Popis zánětu žil
Žíly jsou cévy, které přivádějí odkysličenou krev z tělního oběhu zpět k srdci. Tento zásobník, v kterém se nachází zhruba dvě třetiny celkového objemu krve, je velice důležitý zejména v případě krvácení. Dokáže totiž vyrovnat ztráty až jedné čtvrtiny celkového objemu krve.
Žíly mají sice stejné množství vrstev jako tepny, avšak jejich stěna je mnohem slabší. Proto je rychlost průtoku krve v žilách pomalejší a krevní tlak nižší. Na dolních končetinách jsou pro usnadnění proudění krve k srdci přítomny chlopně, které brání zpětnému toku krve.
Zánět žil je onemocnění, při němž dochází ke zpomalení žilního odtoku, poškození žilní stěny nebo vzniku trombů.
Postiženy bývají nejčastěji dolní končetiny, zvláště pokud je člověk upoután několik dní na lůžku. Krev z dolních končetin je totiž pumpována k srdci pomocí kosterního svalstva nohou a při jeho inaktivaci dochází ke zpomalení žilního řečiště a následným komplikacím.
Na horních končetinách se onemocnění vyskytuje nejčastěji jako následek nitrožilních injekcí.
Zánět žil může mít dvě různé podoby. Dle místa výskytu se rozděluje na zánět povrchových žil (tromboflebitida) a zánět hlubokého žilního systému (flebotrombóza).
Tromboflebitida postihuje zánětlivým procesem povrchové žíly a velmi často doprovází křečové žíly (varixy). Můžeme ji dále rozdělit na formu infekční, která vzniká vniknutím bakterie, a neinfekční, související s drážděním žilní výstelky. Neinfekční tromboflebitida může vzniknout jako následek traumatu, či lékařského výkonu (kanylace, sklerotizace, intravenózní injekce,…).
Flebotrombóza je onemocněním podstatně závažnějším, neboť při něm dochází ke vzniku krevní sraženiny (trombu), která může způsobit až plicní embolii. Ročně postihne toto onemocnění v České republice cca 15 000 – 20 000 lidí.
Rizikové faktory zánětu žil
Podmínkou vzniku zánětlivého onemocnění žil je zpomalení krevního toku a srážení krve.
S trombózou se můžeme setkat i u velice mladých lidí, neboť nadměrné srážení krve může být dáno genetickou poruchou.
Dalším důvodem vzniku bývá poškození cévní stěny po chirurgických výkonech, úrazech, při nádorových onemocněních, ale i jako následek používání různých farmak.
Dále může být jednou z komplikací u obezity, těhotenství, imobilizaci na lůžku, cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, zvýšené žilní námahy atd.
Zvláštním, avšak poměrně častým rizikovým faktorem je dlouhé cestování (tzv. cestovní trombóza). S rozvojem dopravního průmyslu dochází stále častěji k ucpání hlubokých žil na dolních končetinách krevní sraženinou. Riziko spočívá v dlouhodobé nečinnosti dolních končetin a nemožnosti změnit polohu. Závažnou komplikací může být utržení trombu do krevního řečiště a zanesení do plic.
Zánětem žil trpí velice často těhotné ženy v druhé polovině těhotenství. To má úzkou souvislost s tím, že se těmto ženám začnou na nohou, v oblasti zevních rodidel a kolem konečníku vytvářet varixy. V těhotenství je totiž nižší napětí žilních stěn, které brzdí žilní odtok společně s tlakem dělohy. Po porodu musíme předcházet riziku tromboembolické nemoci.
Za rizikové povolání, co se týče zánětu žil, se udávají zaměstnání, při nichž trávíte mnoho hodin na nohou. Např. kadeřnice, prodavači, zubaři, atd.
Častější výskyt tohoto onemocnění souvisí také s věkem. Větší riziko postiženi je u lidí starších 50 let.
Prevence zánětu žil
Účinnou prevencí je udržování přiměřené tělesné hmotnosti a pravidelné cvičení, alespoň pár minut denně.
Dále se doporučuje vyhnout se tabákovým výrobkům a při dlouhém cestování dělat více přestávek na malou rozcvičku, či procházku. Dokonce, i pokud jste upoutáni delší dobu na lůžku, neměli byste zachovávat klid na 100%. Je důležité alespoň 1 za hodinu procvičit nohy a zlepšit tak cirkulaci krve směrem k srdci.
Budoucí matky by se měly vyvarovat dlouhodobější práci ve stoje a pravidelně cvičit během celého těhotenství i v šestinedělí.
Příznaky a projevy zánětu žil
Tromboflebitis se projevuje zarudnutím a ztvrdnutím žíly v okolí poranění. Tato lokalita bývá teplejší než okolní kůže a na dotek poměrně bolestivá. Kůže poblíž často svědí, ale nikdy nedochází k otoku celé končetiny.
Flebotrombóza má jako hlavní identifikační znak právě otok, bolest a zvýšená náplň žilního řečiště, popřípadě zmodrání končetiny (cyanóza).
Utrhne-li se trombus a doputuje do plic, nastává plicní embolie. Tento stav se projeví dušností, bolestí na hrudníku, kašlem a poklesem krevního tlaku. Pak se rozvine šok a krátce nato dochází ke smrti.
Diagnostika zánětu žil
Onemocnění lze vcelku snadno diagnostikovat, pokud pacient ochotně spolupracuje. Velice důležité jsou anamnestické údaje, při nichž se lékař ptá na podobné onemocnění v rodině, prodělané operace, křečové žíly, hormonální antikoncepci, srdeční onemocnění, a zda pacient kouří.
Vyšetření spočívá v prohmatání otoku (je-li přítomen), zjištění bolestivosti, odběru krve a případně se přistupuje k některé ze zobrazovacích metod, např. ultrazvuku.
Léčba zánětu žil
U zánětu povrchových žil se postižená končetina stáhne elastickým obinadlem a pacientovi je indikována chůze. Postižené místo se chladí studenými obklady a natírá protizánětlivou mastí. V případě, že dojde k současnému zvýšení tělesné teploty, je nutné nasadit léčbu antibiotiky, popř. léky proti srážení krve. Tromboflebitis většinou do několika dnů ustoupí, zatvrdnutí může ještě nějakou dobu přetrvat.
V případě zánětu hlubokého žilního řečiště je již léčba daleko komplikovanější a vyžaduje hospitalizaci a sledování. Kromě bandážování dolních končetin se podávají léky na ředění krve (antikoagulancia). Např. heparin, warfarin a v případě větší krevní sraženiny je nutno zahájit léčbu trombolitiky.
Na začátku léčby je nutný klid na lůžku se zdviženými dolními končetinami (pro lepší odtok krve) a po několika dnech naopak aktivní pohyb pro zrychlení krevního oběhu a zabránění vzniku krevních sraženin.
Pouze v případě velice rozsáhlých tromboflebóz, postihujících velké žíly, se přistupuje k chirurgickému zákroku.
Jak si mohu pomoci sám
Pokud máte podezření na zánět žil, ihned vyhledejte lékaře, neboť každá sekunda může rozhodovat o Vašem životě.
Komplikace zánětu žil
Nejčastější komplikací je již několikrát zmíněná plicní embolie. Trombus utržený z oblasti dolních končetin putuje do pravého srdce a poté do plicních tepen, které ucpává.
Další komplikací může být posttrombotický syndrom, který se objevuje s odstupem několika měsíců. Pravděpodobnost jeho vzniku závisí na věku pacienta, rozsahu žilní trombózy, její lokalizaci a na způsobu léčby. Jeho příčinou je trvale zvýšený žilní tlak, který vzniká uzávěrem žilního systému nebo nedostatečností žilních chlopní. Jedním z příznaků posttrombotického syndromu je otok končetiny. V nejzávažnějších případech je někdy nutné přistoupit k amputaci končetiny.
Zdroj: www.vitalion.cz
Trápí Vás gastritida a chcete se skutečně uzdravit?

Gastritida je onemocnění žaludku. Tento termín se používá na popis skupiny stavů, charakterizovaných zánětem nebo drážděním výstelky (sliznice) žaludku.
Gastritida se může objevit náhle (akutní gastritida), nebo se může rozvinout pozvolna, v průběhu delší časové periody (chronická gastritida). Termín akutní znamená, že příznaky se vyvinou rychle a trvají krátce (1-2 dny), ale nemusí být bezpodmínečně těžké a závažné. Chronická se rozvíjí pomalu a může mít málo příznaků (symptomů), nebo vůbec žádné (asymptomatická gastritida).
Příčiny vzniku gastritidy
Může být způsobená řadou faktorů zahrnujících bakteriální či virovou infekci, stres, nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření, dlouhodobé užívání některých léků, stavy po chirurgickém výkonu, úrazech, případně spojená s autoimunitním onemocněním, návratem (refluxem) žluče do žaludku.
Nadměrná konzumace alkoholu, kávy, kouření vede k dráždění sliznice žaludku. Zvyšuje se náchylnost k účinkům trávicích žaludečních šťáv.
Těžko stravitelná strava, hlavně živočišné tuky, nevhodná a nezvyklá úprava, teplota jídla, koření, může vyvolat akutní gastritidu. Potíže, které takto mohou vzniknout, se označují jako syndrom čínského restaurantu.
Stres je další faktor uplatňující se v pozadí gastritidy. Stresová gastritida je akutní gastritida vyvolaná stresem po operačních zákrocích, úrazech, popáleních, či spojená se závažnými infekcemi.
Přibližně 90% gastritid (převážně chronických) je vyvoláno infekcí bakterií Helicobacter pylori. Je to bakterie, která je přizpůsobená životu v kyselých podmínkách žaludku. Udává se, že asi polovina lidské světové populace je infikovaná touto bakterii, nejvíce v rozvojových zemích.
U většiny osob nakažených bakterií H. pylori se ale neprojeví žádné příznaky. Důvod, proč tomu tak je, není zcela objasněn. Předpokládá se vliv dědičnosti, ve smyslu zvýšené náchylnosti k této infekci a také životní styl- alkohol, kouření, vysoká zátěž stresem.
Gastritida vzniklá na podkladě infekce H. pylori se nazývá Gastritida typu B (B=bakteriální). Má úzký vztah ke vzniku žaludečního a dvanáctníkového vředu.
Nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti typu aspirin, ibuprofen, mohou při dlouhodobém užívání vyvolat jak akutní, tak chronickou gastritidu. Mají dráždivý účinek na žaludek.
Toto onemocnění žaludku může způsobit i návrat žlučových šťáv a jiných složek střevního sekretu do žaludku. Žluč je tekutina, která nám pomáhá trávit tuky. Je tvořená játry a uskladňována v žlučníku. Ze žlučníku se dostává do tenkého střeva.
Za normálních okolností prstencovitý svěrač na přechodu mezi žaludkem a tenkým střevem zabraňuje průniku žluče do žaludku, ale když svěrač nefunguje jak má, nebo byl chirurgicky odstraněn z různých důvodů, dostane se žluč do žaludku a může způsobit podráždění a zánět žaludeční výstelky vedoucí k chronické gastritidě. Gastritida vyvolaná chemickými látkami, např. refluxem žluče nebo léky se nazývá Chemická gastritida, gastritida C.
Asi 3-6% případů chronických zánětů žaludku vzniká na podkladě autoimunity- Autoimunitní gastritida, gastritida A. Lidské tělo tvoří protilátky proti vlastnímu žaludku, hlavně proti tzv. parietální buňkám. Postihuje tělo žaludku a způsobuje zmenšení, ztenčení normálně vyvinuté sliznice (atrofii) s vymizením parietálních buněk.
Tyto buňky tvoří HCl (kyselinu chlorovodíkovou), což je základ kyselé žaludeční sekrece a dále tyto buňky produkují vnitřní činitel (intrinsic faktor). Je to látka nepostrádatelná pro vstřebání vitaminu B12 v tenkém střevě. Nedostatkem vitamínu B 12 vzniká chudokrevnost (perniciózní anémie). Vitamin B12 je totiž jednou z látek potřebných k správné tvorbě červených krvinek (erytrocytů).
Nakonec je třeba zmínit gastritidy vznikající jako součást jiných onemocnění, zahrnujících např. AIDS/HIV, Crohnovu chorobu, parazitární infekce, onemocnění jater a ledvin.
Rizikové faktory gastritidy
Mezi rizikové faktory patří kromě výše zmíněných (infekce H. pylori, autoimunitní onemocnění, alkohol, kouření, stres, těžko stravitelná kořeněná jídla, některé léky, atd.) i věk. Starší lidé jsou obecně více ohroženi zánětem žaludku. Žaludeční výstelka má se stoupajícím věkem tendenci se ztenčovat a také se zvyšuje pravděpodobnost nákazy Helicobacterem pylori, nebo rozvinutí autoimunitních procesů.
Musíme zohlednit i individuální odolnost jedince, která bývá ovlivňována onemocněním trávicího ústrojí, vlivy psychickými (emoce, nálada, výchova) i celkovým stavem organizmu (období zotavování se z nemoci-rekonvalescence, únava, jiná onemocnění).
Příznaky a projevy gastritidy
Patří k nim tlak až bolest v nadbřišku (epigastrium), nechutenství až odpor k jídlu, říhání, pocit nevolnosti a nutkání ke zvracení (nauzea), zvracení, nadmutí, plynatost (flatulence), břišní kolika, průjem, tmavá stolice, úbytek hmotnosti. Když obtíže trvají týden nebo i déle, měli byste navštívit svého lékaře.
U akutní gastritidy trvají obtíže většinou krátce, několik hodin až dnů s rychlým návratem k původnímu stavu nebo pozvolným dozníváním příznaků. Způsobuje spíše nauzeu, pálivou bolest a pocit nepohodlí v nadbřišku. Někdy mohou být přítomny i bolesti hlavy. Horečka (tělesná teplota nad 38°C) nebývá. Maximálně se mohou vyskytnout krátce trvající zvýšené teploty mezi 37 °C a 38°C.
Chronická gastritida se rozvíjí postupně a způsobuje spíše tupou bolest, pocit sytosti nebo ztrátu chuti k jídlu.
Občas se může vyskytnout krvácení do žaludku. Je to ale zřídka závažné krvácení, které se pak může projevit zvracením krve, nebo odchodem černé dehtové stolice. V takovém případě je potřeba vyhledat ihned lékařskou pomoc.
Vyšetření gastritidy
Definitivní diagnóza gastritidy je výlučně histologická. To znamená, že kus tkáně ze žaludku musí vidět patolog pod mikroskopem. Tento kus tkáně (bioptický vzorek) získá lékař při endoskopickém vyšetření.
Při tomto vyšetřeni se pacientovi, který leží na boku, zavede skrz ústa přes jícen až do první části tenkého střeva flexibilní, trubicovitý, osvětlený optický přístroj (endoskop). Před zavedením endoskopu se hrdlo pacienta většinou umrtví. Lékař má přes endoskop možnost prohlédnout si stav výstelky trávicích orgánů pacienta. V případě, že tam vidí něco podezřelého, může pomocí speciálních instrumentů zavedených přes endoskop odebrat vzorek tkáně a ten poslat do laboratoře.
Odběr tkáně není bolestivý, neboť ve sliznici žaludku nejsou nervy vedoucí bolest. Vyšetření trvá přibližně 20-30 minut, ale pacient by neměl opustit lékařské zařízení dříve, než vyprchá účinek léků. Rizika vyšetření jsou vzácná. Převážná většina pacientů, kteří si po výkonu stěžují na nějaké obtíže, pociťuje pouze mírnou přechodnou bolest hrdla z polykání endoskopu, kdy může dojít k podráždění tohoto místa při jeho vsouvání. Vzácnou komplikací je krvácení nebo proděravění stěny žaludku.
Rentgenové vyšetření žaludku- sledují se známky zánětu, případně další změny na žaludku. Vyšetření se většinou provádí s použitím kontrastní látky, která se polyká.
Na vyloučení infekce Helicobacterem pylori existují ještě i jiné vyšetřovací metody.
Rychlý ureázový test- prokazuje enzym (ureázu), který produkuje H. pylori pomocí speciálních barevných indikátorových proužků. Provádí se přímo na odebraném vzorku tkáně žaludku.
Kultivace- vyžaduje speciální podmínky odběru i transportu vzorku tkáně žaludku do laboratoře, kde se bakterie (pokud je ve vzorku přítomná) vypěstuje.
Dechový test- provádí se nalačno. Po vypití označené látky se sledují ve vydechovaném vzduchu zbytky podané látky, která byla rozštěpena přítomným Helikobakterem. Test vyžaduje spolupráci pacienta.
Stanovení H.pylori v stolici- za použití imunologických metod se hledá přítomnost H. pylori v stolici. Test je vhodný pro vyšetření dětí.
Vyšetření krve- v odebraném vzorku krve se hledají protilátky proti H. pylori.
Léčba gastritidy
Vyléčení gastritidy závisí na odstranění (vyléčení) vlastní konkrétní příčiny. Pokud jde např. o gastritidu vyvolánu léky nebo alkoholem, doporučuje se omezit přísun těchto látek.
Vhodný postup u náhle vzniklých potíží, které si můžeme vyléčit sami, bez pomoci léků, zahrnuje klid na lůžku a také dietní režim, podle tíže stavu.
První 1-2 dny by se měly pít jenom tekutiny (dobrý je vlažný černý neslazený čaj), popř. sníme dietní suchar. Na druhý den můžeme sníst starší pečivo. Další den se přidávají obilninové polévky ( krupková, rýžová, z ovesných vloček). Přechod na normální stravu má probíhat pozvolna, asi za týden.
Při léčbě vážnějších stavů se uplatňuje použití některých léků. Jsou to jednak léky proti bolesti, tzv. spazmoanalgetika, případně léky proti zvracení a léky, které snižují kyselost žaludku za účelem zmírnění příznaků a potíží a pomáhají urychlit proces hojení.
Podávají se antacida (př. Hydrogenuhličitan sodný- soda bikarbona). Jsou na snížení kyselosti. Užívají se spíše při mírnějších zánětech žaludku. Způsobují rychlou úlevu od bolesti. Antagonisté H2 receptorů ( antihistaminika - ranitidin), nebo inhibitory protonové pumpy (př. omeprazol, Helicid) tlumí nebo zabraňují tvorbě žaludeční kyseliny, na rozdíl od první skupiny- antacida , které přítomnou kyselinu na sebe naváží a tím zabrání jejímu dráždivému působení na zánětem změněnou stěnu žaludku.
Úspěšné může být i tradičně podávané živočišné uhlí.
Zvláštní případ představuje gastritida vyvolána bakterií Helicobacter pylori. Odstranění bakterie může významně zlepšit až navrátit původní stav výstelky žaludku. Když se H. pylori najde náhodně u pacienta bez obtíží, není zvykem zahájit léčbu.
Ta se ale vždy zahajuje, když je již přítomný dvanáctníkový nebo žaludeční vřed. Nejčastěji se používá tzv. trojkombinace. Tvoří ji kombinace dvou antibiotik (př. amoxicilin, metronidazol) a jednoho inhibitoru protonové pumpy (omeprazol).
Někdy se přidávají ještě bizmutové přípravky ( De-Nol).
Léčba autoimunitní gastritidy není známa. Jelikož je u ní porušeno vstřebávání vitaminu B12 ze žaludku (možnost vzniku perniciózní anemie), vitamín se do těla dodává jinou formou (ve formě injekcí).
Komplikace gastritidy
Neléčena gastritida, hlavně ta, která je způsobena infekcí Helicobacter pylori, může vést ke vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů.
Další nebezpečí pak představuje riziko krvácení do žaludku.
Některé gastritidy zvyšují riziko vzniku rakoviny žaludku. Jsou to většinou gastritidy, které trvají dlouho (chronické, např. autoimunní, helikobakterová) a vedou ke ztenčování výstelky žaludku, s postupným vymizením typických žaludečních buněk a jejich náhradou za buňky typické pro střevní výstelku (to se nazývá intestinální metaplazie). Vznik této přestavby je předstupněm při vzniku žaludečního karcinomu.
Prevence gastritidy
Ačkoli je těžké předejít infekci Helikobakterem pylori, existuje několik rad, které mohou snížit riziko vzniku gastritidy, nebo zmírnit její příznaky. Patří mezi ně především dodržování správné životosprávy.
Vyhýbání se jídlům, které se nám zdají dráždivá, jako např. hodně kořeněná, tučná, smažená, nebo kyselá jídla. Měli bychom jíst pomalu, u jídla relaxovat a jíst menší porce, pravidelně vícekrát přes den, abychom zabránili nadměrnému působení žaludečné kyseliny na žaludek v době hladovění.
Udržovat si hmotnost, pravidelně cvičit a hlavně omezovat stres.
Omezení nadměrného pití alkoholu a kouření. Kouření nejen že podporuje tvorbu žaludeční kyseliny, také poškozuje ochrannou vrstvu výstelky žaludku, která ho v zdravém žaludku chrání před účinkem kyselé šťávy. V neposlední řadě je kouření rizikovým faktorem pro vznik rakoviny žaludku.
Pokud to jde, pokuste se nahradit užívání volně prodejných léků typu aspirin, ibuprofen jinými. Třeba látkami s paracetamolem (Paralen, Panadol).
Jak si mohu pomoci sám
Když už gastritidou trpíte a nemáte pocit, že léčba zabírá jak má, nebo ani nebyla zahájená, je tady několik typů, které by mohli prospět. Patří mezi ně např. praktikovaní dechových a jiných lehkých cvičení např. procházky, plavání.
Lidé popisují úlevu po vypití šťávy z nastrouhaných syrových brambor (na lačno).
Můžete zkusit také kokosové mléko, rýžovou kaši, měsíčkový čaj, mléko.
Zdroj: www.vitalion.cz
Popis zánětu spojivek
Původ slova konjunktivitida pochází z latinského pojmenování spojivky – tunica conjunctiva a latinské přípony –itis, česky –itida, která označuje, že onemocnění má zánětlivý charakter.
Spojivka je slizniční blána, která přechází na oční kouli a kryje zpředu bělimu až po okraj rohovky. Prostor mezi spojivkou očních víček a bělimou se nazývá spojivkový vak.
Záněty spojivek lze dělit podle několika kritérií, která se vzájemně doplňují. Podle průběhu je dělíme na hyperakutní (kdy se příznaky onemocnění vyvíjejí během několika málo hodin po setkání s infekcí), akutní (příznaky se vyvinou obvykle během několika hodin až dnů, během týdne dochází k postižení druhého oka a netrvá déle než 4 týdny) a chronické, trvající déle než čtyři týdny.
Podle původce je v nejobecnějším měřítku můžeme rozdělit na infekční, jejichž původci jsou bakterie, viry, paraziti, plísně a na neinfekční, které vznikají z trvalého dráždění – například v souvislosti s alergiemi, případně s celkovými chorobami organismu.
Členění konjunktivitid je velmi pestré a podrobné, pro dobré pochopení a pořádek rozebereme jednotlivé druhy konjunktivitid podle původců a budou zde uvedeny jen nejčastější typy, protože řada dalších je v našich zeměpisných polohách vzácná (například některé parazitární konjunktivitidy), případně onemocnění jako takové se vyskytuje celosvětově velmi zřídkakdy.
1. Bakteriální konjunktivitidy
Tento druh konjunktivitid je nejčastější v zimním období a na jaře. Zánět má hnisavý charakter, vzniká často během několika hodin, takže můžeme hovořit o hyperakutním či akutním – podle původce – zánětu. Není to nejčastější druh konjunktivitid, tvoří asi jen 5% všech zánětů spojivek.
Hyperakutní bakteriální konjunktivitida je způsobena infekcí bakterií Neisseria gonorrhoeae nebo Neisseria meningitis, což jsou původci v prvním případě kapavky, ve druhém meningitidy.
Zánět se rozvíjí během několika hodin, dochází k otoku víček, husté hnisavé sekreci a zduření uzlin. Terapií jsou u této konjunktivitidy antibiotika ve vysokých dávkách – to jak místně v podobě mastiček, tak celkové podávání v podobě tablet.
Akutní bakteriální konjunktivitida je způsobována nejčastěji rody streptokok, hemofilus nebo stafylokok. Projevuje se slzením, hlenohnisavou sekrecí, která slepuje víčka. Spojivky jsou prokrvácené. U dětí se většinou původce rozšíří do celého organismu a způsobuje celkové příznaky zánětu v těle, jako je například teplota.
Chronické bakteriální konjunktivitidy bývají často způsobeny zlatým stafylokokem, méně často se na jejich vzniku mohou podílet střevní bakterie. Tento druh zánětu bývá doprovázen záněty víček.
2. Virové konjunktivitidy
Záněty spojivek způsobené viry jsou nejběžnější, jejich typickým příznakem je pocit „písku v očích“, což jistě každý někdy zažil.
Přenos se uskutečňuje předměty osobní hygieny, které jsou kontaminované sekretem z očí nebo dýchacího traktu, nebo přímým stykem s infikovanou osobou, která je nejvíce infekční prvních 10 dnů.
Zde je dělení konjunktivitid složitější, pro jednoduchost zde budou uvedeny jen některé typy.
Typickým virovým agens (působitelem) jsou adenoviry. Konjunktivitida jimi způsobená je vysoce infekční onemocnění a k jejímu přenosu dochází snadno, například již zmíněnými předměty osobní hygieny nebo přímým kontaktem s infikovanou osobou. Sekret, který oko postižené zánětem produkuje je vodnatý, lehce hlenovitý. Častým nálezem je také zduření uzlin.
U dětí se nejčastěji může vyskytnout tak zvaná faryngokonjuntivální horečka, která je v přímé souvislosti se záněty horních dýchacích cest a horečkami. Infekce má rychlý nástup, zduřují uzliny, mohou se vyskytovat pseudomembrány. Pseudomembrány jsou tvořené „ztuhlým“ sekretem, je možné je oddělit od spojivky. Přímá terapie zde neexistuje, doporučují se chladné obklady a léky, které způsobují stažení cév.
Dalším druhem konjunktivitid, jsou ty, které jsou způsobeny viry herpes (Herpes simplex jsou viry, které působí opar). Tento druh se projevuje zvětšením uzlin, na spojivce lze najít drobné váčky.
3. Chlamydiové konjunktivitidy
Chlamydie jsou parazité, kteří přežívají uvnitř buněk, jsou takovým mezičlánkem mezi viry a bakteriemi. U lidí je nejběžnější Chlamydia trachomatis.
Chlamydie působí jak oční záněty, tak záněty močové trubice, vejcovodů a děložního čípku. Jsou sexuálně přenosné.
V důsledku infekce chlamydiemi vzniká na spojivce speciální druh zánětu, který se nazývá trachom. U nás se nevyskytuje, ale je nejčastější příčinou slepoty v zemích třetího světa a to z důvodů nízké úrovně hygieny. Začíná nejčastěji 5. den po zavlečení infekce do oka (inokulaci) a to pocitem cizího tělesa v oku, oboustranným zánětem a hnisavým výtokem z oka. Trachom se často vrací i po úspěšném vyléčení, protože proti němu nevzniká imunita. Terapie je nejčastěji tetracyklinovými antibiotiky.
Druhým typem zánětu, který chlamydie způsobují je inkluzní konjunktivitida dospělých, což je pohlavně přenosná choroba, která má nejčastější výskyt u mladých dospělých a k zavlečení do oka dochází po kontaktu ruky s infikovaným genitálem a následně s okem. Projevuje se zhruba za sedm dní po zanesení infekce a rozvíjí se různě dlouho, v řádu týdnů až měsíců, postupně postihuje i druhé oko. Pacient má obvykle malé obtíže, kterým často nepřikládá důležitost, tudíž nedojde k časnému léčení a tento druh zánětu tak může přejít do chronického, který trvá déle než čtyři týdny.
4. Alergické konjunktivitidy
Spojivka je místem, kde velmi často dochází ke styku alergenů s lidským imunitním systémem. Je to nasnadě, protože toto místo je vnějšímu světu relativně dobře otevřené. Pokud je organismus na daný alergen přecitlivělé, rozvíjí se alergické reakce.
Ta se nejčastěji projevuje svěděním, pálením, nadměrným slzením, otokem víček a spojivky nebo různým stupněm zbytnění rohovky. Sekret je v takovém případě vodnatý až hlenovitý, ale rozhodně ne hnisavý. Vyskytuje se buď sezónně, nebo celoročně.
K zánětu dojde vlivem alergické reakce – alergen se naváže na buňky, konkrétně na žírné buňky, které mají v sobě váčky s látkami, které působí na okolní tkáň agresivně, pokud dojde k jejich vylití. A k vylití dojde právě po stimulaci organismu daným alergenem.
Spojivka při takovém druhu zánětu je bledá a svědí a pálí. Co se týká léčby, je nutná spolupráce s alergologem a nezbytné je vyloučení nebo alespoň maximální omezení styku alergenu s alergikem.
Rizikové faktory zánětu spojivek
Rizikovými faktory obecně je styk s vyjmenovanými původci. Oko je orgán velmi citlivý a snadno zranitelný, nemá tak vyvinutou ochrannou bariéru, čili infekce má usnadněnou cestu průchodu. Spojivka je orgán, který je okolnímu světu vystavený ještě více.
Je důležité dodržovat hygienu rukou, v případě, že je přítomné jiné onemocnění v organismu – například pohlavně přenosné choroby, streptokoková onemocnění a jiné.
Dále může být rizikovým faktorem malé množství slz – slzy jsou jedním z mechanismů, které oko i spojivku chrání, neustále je omývají a zabraňují tak původcům infekcí zachytit se a napadnout tkáň. K nadměrnému vysušování očí dochází například ve slunečném počasí, zvlášť pokud nejsou oči chráněny brýlemi nebo v příliš větrném počasí. Je třeba oči před takovými nepříznivými podmínkami chránit, pokud i přes to vznikne pocit suchých očí, je třeba aplikovat tak zvané umělé slzy, které jsou většinou volně prodejné v lékárnách.
Prevence zánětu spojivek
Prevence byla zmíněna již v předchozím odstavci. Nejdůležitějším prvkem je zvýšená hygiena, v případě, že už došlo k rozvoji infekce. Pokud se infekce jen obáváme, je dobré používat zásadně svoje prostředky osobní hygieny, dbát na čistotu rukou, zbytečně si „nemnout“ oči a v nepříznivých povětrnostních podmínkách se snažit maximálně své oči chránit.
Příznaky a projevy zánětu spojivek
U virových konjunktivitid bude prvním signálem, že něco není v pořádku ranní pocit „písku v očích“, později se přidá čirý výtok, který bude mít strukturu podobnou vodě nebo řídkému hlenu. Když se podíváte na spojivku, bude určitě zarudlá a prosáklá.
Pokud budete postižení bakteriální konjunktivitidou, tak na spojivce podobný obraz jako v předchozím případě, ale navíc se přidá výtok, který bude hustý a hnisavý. Bolest v oku bude také přítomna.
U alergických konjunktivitid se první projevuje svědění, pálení, pokud se podíváte na spojivku, bude na rozdíl od předchozích případů bledší.
Chlamydiové infekce se nejprve projevují pocitem cizího tělesa v oku, později se přidává výtok, který je nejčastěji hnisavý. Co se týká inkluzní konjunktivitidy, jsou příznaky mnohem mírnější
Léčba zánětu spojivek
Nejprve něco vyšetřovacím metodám. Pokud má lékař podezření na zánět spojivek, provádí důkladné vyšetření na štěrbinové lampě. Pokud se jedná o zánět spojivky, je přítomno překrvení spojivky (spojivka ztrácí svou růžovou barvu a je krvavě až cihlově červená. Je to z důvodu toho, že kapiláry ve sliznici se v přítomnosti zánětu roztáhnou = dilatují), spojivka je nateklá (z důvodu prostupu tekutiny z roztažených kapilár, které jsou navíc často vlivem zánětu poškozeny a jsou na nich trhlinky (fenestrace)). Dále je přítomná nadměrná sekrece slz.
Lékař vyšetřuje jak dolní spojivkový vak, tak horní spojivkový vak a to tak zvanou everzí (přetočením) horního víčka. Pro ověření diagnózy a určení původce onemocnění se provádí stěr ze spojivky, který se posílá na mikrobiologické vyšetření. Slouží k určení, zda se jedná o bakteriální, virové, plísňové nebo chlamydiové onemocnění a dle tohoto určení se dále volí terapie.
Pokud se jedná o chronické konjunktivitidy, může lékař odebrat ze spojivky biopsii k podrobnému tkáňovému prostudování spojivky a taktéž k volbě nejlepší léčby.
U bakteriálních a chlamydiových konjunktivitid se používají k terapii antibiotika. Lokálně se podávají v podobě očních mastí nebo kapek, celkově jsou podávány tablety.
Terapie může být podpořena průplachy oka jodopovidonem, což je dezinfekční přípravek s přídavkem jodu, jak je patrné už z názvu.
Na virové konjunktivitidy antibiotika rozhodně nezabírají. Doporučuje se terapie studenými obklady, léky, které zužují kapiláry, případně virostatiky v kapkách nebo v mastech.
Alergické konjunktivitidy se v první řadě léčí odstraněním alergenu z života alergika, případně lze podpořit tlumení alergických projevů antihistaminiky. Je důležitá spolupráce s alergologem.
Jak si pomoci sám
Co se týče léčby samotné, nemá člověk příliš možností, jak si pomoci sám. Nejdůležitějším předpokladem ale zůstává přísné dodržování hygieny. Pokud se tím pacient řídí, je bezpečný jak sám pro sebe, tak pro své okolí.
Je třeba si uvědomit, že většina původců zánětů spojivek je vysoce infekční a přenos na druhé je snadný, stejně tak jako je možnost zavlečení infekce z oka do celého organismu (platí ale i naopak, že při celkovém postižení organismu lze nedodržováním hygieny zavléct infekci do oka! V případě infekce chlamydiemi je nejčastější příčina zavlečení do oka právě rukama, na nichž parazité ulpěli po kontaktu s genitáliemi).
Komplikace zánětu spojivek
Nejsou časté, protože obtíže způsobené v souvislosti s konjunktivitidami vedou člověka velmi brzo k lékaři. Problém může nastat u malých dětí, kdy se může zánět spojivky přehlédnout.
Takovou komplikací může být například u bakteriálních konjunktivitid vznik pseudomembrán a membrán. Pseudomembrány jsou tvořené ztuhlým, koagulovaným (=sraženým) sekretem, který přilne ke sliznici, ale je možné jej od okolní sliznice ještě oddělit. Vyskytují se nejčastěji u těžkých adenovirových infekcí, u infekcí bakterií Neisseria.
Membránu už oddělit nelze, protože materiál, který ji tvoří, proniká do sliznice a při pokusu o odtržení dojde k natržení krytu spojivky. Membrány se vyskytují u těžkých infekcí způsobených streptokoky.
Zdroj: www.vitalion.cz
Trápí Vás vředy a chcete se skutečně uzdravit?

Popis vředové choroby gastroduodenální
Vředová choroba gastroduodenální, jak již vyplývá z názvu, je choroba žaludku (gaster) a dvanáctníku (duodena). V dnešní době, je to velice časté onemocnění. Mnohdy má dlouhodobý průběh a nemocného může obtěžovat po dlouhé roky nebo i po celý život. Trpí jí více muži (zvláště v produktivním věku), než ženy.
V západních zemích jí během života onemocní, kolem 10% populace. Zvýšený počet případů této nemoci se objevil počátkem 20. století, což je možné přičítat změněnému životnímu stylu.
U této nemoci je typické, že se střídá období klidu, kdy je nemocný bez obtíží, s obdobím akutním, kdy se nemoc projevuje níže popsanými příznaky.
Její podstatou je narušení sliznice nebo i hlubších vrstev stěny trávicí trubice, v místech, kde je vystavena agresivnímu působení, žaludeční šťávy. Proto tedy vzniká v žaludku a dvanáctníku.
Stěna trávicí trubice, je za normálních okolností, před samonatrávením, chráněna hlenem mucinem. Pokud ale v trávicím traktu vznikne nerovnováha, mezi ochrannými a poškozujícími činiteli, dochází k natrávení sliznice, tedy ke vzniku peptické léze. Jednou z forem této léze je vřed.
Peptické léze lze rozdělit do několika skupin.
První označujeme jako eroze, což jsou povrchová poškození sliznice žaludku nebo dvanáctníku.
Druhým typem je akutní vřed, pronikající i do hlubších vrstev sliznice. Hojí se poměrně rychle a zůstává po něm jizva.
Posledním druhem je chronický vřed, který se hojí pomalu a je při něm přítomna i zánětlivá reakce, díky které je dobře odlišitelný, od okolní tkáně.
Příčiny vředové choroby gastroduodenální
Na vzniku této choroby se podílí mnoho příčin současně, ale obecně lze říci, že k vředové chorobě dojde, když faktory, poškozující sliznici v trávicím traktu (agresivní faktory), získají převahu nad faktory ochrannými (projektivními).
Za ochranné činitele se považuje normální prokrvení sliznice žaludku a dvanáctníku, obnovování vrchní vrstvy sliznice, normální produkce žaludečního hlenu, který kryje sliznice, a zásaditá reakce žaludečního obsahu.
Mezi hlavní činitele, jež sliznici poškozují a umožňují tak vznik vředu, se řadí přítomnost pepsinu a agresivní kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Dále pak přítomnost bakterie Helicobacter pylori, která dokáže přežít i ve velmi nepříznivém prostředí žaludku a zhoršuje hojení, porucha střevních pohybů, duodenogastrický reflux (zpětný posun natrávené potravy z dvanáctníku do žaludku) a porucha prokrvení sliznice.
K porušení rovnováhy, mezi projektivními činiteli přispívá i řada vnějších a vnitřních vlivů.
Mezi vnější vlivy počítáme složení potravy a její nepravidelné přijímání, kouření tabákových výrobků a pití koncentrovaného alkoholu a černé kávy.
V neposlední řadě sem patří i nesprávné užívání nebo nadužívání, některých ulcerogenních medikamentů, tedy léků, které mohou zapříčinit vnik vředu. Jsou to například některé kortokoidy, nesteroidní antirevmatika a některá analgetika. Vznik onemocnění zapříčiněný těmito léky, je dnes bohužel, velmi častý.
Za vnější vlivy jsou považovány genetické předpoklady a dlouhodobý, opakovaný stres.
Příznaky a projevy vředové choroby gastroduodenální
Jak žaludeční, tak i dvanáctníkový vřed, se nachází v trávicí trubici, kterou prochází jídlo přijímané člověkem. Z tohoto důvodu vykazují i bolestivé příznaky, u obou těchto typů vředů, určitou závislost na jídle.
Jestliže člověk jí, tvorba žaludečních šťáv se přirozeně zvyšuje a je využívána, na natrávení potravy. Za normálních okolností, chrání žaludeční sliznici hlen a kyselé šťávy tak poškození sliznice, ani bolest nezpůsobují. Pokud, je ale výše popsaný proces rovnováhy a ochrany narušen, je žaludeční šťávě sliznice přímo vystavena, což vyvolává, kromě zhoršování vředu i bolestivou odezvu, která je dominantním příznakem nemoci. Bolest nemocný pociťuje nejčastěji v okolí nadbřišku.
U dvanáctníkového vředu se bolest objevuje nalačno. Nejčastěji po dvou a více hodinách od posledního jídla. Zmírní se opět po najezení. Bolest nemocného často budí i v noci. Mnohdy jsou přítomny i projevy překyselení, jako pálení žáhy, pocit kyselosti v ústech, nebo dokonce zvracení žaludečních šťáv. Pacient, ve snaze vyhnout se bolesti, hodně jí a tak přibírá na váze.
Žaludeční vředy bolí naopak brzy po jídle a to většinou do dvou hodin. Lze také říci, že čím blíže ústní dutině je vřed lokalizován, tím dříve se bolest projeví. Nemocný se mnohdy bojí najíst a hubne. U žaludečního vředu mohou být přítomny i zažívací potíže, jako je nechutenství, říhání nebo nucení na zvracení.
U vředové choroby je typický sezónní rytmus obtíží, které jsou nejčastější na jaře a na podzim, v mezidobí se nemocný cítí zcela zdráv.
Akutní vzplanutí obtíží trvá týden nebo i několik týdnů, a pacienta v tomto období obtěžují denně.
Nemocný někdy nemusí o vředu vůbec vědět a ten se výjimečně projeví náhle, až v podobě některé, z níže popsaných, komplikací této choroby.
Je třeba také poznamenat, že velikost vředu nebývá nijak úměrná jeho projevům.
Rizikové faktory vředové choroby gastroduodenální
Mezi rizikové faktory vzniku této choroby patří nepravidelné přijímání stravy, pití alkoholu a černé kávy, kouření a dědičná zátěž.
Dále, se za rizika považuje užívání některých léků (viz. výše) a nadměrný životní stres.
Léčba vředové choroby gastroduodenální
Při podezření na vředovou chorobu, je nutné provést řádná vyšetření a poté stanovit cílenou léčbu. Lékař musí od pacienta nejprve zjistit, podrobný popis jeho obtíží, jeho stravovací návyky, životní styl a případné zlozvyky.
Poté si fonendoskopem poslechne a prohmatá břicho nemocného. Následují různá vyšetření, jako je fibroskopie žaludku a duodena, provázená odebráním malých částí tkáně a jednoduchý, dechový test, na zjištění přítomnosti Helicobactera.
Samotná léčba, se pak zahajuje režimovým opatřením. To spočívá v udržování tělesného i psychického klidu a dostatečném spánkovém režimu.
V období akutních potíží, platí vždy pracovní neschopnost. Pacient by neměl vůbec kouřit a hlavně ne nalačno. Nedoporučuje se konzumace alkoholu (zvláště destilátů a bílého vína), silného čaje a nápojů obsahujících kofein. Jídlo, by mělo být, v menších porcích, ale několikrát za den, doporučuje se převaha mléčných výrobků. Po konzultaci s lékařem, je nutné vysadit výše popsané, ulcerogenní léky.
Po stanovení režimových opatření, následuje zvolení farmakoterapie, tedy terapie pomocí léků. Je-li v žaludku prokázána přítomnost Helicobactera, podávají se medikamenty ze skupiny blokátorů protonové pumpy a antibiotik a to většinou po dobu sedmi dnů.
Důležitá je spolupráce pacienta, protože pokud nebude dodrženo, předepsané užívání léků, výrazně se tím sníží pravděpodobnost, na odstranění Helicobactera a může vzniknout i odolnost, na podávaná antibotika.
Dalšími léky, které se v léčbě využívají, jsou antacida, snižující
kyselost žaludečních šťáv.
Někdy, lékař zvolí i medikamenty, ze skupiny antagonistů H₂ receptorů.
Vhodným doléčením, je lázeňský pobyt.
Jestliže pomocí léků nestačí nebo dojde-li ke komplikacím, je na řadě, léčba pomocí endoskopie nebo radikální chirurgické řešení.
Jak si mohu pomoci sám
Je důležité si uvědomit, že dodržováním režimového opatření, je možné toho hodně ovlivnit. I když s kouřením, je určitě těžké přestat, pro léčbu této nemoci, je to velice důležité. Pokud nezvládnete přestat úplně, omezte alespoň kouření na minimum a hlavně vždy až po jídle. Nikdy nekuřte na prázdný žaludek. Kouření stimuluje produkci žaludečních šťáv, které dráždí žaludek a dvanáctník.
Nejezte jídla, kde jsou přepalované tuky a mnoho koření. Do svého jídelníčku zařaďte více mléčných výrobků. Stravu si rozvrhněte do menších dávek a jezte častěji.
Vyhněte se pití nápojů, obsahujících kofein, silných čajů a to zvláště černých a čajů typu maté. Pozor si dejte i na některé bylinné čaje (které rovněž podněcují tvorbu žaludečních šťáv), jako je čaj z třezalky, hořce, máty, heřmánku nebo meduňky. Naprosto nevhodné, je pití alkoholu, hlavně destilátů a bílého vína.
V době, kdy Vás nemoc obtěžuje svými typickými příznaky, je vhodná pracovní neschopnost, žádná námaha a hlavně duševní klid. Jestliže Vám lékař nabídne hospitalizaci, zvažte ji. Nebývá nutná, ale i když se to může zdát zvláštní, někteří lidé, si pak uvědomí, že v nemocnici mají mnohem více klidu, než doma, kde na ně doléhají nejrůznější problémy a úkoly. Neměli byste užívat, žádné medikamenty, bez konzultace s lékařem. I obyčejné léky proti bolesti, totiž mohou tuto nemoc způsobovat nebo ji výrazně zhoršovat.
Komplikace nemoci vředové choroby gastroduodenální
Za komplikace nemoci se označuje krvácení, pronikání vředu do hloubky, proděravění stěny žaludku nebo duodena a zúžení vrátníku.
Krvácení může být drobné a dlouhodobé a lze jej prokázat vyšetřením stolice, na okultní krvácení. Vřed ale také, může porušit blízkou tepnu a pak je krvácení náhlé, masivní a má dramatické příznaky. Nemocný má silné bolesti břicha a zvrací krev. Hrozí vykrvácení. Je nutný okamžitý převoz do nemocnice.
Pod pojmem pronikání (penetrace) vředu se rozumí stav, kdy vřed projde celou stěnou žaludku či duodena i na sousední orgán, nejčastěji na hlavu slinivky břišní. Při této komplikaci je přítomna bolest, která se šíří do zad mezi lopatky, je nustálá a již není nijak závislá, na příjmu potravy.
Proděravění (perforace) stěny žaludku je častější, než dvanáctníku. Kyselý obsah žaludku se dostane ven, do dutiny břišní a způsobí tak zánět pobřišnice. Tento stav se označuje, jako jedna z náhlých příhod břišních a je velmi závažný. Nemocný pociťuje kruté bolesti, v žaludeční krajině. Je nutné jej okamžitě přijmout do nemocnice, k chirurgickému výkonu.
Poslední komplikací je zúžení (stenóza) vrátníku neboli dolní části žaludku, ústící do dvanáctníku. Je způsobena jizvou, po zhojeném vředu nebo otokem v jeho okolí. Díky tomuto zúžení nemůže potrava z žaludku postupovat dál. Žaludek se tedy začne rozšiřovat. U nemocného dochází k zapáchajícímu říhání a zvracení žaludečního obsahu, se zbytky stravy z druhého dne.
Zdroj: www.vitalion.cz