Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Výchozí
  • Název
  • Datum
  • Náhodně

Alternativní a celostní medicína

Příušnice

Popis příušnic

Příušnice jsou infekční virové onemocnění (viry z rodu paramyxovirů), postihující slinné žlázy, a to zejména příušní.

Onemocnět mohou jak děti (většinou od 2. roku věku), tak dospělí jedinci. Přenos se uskutečňuje vzdušnou cestou, a to při dlouhodobém blízkém kontaktu s nakaženou osobou, např. při pobytu ve stejné místnosti (hovoříme o kapénkové infekci).

Udává se, že přenos prostřednictvím čerstvě kontaminovaných předmětů infikovanými slinami je výjimečný. Vzhledem k tomu, že inkubační doba činí 14 až 23 dní, není možné se nákaze nijak vyhnout. Po prodělané nákaze zůstává celoživotní imunita.

V současné době jsou postiženi převážně dospělí jedinci, a to z toho důvodu, že od roku 1987 probíhá povinné očkování proti parotitidě, od roku 1995 pak ve společné vakcíně ještě proti zarděnkám (rubeola) a spalničkám (morbillí) v 15. měsíci věku dítěte a přeočkování se provádí mezi 21.-25. měsícem věku (tedy 6-10 měsíců po prvním očkování).

Nakazí se převážně lidé, kteří nebyli očkováni, nicméně i očkovaní jedinci mohou ve výjimečných případech onemocnět. Onemocnění má sezónní výskyt, a to hlavně na v zimních měsících a na jaře.

Rizikové faktory příušnic

Bezesporu nejvyšším rizikovým faktorem je oslabený imunitní systém a styk s nakaženou osobou (i osobou, u které se nemoc neprojevuje), neočkovanost, pobyt ve školních zařízeních, v kolektivech.

Prevence příušnic

Nejúčinnější prevencí je samozřejmě očkování. Jak již bylo zmíněno výše, první očkování se provádí společně s očkováním proti zarděnkám a spalničkám v tzv. triple vakcíně v 15. měsíci, přeočkovává se 21.-25. měsíc, tedy 6 – 10 měsíců po první vakcíně. Imunita zůstává celoživotní.

Příznaky a projevy příušnic

Nemoc začíná horečkou s 38 - 40 °C a zduřením příušní žlázy (hmatatelný otok v místě před a pod ušním lalůčkem). Otok je bez zarudnutí a může být bolestivý (nemusí být!) a může se rozšířit jak na druhou příušní žlázu, tak může postihnout i další velké slinné žlázy, tedy žlázu podčelistní (submandibulární) a podjazykovou (sublinguální).

Obvykle otok začíná jednostranně a po 2-3 dnech postihne i druhou žlázu, případně na jedné straně může otok ustoupit a objevit se na straně druhé. Podle závažnosti onemocnění trvají příušnice 5 – 14 dnů, poté horečka i další příznaky ustupují.

V některých závažnějších případech se může přidružit zánět mozkových blan (meningititida) s vysokou horečkou, zvracením a bolestmi hlavy, u části nemocných tento stav může zanechat jednostranné postižení sluchu až hluchotu.

Další komplikující záležitostí je zánět slinivky břišní (pankreatitida). Ta se projeví nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Většinou tato pankreatitida nezanechá následky, nicméně jsou zaznamenány i případy, kdy pankreatitida při příušnicích vedla k poškození slinivky (poškození Langerhansových ostrůvků, které obsahují buňky tvořící insulin) a tedy ke vzniku cukrovky (diabetes mellitus).

Častou komplikací u dospělých mužů je zánět varlat (orchitida). Zánět může postihnout buď jen jedno z varlat nebo obě. varle je výrazně zvětšené, bolestivé, kůže nad ním je zarudlá. Jedná se o stav, který pokud není léčen, může vést k neplodnosti (sterilitě).

Nemocný je infekční zhruba 3 - 14 dní před propuknutím onemocnění (maximální infekčnost se uvádí 48 h před objevením se prvních příznaků) a dále přibližně týden až 14 dní po vyléčení. Měl by proto být po tuto dobu izolován od zdravých jedinců.

Léčba příušnic

Léčba obvykle zahrnuje klidový režim na lůžku, podávání léků snižujících teplotu a bolest (antipyretika, analgetika), podávání obkladů.

Žádný lék, který by byl určen proti viru parotitidy, není k dispozici. V případě zánětu slinivky břišní (pankreatitidy) je nutné dodržovat dietu (obvykle dieta shodná s tzv. žlučníkovou dietou - s omezením tuků).

Při zánětu varlat (orchitidě) se dávají chladné obklady a ordinují se glukokortikoidy (léky tlumící zánětlivou reakci). Léčba trvá obvykle 5 -14 dní.

Jak si mohu pomoci sám

Nemocný by měl v každém případě navštívit lékaře, a to zejména z důvodu výskytu možných komplikací onemocnění (viz dále). Nutné je dodržovat klidový režim na lůžku. Úlevu poskytují nejen léky (proti bolesti a zánětu), ale také obklady (na příušní žlázu, na varlata).

Komplikace příušnic

Komplikace nemoci jsou často součástí klinického obrazu u nemocného. Výše byly v příznacích příušnic zmíněny: zánět mozkových blan (meningitida), postižení sluchového nervu a tedy postižení sluchu až ohluchnutí, zánět slinivky břišní (pankreatitida), vývoj cukrovky (diabetes mellitus), zánět varlete (orchitida), neplodnost (sterilita).

Obvykle příušnice probíhají bez těchto doprovodných stavů, nicméně při výskytu takovýchto příznaků bez zduření příušních žláz, by mělo být pomýšleno na možnost nákazy virem parotitidy a pacient by měl být testován buď na protilátky v krvi či moči, případně by měl být u něj virus přímo prokázán jinými metodami.

Zánět mozkových blan (meningitida) je stav, kdy nemocného bolí hlava, je mu nevolno, je unavený, má horečku. Lékař u takového pacienta prokazuje pozitivní meningeální příznaky, což znamená průkaz dráždění mozkových blan (mening). Typická je nemožnost přiložení brady na hruď (říkáme, že vázne šíje např. na dva prsty), posazení s narovnanými končetinami na lůžku, aniž by se pacient opíral o ruce za zády (Amosův příznak trojnožky), bolestivé zvednutí narovnaných nohou vleže, nemožnost je zvednout do pravého úhlu pro bolest a mnoho dalších testů (tzv. klinické zkoušky meningeálních příznaků horních, středních a dolních).

Zánět slinivky břišní (pankreatitida) nemá u příušnic obvykle následky. Jedná se o vratné postižení tkáně žlázy, se kterým se organismus dokáže dobře vypořádat - navzdory poměrně závažně vyhlížejícímu obrazu na nemocném, kterému je nevolno, zvrací, bolí ho břicho, trpí nechutenstvím. Obtíže se nedají srovnávat s potížemi, které mívají pacienti s klasickou akutní pankreatitidou vznikající na jiném podkladě, než jsou příušnice. Přesto je důležité pamatovat na to, že slinivka břišní (pankreas) je životně důležitý orgán a je nutné jej chránit alespoň dietou, kterou nemocný během zánětu dodržuje. To znamená, že nejí mastná jídla, vyhýbá se přepáleným tukům a jí lehce stravitelné potraviny.

Co se týče zánětu varlat (orchitidy), je nutné podávat obklady a protizánětlivě působící léky (předepisuje je lékař, jedná se o glukokortikoidy), jinak zánět skutečně může poškodit tkáň varlete natolik, že se spermiotvorná tkáň a její vývodné cesty změní ve vazivo a již nikdy více není možné tento stav napravit.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Spála

Trápí Vás spála nebo spálová angína a chcete se skutečně uzdravit?

Popis spály

Tradiční název onemocnění je odvozen od jeho typického příznaku, tzv. spálové vyrážky (spálového exantému). Rozlišujeme dva typy spály, a to spálovou angínu, kde vyrážka následuje v krátkém časovém rozmezí za příznaky angíny, a rannou spálu, kde bakterie pronikly do těla poraněním, což znamená, že příznaky angíny se objevit nemusejí. Pokud ano, pak se vyskytnou až po výsevu vyrážky. Oba typy spály mají společného původce, kterým je bakterie Streptococcus pyogenes.

Spálová angína, na kterou je následující text zaměřen, obvykle postihuje děti mladší dvanácti a starší čtyř let. Onemocnění starších či mladších osob se nevylučuje, není však časté. U kojenců mladších 5 měsíců se onemocnění nevyskytuje vůbec.

Před objevem penicilinu bylo toto onemocnění nezřídka smrtelné nebo zanechávalo závažné následky, především na srdci (srdečním svalu a chlopních), ledvinách a kloubech.

V dnešní době se četnost výskytu spály spíše snižuje, úmrtí na něj nebylo v ČR v posledních letech zaznamenáno. Poměrně snadné rozpoznání onemocnění dle typických příznaků, možnost rychlého průkazu původce a především výborná účinnost antibiotika první volby (penicilinu) na pyogenního streptokoka jsou důvodem toho, že spála již není obávaným onemocněním.

Streptokok, vyvolavatel spály a jiných onemocnění

Streptococcus pyogenes není nijak výjimečnou bakterií. Jejím zdrojem v prostředí a tedy zdrojem nákazy je pouze člověk, ať už se jedná o osobu jevící příznaky onemocnění nebo o nosiče bez příznaků.

Nosičství streptokoka taktéž není žádnou vzácností. Především mladí lidé se mohou jako nosiči uplatnit, avšak obvykle pouze po krátkou dobu. Jakmile si tělo nosiče vyrobí protilátky proti konkrétnímu kmenu bakterie, nosičství končí.

Streptokok je také schopen přežít poměrně dlouhou dobu v předmětech člověka obklopujících (v prádle, na nádobí, ale i např. v prachu). Přenos z člověka na člověka se děje kapénkovou cestu (kašlem či kýcháním), cestou trávicího ústrojí (například použitím znečištěného nádobí). V případě již zmíněné ranné spály je místem vstupu porušená pokožka.

Různé kmeny streptokoků se liší ve virulenci, schopnosti působit škodlivě na lidský organismus. Virulence závisí především na tom, jakou má konkrétní kmen stavbu bakteriální stěny (buněčného obalu), tedy zda na svém povrchu nese molekuly odpovědné za nepříznivé reakce s tkáněmi člověka.

Dále je podstatné, zda vlastní genetická výbava dovoluje bakterii tvořit tzv. pyrogenní (erytrogenní) toxin. Tato látka, existující v několika variantách, je přímo zodpovědná za hlavní příznak spály, tedy vyrážku. Ta vzniká jednak z důvodu poškozování jemných cév toxinem, za další pak z důvodu imunitní reakce, která je proti toxinu namířena. Pyrogenní toxin může u osob s poruchami imunity způsobit až toxický šok, což je závažný, život ohrožující stav, charakterizovaný poruchou krevního oběhu a následným možným mnohoorgánovým selháním.

Streptokoky produkují množství dalších látek, které napomáhají šíření infekce v těle a vytvářejí ideální prostředí pro život a množení bakterie. Značná variabilita ve stavbě a virulenci streptokokových kmenů je důvodem, proč streptokoky kromě spály mohou vyvolávat řadu jiných onemocnění (např. impetigo, prosté streptokokové angíny aj.).

Neléčená streptokoková infekce hrozí vznikem postreptokokových sterilních následků, což jsou samostatná onemocnění, při kterých však už streptokok není v těle přítomen. Patří mezi ně vážné záněty ledvin, revmatická horečka a poruchy nervové soustavy (rozvíjejí se v období týdnů po prodělané streptokokové infekci). Na to, že za vznikem těchto onemocnění stojí původně infekce streptokokem, lze usuzovat podle zvýšené hladiny protilátek proti tzv. streptolysinu O, bílkovinnému produktu streptokoka, které v krvi zůstávají delší dobu zachovány. Tento test je znám jako ASLO (anti-streptolysin O).

Imunita proti streptokoku

Po proběhlém streptokokovém onemocnění je člověk nadále imunní proti kmenu, který tuto nemoc vyvolal. Vzhledem k již naznačené existenci mnoha variant streptokoka je však možné onemocnět streptokokovou nemocí znovu, ale jiným kmenem, proti kterému tělo protilátky nemá.

Pyrogenní toxiny se také vyskytují v několika typech. Onemocní-li jednou člověk spálou, je nadále imunní vůči toxinu, který ji vyvolal. Infekce streptokokem produkujícím jiný typ toxinu však může spálu vyvolat znovu.

Očkování proti Streptococcus pyogenes nelze provádět právě pro velké množství existujících kmenů. Účinná očkovací látka by musela všechny tyto kmeny zahrnovat, což je zatím nemožné.

Rizikové faktory a možnosti prevence spály

Rizikovým faktorem je věk, tedy cca 4-10 let a také roční období (zima a jaro).

Vzhledem k výše uvedeným poznatkům o rozšířenosti streptokoka jsou možnosti prevence omezené. V souvislosti s poměrně velkým množstvím bacilonosičů nelze než doufat v kvalitní hygienické návyky ve společnosti (zakrývání úst při kašli a kýchání), děti se mohou nakazit při dělení o jídlo a nápoje nebo z kontaminovaného prachu či hraček, proto i zde je důležité poučení o častém mytí rukou. Očkování neexistuje.

Nemocné dítě musí být okamžitě vyřazeno z dětských kolektivů. Pokud se jedná o kolektivy předškolních dětí, pak tyto mají být po osm následujících dní sledovány lékařem. V případě vícečetného výskytu spály v kolektivu může být dosud zdravým osobám podán jednorázově penicilin s dlouhodobým účinkem.

Osobám, se kterými byl nemocný v kontaktu, je odebrán výtěr a vyšetřen na přítomnost streptokoka. Pokud je vyšetření pozitivní, musejí se i tyto osoby podrobit léčbě antibiotikem. Děti, v jejichž rodině se spála vyskytla, nesmějí po dobu osmi dnů od vzniku onemocnění navštěvovat dětský kolektiv. Případy spály v České republice podléhají povinnému hlášení.

Příznaky a projevy spály

Pokud bakterie vstoupila do těla ústy, pak po krátké inkubační době dlouhé jeden až pět dnů se objevují příznaky angíny, rozvíjející se velmi rychle.

Nejprve je to zchvácenost doprovázená bolestmi hlavy, mnohdy se objevují i bolesti břicha a zvracení. Pacient má horečku a zimnici. Polykání je bolestivé, při pohledu do krku vidíme charakteristické změny, jako jsou povlaky a čepy na mandlích, drobné skvrnky na patře. Jazyk je zprvu bělavě povleklý, po cca 2 dnech onemocnění se začne olupovat, barva se mění v sytě červenou a povrch nabývá vzhledu podobného malině (malinový jazyk).

Pohmatem na krku můžeme zjistit zvětšené tvrdé uzliny, které jsou na pohmat bolestivé. Mohou působit bolest i při pouhém pohybu krkem. Tváře pacienta jsou rudé („hoří“), kolem úst je kůže naopak vybledlá. Oči jsou lesklé.

Spálová vyrážka má obvykle podobu světle červených teček, ale může se projevit pouze jako zdrsnění pokožky patrné na pohmat (bez zbarvení). Vyskytuje se často v typickém sledu: nejprve v podbřišku, dále na hrudníku a z těchto lokalit se šíří na další místa (vnitřní strany stehen, podpaží, loketní jamky). V kožních záhybech tvoří vyrážka patrné čáry (výsevové linie). Kolem nehtů a na ušních lalůčcích mohou být patrné bledé pupeny. Vyrážka po tlaku na kůži ztrácí své zabarvení. Pacient si může stěžovat na svědění, být neklidný a škrábat se.

Vyrážka ustupuje asi za 4 dny. Kůže po vyrážce rohovatí a olupuje se. Míra olupování závisí na závažnosti průběhu spály. Může zcela chybět, ale může mít též podobu slupování až cárů pokožky, které je patrné po dlouhou dobu (až týdny) po vymizení ostatních příznaků.

Vyšetření a léčba spály

K lékaři je nutné se při podezření na spálu vypravit co nejdříve. Lékař diagnózu stanovuje podle typických příznaků. K potvrzení diagnózy odebírá výtěrem z krku vzorek na mikrobiologické vyšetření. Vzhledem k tomu, že jeho výsledek není k dispozici okamžitě, může lékař také orientačně stanovit přítomnost streptokoka pomocí testovací sady přímo v ordinaci.

odebrané krvi stanoví biochemická laboratoř známky zánětu (především tzv. CRP, jehož zvýšené hladiny mohou poukázat na bakteriální vyšetření dříve, než jsou plně vyvinuty viditelné příznaky).

Po vyšetření nasadí lékař penicilinové antibiotikum. Zatím není znám kmen Streptococcus pyogenes, který by byl proti penicilinu odolný a léčba přináší skvělé výsledky již během 2-3 dnů. Při těžších formách spály je pacient hospitalizován a antibiotikum je podáváno injekční cestou. Obvykle je však možné ponechat nemocného doma. V tabletách se penicilin podává po dobu 10 dnů, poté se podá ještě tzv. depotní penicilin, jehož dlouhotrvající účinná hladina v organismu zabraňuje návratu nemoci.

Při nepříjemném svědění může lékař předepsat také úlevový lék (antihistamini­kum). Teplota se léčí paracetamolem, ibuprofenem nebo jejich kombinací, kterou doporučí lékař. Možné je aplikovat chladné zábaly.

Jak si mohu pomoci sám

Dohlédneme na to, aby dítě dodržovalo klid na lůžku, minimálně jeden týden. V prvních několika dnech může pacient nakazit rodinné příslušníky, v souladu s výše uvedenými poznatky o šíření streptokoka zabráníme kontaktu se sourozenci, pacient používá vlastní nádobí a ručník. Po léčbě ložní prádlo, ručníky a nádobí kvalitně hygienicky ošetříme.

Nemocnému podáváme dostatek tekutin. Bolesti v krku můžeme mírnit kloktadly, která zakoupíme v lékárně. Nemocný může mít vzhledem k bolestem v krku a únavě sníženou chuť k jídlu, kterou respektujeme.

I po ukončení léčby je nemocný unavený, je nutné počítat s delší dobou rekonvalescence (cca ještě jeden týden po ukončení léčby antibiotiky).

Komplikace spály

Při včas zahájené léčbě nejsou obvyklé. Zánět se může šířit např. do nosních dutin, středouší, ale také do kostí a jinam.

Po ukončení léčby se obvykle vyšetřuje moč, zda nedošlo k zánětu ledvin. Léčba infekce ledvin je dlouhodobá, za nepříznivých okolností může zánět přejít do chronické formy, což je v podstatě trvalým následkem.

Při neléčené streptokokové nemoci vznikají poškození srdečního svalu, chlopní, kloubů a také poruchy nervové činnosti, proto je vždy nutno každou streptokokovou angínu, nejen spálu, dostatečně přeléčit antibiotiky (viz. výše sterilní následky). Následky neléčených infekcí se začnou projevovat v horizontu několika týdnů.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Chronická obstrukční plicní nemoc

Popis chronické obstrukční plicní nemoci

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém.

Jak z názvu vyplývá jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest - především plicní tkáně, kdy dojde k překážce (obstrukci) v plicní tkáni a tím pacientovi zamezuje v plnohodnotném dýchání. Při chronické obstrukční plicní nemoci dochází k zvýšenému odporu v dýchacích cestách, který je překážkou pro proudění vzduchu při výdechu (exspiriu).

Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní 5-20% dospělé populace, kdy častější výskyt je u mužů. Toto onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a profesí v prašném prostředí (broušení skla, cihelny, výroba azbestu, uhelné doly).

Rizikové faktory chronické obstrukční plicní nemoci

U chronické obstrukční plicní nemoci jsou dva základní a nosné rizikové faktory.
Prvním je kouření, kdy se zanášejí plicní sklípky dehtem a ostatními nečistotami z cigaretového tabáku.

Plicní sklípky jsou něco jako malé komůrky, kde se zachytává kyslík a odtud je rozváděn krví dále do celého těla. Pokud jsou tyto sklípky obsazené (hlenem či vzduchem), nemá se kde kyslík předávat a zároveň se i snižuje samotný objem plic.

Druhým faktorem je zaměstnání či život v prašném prostředí (viz výše), kdy dochází podobným mechanismem k ukládání nečistot v plicních sklípcích a jejich trvalému rozrušování a následné přestavbě. Hlavně při vdechování těmito ději dochází k překážce – obstrukci.

Z nebezpečných látek sem patří – oxid siřičitý, dusíkaté plyny, uhlovodíky, formaldehyd atd.

Z dalších rizikových faktorů je nutno uvést opakované infekce dýchacích cest (nejčastěji vyskytující bakterie je hemofilus a pneumokok), znečištěné ovzduší, závislost na věku – s věkem chronické obstrukční plicní nemoci přibývá, závisí také na pohlaví (chronická bronchitida je častěji u mužů v poměru 2:1), dále prodělání tuberkulózy (TBC), opakované zápaly plic, a v neposlední řadě astma (asthma bronchiale).

Prevence chronické obstrukční plicní nemoci

Chronická obstrukční plicní nemoc je chorobou, které se dá mnohdy opravdu předejít. Nevztahují se na ni tolik rodinné dispozice, takže pokud Vaši blízcí ji mají neznamená to, že vy chronickou obstrukční plicní nemocí musíte onemocnět též, stačí dodržovat několik opatření.

Hlavní prevencí je nekouřit! Pokud jste již začali, ihned přestat – snížíte tak riziko projevu onemocnění každým rokem bez cigarety.

Dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, aktivní cvičení a pohybovat se na čerstvém vzduchu. S tím souvisí i zaměstnání v prašném prostředí, které je stejně škodlivé jako cigarety. Zde platí důsledné používání ochranných pomůcek – respirátorů.

Následnou prevencí je snižování počtu infekcí dýchacích cest. S tím samozřejmě také souvisí zdravý životní styl (zdravý a silný organismus se s infekcemi vypořádá lépe) a kouřením, kdy zanesené dýchací cesty jsou zeslábnuté a infekce dýchacích cest jsou častější. Lze jim také předcházet například očkováním proti chřipce.

Příznaky a projevy chronické obstrukční plicní nemoci

Chronická obstrukční plicní nemoc je souhrnný název pro dvě nemoci, které se liší svým patologickým nálezem, ale přesto je těžké je odlišit či se vyskytují společně. Je tedy nutné si obě nemoci definovat zvlášť.

První nemocí je chronická bronchitida.
Ta je definována zvýšenou sekrecí hlenu spojeno s chronickým kašlem trvajícím 3 měsíce v jednom roce a alespoň dva roky po sobě. Avšak tato definice není přesto jednoznačná, je nutné podrobit pacienta plicnímu a kardiálnímu vyšetření a odlišit od jiného onemocnění.

Jejím patologickým nálezem je zvětšování (hypertrofie) hlenových žlázek. Bronchiální stěna (stěna plicní tkáně) je následně napadena infekcí. Infektem plicní tkáně dochází k překážkám (obstrukcím) tvorbou hlenovitého hnisu, kdy se pak v plicích vdechovaný vzduch nerovnoměrně rozprostírá. Tento proces je příčinou následného nedostatečného okysličení krve (hypoxie), které může vést k promodrávání kůže (cyanóza = důsledek nedostatku kyslíku), stažení cév (vazokonstrikce) a vysokému plicnímu tlaku (plicní hypertenze).

Charakteristické je vysoké ranní odkašlávání hlenu nahromaděného během spánku ve vodorovné (horizontální) poloze.

Druhou nemocí je plicní emfyzém, tato nemoc je charakteristická svým trvalým zvětšením plicních sklípků v plicní tkáni. Tím dochází k zániku přepážek (sept) mezi jednotlivými sklípky a tím následně k rozbourávání plicní tkáně.

Mohou vznikat až 1 cm velké prostory vyplněné vzduchem – tedy bez plicních sklípků – tedy pro dýchání nefunkční prostory. Můžeme si je představit jako vzduchové kapsy, které pak způsobují podobnou překážku (obstrukci) jako hlen u chronické bronchitidy.

Přepážky plicních sklípků se pak porušují kašlem a přetlakem v hrudní dutině při výdechu. Takový člověk je zejména dušný, nejprve při pohybu či těžké fyzické zátěži, později i při běžných činnostech nebo v klidu. Charakteristické dechové fenomény (odlišnosti od normálního dýchání) jsou často slyšet i pouhým uchem – patří sem typické pískoty a vrzoty. Vzhledově může mít člověk s emfyzémem soudkovitý hrudník z rozšiřování hrudního prostoru.

Dušnost jako příznak chronické obstrukční plicní nemoci je velmi nepříjemným pocitem. Stav, kdy nemůžete dostatečně dýchat, je nesmírně nepříjemný a pocit, že se udusíte vede často k přerývanému dýchání, zrychlení krevního oběhu a tím dalšímu zhoršení již tak alarmujícího stavu.

Nemoc vede k vytváření plicního srdce z obstrukce malého krevního oběhu a následným srdečním komplikacím.

Lékaři při diagnóze pomáhá rentgenové vyšetření plic, stanovení hladiny krevních plynů, vyšetřování vitální kapacity a dalších funkcí plic – spirometrie, poslech plic, ale i rozbory sputa (odkašlávaného hlenu). V neposlední řadě i počítačová tomografie (CT).

Léčba chronické obstrukční plicní nemoci

Základní léčbou je přestat kouřit, v expozici prašného prostředí změnit profesi, nelze-li, pak používat ochranné pomůcky. Nemoc často vede k úplné invaliditě – nemocný je prakticky trvale neschopný práce.

Při léčbě je důležitá psychická podpora ze strany lékaře i rodiny. Dalším úkolem léčby je podávání léků – bronchodilatancia (látky uvolňující plicní tkáň). Tyto léky se zpravidla podávají inhalační formou, aby se účinné látky dostaly přímo na potřebné místo v plicích. V poslední době se výrazně zlepšuje komfort podávání léků – od nezbytných injekcí postupné přecházení v moderní spreje, inhalátory, pilulky, které vložíte do speciálního disku a vdechujete jejich obsah.

Důležité je polohování, aby došlo k odkašlávání přebytečného hlenu z průdušek. Pokud polohování není dostatečně účinné, je třeba přejít na mechanické odsávání.

Jak již bylo dříve řečeno, je chronická obstrukční plicní nemoc těžkým náporem na psychiku, neboť naučit se žít se stálým nedostatkem vzduchu, je velmi těžké.

V posledních stádiích chronické obstrukční plicní nemoci pacient musí být čím dál více častěji napojený na kyslík, jelikož jeho plíce nejsou schopny zabezpečit pro organismus ani potřebnou hladinu kyslíku pro klidovou činnost. Pacienta zadýchá třeba jen posazení na posteli. Proto pacient má doma přístroj s kyslíkem a dle nařízení lékaře jej využívá.

Ve fázi, kdy již ani toto není dostatečné, pacient je převezen na jednotku intenzivní péče, kde je mu nasazen kyslík při úplné plicní ventilaci formou intubace (zavedení trubice přímo do dýchacích cest), tracheostomií (otvor v úrovni klíčních kostí přímo do trachey = průdušnice, někdy označováno jako „slavík“) či pouze maskou přes ústa – dle vážnosti stavu.

Důležité je, aby pacient neonemocněl nějakou infekcí dýchacích cest, jelikož i jen obyčejná chřipka u něj vyvolá stav zápalu plic a vystavuje ho ohrožení života.

Jak si mohu pomoci sám

Nejlepší radou je přestat ihned kouřit! Vyvarovat se prašnému a znečištěnému prostředí je další radou, která však nejde vždy dodržet. Ale co můžete sami ovlivnit je aktivní život se zdravou životosprávou.

Pokud již onemocnění u Vás vypuklo, řiďte se radami lékaře. V této fázi již opravdu přestaňte kouřit, jinak dojde k rychlému rozvoji onemocnění. Důležité je výrazně omezit pasivní kouření – např. trvalý pobyt v restauračním zařízení ať jako host či jako obsluhující personál silně zhoršuje aktuální stav samotné chronické obstrukční plicní nemoci.

V konečné fázi jinak můžete skončit na dýchacím přístroji. Proto dodržujte léčbu na roztažení plicní tkáně většinou ve formě inhalátorů s bronchodilatancii (látky roztahující průdušky).

Spěte s více polštáři, ať zabezpečíte lepší odstraňování hlenu z plic. Neužívejte více léky, než Vám byly předepsány, častým nadbytečným používáním si znemožňujete možnost kvalitního účinku léky v akutním zhoršení či v těžších stádiích onemocnění.

Velmi pomáhá takzvaná dechová rehabilitace, každý pacient s chronickou obstrukční plicní nemocí se musí naučit správně používat dýchací svaly – bránici, břišní stěnu.

Vhodná je lázeňská léčba, léčba klimatická – pobyt v teple u moře, v poslední době byly zjištěny i velmi dobré účinky pobytu v podzemních jeskyních.

Velmi dobrá je při dechové rehabilitaci hra na dechový hudební nástroj, kdy se naučíte správně dýchat – známá je flétnová škola profesora Žilky.

Důsledně je třeba léčit nejen každou infekci a obyčejné prochlazení, zde bohužel musí lékař častěji než u běžného zdravého člověka předepisovat antibiotika. Nutno ale léčit si i alergii na pyly stromů, prach, srst zvířat, chemikálie a další četné alergeny.

Komplikace chronické obstrukční plicní nemoci

Komplikací chronické obstrukční plicní nemoci je pneumotorax a plicní embolie.

Pneumotorax je nahromadění vzduchu v pohrudničním (pleurálním) prostoru.

Plicní embolie je onemocnění, při kterém dojde k uzavření plicní tepny embolem (krevní sraženina nejčastěji uvolněná z dolní končetiny). Při překročení do nejtěžší fáze onemocnění chronickou obstrukční plicní nemoci dochází k vážné dušnosti s nedostatkem kyslíku, že pacienti musejí být trvale připojeni na dýchací přístroje, používá se výplachů (laváží) dýchacích cest

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Rakovina varlat

Zkuste jiný pohled na rakovinu a její prevenci s pomocí našich specialistů...

Popis nádorů varlat

Termín rakovina by měl být vyhrazen pouze pro maligní nádory z epitelových buněk – karcinomy. Široká veřejnost chápe rakovinu jako veškerá onemocnění nádorového původu. Obecně lze říci, že varlata mohou být postiženy celou řadou nádorů, které se liší od sebe původem ( z jakých buněk vznikly), stupněm diferenciace, biologickým chováním atd. Obdobný problém nacházíme i u problematiky nádorů vaječníků.

Velkou skupinou nádorů varlat tvoří nádory ze zárodečních buněk - tzv. germinální nádory. Každý rok je v České republice diagnostikováno okolo 400 případů onemocnění germinálními nádory.

Světová zdravotnická organizace ( WHO) dělí nádory na několik skupin: hlavní skupiny jsou už zmíněné germinální nádory, dále gonadostromální nádory, dále různé nádory ( karcinoid), lymfomy a plazmocytom varlete atd.

Rizikové faktory nádorů varlat

Hlavním rizikovým faktorem je nesestouplé varle. Varle zůstává v dutině břišní a nesestupuje do šourku. Tomuto jevu se říká kryptorchismus.

Při diagnóze testikulárního ( testis – varle) nádoru se u 1-2% mužů objeví nádor na druhé straně. Toto číslo reprezentuje 500 násobný vzestup incidence ve srovnání se zdravou mužskou populací.

Prevence nádorů varlat

Žádná specifická prevence neexistuje.

Příznaky a projevy nádorů varlat

Testikulární nádory se projevují tak, že dochází ke vzniku tuhého zduření varlete. To je základní příznak.

Při postižení pobřišnice dochází k silné bolesti v bedrech.

Dále jsou to poruchy vylučování ( při útisku močovodů dochází ke sníženému množství moči – oligourie) nebo poruchy střevní pasáže.

Při postižení v dutině hrudní to může být kašel, dušnost apod.

Může dojít ke vzniku gynekomastie, což je nárůst prsou u mužů, protože nádorové buňky mohou produkovat beta-podjednotky lidského chóriového gonadotropinu,který růst prsou stimuluje.

Popis jednotlivých typů nádorů varlat

Těžiště onkologické problematiky spočívá ve studiu a léčbě germinálních nádorů. Důvodem je fakt, že germinální nádory tvoří 90% všech nádorů varlat. Druhým důvodem je, že většina germinálních nádorů jsou nádory maligní.

Nejčastějším typem germinálního nádoru je tzv. seminom. Seminom varlete představuje zhruba 50% všech germinálních nádorů. Zjistilo se, že germinální nádory mají společný prekurzor ( tedy buňky, ze kterých vycházejí). Tímto prekurzorem je tzv. IGCNU ( intratubulární germinální neoplazie neklasifikovaného typu – intratubular germ cell neoplasia unclassified type).

Základní formou seminomu je seminom klasický. Klasický seminom může mít dvě varianty : seminom s vysokým mitotickým obratem a trofoblastový seminom. Seminom se vyskytuje téměř výhradně v dospělosti, kdy největší výskyt je u mužů ve věku okolo 40-ti let. Další faktem je to, že jeho incidence neustále stoupá. Nádor se projevuje především zvětšením varlete. Varle může být až mnohonásobně větší. Nádor postihuje celé varle, dlouho roste pouze v něm, až později prorůstá do nadvarlete a šourku.

Spermatocytární seminom je samostatnou jednotkou, protože se mnoha vlastnostmi liší od klasického seminomu. Nikdy se nevyskytuje mimo varle. U tohoto nádoru není prekurzorem IGCNU. Dalším specifikem spermatocytárního seminomu je to, že může postihovat i druhé varle. Tento seminom postihuje až starší muže (okolo 55-ti let).

Neseminomová skupina germinálních nádorů je tvořena především embryonálním karcinomem, nádorem ze žloutkového váčku ( yolk sac tumor), choriokarcinomem a skupinou tzv. teratomů.

Léčba nádorů varlat

Velký význam při léčbě testikulárních nádorů s maligním chováním je chirurgická léčba. Provádí se odstranění varlete ( tzv. orchiektomie), která se provádí ingvinálním přístupem. Tento výkon má jak diagnostickou, tak léčebnou hodnotu. Používá se ve všech stádiích testikulárních nádorů. Vyjmuté varle se stane zdrojem preparátů pro histopatologické vyšetření, které významně zpřesní a uzavře konečnou diagnózu.

Odstraňování ( disekce) uzlin za břišní dutinou je jednou z variant léčby u časným neseminomových nádorů. Problém je, že tato léčba je zatížena vznikem komplikací jako poruchy erekce a ejakulace. Z těchto důvodů se od této léčby opouští a je nahrazována chemoterapií či taktikou intenzivního sledování.

Radioterapie ( ozařování) se používá u seminomu jako pooperační ozáření pánevních uzlin a uzlin okolo aorty. Maximální dávka je 25 Gy. Pokud se najdou zvětšené uzliny za břišní dutinou ( retroperitoneum), zvyšuje se celková dávka na 35 Gy.

Chemoterapie, která se zavedla do léčby seminomů, znamenala velký průlom. Používá se léčba cisplatinou apod.

Prognóza onemocnění se výrazně zlepšila zavedením cisplatiny do léčebné praxe. I u forem, které se rozšířili do těla, je šance trvalého vyléčení až u 75% pacientů. Šance přežít se snižuje při přítomnosti nepříznivých prognostických faktorů, kterými jsou málo diferencované nádory ( horší prognózou je přítomnost embryonálnímu karcinomu).

Jak si mohu pomoci sám

Onkologické onemocnění je svépomocí prakticky neovlivnitelné. Obecně lze držet zásady chování nemocného ( klid na lůžku, žádný stres apod.) Zde se jedná o pocit subjektivní úlevy, nikoliv přímého ovlivnění nemoci.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Podkategorie

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist