní projevy mohou vyvolat i jiné mikroorganismy: stafylokoky, Arcanobacterium haemolyticum, Mycoplasma pneumoniae, některé viry (adenoviry, enteroviry), scarlatiniformní vyrážku je možné vidět někdy před výsevem varicely, u Kawasakiho nemoci, syndromu toxického šoku, ale také u alergických exantémů, kde je však většinou predilekce na extenzorových stranách končetin.

KOŽNÍ A RANNÉ INFEKCE (PYODERMIE)

Sem se řadí: impetigo, erysipel, ektyma a celulitida.

Impetigo může být primární streptokokovou infekcí, zejména u osob v podmínkách se sníženou hygienickou úrovní, nebo sekundární u jiných dermatóz (atopický ekzém, varicela, svrab). Mikrotrauma umožní průnik agens do epidermis, kde se tvoří puchýř, který se hnisavě kalí a poté zasychá v žlutohnědé krusty. Nachází se nejčastěji na obličeji, končetinách či vlasaté části hlavy. V diferenciální diagnostice je třeba zvažovat stafylokokové impetigo, herpes simplex a varicelu. Vzhledem k vysoké infekciozitě a možným pozdním komplikacím se podávají celkově antibiotika s režimem jako u spály.

Erysipel (viz samostatné heslo).

Ektyma je streptokokový zánět kůže, který nezůstává jen na povrchu. Tvoří se tmavá krusta, pod kterou kůže nekrotizuje až do podkoží. Vřed se špatně hojí. Onemocnění se vyskytuje častěji u oslabených jedinců. V terapii použijeme parenterální penicilin.

Celulitida je zánět měkkých podkožních tkání, který vzniká nejčastěji na poraněné kůži. Zánět se rychle šíří, je provázen lymfangoitidou a regionální lymfadenitidou. Kůže je zarudlá, teplá a bolestivá. V podkoží se mohou vytvářet abscesy a proces, který je doprovázen celkovými příznaky (horečka, zimnice, cefalea), se může šířit až k fascii a mít gangrenózní charakter (nekrotizující fasciitida). Zánět je často vyvolán smíšenou bakteriální flórou, proto vysoké dávky krystalického penicilinu kombinujeme s antibiotiky dle citlivosti. Nemocného se závažným průběhem vždy hospitalizujeme.

INFEKCE STREPTOKOKEM SKUPINY B

Streptokok skupiny B se označuje Streptococcus agalactiae. Mikrob někdy asyptomaticky kolonizuje nosohltan nebo konečník a bývá přítomen v pochvě asi 15 % těhotných žen. Za porodu se nákaza může přenést na novorozence. U 1 % infikovaných novorozenců vzniká invazivní infekce v podobě sepse, pneumonitidy nebo meningitidy. K postižení novorozence dochází častěji při předčasném, protrahovaném nebo horečnatém porodu. U rizikových těhotných s hrozícím předčasným porodem je vhodné provést po 35. týdnu gravidity kultivační vyšetření výtěru z pochvy a rekta. Onemocnění novorozence lze zabránit parenterální aplikací penicilinu či ampicilinu matce ihned po začátku porodu. V poslední době se streptokok B často izoluje jako příčina hnisavých zánětů (infekce měkkých tkání, osteomyelitida, artritida, pneumonie) u imunokompromitovaných osob např. s cukrovkou, jaterní cirhózou nebo zhoubným nádorem. Lékem volby jsou penicilinové přípravky podávané ve vyšší dávce než u nákaz vyvolaných streptokoky skupiny A.

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Stafylokokové infekce

Trápí Vás stafylokokové infekce a chcete se skutečně uzdravit?

Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je označení pro bakterie řádu Staphylococcus aureus. Zajímavé je, že některé druhy těchto bakterií jsou našemu tělu prakticky neškodné a jiné velmi nebezpečné. Staphylococcus aureus je typ bakterie, která se běžně vyskytuje na kůži nebo v nose u zdravých lidí. Z času na čas se tyto bakterie mohou přemnožit a způsobit malé kožní infekce. Zlatý stafylokok se však může stát i velmi nebezpečným, pokud dojde k přechodu do organismu, kdy vstupuje do krevního řečiště, kloubů, kostí, plic či srdce.

Zlatý stafylokok

 

Nákaza

Zlatý stafylokok se přenáší přímo (dotekem s kůží nakaženého), nebo nepřímo (dotkneme-li se předmětu, na který sahal nakažený). Bakterie se nejčastěji objevují ve výtěrech nosních dutin. Zbavit se této nákazy je velmi obtížné. Má mnoho druhů a je nutná léčba specialistou.

Oslabená imunita a přímý kontakt se zlatým stafylokokem zvyšuje šance, že se nakazíte tímto onemocněním.

Bakterie zlatého stafylokoka mohou být přítomny ve vepřovém mase, salámech, pudinkovém pečivu, zmrzlině nebo bramborovém salátu. Další ovlivňující faktor je nedostatečná hygiena.

Příznaky zlatého stafylokoka

Stafylokok se nějakou dobu nemusí projevit. Dokonce můžeme být jen přenašečem. Ale pokud se projeví, má v pozdějších fázích za následek déle trvající oslabení imunitního systému. To může vést k mnoha zdravotním komplikacím.

Infekce se může projevovat od drobných kožních problémů až po život ohrožující infekce. V důsledku toho se příznaky infekce výrazně liší od umístění a závažnosti infekce.

Hnis ve vlasovém folikulu

Stafylokoková infekce se nejvíce projevuje vznikem váčku hnisu ve vlasovém folikulu nebo v mazové žláze. Kůže zčervená a oteče. Později může začít vytékat hnis, krev nebo tekutina jantarové barvy. Tyto puchýřky se nejčastěji vyskytují v podpaží nebo v tříslech a kolem zadku.

Impetigo

Tyto nakažlivé a často bolestivé vyrážky se mohou objevit v každém věku, nejčastěji však u malých dětí a kojenců. Tento typ stafylokokové infekce se projevuje velkými puchýři, ze kterých může vytékat tekutina. Tyto ranky se vyskytují nejčastěji kolem nosu a úst.

Celulitida

Celulitida, tedy infekce hlubších vrstev kůže se projevuje zarudnutím kůže a otokem kůže na povrchu. Celulitida se vyskytuje nejčastěji v dolní části nohou a chodidel u starších osob.

Stafylokokové toxiny

Toxiny produkované přítomností stafylokokové infekce mohou vést k stafylokokové opaření kůže. Tento typ se týká hlavně novorozenců, kdy se u nich vyskytuje horečka, vyrážka a někdy i puchýřky. Když puchýře prasknou, horní vrstva zčervená a vypadá jako popálená.

Bakteriémie

Bakteriémie nastává, když Staphylococcus aureus vstoupí do krevního oběhu člověka. Známkou bakteriémie je přetrvávající horečka. Bakterie mohou cestovat po celém těle a mohou způsobit infekce:

  • vnitřních orgánů, jako je mozek, srdce nebo plíce,
  • kostí a svalů,
  • chirurgických implantovaných přístrojů, jakými jsou umělé klouby nebo kardiostimulátory.

Syndrom toxického šoku

Tento život ohrožující stav je způsoben přítomností toxinů produkovaných některými kmeny bakterií stafylokoka a je spojen s používáním některých druhů tamponů a přítomností kožních ran. Syndrom toxického šoku se projevuje:

  • vysokou horečkou,
  • nevolností a zvracením,
  • vyrážkou na dlaních a chodidlech,
  • zmateností,
  • bolestí hlavy,
  • bolestí svalů.

Septická artritida

Septická artritida je často způsobena stafylokokovou infekcí. Bakterie se obvykle zaměřují na kolena a klouby jakými jsou kotníky, bedra, zápěstí, lokty a ramena.

Zlatý stafylokok a jeho léčba

Pokud vám diagnostikovali zlatého stafylokoka, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby. Možnosti léčby jsou následující:

Vhodnými antibiotiky zabijete bakterie. Dalším způsobem je mytí pleti antibakteriálním čisticím prostředkem. Tím pomůžete vyléčit infekci a zabránit jejímu šíření. Pokud se stafylokokus dostane do krevního řečiště, může se vytvořit typ infekce, který může ovlivnit celé tělo. Tento stav se nazývá sepse, která může vést k septického šoku - život ohrožující příhoda s extrémně nízkým krevním tlakem.

Prevence

Pokud chcete snížit riziko nákazy zlatým stafylokokem, postupujte podle následujících kroků:

  • důkladně a často si myjte ruce mýdlem a vodou
  • pokud se říznete nebo zraníte, rány udržujte v čistotě až do zahojení se vyhýbejte se kontaktem s ranami jiných lidí a s kontaminovaným materiálem
  • nepůjčujte osobní věci jiným lidem

Zdroj: www.symptomy.cz

Bolestivá menstruace

Trápí Vás bolestivá menstruace a chcete skutečně pomoci?

 

MUDr. Peter Brenišin

Bolestivá menstruace - příčiny a léčba



Je dokázáno, že u žen s bolestivou menstruací jsou hladiny hormonů zcela odlišné v porovnání s ženami, které bolestmi během menstruace netrpí.

Bolesti při menstruaci zná důvěrně mnoho žen jako něco, co jim pravidelně každý měsíc znepříjemňuje život. Ale i ty ostatní se s bolestí při menstruaci alespoň několikrát za život setkají.

A je to tady zas!
S takovýmto povzdechem vítá svou každoměsíční „návštěvu“ téměř každá žena. Ruku na srdce – co je příjemné na tom, že vám z intimních partií vytéká krev, která se občas nepochopitelně objeví i mimo hygienické vložky? Aby se tak nestalo, potřebujete si každou chvíli odběhnout na toaletu, přičemž musíte přemýšlet, jak ze zásuvky stolu či z kabelky nenápadně vyndat vložku nebo tampon, aniž by si toho všiml ten nový pohledný kolega. A co si obléci? Raději nic světlého, vždyť „co kdyby“.

Jsou však mezi námi ženy, které každý měsíc sužují bolesti provázející první den nebo první 2–3 dny menstruace. Paleta bolestí je široká – od lehčích, které připomínají slabé křeče, až po tak silné, při nichž dokonce žena není schopna vykonávat běžné činnosti, protože téměř nedokáže vstát z postele.

Co se děje během menstruace?
Menstruační cyklus ženy je absolutně podřízen jejímu poslání – porodit dítě. Už během vývoje dítěte v děloze matky se u dívek připravují pohlavní orgány na svou budoucí funkci. Mimo jiné se připraví i zásoba vajíček, která budou během plodného (fertilního) období ženy postupně dozrávat a uvolňovat se za účelem oplodnění během ovulace. Vajíček je tolik, že je žena během svého života nedokáže všechny „využít“. Představme si, že skutečně došlo k oplodnění vajíčka – organismus ženy se na takové vajíčko pečlivě připraví. A kde bude oplodněnému vajíčku nejlépe? Přece v děloze, kde na něj čeká lehoučká a kyprá výstelka, mnohem lepší než ta nejjemnější peřinka. Do ní se vajíčko zaboří a začne růst. Právě ta výstelka (endometrium) je v podstatě zdrojem měsíčních krvácení – tedy za předpokladu, že nedojde k otěhotnění. Aby mělo endometrium ideální vlastnosti, musí se každý měsíc obnovit. Začíná růst hned po skončení menstruace, takže do dne, kdy dochází k ovulaci, naroste na 6 až 8 milimetrů. Pokud si představíme, že při pravidelném 28denním menstruačním cyklu dochází k ovulaci zhruba 14. den od začátku poslední menstruace, samotná menstruace trvá tři až pět dní, tak endometrium doroste do potřebné tloušťky za 9 až 11 dní. Pokud nedojde k oplodnění, cyklus přechází do druhé fáze. V té dominují odlišné hormony než v první polovině, takže i ženské tělo, hlavně jeho pohlavní orgány, se chovají odlišně. Struktura a výše epitelu se mění. Tato fáze končí prvním dnem další menstruace, kdy se výstelka postupně odlučuje a odchází z těla ve formě menstruační krve.

Proč to bolí?
Menstruační krev odchází z dělohy přes otvor děložního čípku. U žen, které ještě nerodily, lze krček dělohy přirovnat k válci, přes jehož střed někdo provrtal dlouhý úzký otvor. Tudy musí krev odtéci. Kanál děložního čípku se vlivem hormonů během menstruace trochu rozšíří, což však žena může pociťovat bolestivě. Menstruační krvácení spojené s křečovitými bolestmi má i své odborné označení – dysmenorea. U mladých dívek se setkáváme obvykle s tzv. primární dysmenoreou, kde se jako hlavní příčina uvádí dlouhodobé bolestivé stažení (kontrakce) svaloviny dělohy. Mohou za to hlavně hormony. Jelikož žena po hormonální stránce dozrává až po prvním porodu, právě po něm se hladina hormonů „normalizuje“ a bolestivá menstruace se ze života ženy obvykle vytratí. Je dokázáno, že u žen s bolestivou menstruací jsou hladiny určitých hormonů zcela odlišné v porovnání s ženami, které bolestmi během menstruace netrpí. Proto může být úspěšným řešením problému bolestivé menstruace i užívání antikoncepce (samozřejmě ne pro ty nejnižší věkové skupiny), které dokáže účinně ovlivnit hladiny hormonů, a tím eliminovat bolesti během měsíčního krvácení. Ale dříve, než se k nasazení antikoncepce jako léčivého přípravku pro bolestivou menstruaci přistoupí, mělo by se pátrat, zda bolesti nejsou způsobeny nějakým onemocněním.

Co pomůže?
Pokud nechcete užívat antikoncepci, zkuste užít léky na tlumení bolesti – váš lékař vám poradí, které jsou nejvhodnější. Pomoci však může i:
– užívání bylinkových čajů (výborný na všechny ženské problémy je kontryhel obecný), ale i speciální směsi bylinek určené právě pro tyto případy,
– správná a vyvážená strava s přiměřeným množstvím bílkovin, cukrů, tuků, vitaminů a minerálů, s dostatkem vlákniny (zajišťuje vyprazdňování střev),
– omezení příjmu cukrů a nepřejídat se,
– dostatečný pitný režim,
– pravidelný pohyb
– cvičení a sport (vynikající je jóga, hitem jsou břišní tance), a to hlavně v období mimo menstruaci,
– během menstruace mohou pomoct i teplé obklady na oblast břicha (termofor, nahřátý ručník), teplá sprcha, pití teplého čaje, příp. i malá sklenička alkoholu (to vše rozšiřuje cévy a zároveň relaxuje svalstvo),
– můžete vyzkoušet i alternativní způsoby léčby, např. akupunkturu.

Slečny to mají někdy těžké

Dnes si už asi nikdo nemyslí, že žena, která ještě neměla pohlavní styk, má vchod do pochvy úplně uzavřen panenskou blánou. Je pravda, že panenská blána téměř uzavírá vchod do pochvy, a tím i do vnitřních genitálií až do prvního pohlavního styku, i když ne úplně. V bláně je otvor, kterým odtéká menstruační krev. Tento otvor je dostatečně široký na to, aby i dívky a ženy, které ještě neměly pohlavní styk, mohly používat menstruační tampony. Mnohé se však obávají, že by si při zavádění nebo vyjímání tamponu blánu porušily, takže s používáním tamponů obvykle počkají, dokud se blána nepřeruší při prvním pohlavním styku. Ojediněle se stává, že je panenská blána zcela uzavřena. Menstruační krev se pak hromadí v pochvě a děloze, což dívce způsobuje nepříjemné bolesti. V takovém případě musí lékař blánu chirurgicky narušit, aby se vytvořil dostatečný otvor pro odtékání menstruační krve.

Bolest jako signál onemocnění?
Nikdo z nás nemá rád, když ho něco bolí. Je však pravda, že bolest je z hlediska péče o zdraví naším přítelem – upozorní nás, že něco v organismu není v pořádku. Proto i bolest při menstruaci může signalizovat nějaké onemocnění. Tehdy mluvíme o sekundární dysmenorei a setkáváme se s ní zpravidla u žen ve věku nad 30 let, ačkoli objevit se může i dříve. Pokud se bolesti během menstruace objeví u ženy, která je předtím nemívala, je třeba pátrat po příčině. Může jít například o zánět vnitřních gynekologických orgánů či jiných orgánů v pánvi, o myomy na děloze, srůsty, které vznikly po předchozích operacích v oblasti pánve (např. i po operaci slepého střeva), či jiné. Po odstranění příčiny zpravidla pominou i bolesti v době menstruace.

Endometrióza
K nejzávažnějším příčinám bolestí během menstruace patří endometrióza. Jde o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které může ženu až invalidizovat. Podstatou endometriózy je výskyt děložní sliznice na místech, kde nemá co dělat. Připomeňme si, že tato děložní sliznice či výstelka se během menstruačního cyklu mění – po skončení menstruace se zregeneruje, začíná růst, dokud se během další menstruace neodloučí ve formě menstruační krve. Děloha je na tento proces připravena – pokud se však tato výstelka objeví na jiných místech, může to zapříčinit velmi vážné bolesti a také další zdravotní problémy. Ostrůvky děložní sliznice mohou být rozesety buď v rámci genitálií – ve svalovině dělohy, na krčku, na pochvě či ve vaječnících apod., ale i mimo ně. V takovém případě jsou nejčastěji postiženy močový měchýř, tenké a tlusté střevo, ale občas i plíce, pupek či končetiny. Bolestivá menstruace je typickým příznakem v případě, že endometrióza zasáhla vnitřní genitálie. Nepříjemné bolesti však provázejí i výsev ložisek v jiných částech těla. Mohou se objevit i bolesti při pohlavním styku, pokud se ložiska vyskytují v oblasti mezi dělohou a konečníkem, v tzv. Douglasově prostoru. Na endometriózu je třeba myslet i při kombinaci bolestivé menstruace a neplodnosti – právě neschopnost otěhotnět je vedle bolestí nejčastějším syndromem endometriózy. Endometrióza vzniká několika způsoby, např. i při poranění v oblasti břišní dutiny. Vyskytuje se nejčastěji u žen mezi třicátým a čtyřicátým rokem života. Výskyt a rozsah endometriózy se musí zjistit laparoskopicky, aby bylo možné určit, kde a v jakém množství jsou ložiska roztroušená a jak jsou velká. Podle toho se pak endometrióza člení na minimální, mírnou, střední a těžkou.

Léčba endometriózy není jednoduchá – může být konzervativní (medikamentózní) nebo operační. Konzervativní vychází ze skutečnosti, že endometrióza jako onemocnění závisí na hladině hormonů. Cílem léčby je dosáhnout postupného zmenšení až zániku ložisek. Operační léčba spočívá ve zničení ložisek jejich spálením použitím elektrického proudu, tepla nebo laseru. Při větším rozšíření ložisek, např. v oblasti močového měchýře, je někdy zapotřebí i větší chirurgický zákrok.

Psychické příčiny?

Vnímání menstruace přebírá mladá dívka obvykle od matky. Matka by měla dceru včas poučit o tom, co je to menstruace, jak probíhá a jaký je její význam. Pokud má matka problémy s menstruací, měla by při poučení klást důraz na to, že jde o normální součást života každé ženy, a nedělat z ní strašáka.

Většina dívek je prvním krvácením (menarche) zaskočená. V domácnosti by měla být dostatečná zásoba hygienických potřeb a na místě, kde si je může vzít sama. Některé dívky se při první menstruaci stydí. Mladou dámu je třeba naučit, aby si vedla menstruační kalendář, který může být velkou pomocí při řešení případných problémů.

Pokud se objeví při menstruaci bolesti, je vhodné projevit pochopení, ale situaci zbytečně nedramatizovat. Jsou-li bolesti silné a neustávají, je vhodné navštívit lékaře. Cílem je odhalit, zda za bolestmi během menstruace netkví jiný, vážnější problém.

Psychické problémy mohou být příčinou bolestivé menstruace i u dospělých žen – stačí, když se dvakrát až třikrát po sobě objeví bolesti během menstruace, každou následující menstruaci už pak žena očekává se strachem z další bolesti. Stejně negativně se pod tyto problémy podepisuje stres. Pokud je totiž člověk ve stresu, často se cítí, jako by měl stažené vnitřnosti, a to doslova.


Nezapomínejte, že menstruace k ženě přirozeně patří, je součástí jejího života. Neměla by však bolestmi život znepříjemňovat. Pokud to tak je, řešte problém ve spolupráci s gynekologem. Velkou část může v tomto směru ovlivnit i žena samotná. Svým myšlením, svým aktivním a optimistickým postojem.

Bolest při menstruaci může signalizovat i nějaké onemocnění.

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist