Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Záškrt

Popis žáškrtu

Záškrt neboli diftérie je vážné infekční onemocnění způsobené bakteriálním toxinem Corynebacterium diphteriae. Plošné očkování proti záškrtu bylo zavedeno v roce 1946, a proto se ve vyspělých zemích téměř nevyskytuje. V České republice zaregistrovali poslední případ v roce 1995. V rozvojových zemích, kde jsou časté problémy s hygienou, se však stále vyskytuje. Zvýšený výskyt je zaznamenán i na území Ukrajiny, Lotyšska a Ruska.

Příčina a rizikové faktory záškrtu

Za vznikem záškrtu stojí výše zmíněný bakteriální toxin Corynebacterium diphteriae. Tento toxin se může šířit přímo vzduchem od nakaženého člověka nebo nepřímo, infikovanými předměty. Bakterie diftérie jsou velmi odolné a přežívají na povrchu předmětů. Proto se mohou lehce šířit do jiných zemí, kde se záškrt nevyskytuje. Nemoc se šíří i otevřenou ranou, tudíž může být příčinou i štípnutí od hmyzu.

Rizikovou skupinou jsou imigranti bez správných hygienických návyků. Nadále je nutné celoplošné očkování, protože tyto bakterie nezmizely, jenom jsme proti nim díky očkováni imunní.

Prevence záškrtu

Účinnou obranu proti záškrtu Vám poskytne povinné očkování. Od roku 2007 se provádí očkování hexavakcínou, která v jedná dávce brání proti dávivému kašli, záškrtu, tetanu, virové hepatitidě typu B, dětské obrně a invazivním hemofilovým nákazám. Vakcína by měla být šetrnější, ale i tak se najdou mnohé děti, které ji hůře snášejí (nejčastěji působí horečku, zvracení).

Miminka se začínají očkovat od 13. týdne života, kdy v prvním roce dostanou celkově 3 dávky. Mezi prvními třemi dávkami jsou doporučovány minimálně měsíční rozestupy. Čtvrtá dávka musí pak být podána do 18. měsíce života, minimálním odstup po předchozí dávce je 6 měsíců.

Přeočkování se provádí mezi 5. a 6. rokem jako tzv. posilující látka.
Pozdější přeočkování se doporučuje jen osobám starším 50 let, které plánují cestu do rizikových oblastí.

Příznaky záškrtu

Infekce se nejčastěji projeví jako záškrt hrtanu (diphtheria laryngis, croup), záškrt mandlí, záškrt nosní sliznice a vzácně jako záškrt spojivek, kůže nebo genitálií.

Onemocnění začíná mírnou horečkou, polykacími obtížemi, nechutenstvím a malátností. Proto může dojít snadno k záměně s angínou. Hrtan a nosní dutina jsou oteklé, objevují se zduřené podčelistní mízní uzliny. Zduřelé mandle jsou povleklé žlutobílými pseudomembránami způsobujícími nasládlý zápach z úst. Tyto pseudomembrány tvoří organismus kvůli šíření jedu z bakterií. Nebezpečné jsou nám tím, že zneprůchodňují dýchací cesty a v konečném důsledku vedou ke smrti.

Špatná diagnóza a léčba mohou způsobit rozvoj zhoubného záškrtu, diphtheria maligna. Žlutobílé povlaky se rozšíří do okolí na sliznici měkkého patra a čípku. Teplota se poté zvýší až ke 40°C a pacient ztěžka dýchá otevřenými ústy. Krk zduřuje, a takto zduřelý krk pak nazýváme caesarský.

Inkubační doba je udávána mezi 2-5 dny.

Léčba záškrtu

Včasné rozpoznání nemoci je nejdůležitější, protože pozdní léčba může způsobit i smrt. Při podezření na záškrt se provede výtěr tamponem z mandlí nebo jiných postižených míst a poté se zahájí léčba antibiotiky. Léčba antibiotiky se provádí ihned, jelikož čas je v tomto případě největší nepřítel. Současně se podává záškrtový antitoxin, jež neutralizuje jed produkovaný Corynebacterium diphteriae. Pacient musí být po celou dobu léčby pod řádným dohledem lékařů na infekčním oddělení.

Každý případ difterie se musí nahlásit hygienické stanici. Vyšetření musí podstoupit také lidé z okolí nakaženého.

Komplikace záškrtu

Špatná diagnóza a léčba mohou způsobit rozvoj zhoubného záškrtu, diphtheria maligna.

Zhoubný záškrt je často doprovázen zánětem srdečního svalu neboli myokarditidou a pozáškrtovými obrnami.

Pozdější následky působení toxinu zahrnují poškození nervů a poškození ledvin.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Zarděnky

Popis zarděnek

Zarděnky patří do skupiny typických dětských infekčních chorob. Přenáší je tzv. rubeola virus, a to kapénkovou cestou nákazy (vzduchem) stejně jako například chřipka nebo dětské nemoci jako spalničky a plané neštovice.

Rubeola virus patří do skupiny tzv. togavirů, který patří mezi exantémové viry. Exantémové viry způsobují onemocnění provázené vyrážkami, jako jsou například spála, spalničky nebo plané neštovice.

Zarděnky se projevují červenavou vyrážkou: nejprve v obličeji, později i na trupu i na celém těle.

Dále zduřením uzlin podobně jako u příušnic, zejména na šíji a za ušima.

Průběh nemoci jako takové není nijak závažný, mnohdy je nelze rozlišit od jiných nemocí projevujících se vyrážkou, u některých nemocných (zvláště u dospělých) přejde bez příznaků, asymptomaticky. Pokud osoba jednou nemoc prodělá, její tělo vytvoří dostatek protilátek, takže zarděnkami v budoucnosti už nelze onemocnět, podobně jako u neštovic.

Prevence zarděnek

Asi největším strašákem, co se zarděnek týče je vysoká teratogenita viru (tj. schopnost zabít nebo poškodit vyvíjející se plod) a proto je nejnebezpečnější právě pro těhotné ženy, a to zvláště do třetího měsíce těhotenství. Z tohoto důvodu se v ČR od roku 1982 začalo s preventivním očkováním, nejprve dvanáctiletých dívek a od roku 1986 všech dětí po druhém roce života.

Dnes se očkuje kombinovaně, spolu s vakcínou proti spalničkám a příušnicím.

Proto dnes patří zarděnky mezi vzácnější nemoci, u žen prakticky vymizely. Například ve Spojených státech se od počátku plošného očkování podařilo virus zarděnek ze společnosti úplně vymítit, problematičtější situace je v rozvojových zemích, kde celoplošné preventivní očkování mnohdy ještě nebylo zavedeno.

Stejně jako u dalších dětských infekčních onemocnění, před objevením očkovací protilátky zavedením pravidelného očkování se zarděnky vyskytovaly v epidemiích, kdy naráz postihly větší skupinu obyvatelstva. Udává se, že v posledních 150 letech byly zarděnky smrtelné až pro 200 tisíc osob. Virus se podařilo izolovat v roce 1954, o devět let později se začaly vydávat celosvětově první vakcíny proti tomuto onemocnění.

Příznaky a projevy zarděnek

Průběh onemocnění se případ od případu dost různí. Nejtypičtějším příznakem je červená vyrážka, objevující se po celém těle, nejvíce na obličeji a na trupu. Na končetinách nebývá vyrážka tolik zřetelná a objevuje se na nich poslední. Ve stejném pořadí vyrážka také ustupuje. Nejčastěji je v podobě malých červených teček, které mají velikost od 1 do 5 milimetrů.

Dále nemoc provází zánět horních cest dýchacích, kudy se virus šíří. Někdy jsou zarděnky provázeny záněty spojivek. Příznaky spojené se zánětem horních dýchacích cest bývají častější u dětských pacientů. U dospělých pacientů se naopak můžeme setkat s příznaky jako jsou bolesti kloubů, méně často i se zánětem mozkových blan.

Vzácněji se, spíše u dospívajících pacientů mohou objevit potíže jako bolesti hlavy nebo zimnice.

Dále se vyskytují zvětšené týlní uzliny, které ale nemusí být bolestivé na pohmat. Dalším příznakem provázejícím onemocnění je zvýšená teplota, která může v extrémních případech vystoupat až ke čtyřicetistupňovým horečkám, jindy se ale opět nemusí vyskytnout vůbec. Většinou teplota nepřesahuje 38,5 °C.

Inkubační doba je od dvou do tří týdnů. Nemocný bývá infekční pro své okolí ještě před objevením vyrážky a to asi do jednoho týdne po jejím výskytu. Po této době už není pacient nakažlivý.

Léčba zarděnek

Vzhledem k většinou mírnému průběhu onemocnění není ve většině případů indikována speciální léčba. Léčba je většinou založena pouze na srážení horečky, popřípadě ošetření vyrážky, která může nepříjemně svědit. Důležité je sledovat kontakt nemocného s těhotnými ženami.

Komplikace zarděnek

Komplikace tohoto onemocnění jsou spíše vzácnější. Mohou se vyskytovat záněty mozku a mozkových blan nebo dočasné poruchy krvetvorby.

S několikatýdenním odstupem od prodělané nemoci a častěji u dospělých pacientů se mohou objevit komplikace, jako jsou bolesti a záněty kloubů.

Vrozený syndrom zarděnek
Jak je již popsáno výše, hlavní nebezpečí zarděnek tkví v jejich nebezpečnosti pro vyvíjející se plod. Prodělá- li těhotná žena toto onemocnění v prvním trimestru těhotenství, je to indikací k přerušení těhotenství.

Nebezpečí pro nenarozené dítě je tím větší, čím dříve v průběhu těhotenství se žena nakazí. Děti s tzv. vrozenými zarděnkami (virus zarděnek poškodil jejich plod ještě v těle matky) mají často postižen sluch nebo zrak (šedý zákal, poškození sítnice), srdeční vady, dále jsou známé případy nedostatečně vyvinutého mozku a s tím spojených psychomotorických vad.

Na vady tohoto typu se mnohdy může přijít až dlouho po porodu. Proto by těhotné ženy s podezřením na toto onemocnění měly vyhledat lékaře. A naopak lidé, kteří zarděnky prodělávají, by se měli snažit vyhnout kontaktu s těhotnými ženami.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Zánět vedlejších nosních dutin

Popis zánětu dutin

Sinusitida znamená zánět vedlejších dutin nosních. Ve většině případů je spojena se zánětem sliznice nosu a pak se nazývá rhinosinusitida. Jedná se o onemocnění časté, především v dětském věku.

Dutinami se myslí opravdové dutiny, vyskytující se v naší lebce, respektive v jejích několika kostech. Jsou vystlány sliznicí a zvětšují se s tím, jak lebka od dětství do dospělosti roste. Jejich funkce není jasná, každopádně se podílejí na tvorbě hlasu, kterému dávají jeho osobitou barvu.

Dutin je několik. Dvě v horní čelisti, dvě v kosti čelní, jedna (respektive 3 vzájemně propojené) v kosti čichové a dvě v kosti klínové.Všechny tyto dutiny komunikují s nosní dutinou (vnitřkem nosu) svými vývody. Všechny jsou vystlány sliznicí stejnou, jaká je v nose.

Nejčastěji jsou na vině viry, které do dutin přestoupí z nosní sliznice. Poté, co poškodí sliznici, dojde k jejímu oslabení a na tuto poškozenou sliznici se snadno uchytí bakterie. Proto většinou rýma vodová přechází v rýmu hnisavou.

Tím, jak se dutiny začnou plnit zánětlivým sekretem, často dochází k ucpání vývodů. V tomto případě se vzdušnost musí obnovit lékařským zásahem.

Dále se zde mohou uplatňovat mykotické (houby) infekce, což je problematika lidí s chronicky oslabenou imunitou (leukémie, HIV/AIDS).

Nejčastěji bývají postiženy dutiny v kosti čichové a dutiny horní čelisti.

Příčiny vzniku zánětu dutin

Jako u mnoha jiných onemocnění i u sinusitid může být průběh akutní nebo chronický.

K zánětu dochází nejčastěji přestupem infekce z dutiny nosní, při rýmě (rhinitida). Dále mohou vznikat při zánětu zubního lůžka, takto se mohou infikovat dutiny horní čelisti, které leží v bezprostřední blízkosti kořenů horních předních zubů ( špičáky, třenové zuby, 1. stoličky). K tomu dochází například při neléčeném zubním kazu. Kost mezi kořenem a vlastní dutinou je zde velice tenká a zánět tudy snadno prostoupí. Tyto infekce mohou mít velice prudký průběh s bolestmi, vysokou teplotou a otoky obličeje.

Speciální formou jsou takzvané letní sinusitidy, které vznikají typicky při vodních radovánkách. Jde o to, že pokud ve vodě uděláte stojku nebo kotrmelec, hrozí riziko, že se Vám voda dostane nosem do dutin. Tyto infekce bývají typicky po koupání v bazénech nebo přírodních koupalištích a mívají velmi prudký průběh.

Ke vzniku sinusitid dochází také často ve spojitosti s alergiemi.

Vzácnější je postižení dutin při zánětu jinde v těle, kdy se patogen může do dutin dostat krevní cestou a sinusitida je pak komplikací původního onemocnění.

V poslední řadě je dobré zmínit ještě infekci traumatickou, kdy se infekce do dutiny dostává po poranění obličeje, nosu nebo oka.

Rizikové faktory zánětu dutin

Mezi rizikové faktory patří především oslabený organismus, fyzické/psychické vyčerpání, nachlazení, dlouhodobý stres, alergie, špatná životospráva, nedostatek vitamínů, poruchy výživy a kouření.

Též dlouhodobější vdechování chemikálií, prachu nebo kouře.

Dobré je upozornit na suché teplo, které vzniká v přetopených místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu. Proto je dobré ho na noc zvlhčovat odpařovači.

Dále, jak již bylo zmíněno výše, vážná onemocnění imunitního systému typu leukemie, HIV/AIDS.

Prevence zánětu dutin

Dodržovat zásady správné životosprávy, tedy jíst pravidelně, do jídelníčku zahrnout hodně ovoce, zeleniny, dodržovat pravidelný spánkový režim.
Samozřejmostí je nekouřit, jelikož kouř sám o sobě sliznice dráždí a ty jsou pak mnohem náchylnější k osídlení viry.

V případě výskytu epidemií chřipky se doporučuje nezdržovat se v místech zvýšené kumulace lidí (kina, divadla, plesy) a v případech, kdy není zbytí omezit zde pobyt na co nejkratší možnou dobu.

Doma potom vlhčit vzduch, zbavit se alergenů.

Příznaky a projevy zánětu dutin

Onemocnění většinou začíná jako rýma, ze začátku vodnatá, postupně dochází k její změně v hnisavou, přidávají se teploty kolem 38˚C, u dětí mohou být vyšší. Dále se objevují příznaky typické pro chřipkovitá onemocnění, tedy celková únava, nechutenství, bolesti svalů.

Postižený začíná huhňat a zhoršuje se kvalita čichových vjemů, která může vést až k přechodné ztrátě čichu. Může se přidat pálení nebo bolest v krku.

Vyskytují se bolesti hlavy, někdy celé poloviny hlavy, dle postižené dutiny, resp. dutin. Dále je pro sinusitidy typická bolest v oblasti postižené dutiny při poklepu. V případě bolestivosti při poklepu v souvislosti s rýmou je diagnóza téměř jistá. Dále můžeme zkusit další příznak a to poskakování nebo předklon. V obou těchto případech totiž bývají tyto úkony provázeny bolestí v oblasti zánětu.
Bolest bývá nejintenzivnější především v odpoledních hodinách.

V případě, že chybí rýma ale oblast dutiny je bolestivá na poklep, je nutno myslet na nerozpoznaný zubní kaz, který se může projevit jako přenesená bolest, případně může jít o komplikaci kazu, kdy zánět zubu na dutinu přestoupil. V takovémto případě je proto dobré vyhledat zubního lékaře a o tomto ho informovat.

V dětském věku je riziko přechodu infekce do tzv. latentní (skryté, neprojevující se) fáze, kdy klasických příznaků bývá velice málo nebo chybí úplně. Upozornit by nás na to mohly ale jiné příznaky. U dětí se mohou objevit častější smrkání, kdy sekret bývá hlenohnisavý, také je dobré si všímat toho, jak dítě spí. Při této formě je totiž často možno všimnout si nočního kašle a chrápání. Děti též častěji dýchají ústy. Je dobré si též povšimnout okolí nosu, kdy se v oblasti vchodu může dělat chronicky ekzém. Toto celé pak může být provázeno opakovanými akutními sinusitidami.

U chronických sinusitid, které mohou být následkem nedostatečně vyléčené akutní infekce se mohou vyskytovat některé výše uvedené příznaky, ale většinou nebývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Bývá dlouhotrvající hnisavá rýma, trvale ucpaný nos, v noci časté chrápání. Také často dochází k chronickému zánětu hltanu a dýchacích cest.

Léčba zánětu dutin

V případě sinusitid se léčí podle příčiny. U virového původu je to hlavně klid a dále podpůrná terapie zaměřená na posílení imunity organismu. Uplatňují se též nesteroidní protizánětlivé léky ke zmírnění příznaků.

bakteriálních infekcí spočívá léčba v podávání antibiotik. Dále je potřeba, pokud dojde k ucpání vývodu dutiny, nebo se vytvořenému sekretu nechce samovolně odtékat, udělat punkci dutiny. Při něm je pomocí tlusté jehly propíchnuta stěna dutiny a odsán její obsah. Často je potřeba tento výkon opakovat pro zajištění úplného vyléčení zánětu. Zákrok se může zdát velice dramatický, ale v rukou zkušeného odborníka nejde o nic výrazně nepříjemného.

Dále se doporučuje prohřívání paží horkou vodou (30 min při 45˚C), ideálně v předklonu. Při této proceduře dochází k lepšímu prokrvení sliznic a uvolňování sekretu. Po tomto procesu by měla následovat potní kůra, která přináší též zlepšení stavu.

Pokud je podezření, že za šíření infekce je zodpovědná nosní mandle, je dobré ji odstranit. Dělá se takzvaná adenektomie.

Z dalších léků, které může lékař zvolit jsou to především mukolytika (léky na zkapalnění hlenu), antihistaminika (léky proti alergii), případně lokální kortikosteroidy (léky zmírňující zánětlivé projevy).

U opakovaných zánětů se změnami na sliznici a vývodu dutin někdy k vyléčení přispívá chirurgický zásah.

Komplikace zánětu dutin

Jak již bylo řečeno výše, sama sinusitida bývá komplikací „rýmy“. Komplikace sinusitid se pak dělí na místní, tj. lokalizované do blízkého okolí dutin a na vzdálené.

Ke vzdáleným komplikacím patří záněty středoušní dutiny, což je komplikace poměrně častá, především v dětském věku. Dále může infekce přejít na dolní cesty dýchací, kdy, pokud to je komplikace chronických sinusitid, mohou být projevy infekce dýchacích cest (průdušnice, bronchů) výraznější než sama sinusitida.

Z místních to mohou být například slizniční cysty. K jejich tvorbě dochází tehdy, když se ucpe vývod slizniční žlázky. K tomu může docházet právě drážděním sliznice při zánětu. Tyto cysty potom mohou tlačit na nervy v dutině a vyvolávat tak nepříjemné pocity tlaku nebo dokonce bolest. Léčí se tak, že se cysta punktuje. Potom ve většině případů dochází k úplnému odstranění těchto problémů.

Při uzávěru východu dutiny vzniká riziko zadržení hlenovitého obsahu uvnitř dutiny, ten se zde množí a vzniká tzv. mukokéla. Nejhojněji je tomu tak v případě dutin čelních. Tento proces sám o sobě většinou nebolí, ale tím, jak obsah tlačí na struktury kolem sebe může dojít k tomu, že tlakem oslabuje okolní struktury a může se skrz ně provalit. U dutin čelních a dutin v kosti čichové se tento obsah pak většinou provalí do očnice a tlakem na oko ho posune. Toho si dotyčný delší dobu nemusí všimnout.

Tento problém se řeší chirurgickým odstraněním obsahu a opětovným zprůchodněním vývodu dutiny.Vzácně se mukokéla může infikovat a pak probíhá jako akutní sinusitida s komplikacemi přestupu zánětu např. právě do očnice.

V dnešní době již vzácnou komplikací je přestup zánětu na okolní kosti, ale je to komplikace vážná s bouřlivým průběhem.

Z dalších vážnějších komplikací sem patří komplikace očnicové. Jedná se o tzv. orbitocelulitidu a flegmonu očnice. V prvním případě přestoupí zánět na okostici očnice, bývá postiženo i pojivo v okolí bulbu a oční víčka. častěji se s tím můžeme setkat u dětí. Mají pak základní příznaky sinusitidy a k tomu se přidává otok a zarudnutí víčka, nejvíce ve vnitřním koutku, bulbus může být lehce odtlačen na vnější stranu. V krajních polohách při pohledu do stran může vznikat dvojité vidění. K tomu se často přidává zánět spojivek.

Tento stav se může zkomplikovat buď vznikem abscesu nebo neohraničeným šířením zánětu do okolí oka. V tom případe pak vzniká flegmona očnice, což je velice vážný, oko ohrožující stav, kdy se zánět může šířit až do lebeční dutiny.

Tento stav vypadá tak, že jsou víčka většinou zarudlá obě (ale nemusí být), oko je vytlačováno z důlku ven, takže je povystoupeno ze své normální polohy dopředu, chybí schopnost pohybů okem do stran a oko je velice bolestivé (ještě více na dotyk). Důležitou známkou je též horečka.

Častější komplikací bývá přestup infekce na dolní cesty dýchací, projevující se jako zánět průdušek nebo zápal plic.

Někdy dochází na sliznici dutiny nosní nebo dutin vedlejších k tvorbě polypů, které pak svojí velikostí mohou bránit v dýchání nosem a musí se chirurgicky odstranit.

Nakonec je nutno se zmínit o komplikaci, která představuje život ohrožující stav, ale která je v dnešní době antibiotik díkybohu vzácná. Jedná se o přestup infekce do žil, kterými odtéká krev z mozku, na obaly mozku, případně na mozek.

Typickými příznaky pro postižení měkkých mozkových plen jsou tzv. meningeální příznaky. Patří sem neschopnost dotknout se bradou hrudníku, kdy je pokus provázen bolestivostí, člověk se neposadí s propnutými koleny, v pozdějších fázích dochází k záklonu hlavy a propnutí zad. Dále dochází ke stahům svalů.

Jsou silné bolesti hlavy, nutkání na zvracení a zvracení. Bývá také přecitlivělost na světlo a hluk. Toto je při zánětlivém původu doprovázeno horečkou. Při postižení mozku se pak přidávají symptomy podle toho, na jakém místě je mozek postižen.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Zánět žlučníku

Popis žlučníku

Žlučník (vesica fellea) je umístěn na spodní straně jater v malé prohlubni. Je to menší váček velikosti citrónu o objemu zhruba 40-70 cm3. Jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, takže by se dalo říct, že je to vakovitá nádržka na žluč.

Žluč je produkována v játrech, „jaterní žluč“ je ale mnohem méně koncentrovaná. Žlučník odčerpá z „jaterní žluči“ vodu a zbylou koncentrovanou šťávu skladuje.

Ze žlučníku vychází jeho vývod (ductus cysticus), který se po zhruba třech centimetrech spojuje s vývodem jater (ductus hepaticus communis) a dále pokračují jako žlučovod (ductus choledochus).

V konečném úseku se pak žlučovod spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí do prvního oddílu tenkého střeva – dvanáctníku (duodena).

Žluč je produkována v množství cca 0,7 – 1,2 litru/den. Její základní složky jsou žlučové kyseliny, cholesterol a bilirubin ( žlučivý pigment-barvivo).

Žluč je vylučována po jídle na nervový popud. Podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků, ale také spolu se šťávou slinivky břišní (pankreatická šťáva) neutralizuje žaludeční trávicí šťávy, a tím chrání střevo před poškozením.

Popis cholecystitidy

Zánět žlučníku (cholecystitis) může být spojen se zánětem žlučových cest (cholangitis) nebo také nemusí. Zánět bývá zpravidla vyvolán infekcí nějakým mikroorganismem.

Jsou dvě cesty, kterými se může do žlučníku infekce dostat. Cesta střevní vede z tenkého střeva přes vývody (viz základní popis orgánu), infekce je způsobena hlavně střevní flórou, většinou E.coli, pro kterou není sliznice žlučníku uzpůsobena.

Druhá cesta je krevní, kdy se infekce dostane ke žlučníku přes tepny, které přivedou již infikovanou krev (většinou tyto mikroorganismy - salmonela, streptokok nebo tyfus).

Zánět žlučníku může být také spojen s výskytem žlučových kamenů ( cholelithiasis).

Průběh zánětu závisí na mnoha faktorech: na nebezpečnosti (virulenci) dané infekce, věku nemocného i na jeho aktuálním stavu. Horší průběh bývá u lidí s cukrovkou (diabetem).

Infekce způsobuje poškození stěny žlučníku a vyvolává změny v jeho okolí. Poškození stěny může být tak velké, že dojde k provalení žlučníku „navenek“ do dutiny břišní (perforaci). Zánět se může šířit do okolí nezávisle na tom, zda je stěna žlučníku provalena nebo nikoliv. Žluč, pokud je ve žlučovodech nebo žlučníku obsažena, je zahoustlá příměsí hlenu nebo zkalená příměsí hnisu, rovněž může také obsahovat mikroorganismy, které zánět žlučníku způsobují a odvádět je do střeva. Mikroorganismy jsou pak obsaženy ve stolici a mohou tam být rozpoznány - identifikovány.

Rizikové faktory cholecystitidy

Mezi rizikové faktory patří žlučové kameny, ty mohou být různého původu a složení a způsobují 90 % akutních zánětů žlučníku. Jde o cholesterolové kameny, pigmentové kaménky a smíšené kameny. Některé při zánětu vznikají, jiné ho můžou způsobit.

Hlavní riziko je při pohybu kaménku, pokud se zaklesne v některém zúžení nebo pokud poškodí stěnu žlučníku nebo vývodu. Žlučové kamínky mohou také úplně ucpat žlučové cesty, čímž zabrání odtoku žluči a někdy i šťávy slinivky břišní. Hromadění těchto šťáv může způsobit další poškození.

Dalším rizikovým faktorem je infekce určitými mikroorganismy na jiném místě v těle, ty se pak mohou krví z hlavního ložiska přenést a usadit ve žlučníku.

S mírnou nadsázkou se dá také říct, že rizikovým faktorem je věk nad 40 let a ženské pohlaví, protože zánět žlučníku se vyskytuje u 40-ti % žen nad čtyřicet let.
Zvýšený výskyt je také u žen po porodech a u obézních lidí. Faktem také je, že mírný zánět může proběhnout bez zřejmých příznaků a bolestí, bez povšimnutí.

Prevence cholecystitidy

Hlavní prevence je směřována ke kvalitní, vyvážené a pravidelné stravě. Riziko se také snižuje při prevenci žlučových kamenů (hlídání příjmu cholesterolu v potravě).

Příznaky a projevy cholecystitidy

Hlavními příznaky jsou teplota (do 38°C) a náhle vzniklá bolest v pravém nadbřišku. Bolest vystřeluje až pod pravou lopatku a do zad. Bolest je zprvu nárazovitá – kolikovitá (žlučníková kolika = silná bolest v podjaterní krajině)a přichází ve vlnách, později je ale trvalá.

U poloviny nemocných je onemocnění spojeno se zvracením a nevolností. Pokud se zánět šíří na jiné orgány nebo na stěnu dutiny břišní, můžeme pozorovat vyšší teploty a třesavku.

Léčba cholecystitidy

Léčba je dána aktuálním stavem pacienta. Obecně jsou dvě cesty: konzervativní – neinvazivní léčba a operační léčba.

Neinvazivní léčba zahrnuje zákaz příjmu potravy ústy (perorální příjem; per os), podávání spazmolytik (léky tlumící stahy žlučníku) a ledové obklady.

U těžších případů se podává infúze a je zavedena nazogastrická sonda (NS je hadička zavedená nosem do žaludku, kde je možné odsávat obsah nebo podávat tekutou stravu nebo léky).

Antibiotika většinou nejsou v této fázi předepsána, protože snížení příznaků infekce může vést k zastření důležitých příznaků nebo k jejich pozdnímu projevu.

Naopak jsou předepsána, pokud je rozhodnuto o chirurgické léčbě, při zhoršení stavu nemocného. Chirurgická léčba spočívá ve vyjmutí poškozeného žlučníku.

Vyjmutí probíhá laparoskopicky (malými otvory přes stěnu břišní, bez velkých znatelných jizev) nebo otevřením dutiny břišní (při větším postižení okolních struktur). Chirurgická léčba následuje po jasném určení diagnózy, zvážení celkového stavu pacienta nebo při významném zhoršení jeho stavu.

Jak si mohu pomoci sám

Zánět žlučníku je vážné onemocnění a proto by naše kroky měly v první řadě vést k odbornému lékaři. Sami pak můžeme dodržovat dietu s menším obsahem tuků a přikládat si studené obklady. Záchvaty bolesti v počátečních fázích přicházejí po požití tučného nebo těžkého jídla, proto dodržování pravidel zdravého stravování může mírnit počáteční příznaky.

Komplikace cholecystitidy

Komplikace při léčbě zánětu žlučníku jsou dány rozsáhlostí zánětu. Velké záněty můžou končit protržením (perforací) stěny žlučníku. To vede k vylití jeho obsahu do dutiny břišní (cca u 10ti % akutních zánětů) nebo do jiného dutého orgánu (žaludek,dvanác­tník), po vylití do žaludku je možné najít žlučníkové kameny ve zvratkách, pokud byste v nich takový kámen našli, neváhejte a vezměte si ho sebou k lékaři. Lékař z jeho tvaru, velikosti a barvy může mnohé zjistit.

Zánět se ale může šířit i bez protržení, pouze skrz stěnu žlučníku. V takovém případě jsou ohrožena játra, může dojít také k zánětu pobřišnice (peritonitida).

Pooperační komplikace se objevují hlavně u pacientů vyššího věku (nad 60 let), obézních, diabetiků a pacientů s akutním zánětem slinivky břišní.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist